Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Χρήση μπαταρίας και κύκλοι φόρτισης


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 20/07/2019 - 17:53

Καλησπέρα στο Φορουμ

Παρατήρησα  κατι βίντεο που αναφέρουν οτι λόγω της προστασίας overcharge απο τα microcontrollers του λαπτοπ , είναι καλο οταν έχεις πρόσβαση σε πρίζα να το αφήνεις μόνιμα συνδεδεμένο και να το αφαιρείς μονο 1-2 ώρες την μέρα για να χρησιμοποιει και τη μπαταρία. 

Ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο θέμα ?

Θεωρώ πολυ λογικο μετα απο 3-4 χρονια να αλλάχτει τη μπαταρία αλλα λόγω του οτι στα καινούργια ειναι ενσωματωμένη και πρέπει να αλλάξει ολο το πανω case αλλα τι θα κάνατε ωστε η διάρκεια της μπαταρίας να μεγιστοποιηθεί? 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/07/2019 - 18:07

Σχετικά με την αυτονομία της μπαταρίας των MacBooks

Πως να ελέγξετε την κατάσταση της μπαταρίας στο MacBooκ σας

Reset the System Management Controller (SMC)


vires acquirit eundo


#3   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 20/07/2019 - 19:06

Άλλαξα προ έτους την μπαταρία μου στο macbook pro και σε ερώτηση στο service μου είπαν αυτό. Όποτε έχω πρόσβαση σε ρευμα να το έχω μόνιμα συνδεδεμένο καθώς έτσι τροφοδοτείται απευθείας από το τροφοδοτικό και όχι από την μπαταρία. 



#4   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/07/2019 - 07:47

Άλλαξα προ έτους την μπαταρία μου στο macbook pro και σε ερώτηση στο service μου είπαν αυτό. Όποτε έχω πρόσβαση σε ρευμα να το έχω μόνιμα συνδεδεμένο καθώς έτσι τροφοδοτείται απευθείας από το τροφοδοτικό και όχι από την μπαταρία. 

 

Σύμφωνα με ευάριθμες συζητήσεις στο δίκτυο, η πιο κάτω προσέγγιση φαίνεται να είναι η ενδεδειγμένη για βέλτιστη διαχείριση της μπαταρίας·

 
 • Περίπου ανά μήνα την αδειάζουμε πλήρως την και στη συνέχεια την φορτίζουμε στο 100%.
• Σε επαγγελματική χρήση και σε παιγνίδια με έντονη χρήση γραφικών, έχουμε συνδεδεμένο το τροφοδοτικό.
• Δεν έχουμε μόνιμα συνδεδεμένο το τροφοδοτικό,  ιδιαίτερα όταν το μηχάνημα είναι σε sleep mode, ή όταν το καπάκι είναι κλειστό.
• Σε απλές δραστηριότητες, αποσυνδέουμε το τροφοδοτικό και την φορτίζουμε όταν η ισχύς της πέσει γύρω στο 30%. Κατ' αυτό τον τρόπο κυκλοφορούν οι "χυμοί" της.
• Δεν αφαιρούμε την μπαταρία (σε λευκά polycarbonate μηχανήματα) και χρησιμοποιούμε μόνο το τροφοδοτικό. Αφ’ ενός οι επιδόσεις του μηχανήματος πέφτουν κατά ≈50% αφού η ισχύς του τροφοδοτικού δεν επαρκεί για σωστή παροχή ισχύος, ενώ μπορεί να προκύψει θέμα σε διακοπή ρεύματος. Όταν η μπαταρία κλείσει τον κύκλο ζωής της -δηλαδή δεν φορτίζεται πλέον- πέφτουν  και οι επιδόσεις του μηχανήματος.

vires acquirit eundo


#5   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 21/07/2019 - 12:58

Τα ιδια βρηκα και εγω , μονο για το πρωτο αμφιβαλω λογω της ιδιοτροπιας των μπαταριων λιθιου




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες