Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MBP tb 2018 μπαταρία..


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 14/10/2019 - 20:03

Καλησπέρα στην παρέα.

Μια - δυο ερωτήσεις έχω σχετικά με την μπαταρία του macbook prο. Οποιος εχει άποψη απο προσωπική εμπειρία ή ξέρει θα ήθελα να μου απαντήσει.

Το μοντέλο που έχω όπως αναφέρω και στον τίτλο ειναι 13'' 2018 touchbar με 50 κύκλους φόρτισης.

 

1ον Πόση ώρα''κρατάει'' η μπαταρία σας σε αντίστοιχα μοντέλα ? σίγουρα θα μου πείτε ανάλογα την χρήση αλλα ας πάμε σε απλά πραγματα και οχι ενεργοβόρα προγράμματα , οπότε ας πούμε browsing κτλ

 

2ον πως κάνετε χρήση του laptop ? επειδή δεν είχα στο παρελθόν mac αλλά μονο tablets της apple το ''χρησιμοποιώ σαν tablet'' , εννοώντας οτι το φορτίζω έως το 100% και μετά ξανά οταν πέσει αρκετά (20%)  , πράγμα που νομίζω δεν ειναι σωστό ε ? θα έπρεπε να ''παίζω'' πιο πολύ με το ρεύμα ?

 

3ον καμιά εφαρμογή που να μετράει πόση ώρα συνολικά κράτησε μετα την πλήρη φόρτιση υπάρχει ? έχω το cocconut battery αλλά δεν μου το δείχνει κάπου.

 

 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 14/10/2019 - 20:37

Με browsing- καμια ωρα YouTube και office μου κρατάει γυρω στις 8.5 ωρες χρησης ( απο το πρωι εως το βραδυ ουσιαστικα)

έχω 72 κύκλους


Τελευταία επεξεργασία από: metallurgy, 14/10/2019 - 20:37


#3   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 14/10/2019 - 20:52

Με browsing- καμια ωρα YouTube και office μου κρατάει γυρω στις 8.5 ωρες χρησης ( απο το πρωι εως το βραδυ ουσιαστικα)

έχω 72 κύκλους

ευχαριστώ για την απάντηση , εμένα νομίζω οτι βγάζει περί τις 5 ώρες αλλά δεν το εχω υπολογίσει σίγουρα 100% σωστά. Πως υπολόγισες τις δικές σου ?

Επίσης , το κάνεις απενεργοποιηση η κατεβάζεις απλά την οθόνη εως να το ανοίξεις ξανα ?

Τέλος το αφήνεις στο ρεύμα ή σαν και μένα ,δηλαδη μια πληρη φόρτιση και οταν χρειαστεί ξανα ?



#4   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 14/10/2019 - 20:56

ευχαριστώ για την απάντηση , εμένα νομίζω οτι βγάζει περί τις 5 ώρες αλλά δεν το εχω υπολογίσει σίγουρα 100% σωστά. Πως υπολόγισες τις δικές σου ?

Επίσης , το κάνεις απενεργοποιηση η κατεβάζεις απλά την οθόνη εως να το ανοίξεις ξανα ?

Τέλος το αφήνεις στο ρεύμα ή σαν και μένα ,δηλαδη μια πληρη φόρτιση και οταν χρειαστεί ξανα ?

Θα σου πω:

1. Το μετράω και με το activity monitor αλλα βλεπω και ποση ωρα κανω δουλεια. Ειναι πολυ στανταρ οι ωρες που δουλευω και το καταλαβαινω.

2. Απλά κατεβάζω το lid και το παρατάω

3. Αν δεις γενικά άρθρα έχω κάνει ανάλυση για τις μπαταρίες ιόντων λιθίου και ότι τις δουλεύω 20-90% . Καλά κανείς και το πας έτσι θα δεις ότι η μπαταρία θα κρατάει χωρητικότητα χωρίς θέματα.

Δες και αυτό από μενα

2019-10-14-20-00-12.png



#5   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 14/10/2019 - 21:04

Θα σου πω:

1. Το μετράω και με το activity monitor αλλα βλεπω και ποση ωρα κανω δουλεια. Ειναι πολυ στανταρ οι ωρες που δουλευω και το καταλαβαινω.

2. Απλά κατεβάζω το lid και το παρατάω

3. Αν δεις γενικά άρθρα έχω κάνει ανάλυση για τις μπαταρίες ιόντων λιθίου και ότι τις δουλεύω 20-90% . Καλά κανείς και το πας έτσι θα δεις ότι η μπαταρία θα κρατάει χωρητικότητα χωρίς θέματα.

Δες και αυτό από μενα

2019-10-14-20-00-12.png

καλα κι εγω για τους χρόνους δεν ειμαι σίγουρος ίσως ειναι και πιο πολυ αλλά σίγουρα απέχει αρκετά απο αυτα που είχα ακουσει προτού αγοράσω περι 10 ωρών σε χρήση κτλ γι αυτό άνοιξα και το θέμα.

στο δεύτερο σκέλος κι εγώ ετσι το κανω μόνιμα , πχ τώρα το έχω φορτίσει απο το πρωί , δεν το εχω ανοίξει καθόλου και μόλις τώρα που το είδα παραμένει στο 100%

τέλος , επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς , η πιο σωστή χρήση είναι 20-90 αυτό εννοείς λόγω κύκλων φόρτισης? αρα να συνεχίσω όπως το κάνω και να μην ειμαι στην πρίζα αν δεν χρίζει ανάγκης?



#6   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 14/10/2019 - 21:15

Δεν έχω πειράξει τπτ κιόλας να σ' έλεγα μόνο τη φωτεινότητα την έχω στο 45% και έβγαλα το αυτόματο.

Το βασικό είναι να μη το έχεις πολύ στη πρίζα και να κανείς αυτό που πραττεις τώρα. Το αν το πηγαίνεις 90% ή 100% δεν έχει κ τόση σημασια



#7   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 14/10/2019 - 21:20

Δεν έχω πειράξει τπτ κιόλας να σ' έλεγα μόνο τη φωτεινότητα την έχω στο 45% και έβγαλα το αυτόματο.

Το βασικό είναι να μη το έχεις πολύ στη πρίζα και να κανείς αυτό που πραττεις τώρα. Το αν το πηγαίνεις 90% ή 100% δεν έχει κ τόση σημασια

ευχαριστω πολυ , έστω κι ετσι έχω ενα μπούσουλα οτι τουλαχιστον το φορτίζω σωστα , χαχα !






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες