Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

ανθεκτικότητα ligthning σε υγρασία


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1 μήνυμα σε αυτό το θέμα

#1   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/09/2019 - 20:57

Καλησπέρα,

 

χύθηκε ο καφές και κολύμπησε λίγο η άκρη του καλωδίου από φορτιστή ipad (12w) ενόσω ήταν στην πρίζα. Το μάζεψα μέσα σε λιγότερο από 10' το πέρασα με υγρό πανάκι και στεγνό. Πόσο επικίνδυνο είναι να φορτίσω iphone/ipad με αυτό το φορτιστή ή και καλώδιο;

 

Επειδή έχω δώσει τόσα σε αξεσουάρ μέχρι να βρω αυτά που μου κάνουν δε θα αγχωθώ για ένα φορτιστή αλλά θεωρώ αν έχει κάποιος ιδέα να γνωρίζουμε πόσο ανθεκτικό στο νερό ή καφέ (σκέτο) είναι.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   bezoss

bezoss

    iPH Enthousiast

  • 408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 06/09/2019 - 08:32

Καλησπέρα,

 

χύθηκε ο καφές και κολύμπησε λίγο η άκρη του καλωδίου από φορτιστή ipad (12w) ενόσω ήταν στην πρίζα. Το μάζεψα μέσα σε λιγότερο από 10' το πέρασα με υγρό πανάκι και στεγνό. Πόσο επικίνδυνο είναι να φορτίσω iphone/ipad με αυτό το φορτιστή ή και καλώδιο;

 

Επειδή έχω δώσει τόσα σε αξεσουάρ μέχρι να βρω αυτά που μου κάνουν δε θα αγχωθώ για ένα φορτιστή αλλά θεωρώ αν έχει κάποιος ιδέα να γνωρίζουμε πόσο ανθεκτικό στο νερό ή καφέ (σκέτο) είναι.

Καλημέρα φίλε μου,

 

To lightning φαίνεται συμπαγές, εννοώ δεν έχει κενά (τουλάχιστον φαινομενικά) που να επιτρέπουν να περάσει νερό μέσα. Εν αντιθέση με το usb c ας πούμε που στο κέντρο έχει μια τρύπα.

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Απλά καθάρισε το με χαρτί κουζίνας και νερό. Μη το κάνεις με υγρά μαντηλάκια που έχουν οινόπνευμα ή aloe vera και τέτοια χαχαχαχα
να είναι καθαρό απλά να φύγει ο καφές.

 

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά είπες ότι βράχηκε το καλώδιο ενώ ο φορτιστής ήταν στη πρίζα οπότε αν βραχυκύκλωσε κάτι θα πέθανε ο adaptoras. 






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες