Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Λειτουργία με δύο sim. Τρόπος για να μην χάνουμε κλήση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sotzyg

sotzyg

    iPH Member

  • 266 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:iphone 12 pro max

Δημοσίευση 14/09/2019 - 16:06

Δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθει, πάντως εγώ δεν το βρήκα κάπου εδώ.
Θέλω να λειτουργήσω διπλή sim στο iPhone μου αλλά θέλω να ενημερώνομαι άμεσα όταν έχω κλήση από το δεύτερο νούμερο όταν μιλάω στο πρώτο και όχι με μήνυμα sms μετά από τουλάχιστον 5 λεπτά.

Καταρχήν έχω δυο whatsup, το ένα το παλαιό νούμερο που είχα και το έχουν όλοι οι γνωστοί μου και το δεύτερο το προνομιακό πακέτο με πολύ χρόνο ομιλίας.
Εγώ μιλάω αρκετά με το δεύτερο που έχω τον χρόνο ομιλίας και όταν με έπαιρναν οι γνωστοί μου στο πρώτο που το ήξεραν φαινόμουν εκτός δικτύου.
Η λύση είναι η εξής:
Ενεργοποιούμε στο δεύτερο νούμερο που χρησιμοποιούμε αρκετά πλέον την αναμονή κλήσης.
Ενεργοποιούμε στο πρώτο τηλέφωνο που μας παίρνουν οι γνωστοί μας την προώθηση κλησεων όταν είναι εκτός δικτύου ή απενεργοποιημένο (μόνο τότε μας χρειάζεται), και το βάζουμε να κάνει προώθηση στο δεύτερο νούμερο.
Όταν λοιπον τώρα μας καλέσουν στο πρώτο τηλέφωνο ενώ εμείς μιλάμε στο δεύτερο, θα κτυπήσει ως δεύτερη γραμμή στο δεύτερο τηλέφωνο λόγο αφενός την προώθηση κλήσης που βάλαμε στο πρώτο αλλά και της αναμονής κλήσεων που βάλαμε στο δεύτερο.
Στην περίπτωση μου κάθε φορά που συμβαίνει να μιλάω και να γίνεται αυτή η προώθηση μου χρεώνει από τον δωρεάν χρόνο του COSMOTE one (1000 λεπτά) ή αν δεν έχουμε, από τον χρόνο μεταξύ whatsup.
Άλλωστε δεν θα γίνεται και συνέχεια αυτό για να υπάρχει χρέωση ξεπερνώντας τον δωρεάν χρόνο, αλλά θα έχουμε σιγουριά ότι θα ενημερωνόμαστε άμεσα για τις κλήσεις μας.
Για εμένα αυτό ήταν τεράστια λύση γιατί με τον τρόπο που λειτουργεί το dualsim standby είχα πρόβλημα.

Τελευταία επεξεργασία από: sotzyg, 14/09/2019 - 16:12


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   IPL

IPL

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/09/2019 - 16:19

Καλό αυτό που έγραψες. Εγώ έχω πελάτες που καλούν σε wind σταθερό που πρέπει να προωθηθεί σε cosmote κινητό (1η χρέωση) που τότε πρέπει να προωθηθεί σε Wind κινητό (2η χρέωση). Όποτε οποίος με πάρει τηλ σίγουρα θα το κλείσει μέχρι να γίνουν όλες αυτές οι προωθήσεις εκτός του ότι θα μου κοστίσει μια περιουσία μάλλον.

#3   sotzyg

sotzyg

    iPH Member

  • 266 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:iphone 12 pro max

Δημοσίευση 14/09/2019 - 16:22

Καλό αυτό που έγραψες. Εγώ έχω πελάτες που καλούν σε wind σταθερό που πρέπει να προωθηθεί σε cosmote κινητό (1η χρέωση) που τότε πρέπει να προωθηθεί σε Wind κινητό (2η χρέωση). Όποτε οποίος με πάρει τηλ σίγουρα θα το κλείσει μέχρι να γίνουν όλες αυτές οι προωθήσεις εκτός του ότι θα μου κοστίσει μια περιουσία μάλλον.

Εσυ έχεις πολλές προωθήσεις και μάλλον για αυτήν την περίπτωση δεν είναι λειτουργικό

#4   IPL

IPL

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/09/2019 - 16:25

Η να περιμένω την Wind να υποστηρίξει e sim. Που συνήθως είναι οι τελευταίοι που βγαίνουν με κάτι καινουργιο από τους 3

#5   zerokill

zerokill

    iPH Enthousiast

  • 459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 01/10/2019 - 13:56

Θα περιμένεις πολύ όμως.


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

#6   imob

imob

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 01/10/2019 - 14:25

Στην περίπτωση μου κάθε φορά που συμβαίνει να μιλάω και να γίνεται αυτή η προώθηση μου χρεώνει από τον δωρεάν χρόνο του COSMOTE one (1000 λεπτά) ή αν δεν έχουμε, από τον χρόνο μεταξύ whatsup.
Άλλωστε δεν θα γίνεται και συνέχεια αυτό για να υπάρχει χρέωση ξεπερνώντας τον δωρεάν χρόνο, αλλά θα έχουμε σιγουριά ότι θα ενημερωνόμαστε άμεσα για τις κλήσεις μας.
Για εμένα αυτό ήταν τεράστια λύση γιατί με τον τρόπο που λειτουργεί το dualsim standby είχα πρόβλημα.


Δηλαδή οταν γίνεται προώθηση απο τον έναν αριθμό στον άλλον, σε χρεώνει απο τον χρόνο που εχεις αν κατάλαβα καλα;


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες