Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

xs,xsmax,xr ΥΓΕΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΑΠΟΡΙΑ?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
58 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 25/08/2019 - 18:07

Καλησπερα σε ολους. 
μπορει να εχει ξαναειπωθει αλλα εχω μια απορια εδω και καιρο χωρις απαντηση....

Αυτη η υγεια μπαταριας που μας εχει χαζοφορεσει στην ζωη μας η apple, τελικα απο ποιους παραγοντες επηρεαζεται?

 

Βλεπω αγγελιες σε γνωστο site που πολλοι πουλανε καποιο απο αυτα τα μοντελα, και ειλικρινα ειναι περιεργο το θεμα...

Εχω δει πχ κινητα xs,xsmax αγορασμενα απο την στιγμη που βγηκαν στην αγορα (10/18) με υγεια μπαταριας 100% και ταυτοχρονα αλλες αγγελιες με πολυ πιο προσφατα αγορασμενα (3 μηνων και 2 μηνων) και αναφερουν πχ ποσοστο 99 ή 98 ή ακομη και 97% και μαλιστα αρκετες περιπτωσεις. 
 

Γνωστος μου αγορασε xsmax (3/19) με ποσοστο 100% τον περασμενο Ιουλιο και μεσα σε 15 μερες επεσε στο 98%
 

Αν και ειναι βλακεια να κολλαμε στο ποσοστο, απο την στιγμη που το εφερε στη ζωη μας, τελικα τι το επηρεαζει?

 

Ειναι κουφο 10 μηνων xs,xsmax ναχουν 100 ποσοστο και καποια αντιστοιχα 3 και 4 μηνων και ναχουν 98...

 

Καμμια απαντηση παιδες?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 25/08/2019 - 18:58

Κάνε αναζήτηση στο φόρουμ και θα λύσεις τις απορίες σου. Η γλώσσα (πληκτρολόγιο) του Νίκου πρέπει να έχει μαλλιά ει με το συγκεκριμένο θέμα.

#3   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 25/08/2019 - 19:00

Πέρα απο τη βαθυτερη έννοια του πως να διαχειριζόμαστε τη μπαταρία ιοντων λιθίου , σε 15 μέρες δεν γίνεται να χαθει 2% εκτος αν την λιώνεις-ζεσταίνεις και τη φορτίζεις 2 φορες τη μέρα.



#4   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 25/08/2019 - 19:01

Κάνε αναζήτηση στο φόρουμ και θα λύσεις τις απορίες σου. Η γλώσσα (πληκτρολόγιο) του Νίκου πρέπει να έχει μαλλιά ει με το συγκεκριμένο θέμα.

Λες να μην ξερω πως γινεται η αναζητηση?

και λες να μην ξερω τι βοηθεια δινει ο Νικος?

Αλλα με αυτο που γραφεις- που και εγω μια χαρα το ξερω- δεν μου απαντας!



#5   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 25/08/2019 - 19:03

Πέρα απο τη βαθυτερη έννοια του πως να διαχειριζόμαστε τη μπαταρία ιοντων λιθίου , σε 15 μέρες δεν γίνεται να χαθει 2% εκτος αν την λιώνεις-ζεσταίνεις και τη φορτίζεις 2 φορες τη μέρα.

Με αυτο μου κανει εντυπωση. Το πηρε 100 ενος 3μηνου xsmax και επεσε σε 15 μερες 2%. 
Και με οριτζιναλ φορτιστη και με σωστες φορτισεις 20-90% και οχι ολο το βραδυ κτλ.



#6   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 25/08/2019 - 19:19

Με αυτο μου κανει εντυπωση. Το πηρε 100 ενος 3μηνου xsmax και επεσε σε 15 μερες 2%.
Και με οριτζιναλ φορτιστη και με σωστες φορτισεις 20-90% και οχι ολο το βραδυ κτλ.


Τότε είναι συγκυριακό της κάθε συσκευής. Εγώ το xs Max το έχω από 11/18 κάθε μέρα φόρτιση όλο βράδυ είτε χρειάζεται είτε είναι στο 50% και έχω υγεία 100%.. Πιο πολύ για μπουρδολογία το κόβω να τσιμπάει ο άλλος και να αγοράζει μπαταρίες


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#7   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 25/08/2019 - 19:29

Βαγγέλη απλά δεν ασχολείσαι με την υγεία του iPhone παρά μόνο με την δίκη σου .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#8   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 25/08/2019 - 19:38

Εντελώς πληροφοριακά κι εγώ τώρα που διάβασα το ποστ και μπήκα και είδα,το δικο μου xs max αγορασμένο από αρχές Νοεμβρίου με φόρτιση καθημερινή και ολονύχτια είναι στο 98%.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#9   Lounes

Lounes

    iPH Member

  • 298 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 25/08/2019 - 20:04

Αφήστε τις φορτίσεις και χαρείτε το
Σε 2 χρόνια θα πάρεις καινούργιο να μην πω στο χρόνο

#10   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 25/08/2019 - 20:13

Βαγγέλη απλά δεν ασχολείσαι με την υγεία του iPhone παρά μόνο με την δίκη σου .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εχεις δικιο Κρητικαρε! 
Απλα με εβαλε σε σκεψεις ο φιλος, γιατι πραγματικα μια χαρα ζουσαμε χωρις αυτη την π@π@ρια. 
 

Νασαι καλα Μανο και ελπιζω να κανεις ακομη μπανια κ για μας εκει στα ομορφα μερη σου!



#11   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 25/08/2019 - 20:14

Έχω iPhone X με 88% μπαταρία, με Apple care το οποίο λήγει 12/19, υπάρχει περίπτωση να μου αλλάξουν μπαταρία;

#12   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 25/08/2019 - 20:15

Τότε είναι συγκυριακό της κάθε συσκευής. Εγώ το xs Max το έχω από 11/18 κάθε μέρα φόρτιση όλο βράδυ είτε χρειάζεται είτε είναι στο 50% και έχω υγεία 100%.. Πιο πολύ για μπουρδολογία το κόβω να τσιμπάει ο άλλος και να αγοράζει μπαταρίες


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

 

Εντελώς πληροφοριακά κι εγώ τώρα που διάβασα το ποστ και μπήκα και είδα,το δικο μου xs max αγορασμένο από αρχές Νοεμβρίου με φόρτιση καθημερινή και ολονύχτια είναι στο 98%.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Να δειτε αυτο που λεω...

Και τα 2 παιδια ιδια χρονολογια και ιδιες φορτισεις οπως λετε και εχετε διαφορες....



#13   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 25/08/2019 - 20:36

Λες να μην ξερω πως γινεται η αναζητηση?
και λες να μην ξερω τι βοηθεια δινει ο Νικος?
Αλλα με αυτο που γραφεις- που και εγω μια χαρα το ξερω- δεν μου απαντας!

Έχουμε πει 100k φορές ότι δεν υπάρχει λόγος να ασχολείται κανένας με το battery health καθώς αυτό το ποσοστό δεν είναι ακριβές και ειναι λογικό από συσκευή σε συσκευή με τους ίδιους κύκλους φόρτισης να υπάρχουν διαφορές.
Έχει γίνει ακριβώς η ίδια ερώτηση άπειρες φορές με ακριβώς την ίδια απάντηση. Το πραγματικό capacity μιας μπαταρίας είναι αδύνατον να μετρηθεί με ακρίβεια από την ίδια τη συσκευή. Παρόλα αυτά οταν η συσκευή λέει πως η μπαταρία χρειάζεται service ειναι σωστό καθώς ακόμα και κατά προσέγγιση η μπαταρία έχει χάσει σημαντικό ποσοστό της αρχικής της χωρητικότητας πράγμα λογικό εφόσον είναι αναλωσιμο το οποίο από την πρώτη μέρα χρήσης αντιμετωπίζει φθορά.

Τελευταία επεξεργασία από: Slacker, 25/08/2019 - 20:38


#14   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 25/08/2019 - 20:42

Έχουμε πει 100k φορές ότι δεν υπάρχει λόγος να ασχολείται κανένας με το battery health καθώς αυτό το ποσοστό δεν είναι ακριβές και ειναι λογικό από συσκευή σε συσκευή με τους ίδιους κύκλους φόρτισης να υπάρχουν διαφορές.
Έχει γίνει ακριβώς η ίδια ερώτηση άπειρες φορές με ακριβώς την ίδια απάντηση. Το πραγματικό capacity μιας μπαταρίας είναι αδύνατον να μετρηθεί με ακρίβεια από την ίδια τη συσκευή. Παρόλα αυτά οταν η συσκευή λέει πως η μπαταρία χρειάζεται service ειναι σωστό καθώς ακόμα και κατά προσέγγιση η μπαταρία έχει χάσει αρκετή από την αρχικό της capacity πράγμα λογικό εφόσον είναι αναλωσιμο το οποίο από την πρώτη μέρα χρήσης αντιμετωπίζει φθορά.

Ρε αδελφε αυτα ολα τα γνωριζω χρονια τωρα. 
Μπες λιγο να δεις και αγγελειες που βαζουν καποιοι και αναφερονται στην Υγεια της μπαταριας. 
Και εννοειτε συμφωνω οτι ειναι βλακεια να καθεσαι σαν ψυχακιας και να βλεπεις καθε μερα την υγεια απλα πες μου ποσα παιδια απο εδω δεν το κανουν?

Και αν καποιος θελει να αγοαρασει ενα xsmax για παραδειγμα, και βρισκει δυο με το ενα 100 και το αλλο πχ 98 τι πιστευεις οτι θα επιλεξει?

 

Μια χαρα ζουσαμε και χωρις αυτο. 
Και στο λεει καποιος που απο τοτε που ειχανε και το ποσοστο διπλα στην μπαταρια, εγω ποτέ δεν το εβαζα γιατι το θεωρουσα ψυχαναγκαστικο. 
Και ολα αυτα που λες ειναι σεβαστα, αλλα ακομη και τωρα για πιο λογο την βαλανε αυτη την μακακια την υγεια, δεν θα μπορεσω να το καταλαβω ποτέ



#15   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 25/08/2019 - 20:48

Καλά αν μετά από αυτά που σου έγραψα συνεχίζεις να με ρωτάς για 2% διαφορά σε υγεία μπαταρίας τότε τι παραπάνω να σου πω;
Γιατι το έβαλαν; Να σε ρωτήσω εγώ κάτι άλλο; Αν πας να αγοράσεις ένα μεταχειρισμενο και δεις το μήνυμα ότι η μπαταρία χρειάζεται service πράγμα που σημαίνει ότι είναι περίπου στο 70% της αρχικής της χωρητικότητας τότε ξέρεις ότι παίρνεις ένα κινητό με χάλια μπαταρία. Σε χαλάει και αυτό;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες