Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Macbook (κειμήλιο) δεν ανοίγει


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 06/02/2020 - 04:18

Γεια σας, έχω ένα ιστορικό macbook μοντέλο Late 2007 - MB061LL/B - MacBook3,1 - A1181 - 2200.

Το είχα σε μπαταρία που είχα πάρει πρόπερσι από το amazon (third-party). Σήμερα είμαι μια κατάσταση πανικού καθώς μου έκλεψαν τσάντα/laptop/κάρτες. Το μόνο που βρήκα ήταν αυτό το macbook που το είχα στο πατάρι.

 

Υπάρχει τρόπος να το λειτουργήσω; Δοκίμασα και χωρίς μπαταρία και δεν ανοίγει. Αλλά δεν ξέρω αν είναι θέμα καλωδίου ή μπαταρίας.
Δεν είχε κάποια βλάβη κλπ. Μια μέρα δεν έπαιρνε μπρος και το απέσυρα λόγω παλαιότητας

 

Ευχαριστώ, και να σας πω πως ο χρόνος είναι γιατρός και το συγκεκριμένο μοιάζει πιο κουκλάκι από πολλά 


Τελευταία επεξεργασία από: conili, 06/02/2020 - 04:21


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2020 - 10:58

Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις το εξής:

 

Αποσυνδέεις τον φορτιστή από το MacBook. Ξεβιδώνεις το κάτω καπάκι και ακριβώς πάνω από την μπαταρία υπάρχει το βύσμα που συνδέεται η μπαταρία με τη logic board. Αποσυνδέεις το βύσμα αυτό για μερικά λεπτά. Με αρκετή προσοχή και χωρίς να συνδέσεις το βύσμα αυτό πάλι σύνδεσε τον φορτιστή στο MacBook. Δες αν ανάβει το led του φορτιστή. Αν ανάβει τότε είσαι σε καλό στάδιο. Αποσύνδεσε το φορτιστή και κούμπωσε πάλι το βύσμα της μπαταρίας στη logic board. Σύνδεσε τον φοριστή και δες πάλι αν ανάβει το led του. Αν δεν ανάβει τότε κράτα αποσυνδεδεμένο το βύσμα και δούλεψέ το χωρίς μπαταρία.

 

Disclaimer: Τα βήματα που προτείνω λειτούργησαν σε δική μου περίπτωση με MacBook Pro Late 2009, δεν φέρω καμία ευθύνη για οποιαδήποτε βλάβη προκύψει και εννοείται οποιοδήποτε μαστόρεμα πρέπει να γίνεται έχοντας λάβει όλα τα μέτρα ασφαλείας :)



#3   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 06/02/2020 - 13:41

Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις το εξής:

 

Αποσυνδέεις τον φορτιστή από το MacBook. Ξεβιδώνεις το κάτω καπάκι και ακριβώς πάνω από την μπαταρία υπάρχει το βύσμα που συνδέεται η μπαταρία με τη logic board. Αποσυνδέεις το βύσμα αυτό για μερικά λεπτά. Με αρκετή προσοχή και χωρίς να συνδέσεις το βύσμα αυτό πάλι σύνδεσε τον φορτιστή στο MacBook. Δες αν ανάβει το led του φορτιστή. Αν ανάβει τότε είσαι σε καλό στάδιο. Αποσύνδεσε το φορτιστή και κούμπωσε πάλι το βύσμα της μπαταρίας στη logic board. Σύνδεσε τον φοριστή και δες πάλι αν ανάβει το led του. Αν δεν ανάβει τότε κράτα αποσυνδεδεμένο το βύσμα και δούλεψέ το χωρίς μπαταρία.

 

Disclaimer: Τα βήματα που προτείνω λειτούργησαν σε δική μου περίπτωση με MacBook Pro Late 2009, δεν φέρω καμία ευθύνη για οποιαδήποτε βλάβη προκύψει και εννοείται οποιοδήποτε μαστόρεμα πρέπει να γίνεται έχοντας λάβει όλα τα μέτρα ασφαλείας :)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Σκέφτομαι να το πάω σε apple store νεκρή ώρα, μήπως υπάρχει περίπτωση να ασχοληθούν έστω δύο λεπτά να το κοιτάξουν. Είναι λουκουμάκι






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες