Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

Macbook Pro 13" (2019) vs Ipad Pro 12.9" (2018)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   JohnSerres

JohnSerres

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 24/10/2019 - 12:42

Αδερφια καλησπερα. Μεχρι προσφατα ετοιμαζομασταν να τσιμπησουμε ενα iPad κυριως για την γυναικα μου ετσι ωστε να βλεπει τα δικα της οσο εγω εχω το macbook pro 13" 2015. Το οποιο macbook pro ομως επεσε απο τον καναπε...η οθονη χαλασε...με αποτελεσμα να θελει 500+ ευρω για να φτιαχτει. Αρα μαλλον αλλαξαν τα σχεδια μας. Ημουν σχεδον ετοιμος να παω και παλι στο μοντελο που ειχα, του 2019 βεβαια πλεον, ομως τελευταια στιγμη γλυκοκοιταζω και το ipad pro 12.9" του 2018. Φυσικα το σκεφτομαι ολοκληρωμενο με keyboard + apple pencil. Κατι σαν 2 σε 1 ταμπλετ και λαπτοπ. Ποσο μαλλον τωρα που υπαρχει και το ipadOS και φυσικα με την ελπιδα πως συντομα θα μπορεις να λειτουργεις και κανονικο ποντικι. Εχει κανει καποιος την συγκεκριμενη μεταβαση? Φοβαμαι μηπως οταν το εχω σε "laptop mode" με κουρασει το συνεχομενο απλωμα του χεριου στην οθονη για το καθε τι. Οπως και να το κανουμε ειναι αλλιως να απλωνεις συνεχως το χερι στην οθονη και αλλιως να το ξεκουραζεις πανω στο trackpad. By the way, ως χρηστης ειμαι πολυ απλος... google, youtube, safari, φωτογραφιες, βιντεο, netflix....τελειωσαμε! Tι λετε λοιπον? Μπορω να τα συνδιασω ολα με ενα iPad Pro ή να παω στην ευκολη λυση του macbook και στην πορεια τσιμπαω και ενα απλο ipad 2019?


Τελευταία επεξεργασία από: JohnSerres, 24/10/2019 - 12:46


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Gianni92

Gianni92

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 24/10/2019 - 13:36

Αδερφια καλησπερα. Μεχρι προσφατα ετοιμαζομασταν να τσιμπησουμε ενα iPad κυριως για την γυναικα μου ετσι ωστε να βλεπει τα δικα της οσο εγω εχω το macbook pro 13" 2015. Το οποιο macbook pro ομως επεσε απο τον καναπε...η οθονη χαλασε...με αποτελεσμα να θελει 500+ ευρω για να φτιαχτει. Αρα μαλλον αλλαξαν τα σχεδια μας. Ημουν σχεδον ετοιμος να παω και παλι στο μοντελο που ειχα, του 2019 βεβαια πλεον, ομως τελευταια στιγμη γλυκοκοιταζω και το ipad pro 12.9" του 2018. Φυσικα το σκεφτομαι ολοκληρωμενο με keyboard + apple pencil. Κατι σαν 2 σε 1 ταμπλετ και λαπτοπ. Ποσο μαλλον τωρα που υπαρχει και το ipadOS και φυσικα με την ελπιδα πως συντομα θα μπορεις να λειτουργεις και κανονικο ποντικι. Εχει κανει καποιος την συγκεκριμενη μεταβαση? Φοβαμαι μηπως οταν το εχω σε "laptop mode" με κουρασει το συνεχομενο απλωμα του χεριου στην οθονη για το καθε τι. Οπως και να το κανουμε ειναι αλλιως να απλωνεις συνεχως το χερι στην οθονη και αλλιως να το ξεκουραζεις πανω στο trackpad. By the way, ως χρηστης ειμαι πολυ απλος... google, youtube, safari, φωτογραφιες, βιντεο, netflix....τελειωσαμε! Tι λετε λοιπον? Μπορω να τα συνδιασω ολα με ενα iPad Pro ή να παω στην ευκολη λυση του macbook και στην πορεια τσιμπαω και ενα απλο ipad 2019?

Καλησπέρα, φίλε! Εχω περάσει από τη φάση να έχω iPad Pro + Smart Keyboard χωρίς λάπτοπ ή υπολογιστή. Πρόσφατα πέρασα σε MacBook. 

To 1o είναι πολύ καλό αν θέλεις να βλέπεις ταινίες (πολύ ανώτερη εμπειρία από όποιο MacBook.), για σερφάρισμα και κάποιες ελαφριές δουλίτσες. 

To MacBook είναι μια συσκευή που νομίζω ότι απευθύνεται σε ανθρώπους που δουλεύουν στον υπολογιστή, γράφουν κλπ. 

Ελπίζω να σε βοήθησα!



#3   CX73

CX73

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 24/10/2019 - 14:19

Οσο και εξελιγμενο να ειναι το Ipad, συνεχιζει να ειναι ipad και το laptop συνεχιζει να ειναι laptop. Καλο το marketing αλλα η πραγματικοτητα δεν ειναι ετσι οπως περιγραφετε. 


Τελευταία επεξεργασία από: CX73, 24/10/2019 - 14:20


#4   Kbls

Kbls

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 24/10/2019 - 15:35

Οσο και εξελιγμενο να ειναι το Ipad, συνεχιζει να ειναι ipad και το laptop συνεχιζει να ειναι laptop. Καλο το marketing αλλα η πραγματικοτητα δεν ειναι ετσι οπως περιγραφετε. 

Συμφωνώ. Τυχαίνει να εχω ipad pro 11” με smart folio keyboard και pencil και MacBook Pro 2019. Όταν έρχεται σοβαρό email και σηκώνω μανίκια, πιάνω αυτομάτως το macbook. Καλο το ipad για «κατανάλωση περιεχομένου» και κανα χαλαρό mail, αλλα οταν πρόκειται για δουλειά, Macbook.



#5   JohnSerres

JohnSerres

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 24/10/2019 - 16:02

Καλησπέρα, φίλε! Εχω περάσει από τη φάση να έχω iPad Pro + Smart Keyboard χωρίς λάπτοπ ή υπολογιστή. Πρόσφατα πέρασα σε MacBook. 

To 1o είναι πολύ καλό αν θέλεις να βλέπεις ταινίες (πολύ ανώτερη εμπειρία από όποιο MacBook.), για σερφάρισμα και κάποιες ελαφριές δουλίτσες. 

To MacBook είναι μια συσκευή που νομίζω ότι απευθύνεται σε ανθρώπους που δουλεύουν στον υπολογιστή, γράφουν κλπ. 

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Απο ποια αποψη ειναι ανωτερη εμπειρια να βλεπεις ταινιες στο iPad? Θεωρειται καλυτερη μια οθονη ενος iPad Pro σε σχεση με του τελευταιου macbook pro? Επισης προβληματιζομαι και για τον ηχο ρε παιδες... Πριν καποιους μηνες ειχα για λιγο το προηγουμενο iPad Pro 9.7" και ο ηχος απο τα 4 ηχεια ηταν εκπληκτικος, ποσο μαλλον μπροστα στο macbook pro 2015 που ειχα εγω. Δεν ξερω αν αλλαξε κατι σημαντικο στα τελευταια macbook pro σχετικα με τον ηχο.



#6   JohnSerres

JohnSerres

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 24/10/2019 - 16:06

Συμφωνώ. Τυχαίνει να εχω ipad pro 11” με smart folio keyboard και pencil και MacBook Pro 2019. Όταν έρχεται σοβαρό email και σηκώνω μανίκια, πιάνω αυτομάτως το macbook. Καλο το ipad για «κατανάλωση περιεχομένου» και κανα χαλαρό mail, αλλα οταν πρόκειται για δουλειά, Macbook.

Μιας και εχεις τα τελευταια ipad pro και macbook pro, πες μου σε παρακαλω τις διαφορες τους σε οθονη...αλλα και σε ηχο οταν βλεπεις βιντεο ή ακους μουσικουλα μιας και το ενα εχει 4 ηχεια και το αλλο 2. Πσρεπιπτοντως αυτο ακριβως ειναι που με σκαει. Οτι ειμαι κλασικη περιπτωση χρηστη που απλως "καταναλωνει περιεχομενο" και στελνει κανενα χαλαρο mail. Απλως φοβομαι περισσοτερο αυτο που εγραψα στην αρχη. Μηπως με κουρασει το σηκωμα του χεριου συνεχεια οταν το βαζω σε λαπτοπ mode με πληκτρολογιο δηλαδη. Επισης ο τροπος που γραφεις και το ολο feeling γενικα ειναι ιδιο σαν να εχεις macbook? Σαν εμπειρια δηλαδη. Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.


Τελευταία επεξεργασία από: JohnSerres, 24/10/2019 - 16:10


#7   Kbls

Kbls

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 24/10/2019 - 16:49

Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω αν και

1. Ταινίες κτλ. βλέπω στον προτζέκτορα

2. Μουσική ακούω από άλλα ηχεία και όχι από αυτά του ipad ή macbook

 

Σε ότι αφορά την οθόνη, δε μπορώ να πω ότι έχουν διαφορές. Είναι εξίσου καλές. 

Από κει και πέρα, σε οτιδήποτε κάνω με το macbook και το ipad, ποτέ δε με έχει ενοχλήσει κάτι στο ένα ή στο άλλο, εκτός αν χρειάζεται να γράψω αρκετά οπότε προτιμώ το macbook. 

Ίσως είναι θέμα συνήθειας γιατί το Ipad με το πληκρτολόγιο το έχω μόλις 2 μήνες, απλά η αίσθηση όταν πληκτρολογείς, είναι όπως και να το κάνουμε καλύτερη στο macbook.

 

Ο ήχος ποτέ δε με προβλημάτισε είτε στο ένα είτε στο άλλο, και για το γεγονός ότι το ipad έχει 4 ηχεία έναντι δύο, θα σου απαντήσω άν θέλεις να έρθεις να ακούσεις τα studio monitors που έχω της Yamaha, είναι κι αυτά μόνο δύο!  :rolleyes:

 

'Οταν έχεις το folio σε θέση keyboard στο ipad, επειδή το βάρος του ipad είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό του keyboard, αυτή η θέση δε βολεύει παρά μόνο όταν ακουμπάς το ipad σε κάποια επιφάνεια. Οταν το έχω στο χέρι, διπλώνω το folio αναγκαστικά ολόκληρο γιατί δε βολεύει και χρησιμοποιώ το virtual keyboard. Θα πάρω άλλο ένα ipad για την εταιρεία μου και ενώ σκεφτόμουν το 12,9", ίσως με τρομάζει το μέγεθος, θεωρώ ότι το 11ρι είναι αρκετό. 

 

Η αίσθηση δε μπορεί να είναι η ίδια λόγω λειτουργικού. Το ipadOS ναι μεν καλό αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει την ευελιξία του macOS. 

Κάτι ακόμη που ίσως καλό θα ήταν να υπολογίσεις είναι το θέμα που έχουν τα Macbook με τα butterfly keyboards. Είναι προβληματικά, το ένα από τα δύο μου Macbook εχει εμφανίσει το πρόβλημα και ναι μεν η Apple το αναγνωρίζει και εκτός εγγύησης και μπορείς να πας να τα φτιάξεις, αλλά το macbook θεωρώ ότι έχει πιο πολλά τρωτά σημεία από το iPad. 

 

Δε μπορώ να σου πω ποιό να πάρεις γιατί δεν είμαι εσύ, αλλά βάσει της χρήσης που περιγράφεις, μάλλον θα πήγαινα για το iPad. 

 

Ξέρω, είναι πολύ σκόρπιες οι σκέψεις μου αλλά το κεφάλι μου είναι καζάνι από τη δουλειά, 

αν χρειαστείς οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση, πες μου. 



#8   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 24/10/2019 - 18:02

Άσχετο αλλά πως είναι το πληκτρολόγιο στο προ 2019. Βελτιώθηκε?



#9   Kbls

Kbls

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 24/10/2019 - 20:07

Εχει διαφορετική αίσθηση, πιο λαστιχένια. Ομολογώ ότι προτιμώ του butterfly keyboard, αλλά...

Στα καινούργια λένε ότι θα αλλάξουν εντελώς τα πληκτρολόγια. 



#10   Kbls

Kbls

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 24/10/2019 - 20:19

(και τα 2019 butterfly είναι, αλλά έχουν προσθέσει κάτι λαστιχάκια για να μη μπαίνουν σκουπιδάκια από το πλαί, γι αυτό μάλλον και η λαστιχένια αίσθηση)



#11   JohnSerres

JohnSerres

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 25/10/2019 - 09:22

Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω αν και

1. Ταινίες κτλ. βλέπω στον προτζέκτορα

2. Μουσική ακούω από άλλα ηχεία και όχι από αυτά του ipad ή macbook

 

Σε ότι αφορά την οθόνη, δε μπορώ να πω ότι έχουν διαφορές. Είναι εξίσου καλές. 

Από κει και πέρα, σε οτιδήποτε κάνω με το macbook και το ipad, ποτέ δε με έχει ενοχλήσει κάτι στο ένα ή στο άλλο, εκτός αν χρειάζεται να γράψω αρκετά οπότε προτιμώ το macbook. 

Ίσως είναι θέμα συνήθειας γιατί το Ipad με το πληκρτολόγιο το έχω μόλις 2 μήνες, απλά η αίσθηση όταν πληκτρολογείς, είναι όπως και να το κάνουμε καλύτερη στο macbook.

 

Ο ήχος ποτέ δε με προβλημάτισε είτε στο ένα είτε στο άλλο, και για το γεγονός ότι το ipad έχει 4 ηχεία έναντι δύο, θα σου απαντήσω άν θέλεις να έρθεις να ακούσεις τα studio monitors που έχω της Yamaha, είναι κι αυτά μόνο δύο!  :rolleyes:

 

'Οταν έχεις το folio σε θέση keyboard στο ipad, επειδή το βάρος του ipad είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό του keyboard, αυτή η θέση δε βολεύει παρά μόνο όταν ακουμπάς το ipad σε κάποια επιφάνεια. Οταν το έχω στο χέρι, διπλώνω το folio αναγκαστικά ολόκληρο γιατί δε βολεύει και χρησιμοποιώ το virtual keyboard. Θα πάρω άλλο ένα ipad για την εταιρεία μου και ενώ σκεφτόμουν το 12,9", ίσως με τρομάζει το μέγεθος, θεωρώ ότι το 11ρι είναι αρκετό. 

 

Η αίσθηση δε μπορεί να είναι η ίδια λόγω λειτουργικού. Το ipadOS ναι μεν καλό αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει την ευελιξία του macOS. 

Κάτι ακόμη που ίσως καλό θα ήταν να υπολογίσεις είναι το θέμα που έχουν τα Macbook με τα butterfly keyboards. Είναι προβληματικά, το ένα από τα δύο μου Macbook εχει εμφανίσει το πρόβλημα και ναι μεν η Apple το αναγνωρίζει και εκτός εγγύησης και μπορείς να πας να τα φτιάξεις, αλλά το macbook θεωρώ ότι έχει πιο πολλά τρωτά σημεία από το iPad. 

 

Δε μπορώ να σου πω ποιό να πάρεις γιατί δεν είμαι εσύ, αλλά βάσει της χρήσης που περιγράφεις, μάλλον θα πήγαινα για το iPad. 

 

Ξέρω, είναι πολύ σκόρπιες οι σκέψεις μου αλλά το κεφάλι μου είναι καζάνι από τη δουλειά, 

αν χρειαστείς οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση, πες μου. 

Κι ομως με βοηθας πολυ με οσα γραφεις! Στην περιπτωση παντως του iPad σκεφτομαι το παρακατω πληκτρολογιο μιας και φαινεται πολυ πιο στιβαρο απο της Apple. Συν οτι εχει φωτιζομενο πληκτρολογιο και γενικοτερα η ολη φαση μοιαζει περισσοτερο με macbook!

 

https://www.youtube....h?v=KhhD454Kqx4


Τελευταία επεξεργασία από: JohnSerres, 25/10/2019 - 09:23


#12   JohnSerres

JohnSerres

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 29/12/2019 - 00:07

 Ετσι για την ιστορια... Τελικα αγορασα ενα Macbook Pro 13" 2019 16/256GB ... πακετο με ενα iPad Pro 10.5 !


Τελευταία επεξεργασία από: JohnSerres, 29/12/2019 - 00:13





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες