Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Καλώδια lightning 2m από Skroutz στα ~8 ευρώ


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/11/2019 - 21:07

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω αγοράσει κατά καιρούς αυτά τα καλώδια:


https://www.skroutz....api/skroutz_ios

Καταλήγουν πάντα το πολύ πάνω στο 2μηνο/3μηνο να χαλάνε. Βλέπω τώρα ότι τα ίδια καλώδια αν τα πάρεις από επίσημο αντιπρόσωπο έχουν 45 ευρώ!!! Δεν ήξερα ότι είναι τόσο ακριβά...

Οπότε υποψιάζομαι ότι αυτά που παίρνω είναι απομίμηση, αλλά πολύ καλή απομίμηση. Τα έχει πάρει και κάποιος άλλος; Είναι γεμάτα τα skroutzoμάγαζα με δαύτα.

Έχω και ένα σφραγισμένο, δείτε φωτός:

e24a3777215e7e9e8d2953e3f51c5f79.jpg2a5c42cee64119e548f032df2a868529.jpg24eb381fd8d107b6d0ed6279a2cea688.jpg

Αύριο θα πάω στο κέντρο σε κανά Public κλπ, να συγκρίνω τη συσκευασία με κάποια δική τους.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/11/2019 - 21:17

Παιδιά κάποια βλακεία έγινε και το Tapatalk δημιούργησε πολλά thread, παρακαλώ να σβηστούν τα υπόλοιπα!

#3   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 21/11/2019 - 21:27

έχω πάρει από εδώ και τα έχω πάνω από 2 χρόνια και είναι και πανέμορφα 

 

 

https://www.aliexpre...6c-e812857039cb



#4   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/11/2019 - 21:42

έχω πάρει από εδώ και τα έχω πάνω από 2 χρόνια και είναι και πανέμορφα


https://www.aliexpre...6c-e812857039cb

Φαίνονται super, σ´ευχαριστώ πολύ, θα παραγγείλω μερικά!

#5   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.559 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/11/2019 - 22:03

Πολλές μπανάνες..

 

Εγώ πάλι θα σου προτείνω το Rampow απο Amazon που έχει και εγγύηση εφ'ορου ζωής.

 

Μια φορά χρειάστηκε και έστειλαν άλλο χωρίς πολλά πολλά.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#6   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 21/11/2019 - 23:06

Νίκο μπανάνες είναι έχεις δίκιο άλλα τα έχω χρόνια και δεν έχουν πάθει ποτέ τίποτα και όσο αξίζει ένα Rampow κάνουν τρία από τα άλλα ο καθένας ας κάνει ότι θεωρεί σωστό και επειδή δεν θέλω να παρεξηγηθώ μιλάμε για ένα απλό καλώδιο ούτε για γρήγορη φόρτιση άλλα ούτε και για φορτιστές τηλεφώνων η mac  εκεί εννοείτε κατά την ταπεινή μου γνώμη πρέπει να αγοράζουμε αυτά που έχουν την αντίστοιχη πιστοποίηση 


Τελευταία επεξεργασία από: papas68, 21/11/2019 - 23:11


#7   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/11/2019 - 23:16

Πολλές μπανάνες..

Εγώ πάλι θα σου προτείνω το Rampow απο Amazon που έχει και εγγύηση εφ'ορου ζωής.

Μια φορά χρειάστηκε και έστειλαν άλλο χωρίς πολλά πολλά.

Αυτό το στυλ καλωδίων με το nylon το αγαπώ! Έχω αγοράσει διάφορα τέτοια από ebay αλλά πάλι χαλούσαν πολύ γρήγορα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, άμα έχει και εγγύηση για πάντα, σώθηκα!

Γενικώς τώρα που το ψυλλιάστηκα, μπήκα στη διαδικασία και έλεγξα και τους δύο φορτιστές που έχω πάρει από Skroutz και τρώνε κι αυτοί πολλές μπανάνες

Καλά, επιτρέπεται να πουλάνε αυτά τα προϊοντα στο skroutz με τον κωδικό προϊόντος της Apple υπονοώντας ότι είναι αυθεντικά; Δεν είναι παράνομο;

Πόσο κορόιδο, μιλάμε χρόνια τώρα αγοράζω από Skroutz το χρόνο αρκετά τεμάχια, δεδομένης της τιμής.

Αν και οι φορτιστές δε χαλάνε, αλλά καλώδια έχω πάρει μπόλικα, διψήφιο νούμερο...

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 21/11/2019 - 23:17


#8   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/11/2019 - 23:18

Νίκο μπανάνες είναι έχεις δίκιο άλλα τα έχω χρόνια και δεν έχουν πάθει ποτέ τίποτα και όσο αξίζει ένα Rampow κάνουν τρία από τα άλλα ο καθένας ας κάνει ότι θεωρεί σωστό και επειδή δεν θέλω να παρεξηγηθώ μιλάμε για ένα απλό καλώδιο ούτε για γρήγορη φόρτιση άλλα ούτε και για φορτιστές τηλεφώνων η mac εκεί εννοείτε κατά την ταπεινή μου γνώμη πρέπει να αγοράζουμε αυτά που έχουν την αντίστοιχη πιστοποίηση

Νομίζω εννοούσε ότι τρώει μπανάνες αυτό που πόσταρα εγώ, αν δεν κάνω λάθος!

#9   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.559 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/11/2019 - 23:42

Νίκο μπανάνες είναι έχεις δίκιο άλλα τα έχω χρόνια και δεν έχουν πάθει ποτέ τίποτα και όσο αξίζει ένα Rampow κάνουν τρία από τα άλλα ο καθένας ας κάνει ότι θεωρεί σωστό και επειδή δεν θέλω να παρεξηγηθώ μιλάμε για ένα απλό καλώδιο ούτε για γρήγορη φόρτιση άλλα ούτε και για φορτιστές τηλεφώνων η mac  εκεί εννοείτε κατά την ταπεινή μου γνώμη πρέπει να αγοράζουμε αυτά που έχουν την αντίστοιχη πιστοποίηση 

Μιλάω για Skroutz :)

 

Αυτό το στυλ καλωδίων με το nylon το αγαπώ! Έχω αγοράσει διάφορα τέτοια από ebay αλλά πάλι χαλούσαν πολύ γρήγορα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, άμα έχει και εγγύηση για πάντα, σώθηκα!

Γενικώς τώρα που το ψυλλιάστηκα, μπήκα στη διαδικασία και έλεγξα και τους δύο φορτιστές που έχω πάρει από Skroutz και τρώνε κι αυτοί πολλές μπανάνες

Καλά, επιτρέπεται να πουλάνε αυτά τα προϊοντα στο skroutz με τον κωδικό προϊόντος της Apple υπονοώντας ότι είναι αυθεντικά; Δεν είναι παράνομο;

Πόσο κορόιδο, μιλάμε χρόνια τώρα αγοράζω από Skroutz το χρόνο αρκετά τεμάχια, δεδομένης της τιμής.

Αν και οι φορτιστές δε χαλάνε, αλλά καλώδια έχω πάρει μπόλικα, διψήφιο νούμερο...

Το έχω φαντάσου 2 χρόνια και κάτι και δεν έχει το παραμικρό.

 

Πλέον μόνο Nylon.

 

Τώρα για το καλώδιο σου.. Και μόνο που είδες 8€ έπρεπε να τη ψυλλιαστείς.

 

Μόνο με τη γραμματοσειρά στο αυτοκόλλητο ίσως να καταλάβεις τις διαφορές.

 

Σε αυτά που δε φαίνονται τώρα, το γνήσιο Lightning της Apple έρχεται με επιπλέον Security Chip που δεν έχουν τα υπόλοιπα.

 

Απλά καταλήγουμε πως δεν υπάρχει λόγος να σκας τα 30€+ γι' αυτό της Apple.

 

Υπάρχουν πολύ καλύτερες και ποιοτικότερες επιλογές όπως τα παραπάνω που μπορείς επίσης να προσθέσεις και την Anker.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 22/11/2019 - 01:08

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#10   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/11/2019 - 23:55

Μιλάω για Skroutz :)

Το έχω φαντάσου 2 χρόνια και κάτι και δεν έχει το παραμικρό.

Πλέον μόνο Nylon.

Τώρα για το καλώδιο σου.. Και μόνο που είδες 8€ έπρεπε να τη ψιλιαστείς.

Μόνο με τη γραμματοσειρά στο αυτοκόλλητο ίσως να καταλάβεις τις διαφορές.

Σε αυτά που δε φαίνονται τώρα, το γνήσιο Lightning της Apple έρχεται με επιπλέον Security Chip που δεν έχουν τα υπόλοιπα.

Απλά καταλήγουμε πως δεν υπάρχει λόγος να σκας τα 30€+ γι' αυτό της Apple.

Υπάρχουν πολύ καλύτερες και ποιοτικότερες επιλογές όπως τα παραπάνω που μπορείς επίσης να προσθέσεις και την Anker.

Έπρεπε να το ψυλλιαστώ όντως, ήταν too good to be true, απορώ πώς την πάτησα έτσι, γενικά δεν είμαι άσχετη!

Έχω αγοράσει 5-6 χρόνια τώρα, ένα micro usb nylon καλώδιο 1m για το powerbank, που του έχω lightning adaptor πάνω ( από Skroutz και ο adaptor, καμία σωτηρία ) το οποίο είναι σκυλί, πραγματικά! Ειδικά με τα βγάλε-βάλε στην τσάντα θα περίμενε κανείς να με έχει εγκαταλείψει πολύ καιρό τώρα, κι όμως πέραν του ότι έχει λερωθεί, επειδή είναι λευκό, δεν έχει πάθει τίποτα άλλο!

Εξ´ου και η λατρεία μου για τα nylol καλώδια!

Απλά το συγκεκριμένο δεν έβγαινε σε 2m και όσα αντίστοιχα αγόραζα από ebay ήταν μούφα και χαλούσαν σύντομα, οπότε κατέληξα στα - υποτίθεται - αυθεντικά του Skroutz

Τόσα χρόνια να μην έχω ρωτήσει εδώ μέσα να μου προτείνετε κάποιο αξιόπιστο καλώδιο, θυμώνω πολύ με τον εαυτό μου

Παρήγγειλα ήδη 3 Rampow από Amazon και ανυπομονώ να τελειώσει μία και καλή αυτός ο φαύλος κύκλος με τα καλώδια που χαλάνε κάθε τρεις και λίγο!

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 21/11/2019 - 23:59


#11   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.559 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/11/2019 - 01:11

Κάλλιο αργά παρά ποτέ.. :)

 

Δε θα ξαναλλάξεις μετά καλώδιο με το παραπάνω. Θα με θυμηθείς.

 

Με γειά!


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#12   zerokill

zerokill

    iPH Enthousiast

  • 458 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 22/11/2019 - 01:25

Κάλλιο αργά παρά ποτέ.. :)

Δε θα ξαναλλάξεις μετά καλώδιο με το παραπάνω. Θα με θυμηθείς.

Με γειά!


Νομίζω είναι σχεδόν ίδια με την σειρά powerline της ΑΝΚΕΡ.
και γω με τα καλώδια της ποτέ δεν είχα θέμα


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

#13   LaQuaLe

LaQuaLe

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 22/11/2019 - 02:20

Επειδή την έχω πατήσει παλιότερα με το θέμα "κινέζικα καλώδια" θα σου πρότεινα να αγοράζεις μόνο "MFi Certified" καλώδια και ας χρειάζονται κάποια παραπάνω χρήματα καθώς τα πληρώνεις μία φορά και κρατάνε για πολλά χρόνια. Ποιο συγκεκριμένα έχω αγοράσει δύο καλώδια από την Anker τα οποία είναι εξαιρετικά σε όλα τους και κατά πολύ ανώτερα από τα γνήσια της Apple. 

 

https://www.anker.co...htning/A8453091

 

https://www.anker.co...htning/A8454091

 

Αυτά βέβαια είναι USB-A to Lightning αλλά έβγαλαν πρόσφατα και USB-C to Lightning τα οποία και έχω παραγγείλει αλλά δεν έχουν έρθει ακόμα.

 

https://www.anker.co...ified]/A8652091

 

Σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις, οι βαθμίδες Powerline (I και II) υποδηλώνουν την αντοχή, την ευκολότερη αποθήκευση, την δυνατότητα καθαρισμού και γενικά την αναβάθμιση και την εξέλιξη των καλωδίων τους. Όσο αναφορά το + έχει να κάνει με το αν θες το καλώδιο να έχει υφασμάτινες ίνες ή όχι. Τα Powerline δεν έχουν, τα Powerline+ έχουν (προσωπικά προτιμώ τα Powerline+). Πρόσφατα ανακοινώθηκε και η τρίτη γενιά Powerline III και Powerline+ III. Τα πρώτα είναι ήδη διαθέσιμα και τα δεύτερα αναμένονται σύντομα. Βέβαια ακόμα δεν έχουν ανακοινωθεί τα Powerline III/Powerline+ III με USB-C to Lightning, αν και είναι θέμα χρόνου το πότε θα συμβεί. Το κακό της υπόθεσης είναι ότι του χρόνου κατά πάσα πιθανότητα το επερχόμενο iPhone θα θέλει USB-C to USB-C καλώδιο που σημαίνει ότι θα πρέπει εκ νέου να αγοράζουμε καινούργια καλώδια αλλά αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε από τώρα.


Τελευταία επεξεργασία από: LaQuaLe, 22/11/2019 - 02:23


#14   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/11/2019 - 08:44

Επειδή την έχω πατήσει παλιότερα με το θέμα "κινέζικα καλώδια" θα σου πρότεινα να αγοράζεις μόνο "MFi Certified" καλώδια και ας χρειάζονται κάποια παραπάνω χρήματα καθώς τα πληρώνεις μία φορά και κρατάνε για πολλά χρόνια. Ποιο συγκεκριμένα έχω αγοράσει δύο καλώδια από την Anker τα οποία είναι εξαιρετικά σε όλα τους και κατά πολύ ανώτερα από τα γνήσια της Apple.

https://www.anker.co...htning/A8453091

https://www.anker.co...htning/A8454091

Αυτά βέβαια είναι USB-A to Lightning αλλά έβγαλαν πρόσφατα και USB-C to Lightning τα οποία και έχω παραγγείλει αλλά δεν έχουν έρθει ακόμα.

https://www.anker.co...ified]/A8652091

Σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις, οι βαθμίδες Powerline (I και II) υποδηλώνουν την αντοχή, την ευκολότερη αποθήκευση, την δυνατότητα καθαρισμού και γενικά την αναβάθμιση και την εξέλιξη των καλωδίων τους. Όσο αναφορά το + έχει να κάνει με το αν θες το καλώδιο να έχει υφασμάτινες ίνες ή όχι. Τα Powerline δεν έχουν, τα Powerline+ έχουν (προσωπικά προτιμώ τα Powerline+). Πρόσφατα ανακοινώθηκε και η τρίτη γενιά Powerline III και Powerline+ III. Τα πρώτα είναι ήδη διαθέσιμα και τα δεύτερα αναμένονται σύντομα. Βέβαια ακόμα δεν έχουν ανακοινωθεί τα Powerline III/Powerline+ III με USB-C to Lightning, αν και είναι θέμα χρόνου το πότε θα συμβεί. Το κακό της υπόθεσης είναι ότι του χρόνου κατά πάσα πιθανότητα το επερχόμενο iPhone θα θέλει USB-C to USB-C καλώδιο που σημαίνει ότι θα πρέπει εκ νέου να αγοράζουμε καινούργια καλώδια αλλά αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε από τώρα.

Σ´ευχαριστώ πάρα πολύ για το λεπτομερές post :)

Έχω επαφή μόνο με τα powerbank της Anker, μέσα στα χρόνια έχω πάρει 2, το ένα ήταν 6800 mah και κάποια στιγμή πέρασα σε 10000 που το δουλεύω ακόμα, είναι τοπ εταιρεία και δεν ήξερα καν ότι βγάζει καλώδια!

Τώρα που το έμαθα, θα το έχω υπ´όψιν, αυτά που μου έδειξες φαίνονται επίσης φοβερά, ειδικά τα Powerline+ με το ύφασμα!

Θα παραγγείλω και κανένα τέτοιο έξτρα να υπάρχει, το να πληρώσω κάτι παραπάνω δε με πειράζει εφ´όσον ξέρω ότι δε χαλάνε!

#15   zerokill

zerokill

    iPH Enthousiast

  • 458 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 05/12/2019 - 17:07

2fd732a7bda394a77e949f3320f9f1c4.jpg

Εχω πάρει άπειρα καλώδια πραγματικά τα 19 ευρώ του ANKER powerline II για την ποιότητα ειναι τζάμπα! Και θήκη μαζι και 2μ.

ΑΝΚΕΡ και μόνο !


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες