Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

σκληρο αντι για optical drive σε mbp 2011


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
32 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   bill_2

bill_2

    iPH Enthousiast

  • 408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 09/10/2019 - 11:50

καλημερα παιδια εχω ενα mbp 2011 και θελω να βαλω τον σκληρο του στην θεση optical drive, εχω ιδη βαλει ssd  στην θεση του σκληρου , αυτο που ψαχνω ειναι αυτος ο ανταπτορας που χρειαζετε για να μπει εκει , γνωριζει καποιος απο που να τον παραγγειλω ?

Ευχαριστω 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/10/2019 - 11:53

καλημερα παιδια εχω ενα mbp 2011 και θελω να βαλω τον σκληρο του στην θεση optical drive, εχω ιδη βαλει ssd  στην θεση του σκληρου , αυτο που ψαχνω ειναι αυτος ο ανταπτορας που χρειαζετε για να μπει εκει , γνωριζει καποιος απο που να τον παραγγειλω ?

Ευχαριστω 

Σίγουρα υπάρχουν και πιο φθηνές θήκες, αλλά με την συγκεκριμένη θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

 

https://www.logicsol...nd-macbook-pro/


Once You Go Mac You Never Go Back

#3   bill_2

bill_2

    iPH Enthousiast

  • 408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 09/10/2019 - 12:54

Ευχαριστώ, μπορώ να βάλω και ssd σ αυτό αν θέλω ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: bill_2, 09/10/2019 - 12:55


#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/10/2019 - 13:00

Ευχαριστώ, μπορώ να βάλω και ssd σ αυτό αν θέλω ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι, φυσικά και μπορείς. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#5   bill_2

bill_2

    iPH Enthousiast

  • 408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 09/10/2019 - 13:36

Ναι, φυσικά και μπορείς. 

κατι αλλο ,αυτο ειναι το μοντελο MacBook Pro (17-inch, Early 2011) και η μνημες ειναι τωρα 4 GB 1333 MHz DDR3

μπορω να βαλω μεγαλυτερες και πιες ειναι συγγεκριμενα να αγορασω ?



#6   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/10/2019 - 13:40

κατι αλλο ,αυτο ειναι το μοντελο MacBook Pro (17-inch, Early 2011) και η μνημες ειναι τωρα 4 GB 1333 MHz DDR3

μπορω να βαλω μεγαλυτερες και πιες ειναι συγγεκριμενα να αγορασω ?

Μπορείς να το φτάσεις μέχρι 16GB. 

 

https://eu.crucial.c...2011)/CT3373670


Once You Go Mac You Never Go Back

#7   bill_2

bill_2

    iPH Enthousiast

  • 408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 09/10/2019 - 14:59

ωραια και κατι τελευταίο επειδή ο ssd ειναι μικρος 120 γιγα συγκεκριμένα ειναι ο samsung 840 series ,αφου μάλλον θα τα φτιάξω ολα απο την αρχή δλδ μνημες ssd .. 

ποιον ssd μου προτείνεις για τώρα ?



#8   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/10/2019 - 18:34

ωραια και κατι τελευταίο επειδή ο ssd ειναι μικρος 120 γιγα συγκεκριμένα ειναι ο samsung 840 series ,αφου μάλλον θα τα φτιάξω ολα απο την αρχή δλδ μνημες ssd ..
ποιον ssd μου προτείνεις για τώρα ?



https://www.skroutz....-Evo-500GB.html


Sent from my iPhone using Tapatalk
Once You Go Mac You Never Go Back

#9   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 09/10/2019 - 19:56

καλημερα παιδια εχω ενα mbp 2011 και θελω να βαλω τον σκληρο του στην θεση optical drive, εχω ιδη βαλει ssd  στην θεση του σκληρου , αυτο που ψαχνω ειναι αυτος ο ανταπτορας που χρειαζετε για να μπει εκει , γνωριζει καποιος απο που να τον παραγγειλω ?

Ευχαριστω 

ηδη. Παραλιγο να μην καταλαβω τι εγραψες.


Τελευταία επεξεργασία από: thelos257, 09/10/2019 - 19:56


#10   bill_2

bill_2

    iPH Enthousiast

  • 408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 09/10/2019 - 21:01

Απλα σκέφτομαι αν κάνω καλά και  αν πρέπει να κρατήσω αυτό το MBP γιατί η αναβάθμιση αυτήν θα μου βγει περίπου στα 200 ευρω .. 

το  mbp 2011 ειναι το 17' με την antiglare οθόνη και το είχα κάνει bto από document ,το είχα παροπλισμένο εδώ και καποιο καιρό , και τώρα λέω να του κάνω αυτό το upgrade η να το πουλήσω , τι λέτε εσείς παιδιά ?

​θα είναι εντάξει με SSD KAI 16 RAM ?  H να το πουλήσω ?

 

Συνημμένα αρχεία



#11   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/10/2019 - 06:25

Απλα σκέφτομαι αν κάνω καλά και  αν πρέπει να κρατήσω αυτό το MBP γιατί η αναβάθμιση αυτήν θα μου βγει περίπου στα 200 ευρω .. 

το  mbp 2011 ειναι το 17' με την antiglare οθόνη και το είχα κάνει bto από document ,το είχα παροπλισμένο εδώ και καποιο καιρό , και τώρα λέω να του κάνω αυτό το upgrade η να το πουλήσω , τι λέτε εσείς παιδιά ?

​θα είναι εντάξει με SSD KAI 16 RAM ?  H να το πουλήσω ?

Σίγουρα πλέον είναι ένα μηχάνημα το οποίο δεν παίρνει πια άλλα updates στο λειτουργικό από την Apple. Το θέμα όμως είναι αν σε καλύπτει εσένα σε αυτά που κάνεις. 

 

Έχω τον ίδιο σε 15 ιντσών και για την δουλειά που κάνω πάνω στο lap top μου αρκεί και δεν σκέφτομαι να το δώσω και να πάρω κάτι άλλο. 

 

Είναι με 8GB ram το δικό μου, ssd και δεύτερο σκληρό στην θέση του cd drive. 

 

Εν κατακλείδι, εσύ θα το κρίνεις αν πρέπει να δώσεις χρήματα στην αναβάθμιση. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#12   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2019 - 07:24

Απλα σκέφτομαι αν κάνω καλά και  αν πρέπει να κρατήσω αυτό το MBP γιατί η αναβάθμιση αυτήν θα μου βγει περίπου στα 200 ευρω .. 

το  mbp 2011 ειναι το 17' με την antiglare οθόνη και το είχα κάνει bto από document ,το είχα παροπλισμένο εδώ και καποιο καιρό , και τώρα λέω να του κάνω αυτό το upgrade η να το πουλήσω , τι λέτε εσείς παιδιά ?

​θα είναι εντάξει με SSD KAI 16 RAM ?  H να το πουλήσω ?

Φίλε bill_2, καλημέρα.

Δεν ξέρω εάν έχεις ρίξει καμία ματιά στο ebay. Πόσα να πιάσει αυτό το μηχάνημα πλέον; 400€; Και πολλά είναι. Άσε που πολύ δύσκολα θα βρεις αγοραστή. Ποιος θα πάει να πάρει ένα μηχάνημα 9 ετίας κοντά; Μόνο για ανταλλακτικά ότι αξίζει. Το max που μπορεί να φτάσει σε macOS είναι το High Sierra. Ήδη είμαστε δύο OS μπροστά + ότι το High Sierra είχε τρομερά προβλήματα. Το μόνο σταθερό OS λοιπόν είναι αυτό που έχεις αφήσει. Το Sierra, το οποίο έχει να πάρει Security Update από 5 Δεκεμβρίου του 2018.

Εάν το Mac σου είναι σε καλή κατάσταση, θα σου πρότεινα να το κρατήσεις και να κάνεις την αναβάθμιση που σκέφτεσαι. Εκτός και θέλεις να το πουλήσεις έστω και σε χαμηλή τιμή.

Άμα ξέρεις και από Linux, του περνάς μια διανομή και έχεις και πάλι μηχάνημα τούμπανο στα χέρια σου.



#13   bill_2

bill_2

    iPH Enthousiast

  • 408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 10/10/2019 - 13:59

Σίγουρα πλέον είναι ένα μηχάνημα το οποίο δεν παίρνει πια άλλα updates στο λειτουργικό από την Apple. Το θέμα όμως είναι αν σε καλύπτει εσένα σε αυτά που κάνεις. 

 

Έχω τον ίδιο σε 15 ιντσών και για την δουλειά που κάνω πάνω στο lap top μου αρκεί και δεν σκέφτομαι να το δώσω και να πάρω κάτι άλλο. 

 

Είναι με 8GB ram το δικό μου, ssd και δεύτερο σκληρό στην θέση του cd drive. 

 

Εν κατακλείδι, εσύ θα το κρίνεις αν πρέπει να δώσεις χρήματα στην αναβάθμιση. 

 

 

Φίλε bill_2, καλημέρα.

Δεν ξέρω εάν έχεις ρίξει καμία ματιά στο ebay. Πόσα να πιάσει αυτό το μηχάνημα πλέον; 400€; Και πολλά είναι. Άσε που πολύ δύσκολα θα βρεις αγοραστή. Ποιος θα πάει να πάρει ένα μηχάνημα 9 ετίας κοντά; Μόνο για ανταλλακτικά ότι αξίζει. Το max που μπορεί να φτάσει σε macOS είναι το High Sierra. Ήδη είμαστε δύο OS μπροστά + ότι το High Sierra είχε τρομερά προβλήματα. Το μόνο σταθερό OS λοιπόν είναι αυτό που έχεις αφήσει. Το Sierra, το οποίο έχει να πάρει Security Update από 5 Δεκεμβρίου του 2018.

Εάν το Mac σου είναι σε καλή κατάσταση, θα σου πρότεινα να το κρατήσεις και να κάνεις την αναβάθμιση που σκέφτεσαι. Εκτός και θέλεις να το πουλήσεις έστω και σε χαμηλή τιμή.

Άμα ξέρεις και από Linux, του περνάς μια διανομή και έχεις και πάλι μηχάνημα τούμπανο στα χέρια σου.

Ευχαριστω για της απαντήσεις , θα πάω για αναβάθμιση , το μηχάνημα ειναι early 2011 και παίρνει μέχρι 16 γιγα ραμ απο τι κατάλαβα η δεν παίζει ρόλο αυτό ? 

500 Ευρω θα πιάσει και δεν αξίζει ενα μηχαννημα 3000 ευρώ περίπου ... και είναι και τέλεια κατάσταση ... 



#14   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/10/2019 - 14:06

Ευχαριστω για της απαντήσεις , θα πάω για αναβάθμιση , το μηχάνημα ειναι early 2011 και παίρνει μέχρι 16 γιγα ραμ απο τι κατάλαβα η δεν παίζει ρόλο αυτό ? 

500 Ευρω θα πιάσει και δεν αξίζει ενα μηχαννημα 3000 ευρώ περίπου ... και είναι και τέλεια κατάσταση ... 

Από το site που σου έστειλα τις μνήμες μπορείς να το αναβαθμίσεις μέχρι 16GB. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#15   bill_2

bill_2

    iPH Enthousiast

  • 408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 10/10/2019 - 14:55

Από το site που σου έστειλα τις μνήμες μπορείς να το αναβαθμίσεις μέχρι 16GB. 

Nαι το είδα , αυτός εδω εχει αυτες https://www.logicsol...-10600-1333mhz/

με βολεύει γιατί έχει και το https://www.logicsol...nd-macbook-pro/

που χρειάζομαι για δεύτερο ssd .. μου είπε ότι είναι συμβατές με το δικό μου MBP . Tι λες για αυτές ;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες