Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ποιο mac?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
40 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 16/08/2019 - 14:47

Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας ! Ήρθε ο καιρός να αλλάξω τον MacBook Pro 13 και iMac 21,5 του 2009(ακόμα δουλεύουν άψογα) Και είμαι ανάμεσα σε MacBook Pro 15 2019 και iPad Pro 11 ή iMac 27’ 2019 και MacBook Air 2019! Την ποιο βαριά χρήση την κάνει η γυναίκα μου( φωτό και βιντεος) και θα ήθελε έναν φορητό, η δίκη μου χρήση είναι Ίντερνετ, Office και καμία ταινία !! Ποιο από τα δυο ζευγάρια διαλέγουμε ;;; Σας ευχαριστώ!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 16/08/2019 - 22:27

Κανείς;

#3   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 16/08/2019 - 22:38

Καλησπέρα! Εγώ θα πήγαινα στο ζευγάρι macbook & ipad. Είναι εύκολο να κάνεις το macbook σταθερό με μια οθόνη ενώ αντιθέτως το iMac δεν μπορεί να γίνει φορητό.

 

Επιπροσθέτως οι διαφορετικοί τρόποι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις το iPad (είτε ως tablet είτε ως υπολογιστή με πληκτρολόγιο) σου προσφέρουν αρκετές παραπάνω χρήσεις.

 

Πιστεύω ότι ένα δυνατό macbook θα καλύψει τις απαιτήσεις της γυναίκας σε φωτό και βίντεο (ίσως μάλιστα είναι πιο δυνατό  και από iMac). 


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#4   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/08/2019 - 22:56

Αν ο περισσότερος χρόνος χρήσης του υπολογιστή ειναι εντός σπιτιού, πάρε iMAC 27. Απο εκεί και πέρα, επειδή χρησιμοποιούσα mac book air και σα σταθερό, συνδεδεμένο σε οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι, η μπαταρία του δε κράτησε (αν και ήταν συνέχεια στο ρεύμα και δεν είχε κυκλους φόρτισης πολλούς). Τωρα για 2ο πχ χρήση της γυναίκας σου, εξαρτάται τί την εξυπηρετεί. Οπωσδήποτε μια ταμπλέτα δεν έχει τις ίδιες δυνατότητες απο ενα mac book air, που και φορητό είναι και κάνει σχεδόν τα πάντα. Η ταμπλέτα ειναι λιγο πολύ ενα μεγάλο iPhone. Ιδιες εφαρμογές, ίδιο λειτουργικό και στύλ. 



#5   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 16/08/2019 - 23:03

Θα συμφωνήσω με τον PanosMouz. Αν και έχε υπόψη σου ότι αν προχωρήσεις σε αυτή την επιλογή, μπορεί να χρειαστείς να αγοράσεις και πληκτρολόγιο ή pencil για το iPad...αναλόγως και της χρήσης που θα κάνεις βέβαια.



#6   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/08/2019 - 00:14

Καλησπέρα! Εγώ θα πήγαινα στο ζευγάρι macbook & ipad. Είναι εύκολο να κάνεις το macbook σταθερό με μια οθόνη ενώ αντιθέτως το iMac δεν μπορεί να γίνει φορητό.
 
Επιπροσθέτως οι διαφορετικοί τρόποι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις το iPad (είτε ως tablet είτε ως υπολογιστή με πληκτρολόγιο) σου προσφέρουν αρκετές παραπάνω χρήσεις.
 
Πιστεύω ότι ένα δυνατό macbook θα καλύψει τις απαιτήσεις της γυναίκας σε φωτό και βίντεο (ίσως μάλιστα είναι πιο δυνατό  και από iMac).


Αυτό σκέφτηκα κ εγώ όποτε πάω σε αυτόν τον συνδυασμό! Σας ευχαριστώ!!

#7   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 17/08/2019 - 08:56

Αν ο περισσότερος χρόνος χρήσης του υπολογιστή ειναι εντός σπιτιού, πάρε iMAC 27. Απο εκεί και πέρα, επειδή χρησιμοποιούσα mac book air και σα σταθερό, συνδεδεμένο σε οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι, η μπαταρία του δε κράτησε (αν και ήταν συνέχεια στο ρεύμα και δεν είχε κυκλους φόρτισης πολλούς). Τωρα για 2ο πχ χρήση της γυναίκας σου, εξαρτάται τί την εξυπηρετεί. Οπωσδήποτε μια ταμπλέτα δεν έχει τις ίδιες δυνατότητες απο ενα mac book air, που και φορητό είναι και κάνει σχεδόν τα πάντα. Η ταμπλέτα ειναι λιγο πολύ ενα μεγάλο iPhone. Ιδιες εφαρμογές, ίδιο λειτουργικό και στύλ.


Να ξέρεις ότι η μπαταρία εξαντλήθηκε από το γεγονός ότι ήταν συνεχεία στο ρεύμα. Είναι λάθος να αγοράζουμε φορητό και να τον χρησιμοποιούμε ως σταθερό συνέχεια στη φόρτιση, καθώς αυτό ουσιαστικά καταστραφεί την μπαταρία και για τη μια φορά που θα τον χρειαστούμε ως φορητό, αυτή δε θα κρατήσει. Ακόμα και στο σπίτι, καλύτερα να κάνουμε κύκλους φόρτισης-αποφόρτισης για να τη διατηρούμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#8   anochampions

anochampions

    iPH Contributor

  • 1.077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 17/08/2019 - 09:39

Με προβληματίζει κι εμένα το πιο πάνω θέμα.

Εγώ καθότι ήδη κάτοχος ipad pro τείνω προς αγορά imac 27'' αντί macbook pro που θα χρησιμοποιείται κυρίως ως σταθερός.

Γνωρίζω όμως πως επειδή θέλω ένα πολύ δυνατό μηχάνημα που θα βγάλει 10ετία θα το ακριβοπληρώσω.

Η χρήση είναι ακριβώς του φίλου πιο πάνω ... Photoshop, Lightroom, Office, Internet, ...

Σκέφτομαι όμως να περιμένω νέο μοντέλο και νέο σχεδιασμό. Γνωρίζουμε πληροφορίες για πότε;


Τελευταία επεξεργασία από: anochampions, 17/08/2019 - 09:42


#9   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/08/2019 - 11:53

...

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 17/08/2019 - 11:55


#10   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/08/2019 - 11:54

...


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#11   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/08/2019 - 11:56

Να ξέρεις ότι η μπαταρία εξαντλήθηκε από το γεγονός ότι ήταν συνεχεία στο ρεύμα. Είναι λάθος να αγοράζουμε φορητό και να τον χρησιμοποιούμε ως σταθερό συνέχεια στη φόρτιση, καθώς αυτό ουσιαστικά καταστραφεί την μπαταρία και για τη μια φορά που θα τον χρειαστούμε ως φορητό, αυτή δε θα κρατήσει. Ακόμα και στο σπίτι, καλύτερα να κάνουμε κύκλους φόρτισης-αποφόρτισης για να τη διατηρούμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε εξουσιοδοτημένο που πήγα το Air μου για αλλαγή μπαταριας τον ρώτησα τι πρέπει να προσέχω για να την διατηρήσω.
Η απάντηση ήταν «όταν είσαι κοντά σε ρεύμα να το έχεις στο ρεύμα. Να κάνει όσο γίνεται λιγότερους κύκλους φόρτισης με τον καιρό»

Ειδικός δεν είμαι , αλλα προτιμώ να ακούσω τον άνθρωπο του επίσημου αντιπροσώπου , από τις συζητήσεις εδώ. Έτσι όποτε μπορώ το συνδέω πάντα στο ρεύμα.




Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 17/08/2019 - 11:56


#12   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 17/08/2019 - 12:02

Όπως θέλεις πράττεις, δουλεύω χρόνια πάνω σε λαπτοπ που τα δουλεύουν συνεχώς στο ρεύμα και η μπαταρία τους είναι πεθαμένη, ενώ αντιθέτως όσα τα βάζουν και τα βγάζουν από το ρεύμα διατηρούνται. Δεν θέλω να σου αλλάξω γνώμη, απλά εχε το νου σου στους «ειδικούς» των «εξουσιοδοτημένων» (και τα τέσσερα εισαγωγικά έχουν νόημα, ρίξε μια μάτια στο google αν θέλεις να διασταυρώσεις τις «εξειδικευμένες» γνώσεις τους). Δεν έχει να κάνει με το ποιος είπε τι, αλλά με την τεχνολογία των μπαταριών και τον τρόπο λειτουργίας τους.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#13   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/08/2019 - 12:09

Για ρίξτε μια ματιά στα άρθρα, πιστεύω ότι ξεκαθαρίζουν τα πράγματα ως προς την διαχείριση

της μπαταρίας στα notebooks.

 

Πως να ελέγξετε την κατάσταση της μπαταρίας στο MacBooκ σας

Σχετικά με την αυτονομία της μπαταρίας των MacBooks

 

 


vires acquirit eundo


#14   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/08/2019 - 12:47

Οπως τα ειπε ο κυριακος , δυστυχως και στα εξουσιοδοτημενα ειναι ΗΜΙμαθεις.
Δεν εχει να κανει με μας εχει να κανει με τη τεχνολογια των μπαταριων και τ τροπο χρησης τους.

#15   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/08/2019 - 14:07

Εντύπωση μου κάνει ότι ο τεχνικος σε έναν από τα τρείς βασικούς αντιπρόσωπους λέει άλλα !!!

Λογικά δεν πρέπει να είναι άσχετος αφού φημίζεται και για το καλό του σέρβις


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες