Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Backup σε iphone με σπασμένη οθόνη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 26/03/2020 - 11:53

Καλημέρα, θα χρειαστώ και πάλι μία βοήθεια για ένα θέμα backup που με απασχολεί αυτές τις μέρες (μιας και πρόσφατα κατάφερα να αλλάξω την τοποθεσία του backup από τον σκληρό του laptop μου σε έναν εξωτερικό ασύρματο σκληρό με τη βοήθεια του Νίκου).

 

Το ζήτημά μου έχει να κάνει με το κινητό της γυναίκας μου, το οποίο είχε πρόβλημα με την οθόνη του και δυστυχώς δεν πρόλαβα να το κάνω backup πριν αυτή σπάσει τελείως και χαθεί κάθε δυνατότητα επαφής. Η βασική μου απορία λοιπόν είναι η εξής: Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω backup στον υπολογιστή μου από αυτό χωρίς να έχω την οθόνη ενεργή; Για να βοηθήσω λίγο την κατάσταση έχω τα εξής δεδομένα:

 

Όταν συνδέω το κινητό με το λάπτοπ στο itunes, το itunes σε πρώτη φάση βλέπει το κινητό βλέπω το εξής: 

 

Συνημμένο αρχείο  1.jpg   71,68KB   25 λήψεις

 

ή αν πατήσω δημιουργία αντιγράφου σε αυτόν τον υπολογιστή βλέπω το εξής:

 

Συνημμένο αρχείο  2.jpg   73,01KB   21 λήψεις

 

Σε καμία από τις δύο περιπτώσεις όμως είτε με icloud (το οποίο άλλωστε είναι γεμάτο από θέμα χώρου) είτε στον υπολογιστή δεν προχωράει να κάνει backup.

 

Επίσης όταν μπαίνω μέσω σκληρού στο φάκελο DCIM που είναι τα αρχεία της κάμερας, βλέπω αυτό

Συνημμένο αρχείο  3.jpg   45,33KB   17 λήψεις

και με αφήνει να δω τις φωτογραφίες στον υπολογιστή μου. Όταν όμως πάω να κάνω αντιγραφή τους φακέλους στον C για να έχω σίγουρο αντίγραφο δεν με αφήνει.

 

Υπάρχει λοιπόν κάποιος τρόπος να δώσω λύση στο πρόβλημα του Backup χωρίς να χρειαστεί να πληρώσουμε καινούρια οθόνη ή είμαι αναγκασμένος;;;

 

 

Πάνω στο θέμα του backup να κάνω συμπληρωματικά 4-5 ερωτήσεις που με βασανίζουν:

 

1) Δανείστηκα ένα iphone 6 φίλου που δεν το χρησιμοποιούσε και μόλις βάλαμε τη sim της γυναίκας μου, δεν φόρτωσε καμία επαφή από το icloud παρότι ήταν σίγουρα ενεργοποιημένο στην παλιά συσκευή. Μήπως ξέρουμε το λόγο; 

2) Οι επαφές σώζονται και στη συσκευή; Δηλ αν πάνω στο ψάξιμο έκανα κάποια βλακεία και τις έσβησα και από το iCloud, στην παλιά συσκευή που δεν κατάφερα να πάρω Backup ακόμη, υπάρχουν εκεί μέσα;

3) Τελευταίο icloud backup στην πρώτη φωτό λέει ότι έγινε το 2017. Ο λόγος που είναι τόσο παλιό είναι επειδή τότε θα γέμισε προφανώς ο χώρος λόγω φωτογραφιών και δεν μπορούσε να σώσει κάτι άλλο;

4) Σκέφτομαι να απενεργοποιήσω τελείως τις φωτό στο icloud τόσο στο δικό μου όσο και στης γυναίκας μου για να μην γεμίζει ο χώρος (εγώ έχω αγοράσει και τα 50gb αλλά έχω φτάσει ήδη στα 48) και να παίρνω συχνά backup στο pc αντί αυτού. Έχει λογική αυτό που λέω; Δεν είναι καλύτερο για να μην γεμίσει ποτέ ο χώρος στo icloud;

5) Χαζή ερώτηση αλλά το icloud backup δεν γίνεται αυτόματα χωρίς να συνδεθώ σε υπολογιστή; Γιατί παραξενεύομαι που στο pc όταν συνδέομαι στο iTunes μου δίνει και την επιλογή για icloud backup... Εγώ νόμιζα ότι αυτό γίνεται αυτόματα.

6) Και κάτι τελευταίο. Μπορώ να κάνω επαναφορά από icloud κατευθείαν μέσα από το κινητό; Γενικά-->Επαναφορά και μετά;;;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για πιθανή βοήθεια και συγνώμη για τις ερωτήσεις αρχαρίου, είμαι στο σκοτάδι στο συγκεκριμένο θέμα οπότε θα το εκτιμήσω απίστευτα!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/03/2020 - 13:02

Απο τη στιγμή που η συσκευή έκανε Backup με iCloud Photos, δε μπορείς να τις πάρεις Backup στο PC.

 

Μπες στο iCloud.com και δες ποιές έχεις, πότε ήταν η τελευταία.

 

Οι επαφές υπάρχουν και στο Backup της συσκευής, εφόσον έκανες πιο πρίν μέσω iTunes κοιτάς εδώ.

 

Τώρα για μέσα απο τη συσκευή, δοκίμασε με 3utools ή iFunBox αν τις ανοίγει.

 

Το παράδειγμα σου είναι ένας απο τους βασικούς λόγους, που συνέχεια γράφv για το βασικό Backup να γίνεται τοπικά απο iTunes.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 26/03/2020 - 13:19

Αν φτιάξω την οθόνη θα μπορέσω να πάρω κανονικά μέσω iTunes;



#4   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/03/2020 - 13:49

Ο μόνος λόγος για να το κάνεις αυτό, είναι να απεν/ποιήσεις εκεί το iCloud Photos, να περνάνε στο Backup του iTunes.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#5   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 26/03/2020 - 14:12

Συγνώμη που σε πρήζω ρε Νίκο, αλλά επειδή έτσι λακωνικά όπως τα γράφεις και με το επίπεδο της ασχετοσύνης που έχω εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα.

Σκεφτόμουν ότι αν αλλάξω την οθόνη ίσως μπορέσω με ένα backup στο iTunes να σώσω και όλες τις φωτογραφίες (για να τις έχει και στο νέο iphone που θα αγοράσει η γυναίκα μου με restore) αλλά και τις επαφές που για κάποιο λόγο χάθηκαν και δεν υπάρχουν ούτε στο icloud. Έχω άδικο;



#6   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/03/2020 - 14:37

Δε με πρήζεις :)

 

Πρέπει να απεν/ποιήσεις μέσα απο τη συσκευή το iCloud Photos για να αποθηκεύονται μετά τοπικά οι φωτ/φίες.

 

Τώρα για τις επαφές, αν δε τις βλέπεις στο iCloud.com, με κάποιο τρόπο όταν τις διέγραψες πρίν, διαγράφτηκαν τελειώς.

 

Μόνο αν τις βρείς στο Backup.

 

Επίσης, αν έχει η γυναίκα σου Messenger, έχει επιλογή που κρατάει τις επαφές. Δες μήπως έχουν ανέβει και εκεί.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#7   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 27/03/2020 - 13:02

Πρέπει να απεν/ποιήσεις μέσα απο τη συσκευή το iCloud Photos για να αποθηκεύονται μετά τοπικά οι φωτ/φίες.


Αυτό γιατί ρε σύ; Δεν βλέπω τι σχέση έχει το ένα με το αλλο. Εγώ ας πούμε στο δικό μου κινητό εχω ενεργοποιημένες τις φωτογραφίες στο icloud και παίρνω και back up τοπικά στον υπολογιστή μου μέσω iTunes όταν συνδέω το κινητό. Γιατί να απενεργοποιήσω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#8   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/03/2020 - 13:27

Το iCloud Photos λειτουργεί ως ξεχωριστό και αυτόνομο Backup των φωτ/φιών.

 

Απο τη στιγμή που το έχεις εν/ποιημένο δεν θα αποθηκεύονται στο Backup σου.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες