Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερώτηση: Script για αυτόματο hide ορισμένων apps


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2019 - 14:14

Καλησπέρα.
 
Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια από όποιον ξέρει και ασχολείται, για ένα script είτε σε AppleScript είτε σε JavaScript, το οποίο να κάνει hide ένα ή περισσότερα app/s.
 
Δηλαδή,
 
Όταν κάνω login στο Mac μου, έχω κάποια apps τα οποία ανοίγουν αυτόματα. Θέλω όμως σε κάποια από αυτά, το παράθυρό τους να γίνεται αυτόματα hide και να παραμένουν απλά στο Dock ενεργά. Όπως κάνουμε δηλαδή το Hide χειροκίνητα με το ⌘-H ή με δεξί κλικ από το εικονίδιο του app στο Dock, μόνο που αυτό θέλω να γίνεται αυτόματα.
 
Ψάχνω λοιπόν ένα τέτοιο script. Μετά θα το προσαρμόσω στον Automator για να ολοκληρώσω το app που θέλω να δημιουργήσω.
 
Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 27/11/2019 - 14:14


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2019 - 15:53

Να σημειώσω ότι η ενεργοποίηση της επιλογής Hide μέσα στο System Preferences > Users & Groups > Login Items, δεν λειτουργεί καλά στο Catalina με αποτέλεσμα μερικά apps να μην ανοίγουν καθόλου και απλά να χοροπηδάνε στο Dock.



#3   meres

meres

    iPH Enthousiast

  • 459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2019 - 17:47

Κανονικά έπρεπε να δουλεύει η επιλογή "hide" από το μενού που αναφέρεις στο Login Items. To δοκίμασα και εγώ και επιβεβαιώνω το πρόβλημα, απλά σε μένα δε χοροπηδάνε, ανοίγουν χωρίς όμως να κρυφτούν.

Επίσης, με λίγο ψάξιμο δε βρήκα κάποια αναφορά, ίσως θα έπρεπε να αναφέρουμε το bug αντί να ψάχνουμε για applescripts!



#4   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2019 - 17:58

Κανονικά έπρεπε να δουλεύει η επιλογή "hide" από το μενού που αναφέρεις στο Login Items. To δοκίμασα και εγώ και επιβεβαιώνω το πρόβλημα, απλά σε μένα δε χοροπηδάνε, ανοίγουν χωρίς όμως να κρυφτούν.

Επίσης, με λίγο ψάξιμο δε βρήκα κάποια αναφορά, ίσως θα έπρεπε να αναφέρουμε το bug αντί να ψάχνουμε για applescripts!

Άρα είναι γενικό το πρόβλημα. Θα κοιτάξω να στείλω ένα feedback.

Ωστόσο το script θα ήταν χρήσιμο μέχρι η Apple να δώσει τη λύση.



#5   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/11/2019 - 08:33

Το βρήκα το script και τελικά έγινε η δουλειά. Τουλάχιστον θα εξυπηρετήσει μέχρι να διορθώσει η Apple το πρόβλημα.





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες