Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερώτηση για Apple Music


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Lefty79

Lefty79

    iPH Addict

  • 665 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 20/01/2020 - 10:05

Καλημέρα,

Είμαι νέος (εδώ και μια εβδομάδα) συνδρομητής στην Apple Music.Για αρχή φαίνεται τέλειο κι έχει πολλά μα πάρα πολλά τραγούδια...

Θέλω να ρωτήσω κάτι που με μπέρδεψε.Ενώ έχω κατεβάσει κάποια τραγούδια και άλμπουμς κανονικά στην βιβλιοθήκη, όταν πάω να τα χρησιμοποιήσω σαν ήχο σε κάποια βιντεο που πάω να φτιάξω στο iMovie, ενώ τα βλέπω διαθέσιμα στην λίστα δεν με αφήνει να τα επιλέξω.

Ενώ αντίθετα άλλα τραγούδια που έχω περάσει μέσω iTunes με αφήνει κανονικά.Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό?Απ΄την στιγμή που τα έχω κατεβάσει μέσω apple music δεν θεωρούνται δικά μου?  :huh:



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/01/2020 - 10:20

Καλημέρα. Η εγγραφή σου στο Apple Music σου επιτρέπει να stream-άρεις και να ακούς τη μουσική, όχι να την χρησιμοποιήσεις σε δικό σου περιεχόμενο. Ο λόγος, φυσικά, τα πνευματικά δικαιώματα.



#3   Lefty79

Lefty79

    iPH Addict

  • 665 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 20/01/2020 - 10:25

Καλημέρα. Η εγγραφή σου στο Apple Music σου επιτρέπει να stream-άρεις και να ακούς τη μουσική, όχι να την χρησιμοποιήσεις σε δικό σου περιεχόμενο. Ο λόγος, φυσικά, τα πνευματικά δικαιώματα.

Όταν αγοράσω κάποιο τραγούδι από τα iTunes όμως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα... Τι να πω...

Άρα το aplle music είναι μονο για να τα ακούς..Με την ίδια λογική δεν μπορείς και μέσω υπολογιστή να τα γράψεις και σε cd (λέμε τώρα) σωστά;



#4   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/01/2020 - 10:32

Όταν αγοράσω κάποιο τραγούδι από τα iTunes όμως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα... Τι να πω...

Άρα το aplle music είναι μονο για να τα ακούς..Με την ίδια λογική δεν μπορείς και μέσω υπολογιστή να τα γράψεις και σε cd (λέμε τώρα) σωστά;

 

Άλλα δικαιώματα σου παρέχει η αγορά και άλλα η συνδρομή. Και για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω νομικά αν καλύπτεσαι (από την άποψη των πνευματικών δικαιωμάτων) ακόμα και αν σου επιτρέπει να βάλεις τραγούδια από το iTunes. Αν κάνεις βίντεο τα οποία δεν είναι προσωπικά (Για την πάρτη σου δηλαδή) θα σου έλεγα να το ψάξεις λίγο.



#5   Lefty79

Lefty79

    iPH Addict

  • 665 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 20/01/2020 - 10:46

Άλλα δικαιώματα σου παρέχει η αγορά και άλλα η συνδρομή. Και για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω νομικά αν καλύπτεσαι (από την άποψη των πνευματικών δικαιωμάτων) ακόμα και αν σου επιτρέπει να βάλεις τραγούδια από το iTunes. Αν κάνεις βίντεο τα οποία δεν είναι προσωπικά (Για την πάρτη σου δηλαδή) θα σου έλεγα να το ψάξεις λίγο.

Για δικά μου μιλάμε πάντα.Κάνα fb κανα instagram story.. Ξέρεις τώρα...  :rolleyes:



#6   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 20/01/2020 - 11:42

Όταν αγοράσω κάποιο τραγούδι από τα iTunes όμως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα... Τι να πω...

Άρα το aplle music είναι μονο για να τα ακούς..Με την ίδια λογική δεν μπορείς και μέσω υπολογιστή να τα γράψεις και σε cd (λέμε τώρα) σωστά;

Τα τραγούδια του Apple Music έχουν drm προστασία οπότε είναι μόνο για αναπαραγωγή και για όσο διαρκεί η συνδρομή σου.

Βέβαια υπάρχουν προγράμματα με τα οποία αφαιρείς το drm και τα τραγούδια γίνονται "δικά σου", έτσι μπορείς να τα γράψεις σε cd



#7   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/01/2020 - 12:08

Πληρώνω συνδρομή σε iTunes Match από παλιά και Apple Music πρόσφατα.

Πρέπει να τα πληρώνω και τα δύο ;



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#8   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 20/01/2020 - 12:18

Πληρώνω συνδρομή σε iTunes Match από παλιά και Apple Music πρόσφατα.

Πρέπει να τα πληρώνω και τα δύο ;



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Όχι. Κατάργησε το iTunes match



#9   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/01/2020 - 13:42

Τα τραγούδια που έχω ανεβασμένα στο iTunes θα σβηστούν αν καταργήσω το iTunes Match ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#10   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 20/01/2020 - 14:04

Τα τραγούδια που έχω ανεβασμένα στο iTunes θα σβηστούν αν καταργήσω το iTunes Match ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Όχι, θα παραμείνουν ως "απεσταλμένα" ή "αντιστοιχισμένα".



#11   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/01/2020 - 23:46

Ευχαριστώ πολύ.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες