Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Revolut vs N26 vs Monese


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
39 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 06/07/2019 - 08:22

Επειδή - λόγω Apple Pay - γίνεται ένας χαμούλης με αυτές τις κάρτες θα έλεγα εδώ να κάνουμε μια σύγκριση με τα υπέρ και τα κατά των τριών αυτών καρτών. Αν υπάρχουν κι άλλες ας αναφερθούν και να συγκριθούν.

 

Αφορμή για αυτό το θέμα είναι κάποιες απορίες που έχω όπως:

 

- Τι προμήθεια έχει η κάθε μια σε μεταφορά χρημάτων από ελληνικές τράπεζες;

- Ποια είναι η καλύτερη για αγορές στο εξωτερικό ή από εξωτερικό;

- Ποια τα προτερήματα και ποια τα μειονεκτήματα της κάθε μιας;

- Η κατοχή τους δημιουργεί υποχρεώσεις όπως π.χ. δήλωση στην εφορία (κατοχή λογαριασμού στο εξωτερικό), ισχύει δε για όλες;

- Έχουν όλες πριμ - μπόνους εγγραφής;

- Έχουν όλες προμήθεια για ανάληψη από ΑΤΜ ελληνικών τραπεζών και τι ποσό είναι;

- Σε πόσες μέρες γίνεται η μεταφορά χρημάτων από ελληνικές τράπεζες;

- Υπάρχει όρια σε ανάληψη - αγορές για κάποια από αυτές;

- Ότι άλλο μπορείτε να αναφέρετε για να καταλάβουμε ποια κάρτα συμφέρει στον καθένα μας.


Τελευταία επεξεργασία από: alej, 06/07/2019 - 08:26


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/07/2019 - 10:22

Ρε φίλε που να στα γράψουμε όλα αυτά για κάθε μία τι ζητάς?
Ούτε βιβλιοθήκη δεν θα σου έδινε τόσο μαζικά πληροφορίες.

Πες τι χρηση θες να κάνεις και θα σου πούμε ποια σου ταιριάζει καλύτερα.




Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#3   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 06/07/2019 - 11:35

Δεν ζήτησα με την μια όλες τις πληροφορίες, όπως μπορεί ο καθένας συνεισφέρει. Θεωρώ πως όταν οι ελληνικές τράπεζες μπουν στο Apple Pay θα στενέψουν πολύ τα περιθώρια για τις Revolut / N26 \ Monese.



#4   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/07/2019 - 11:38

Θα αργήσει αυτό το σενάριο.
Αποκλείεται να μπουν διότι οικονομικά δεν τις συμφέρει.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#5   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/07/2019 - 11:41

Αυτό που μπορώ συνοπτικά να πω κατά την γνώμη μου :
Revolut καλή προπληρωμένη κάρτα ιδανική για να κουβαλάς χρήμα μαζί σου σε ταξίδια. Με καλές ισοτιμίες νομισμάτων στη χώρα που πας.

Ν26 για αποταμίευση ή χρήση τραπεζικού λογαριασμού στο εξωτερικό απαλλαγμένο από τους περιορισμούς των ελληνικών τραπεζών.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#6   zerokill

zerokill

    iPH Enthousiast

  • 459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 06/07/2019 - 12:49

Δεν ζήτησα με την μια όλες τις πληροφορίες, όπως μπορεί ο καθένας συνεισφέρει. Θεωρώ πως όταν οι ελληνικές τράπεζες μπουν στο Apple Pay θα στενέψουν πολύ τα περιθώρια για τις Revolut / N26 \ Monese.



Ναι χωρίς τον ελληνα πελάτη θα κλείσουν οι καημένες.Κατσε να έρθει πρώτα το «Οταν» και ξαναμιλάμε.


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

#7   Hillmaster

Hillmaster

    iPH Enthousiast

  • 435 μηνύματα
  • Twitter:@dimitriadhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 06/07/2019 - 13:13

Εγώ απο ότι είδα με τη Monese μπορείς να στείλεις χρήματα από τη χρεωστική σου κάρτα έφοσον είναι της Εθνικής ενώ στην Ν26 όχι.

Οι προμήθειες για φόρτιση της κάρτας από τράπεζες της Ελλάδας διαφέρουν με ακριβότερη την Πειραιώς.

Η μεταφορά των χρημάτων χρειάζεται 2 ημέρες.



Sent from my iPhone 8+ using Tapatalk

#8   enwsiths

enwsiths

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:enwsiths

Δημοσίευση 06/07/2019 - 15:50

Πολυ καλη η ιδεα σου για το συγκεκριμενο τοπικ φιλε Alej..Slightly offtopic:
εγω δοκιμαστικα πηγα να βαλω 10 ευρω απο την winbank (τραπεζικο εμβασμα) στη revolut και ηθελε αλλα 10 ευρω η πειραιως με την αιτιολογια: “προστιμο λογω ελιππων στοιχειων’’ . Γνωριζει κανεις κατι επ αυτου;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: enwsiths, 06/07/2019 - 15:53


#9   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/07/2019 - 15:58

Εγώ απο ότι είδα με τη Monese μπορείς να στείλεις χρήματα από τη χρεωστική σου κάρτα έφοσον είναι της Εθνικής ενώ στην Ν26 όχι.

Οι προμήθειες για φόρτιση της κάρτας από τράπεζες της Ελλάδας διαφέρουν με ακριβότερη την Πειραιώς.

Η μεταφορά των χρημάτων χρειάζεται 2 ημέρες.



Sent from my iPhone 8+ using Tapatalk


Καμία σχέση πρώτον η εθνική μάζεψε τη δυνατότητα να φορτίζεις τις προπληρωμένες κάρτες από την κάρτα της.
Δεύτερον είναι 26 είναι τραπεζικός λογαριασμός και λειτουργεί σαν τέτοιος ενώ η monese και η revolut Λειτουργούν σαν προπληρωμένες κάρτες γι’ αυτό και μπορείς να Της φορτίζεις με άλλες κάρτες.

Τρίτον μεταξύ monese και revolutΠου είναι προπληρωμένες κάρτες και μπορείς να τη συγκρίνεις μεταξύ τους Η δεύτερη έχει σαφώς λιγότερες προμήθειες από την πρώτη.

Όλα αυτά τα έχουμε ξανασυζητήσει πολλές φορές σε άλλα θέματα λίγο ψάξιμο δε βλάπτει


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#10   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/07/2019 - 16:01

Πολυ καλη η ιδεα σου για το συγκεκριμενο τοπικ φιλε Alej..Slightly offtopic:
εγω δοκιμαστικα πηγα να βαλω 10 ευρω απο την winbank (τραπεζικο εμβασμα) στη revolut και ηθελε αλλα 10 ευρω η πειραιως με την αιτιολογια: “προστιμο λογω ελιππων στοιχειων’’ . Γνωριζει κανεις κατι επ αυτου;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Δίνεις ελλιπή στοιχεία όταν πας να κάνεις το έμβασμα γι’ αυτό και σε χρεώνουν υπέρογκα συνήθως στην εταιρεία εμένα μου συνέβαινε όταν αριθμός λογαριασμού δεν συμφωνούσε με bicΤης τράπεζας


Αν δώσεις σωστά στοιχεία IBAN και BIC χωρίς υψηλή προτεραιότητα η προμήθεια Της τράπεζας είναι 1 € στην Πειραιώς.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#11   enwsiths

enwsiths

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:enwsiths

Δημοσίευση 06/07/2019 - 16:32

Δίνεις ελλιπή στοιχεία όταν πας να κάνεις το έμβασμα γι’ αυτό και σε χρεώνουν υπέρογκα συνήθως στην εταιρεία εμένα μου συνέβαινε όταν αριθμός λογαριασμού δεν συμφωνούσε με bicΤης τράπεζας


Αν δώσεις σωστά στοιχεία IBAN και BIC χωρίς υψηλή προτεραιότητα η προμήθεια Της τράπεζας είναι 1 € στην Πειραιώς.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

Στην εφαρμογη της revolut βγαζει beneficiary (το ονοματεπωνυμο μου), iban και bic για να κανεις top up μεσω τραπεζικου εμβασματος. Τα βαζω ορθως ως εχουν και στις λοιπες πληροφοριες ακολουθω τις οδηγιες του σχετικου τοπικ του σαιτ μας παραταυτα η πειραιως βγαζει 10 ευρω εξοδα γεμισματος.Δεν μπορω να καταλαβω που εχω κανει το λαθος και αντι ενος ευρω προμηθεια, θελει να με χρεωσει το προαναφερθεν ποσο. Εννοειται με την προμηθεια που μου βγαζει δεν προχωρησα το εμβασμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: enwsiths, 06/07/2019 - 16:33


#12   enwsiths

enwsiths

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:enwsiths

Δημοσίευση 06/07/2019 - 16:56

Τα μονα στοιχεια που δεν γνωριζω τι να βαλω και πιθανως συντελουν στο να θεωρηθουν τα στοιχεια που παραθετω ελλιπη εινα τα εξης: α)Πληροφοριες για το δικαιουχο και β) κωδικος αναφορας εντολεα (στοιχεια sepa) , που ουτε στην ιδια την εφαρμογη της revolut δεν λεει τι να βαλω.
4d70e639892a9794de6fea22c69091d8.jpg
23538b7b79641b018fc14beae9bafbfe.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#13   Hillmaster

Hillmaster

    iPH Enthousiast

  • 435 μηνύματα
  • Twitter:@dimitriadhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 06/07/2019 - 17:12

Καμία σχέση πρώτον η εθνική μάζεψε τη δυνατότητα να φορτίζεις τις προπληρωμένες κάρτες από την κάρτα της.
Δεύτερον είναι 26 είναι τραπεζικός λογαριασμός και λειτουργεί σαν τέτοιος ενώ η monese και η revolut Λειτουργούν σαν προπληρωμένες κάρτες γι’ αυτό και μπορείς να Της φορτίζεις με άλλες κάρτες.

Τρίτον μεταξύ monese και revolutΠου είναι προπληρωμένες κάρτες και μπορείς να τη συγκρίνεις μεταξύ τους Η δεύτερη έχει σαφώς λιγότερες προμήθειες από την πρώτη.

Όλα αυτά τα έχουμε ξανασυζητήσει πολλές φορές σε άλλα θέματα λίγο ψάξιμο δε βλάπτει


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro


Τα ανέφερα διότι είναι αυτά που παρατήρησα εγώ, χωρίς ψάξιμο.

Η κάρτα της Εθνικής ήταν η μόνη από τις τράπεζες που μπόρεσα να τη συνδέσω με την Monese.
Επειδή μπόρεσα να τη συνδέσω νόμιζα ότι μπορούσα να στείλω χρήματα.

Τώρα που δοκίμασα, η διαδικασία δεν ολοκληρώνονταν μετά την υποβολή του κωδικού μιας χρήσης που ζητούσε για ταυτοποίηση.

Το ότι η μία είναι τραπεζικός λογαριασμός και η άλλη προπληρωμένη κάρτα, τι διαφορά έχουν από τι στιγμή που έχεις προμήθειες και αριθμό ΙΒΑΝ για όλες τις συναλλαγές;


Sent from my iPad using Tapatalk

#14   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/07/2019 - 17:46

Τα μονα στοιχεια που δεν γνωριζω τι να βαλω και πιθανως συντελουν στο να θεωρηθουν τα στοιχεια που παραθετω ελλιπη εινα τα εξης: α)Πληροφοριες για το δικαιουχο και β) κωδικος αναφορας εντολεα (στοιχεια sepa) , που ουτε στην ιδια την εφαρμογη της revolut δεν λεει τι να βαλω.
4d70e639892a9794de6fea22c69091d8.jpg
23538b7b79641b018fc14beae9bafbfe.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Δεν μπορώ να καταλάβω που μπερδεύεται η Πειραιώς.

Σε εμένα στη Revolut το Bic δεν έχει τα τρία ΧΧΧ στο τέλος μόνο REVOGB21

Παλιά υπήρχαν τα ΧΧΧ. Μπες στην εφαρμογή της Revolut αν τα στοιχεία του λογαριασμού σου έχουν αλλάξει.

Δοκίμασε μήπως και είναι αυτό.

Να ξέρεις ότι όταν το αναγνωρίσει σωστά με απλή προτεραιοτητα θα έχεις προμήθεια μόνο 1€. Αλλιώς κάποιο στοιχείο είναι λάθος.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#15   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/07/2019 - 17:54

Τα ανέφερα διότι είναι αυτά που παρατήρησα εγώ, χωρίς ψάξιμο.

Η κάρτα της Εθνικής ήταν η μόνη από τις τράπεζες που μπόρεσα να τη συνδέσω με την Monese.
Επειδή μπόρεσα να τη συνδέσω νόμιζα ότι μπορούσα να στείλω χρήματα.

Τώρα που δοκίμασα, η διαδικασία δεν ολοκληρώνονταν μετά την υποβολή του κωδικού μιας χρήσης που ζητούσε για ταυτοποίηση.

Το ότι η μία είναι τραπεζικός λογαριασμός και η άλλη προπληρωμένη κάρτα, τι διαφορά έχουν από τι στιγμή που έχεις προμήθειες και αριθμό ΙΒΑΝ για όλες τις συναλλαγές;


Sent from my iPad using Tapatalk


Έχουν άλλο προσανατολισμό. Οι προπληρωμένες είναι για να τις φορτίζεις και να ξοδεύεις το κάνουν εύκολα γρήγορα απλά. Κυνηγάνε αυτό το πραγμα.
Η Ν26 είναι λογαριασμός τραπεζικός που σκοπό έχει να βάζεις χρήματα μέσα σου παρέχει τραπεζικά προϊόντα overdraft κλπ. Κυνηγάει καλύτερη διαχείριση των χρημάτων σου.

Μπορεί να έχουν κοινές λειτουργίες ολες οι καρτες σε κάποια σημεία αλλα έχουν διαφορετικό προσανατολισμο οι προπληρωμένες από τον τραπεζικό λογαριασμό.

Σκέψου για παράδειγμα έχεις μια χρεωστική κάρτα της Πειραιώς και ταυτόχρονα μια προπληρωμένη κάρτα της Πειραιώς.
Κάνουν κάποια πράγματα κοινά αλλα για άλλους λόγους υπάρχει η χρεωστική και για άλλους η προπληρωμένη.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες