Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

xs,xsmax,xr ΥΓΕΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΑΠΟΡΙΑ?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
58 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 25/08/2019 - 20:55

Καλά αν μετά από αυτά που σου έγραψα συνεχίζεις να με ρωτάς για 2% διαφορά σε υγεία μπαταρίας τότε τι παραπάνω να σου πω;
Γιατι το έβαλαν; Να σε ρωτήσω εγώ κάτι άλλο; Αν πας να αγοράσεις ένα μεταχειρισμενο και δεις το μήνυμα ότι η μπαταρία χρειάζεται service πράγμα που σημαίνει ότι είναι περίπου στο 70% της αρχικής της χωρητικότητας τότε ξέρεις ότι παίρνεις ένα κινητό με χάλια μπαταρία. Σε χαλάει και αυτό;

Ρε φιλε παλι δεν με καταλαβαινεις.
Εσυ δηλ θα επαιρνες το 98 ή το 97 χωρις να σε νοιαζει πως εφαγε την πτωση? 
Η απορια δεν ειναι το 2% αλλα γιατι να βαζουν την υγεια λες και δεν θα μπορουσαν απλα να επισημανουν με καποιο αλλο τροπο οτι εχεις battery drain. 
Γιατι και στο 70 που λες οτι θελει service μιλαμε για κινητα απο 7αρι και πισω που λογικο ειναι με τα χρονια να υπαρχει πτωση στη μπαταρια. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.407 μηνύματα

Δημοσίευση 25/08/2019 - 20:55

Και αν είναι 88%; Επαναλαμβάνω θεωρώ ότι όλη αυτή η ιστορία έγινε για να πουλιούνται μπαταρίες είτε το κινητό θέλει αλλαγή λόγο φυσιολογικής φθοράς είτε ακόμη και αν δεν κάθεται καλά στο μάτι σε άλλους.. Διπλή κονομα δηλαδή. Και οι μπαταρίες είναι πανάκριβες.. Θέλω να αλλάξω στο 6s+ και κάνει 60€ ήμαρτον!


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#18   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 25/08/2019 - 20:58

Και αν είναι 88%; Επαναλαμβάνω θεωρώ ότι όλη αυτή η ιστορία έγινε για να πουλιούνται μπαταρίες είτε το κινητό θέλει αλλαγή λόγο φυσιολογικής φθοράς είτε ακόμη και αν δεν κάθεται καλά στο μάτι σε άλλους.. Διπλή κονομα δηλαδή. Και οι μπαταρίες είναι πανάκριβες.. Θέλω να αλλάξω στο 6s+ και κάνει 60€ ήμαρτον!


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Αυτο ακριβως θελω να πω. 
ολα εχουν τον σκοπο τους. 
Δεν ειναι μονο να βλεπεις οτι πεφτει η μπαταρια, που και παλιοτερα ισχυε αλλα να τσεκαρεις το ποσοστο και να αρχισεις να ψαχνεσαι τι σκατα κανεις εσυ λαθος στην χρηση ή στην φορτιστη που πεφτει



#19   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 25/08/2019 - 21:03

Ρε φιλε παλι δεν με καταλαβαινεις.
Εσυ δηλ θα επαιρνες το 98 ή το 97 χωρις να σε νοιαζει πως εφαγε την πτωση? 
Η απορια δεν ειναι το 2% αλλα γιατι να βαζουν την υγεια λες και δεν θα μπορουσαν απλα να επισημανουν με καποιο αλλο τροπο οτι εχεις battery drain. 
Γιατι και στο 70 που λες οτι θελει service μιλαμε για κινητα απο 7αρι και πισω που λογικο ειναι με τα χρονια να υπαρχει πτωση στη μπαταρια.


Καλά τώρα σοβαρά; Εγώ δεν καταλαβαίνω; Σου εξήγησα παραπάνω πως το νούμερο ειναι κατά προσέγγιση. Αυτο σημαίνει πως μια συσκευή με 95% battery health μπορεί ουσιαστικά να έχει την ίδια υγεία μπαταρίας με ένα που λέει 100%. Πόσο πιο λιανά να στο κάνω; Μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις. Το πραγματικό capacity μιας μπαταρίας δεν μπορεί να μετρηθεί από την ίδια τη συσκευή με ακρίβεια. Για να γίνει αυτό πρέπει να γίνουν γραμμικοι κύκλοι φόρτισης αποφορτισης που γίνονται σε ειδικες συσκευές.

#20   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 25/08/2019 - 21:08

Καλά τώρα σοβαρά; Εγώ δεν καταλαβαίνω; Σου εξήγησα παραπάνω πως το νούμερο ειναι κατά προσέγγιση. Αυτο σημαίνει πως μια συσκευή με 95% battery health μπορεί ουσιαστικά να έχει την ίδια υγεία μπαταρίας με ένα που λέει 100%. Πόσο πιο λιανά να στο κάνω; Μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις. Το πραγματικό capacity μιας μπαταρίας δεν μπορεί να μετρηθεί από την ίδια τη συσκευή με ακρίβεια. Για να γίνει αυτό πρέπει να γίνουν γραμμικοι κύκλοι φόρτισης αποφορτισης που γίνονται σε ειδικες συσκευές.

Ωραια τα λες, απλα ελα να εξηγησεις τοτε γιατι να εχουν αυτη την ιστορια. 
Εμενα αυτη ειναι η απορια μου. Αν θελανε νουμερα με προσεγγιση, ας μην τα εβαζαν. 
οταν πας να τα σκασεις στην apple με προσεγγιση πληρωνεις?

Αφου ειναι τοσο περιπλοκα αυτα τα capacity test και οι κυκλοι αποφορτισης, ας μην τα βαζανε και να καθοντε οι πιο πολλοι (εκτος ελαχιστων) να αναφερουν ποσοστα υγεις κτλ



#21   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 25/08/2019 - 21:41

Ωραια τα λες, απλα ελα να εξηγησεις τοτε γιατι να εχουν αυτη την ιστορια. 
Εμενα αυτη ειναι η απορια μου. Αν θελανε νουμερα με προσεγγιση, ας μην τα εβαζαν. 
οταν πας να τα σκασεις στην apple με προσεγγιση πληρωνεις?
Αφου ειναι τοσο περιπλοκα αυτα τα capacity test και οι κυκλοι αποφορτισης, ας μην τα βαζανε και να καθοντε οι πιο πολλοι (εκτος ελαχιστων) να αναφερουν ποσοστα υγεις κτλ


Καλά τώρα ανοίγεις μια άλλη θεωρητική συζήτηση η οποία είναι εκτός. Το τι πληρώνεις και γιατί το πληρώνεις το ξέρεις εσύ. Εσύ τα έσκασες εσύ ξέρεις γιατί τα έσκασες.

#22   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 25/08/2019 - 22:18

Βαγγέλη Xs εδώ από τέλη Γενάρη η μπαταρία είναι στο 97% με ασύρματη φόρτιση μόνο εκτός κάποιων περιπτώσεων που ήμουν εξωτερικό χρησιμοποιούσα καλώδιο. Άλλοι λένε ότι για να μην πέσει θέλει να φορτίζεις το γνήσιο φορτιστή, άλλοι λένε ότι αν φορτίζεις με ασύρματο πέφτει πιο γρήγορα, άλλοι λένε ότι αν δεν είναι επώνυμος ο ασύρματος φθείρεται η μπαταρία και άλλοι λένε αν το αφήνεις όλη νύχτα δεν του κάνει καλό κοκ... Πλέον απλά δεν ασχολούμαι. Σου έφερα ένα πχ για να καταλάβουμε ότι αυτός είναι ο ρόλος της μπαταρίας και με τη μια ή την άλλη θα φθαρεί εν καιρώ. Κλάιν μαιν δηλαδή. Εκεί που είναι να την αλλάξω Δεκέμβρη αν είναι να το χαίρομαι όπως θέλω εγώ ας την αλλάξω Οκτώβρη (που όπως είπε ένα μέλος πιο πάνω θα έχουμε πάρει ήδη το επόμενο).


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#23   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 25/08/2019 - 23:13

Το τιμημένο Health, την έκανε τη δουλειά του μια χαρά πρίν κανά 2 χρόνια όταν και πούλησε μπαταρίες με το κιλό.-

 

Άπειρες στιγμές γέλιου που κάθονται όλοι και το βάζουν και στις αγγελίες τους.

 

Όπως με όσα 6S έρχονταν με TSMC. "Είναι μοναδικό!!!111εντεκα"

 

Εσυ δηλ θα επαιρνες το 98 ή το 97 χωρις να σε νοιαζει πως εφαγε την πτωση?

Ναι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#24   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/08/2019 - 06:03

Βαγγέλη Xs εδώ από τέλη Γενάρη η μπαταρία είναι στο 97% με ασύρματη φόρτιση μόνο εκτός κάποιων περιπτώσεων που ήμουν εξωτερικό χρησιμοποιούσα καλώδιο. Άλλοι λένε ότι για να μην πέσει θέλει να φορτίζεις το γνήσιο φορτιστή, άλλοι λένε ότι αν φορτίζεις με ασύρματο πέφτει πιο γρήγορα, άλλοι λένε ότι αν δεν είναι επώνυμος ο ασύρματος φθείρεται η μπαταρία και άλλοι λένε αν το αφήνεις όλη νύχτα δεν του κάνει καλό κοκ... Πλέον απλά δεν ασχολούμαι. Σου έφερα ένα πχ για να καταλάβουμε ότι αυτός είναι ο ρόλος της μπαταρίας και με τη μια ή την άλλη θα φθαρεί εν καιρώ. Κλάιν μαιν δηλαδή. Εκεί που είναι να την αλλάξω Δεκέμβρη αν είναι να το χαίρομαι όπως θέλω εγώ ας την αλλάξω Οκτώβρη (που όπως είπε ένα μέλος πιο πάνω θα έχουμε πάρει ήδη το επόμενο).


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Με καλυψες απολυτα αδελφε. Αυτο ακριβως προσπαθω να καταλαβω και γω, τι μπορει να επηρεαζει αυτο το γαμ@ποσοστο και σε αλλους ναναι 100 απο τον Οκτωβρη και σε αλλα παιδια, οπωςκαι στου φιλου μου (εγω εχω max και ειμαι στο 100, αν και ψηλοχεστηκα αν καποια στιγμη πεσει, αφου ερχεται το επομενο και θα φαει σουτ).

Αυτος με εβαλε σε σκεψεις για το τι φταει και ενω ηταν 100, μεσα σε 15 μερες επεσε στο 98

 

Καλημερα!



#25   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/08/2019 - 06:09

Το τιμημένο Health, την έκανε τη δουλειά του μια χαρά πρίν κανά 2 χρόνια όταν και πούλησε μπαταρίες με το κιλό.-

 

Άπειρες στιγμές γέλιου που κάθονται όλοι και το βάζουν και στις αγγελίες τους.

 

Όπως με όσα 6S έρχονταν με TSMC. "Είναι μοναδικό!!!111εντεκα"

 

Ναι.

Αυτο ακριβως Nick

Εβρισκες αγγελειες για 6s που καποιοι φωναζανε με τεραστια γραμματα οτι εχουν τον επεξεργαστη TSMC και οχι τον Samsung

Τωρα βλεπεις καποιους που με bold στην αγγελια τους αναφερουν οτι το προσεχουν τοσο πολυ και για αυτο εχουν 100

(ουτε σκονη επανω, ουτε ο ηλιος δεν τοχει δει κτλ κτλ - για γελια)

Για να μην θυμηθουμε την ιστορια των ανακλυσεων με αντικατασταση μπαταριας κτλ κτλ

 

Σιγουρα με ολους τους παραπανω - οπως ακριβως ειπα κ γω στον φιλο μου -ειναι βλακεια να ασχολουμαστε με το ποσοστο της υγειας.

Απλα θαπρεπε τουλαχιστον να ηταν πιο ξεκαθαρο τι προκαλει αυτες τις πτωσεις, ή ακομη και να μην το εβαζαν καθολου



#26   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/08/2019 - 08:05

Απλα θαπρεπε τουλαχιστον να ηταν πιο ξεκαθαρο τι προκαλει αυτες τις πτωσεις, ή ακομη και να μην το εβαζαν καθολου


Μια χαρά ξεκάθαρο είναι. Δεν τις προκαλεί τίποτα που κάνει ο χρήστης. Πρόκειται για φυσική φθορά της μπαταρίας. Το ποσοστό όπως έγραψα είναι κατά προσέγγιση και δεν σημαίνει πολλά. End of story.

https://support.appl.../en-us/HT208387

Your battery's maximum capacity

The Battery Health screen includes information on maximum battery capacity and peak performance capability.
Maximum battery capacity measures the device battery capacity relative to when it was new. A battery will have lower capacity as the battery chemically ages which may result in fewer hours of usage between charges. Depending upon the length of time between when the iPhone was made and when it is activated, your battery capacity may show as slightly less than 100%.
A normal battery is designed to retain up to 80% of its original capacity at 500 complete charge cycles when operating under normal conditions. The one-year warranty includes service coverage for a defective battery. If it is out of warranty, Apple offers battery service for a charge. Learn more about charge cycles.


As your battery health degrades, so can its ability to deliver peak performance. The Battery Health screen includes a section for Peak Performance Capability where the following messages may appear.

#27   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/08/2019 - 08:20

Μια χαρά ξεκάθαρο είναι. Δεν τις προκαλεί τίποτα που κάνει ο χρήστης. Πρόκειται για φυσική φθορά της μπαταρίας. Το ποσοστό όπως έγραψα είναι κατά προσέγγιση και δεν σημαίνει πολλά. End of story.

https://support.appl.../en-us/HT208387

Your battery's maximum capacity

The Battery Health screen includes information on maximum battery capacity and peak performance capability.
Maximum battery capacity measures the device battery capacity relative to when it was new. A battery will have lower capacity as the battery chemically ages which may result in fewer hours of usage between charges. Depending upon the length of time between when the iPhone was made and when it is activated, your battery capacity may show as slightly less than 100%.
A normal battery is designed to retain up to 80% of its original capacity at 500 complete charge cycles when operating under normal conditions. The one-year warranty includes service coverage for a defective battery. If it is out of warranty, Apple offers battery service for a charge. Learn more about charge cycles.


As your battery health degrades, so can its ability to deliver peak performance. The Battery Health screen includes a section for Peak Performance Capability where the following messages may appear.

 

 

A normal battery is designed to retain up to 80% of its original capacity at 500 complete charge cycles when operating under normal conditions. 

Δηλ θες να μου πεις οτι μετα απο 500 κυκλους θα παει στο 80? Και οταν αναφερει οτι δινει 1 χρονο εγγυηση που περιλαμβάνει κάλυψη υπηρεσίας για ελαττωματική μπαταρία για εξηγησε μου ποια καλυψη αναφερει και με πιο ποσοστο και ποιες ειναι οι "κανονικες" συνθηκες??? Εγω απλα θεωρω οτι το εβαλε ωστε να ειναι καλυμενη τον 1ο χρονο και μετα να σε τρεχει να αγοραζεις μπαταριες με το γνωστο καθολου ευκαταφρονητο κοστος

 

Και για ξαναεξηγησε μου το "Μια μπαταρία θα έχει μικρότερη χωρητικότητα καθώς η μπαταρία χημικά παλαιώνει και μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα λιγότερες ώρες χρήσης μεταξύ των φορτίων." Αρα πως μου λες οτι το 98 ειναι ιδιο με το 100 όταν για το ιδιο τηλεφωνο (του φιλου μου) μεσα σε 15 μερες επεσε απο το 100 στο 98 ?? Δηλαδη χημικα παλιωσε σε 15 μερες?

Οκ αυτο δινει η apple, οπως εδινε καποτε και για το 6s τους 2 επεξεργαστες και ειχε γινει ο κακος χαμος.



#28   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/08/2019 - 08:32

Η συζήτηση έχει χάσει το όποιο νόημα της..
Στα εξήγησα όλα συνεχίζεις να λες τα δικά σου. Δεν φαίνεται να υπάρχει σωτηρία

Τελευταία επεξεργασία από: Slacker, 26/08/2019 - 08:32


#29   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/08/2019 - 08:41

Η συζήτηση έχει χάσει το όποιο νόημα της..
Στα εξήγησα όλα συνεχίζεις να λες τα δικά σου. Δεν φαίνεται να υπάρχει σωτηρία

Αδελφε δεν ξερω ποσο καιρο εισαι εδω στο φορουμ. Το να μην συμφωνουμε και να εχω τις οποιες αποριες τις οποιες δεν μπορεις και να μου τις λυσεις (και εννοειτε καλοπροαιρετα σου απανταω) δεν σε δικαιολογει να αναφερεσαι με εκφρασεις τυπου ¨end of story, δεν υπαρχει σωτηρια κτλ κτλ

Ουτε ο γκουρου της apple εισαι ουτε στην τελικη εισαι ο αποκλειστικος εκπροσωπος του iphonehellas για να δινεις τετοιου ειδους απαντησεις.

 

Και γω τα χρονακια μου τα εχω εδω στο φορουμ και πιστεψε με ατομα οπως ο νικος, ο μανος, o vrachamis  κτλ που τοχουνε φαει με το κουταλι το φορουμ δεν απαντανε ετσι..

Στην τελικη το να πεισεις τον αλλο που εχει διαφωνια με σενα, δεν σημαινει οτι μπορεις και να γραφεις κατα τα αυτο τον τροπο και ουτε αναφερθηκα προσωπικα σε σενα λεγωντας οτι εχει χασει το νοημα της. Προφανως ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΙΣ

 

end of our communication 


Τελευταία επεξεργασία από: vagfilippo, 26/08/2019 - 08:42


#30   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.407 μηνύματα

Δημοσίευση 26/08/2019 - 08:46

Δεν θα έπρεπε καν να υπάρχει αυτή η ένδειξη. Από τη στιγμή που δεν έχει ακρίβεια είναι λάθος να υπάρχει.. Αν έβλεπε ο κάθε χρήστης τη φυσιολογική φθορά ανάλογα τη χρήση. Τώρα τι νόημα έχει να βλέπει κανείς 98, 92, 80 κτλ από τη στιγμή που δεν είναι ακριβής μόνο η apple ξέρει... Δηλαδή πριν χρόνια ήμασταν στα τυφλά και τώρα ησυχάσαμε;


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες