Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αντάπτορας για usb 3.0 σε MacBook Pro 2017


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   HoulioSerres

HoulioSerres

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/07/2019 - 13:00

Μετά από χρονια χρήσης του MacBook Pro Late 2011 για djing αποφάσισα να αγοράσω ένα καινούργιο μοντέλο και έτσι πήγα σε MacBook Pro 2017 χωρίς Touch Bar. (https://www.skroutz....2017.html#shops). Αυτό που με προβληματίζει είναι η έλλειψη θυρών usb και έτσι χρειάζομαι την βοήθεια σας για να μου προτείνετε κάποιον ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ανταπτορα που θα βγάζει σίγουρα μια (1) θύρα USB και (1) thunderbolt Ή USB-C.

P.S. : Το μηχάνημα έχει μόνο 2 Θύρες USB-C από τις οποίες τη μια χρησιμοποιεί το καλώδιο ρεύματος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   deltakilo

deltakilo

    iPH Enthousiast

  • 386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/07/2019 - 14:02

Μετά από χρονια χρήσης του MacBook Pro Late 2011 για djing αποφάσισα να αγοράσω ένα καινούργιο μοντέλο και έτσι πήγα σε MacBook Pro 2017 χωρίς Touch Bar. (https://www.skroutz....2017.html#shops). Αυτό που με προβληματίζει είναι η έλλειψη θυρών usb και έτσι χρειάζομαι την βοήθεια σας για να μου προτείνετε κάποιον ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ανταπτορα που θα βγάζει σίγουρα μια (1) θύρα USB και (1) thunderbolt Ή USB-C.

P.S. : Το μηχάνημα έχει μόνο 2 Θύρες USB-C από τις οποίες τη μια χρησιμοποιεί το καλώδιο ρεύματος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Satechi φίλε μου, εγγύηση. Ολίγον ακριβό βέβαια.

https://satechi.net/...ant=34900214729


Sent from my iPad using Tapatalk

#3   HoulioSerres

HoulioSerres

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/07/2019 - 14:59

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση λύση. Διάβασα σε κάποια σχόλια αγοραστών στο skroutz ότι δεν είναι και τόσο σταθερά αν έχεις γεμάτες ολες τις θύρες. Στην ουσία χρειάζομαι 2x USB-C + 1 USB 2.0 (ή 3.0 κλπ). Λέτε να έχω διακοπές στον ήχο ή στο διάβασμα του σκληρού δίσκου;

#4   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 08/07/2019 - 15:13

Εχω και αυτο και το adapter στα 67 ευρω με hdmi κλπ

ΚΑΝΕΝΑ απο τα 2 δεν μ κανε θέμα. Για αυτα πιου θες ειδικα μη το σκέφτεσαι καθολου.

Τελος ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ σταθερο



#5   HoulioSerres

HoulioSerres

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/07/2019 - 15:15

Σας ευχαριστώ πολύ ! Θα πάω αύριο να τον αγοράσω από istorm

#6   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 08/07/2019 - 15:44

Σας ευχαριστώ πολύ ! Θα πάω αύριο να τον αγοράσω από istorm

Και σε σκρουτζομαγαζζα υπαρχει και φθηνότερα αν βολευεσαι με καποιο. Μεγιες και θα τον χαρεις ειμαι σιγουρος.



#7   HoulioSerres

HoulioSerres

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/07/2019 - 20:12

Όπως διαπίστωσα ο σκληρός δίσκος που θέλω να συνδέσω είναι usb-C. Μιας και ειδα μια εικόνα με λεπτομέρειες του συγκεκριμένου hub που μου είπατε Η απορία μου είναι η εξής:
Μπορώ να έχω ταυτόχρονα τον φορτιστή του mac (γνήσιος) και τον usb-C σκληρό δίσκο μου;

Σας παραθέτω και την εικόνα που είδα.

Συνημμένα αρχεία



#8   HoulioSerres

HoulioSerres

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/07/2019 - 23:29

Δε γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει με σιγουριά; Έψαξα παντού στο Ίντερνετ και δεν βρήκα πουθενά λύση.

#9   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 11/07/2019 - 06:08

Βεβαιως μπορεις η θυρα no charging ειναι μονο για μεταφορα δεδομενων , η άλλη ειναι all in one. Αρα στη πρωτη ο σκληρος και στην αλλη ο φορτιστής. ΜΗΝ τις γεμισεις ολες τις θυρεςγιατι τραβανε αρκετη ενεργεια οποτε θα φορτιζει αργα το λαπτοπ



#10   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/07/2019 - 06:53

Κατά την γνώμη μου, αυτός είναι πιο λειτουργικός. 

 

Δεν κουμπώνει σταθερά επάνω στο μηχάνημα, πιάνει  μόνο μια θύρα, συνεπώς μπορείς να συνδέσεις

στην δεύτερη τον δίσκο για παράδειγμα.

 

Επιπλέον είναι pass-through, δηλαδή συνδέεις σ' αυτόν τον power adapter. 


vires acquirit eundo


#11   HoulioSerres

HoulioSerres

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/07/2019 - 09:26

Βεβαιως μπορεις η θυρα no charging ειναι μονο για μεταφορα δεδομενων , η άλλη ειναι all in one. Αρα στη πρωτη ο σκληρος και στην αλλη ο φορτιστής. ΜΗΝ τις γεμισεις ολες τις θυρεςγιατι τραβανε αρκετη ενεργεια οποτε θα φορτιζει αργα το λαπτοπ


Ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση!! Θα γεμίσω μόνο μια θύρα usb2 και τις 2 USB C. Δεν με απασχολεί αν φορτίζει αργά η γρήγορα. Συνήθως μόνο στο ρεύμα το έχω γιατί έχω τον υπολογιστή ΜΟΝΟ για Djing.

#12   HoulioSerres

HoulioSerres

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/07/2019 - 09:28

Κατά την γνώμη μου, αυτός είναι πιο λειτουργικός. 
 
Δεν κουμπώνει σταθερά επάνω στο μηχάνημα, πιάνει  μόνο μια θύρα, συνεπώς μπορείς να συνδέσεις
στην δεύτερη τον δίσκο για παράδειγμα.
 
Επιπλέον είναι pass-through, δηλαδή συνδέεις σ' αυτόν τον power adapter.


Ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση. Ήδη έχω παραγγείλει τον παραπάνω και τον περιμένω! Δεν χρειάζομαι ούτε hdmi θύρα ούτε Ethernet κλπ.. μόνο 1 usb και 2 USB’C (μια για εξωτερικό σκληρό και μια για το ρεύμα φόρτισης του υπολογιστή)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες