Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Restore σε εργοστασιακές ρυθμίσεις ?


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   jazzman

jazzman

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/02/2009 - 18:06

παιδιά καλησπέρα .Διαβάζω εδώ και μέρες τα manual  για  jailbreak  και δυσκολεύομαι αρκετά .... ίσως να μην έχω και τον απαραίτητο χρόνο
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση :
Ας υποθέσουμε ότι κάνω jail brake  και κάτι δεν πάει καλά με την εγκατάσταση και θέλω να γυρίσω στα εργοστασιακά
Όταν θα κάνω  restore  το τηλέφωνο θα επανέλθει στην αρχική εργοστασιακή του κατάσταση  , η στην κατάσταση  που το έχει κάνει unlock  η vodafone
Eίναι σημαντικό κομμάτι αυτό γιατί μην το φέρω έτσι ώστε να θέλει  πάλι απο την αρχή 

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 04/02/2009 - 18:49

θα ειναι ακριβος οπως το αγορασες καινουργιο φιλε.καθαρο

#3   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 04/02/2009 - 18:51

Η εργοστασιακή του κατάσταση είναι αυτή που στο έχει δώσει η vodafone. Μην μπερδέυεσαι. Αν κάνεις update σε ένα firmware και στο μέλλον του κάνεις restore αυτό θα επιστρέψει στο τελευταίο firmware. Για να γυρίσει στην 2.0.2 που νομίζω το δίνει η vodafone πρέπει ετσιθελικά να του περάσεις το συγκεκριμένο firmware με την διαφορά ότι το baseband της συσκευής δεν θα κάνει roll back και θα μείνει στο τελευταίο update.

#4   jazzman

jazzman

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/02/2009 - 22:20

καλά τώρα με φωτίσατε .Ρε παιδιά πέστε μου και εξηγήστε μου πιο  απλά δεν μπορώ να καταλάβω sepsis Που είσαι βοήθεια 

#5   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/02/2009 - 22:23

Εξαρτάται.

Αν υποθέσουμε ότι η Vodafone στο δίνει με την 2.1 (υποθέτουμε έτσι?) τότε αν εσύ πας και κάνεις restore από το iTunes θα σου πετάξει μήνυμα (αν έχεις το αντίστοιχο iTunes) ότι υπάρχει μια νεότερη έκδοση. Στην περίπτωση μας, υπάρχει η 2.2.1
Από κει και πέρα επιλέγεις εσύ τί θες να κάνεις. Μπορείς να κάνεις restore στην 2.1 κατευθείαν αλλιώς μπορείς να το αφήσεις να κατεβάσει την 2.2.1  και να κάνεις restore σε αυτήν.
Φανταστείτε το restore σαν το φορμάτ. Έχεις τα windows 98. Κάνεις format και βάζεις είτε XP, Vista, 7, 95...ότι σε βολεύει

#6   jazzman

jazzman

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/02/2009 - 22:32

ναι απλά εγώ δεν ξέρω ποια είναι η έκδοση η εργοστασιακή του κινητού
Είναι αυτή της apple  ή είναι αυτή της vodafone Που το έχει κάνει unlock
εγώ αυτό που θέλω να κάνω είναι να το επιστρέψω στην αρχική κατάσταση που το πήρα απο την  vodafone  και όχι της  apple ...... με καταλάβατε ;;;;

#7   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 04/02/2009 - 22:37

Το καταλαβαμε για ποιο λογο θελεις να το κανεις αυτο δε καταλαβαμε..?

#8   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/02/2009 - 22:54

Δεν χρησιμοποιεί κάποια ειδική έκδοση η Vodafone!  Πως σου ρθε αυτό?

#9   jazzman

jazzman

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/02/2009 - 23:44

θέλω να κάνω jail break  και απλά άμα πάει κάτι στραβά θέλω να το ξέρω σε ποια κατάσταση θα γυρίσει το κινητό
δηλαδή θα ήθελα να γυρίσει στην κατάσταση που ήταν έρτσι όπως το πήρα απο την vodafone
δηλαδή να είναι κλειδωμένο αν και νομίζω ότι η συσκευή κλειδώθηκε από την apple  γιατί ήταν κλειδωμένη η συσκευασία και μου είπαν ότι ήρθε από έξω χωρίς να επέμβει η Apple

#10   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 04/02/2009 - 23:46

Tι έγινε???
Απο vodafone δεν το πήρες φίλε?
Τι κλειδωμένο λες???
Το restore το κανεις για να σβησεις το jailbreak.
Δεν εχει σημασια σε ποια εκδοση θα κανεις restore!!!

#11   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 05/02/2009 - 00:03

Quote

θέλω να κάνω jail break  και απλά άμα πάει κάτι στραβά θέλω να το ξέρω σε ποια κατάσταση θα γυρίσει το κινητό

δηλαδή θα ήθελα να γυρίσει στην κατάσταση που ήταν έρτσι όπως το πήρα απο την vodafone

δηλαδή να είναι κλειδωμένο αν και νομίζω ότι η συσκευή κλειδώθηκε από την apple  γιατί ήταν κλειδωμένη η συσκευασία και μου είπαν ότι ήρθε από έξω χωρίς να επέμβει η Apple


Tώρα κατάλαβα ποιος είσαι. Σε έχω πικάρει στο παρελθόν για να σε τονίσω να κάτσεις να διαβάσεις 5 πράγματα για το iphone. Εσύ μάλλον δεν.
Επειδή το iphone δεν είναι ενα κινητό on/off μηνύματα κανα παιχνίδι κανα τραγούδι και αυτά και είναι πιο περίπλοκη συσκευή πρέπει να αφιερώσεις χρόνο διαβάζωντας τα κατάλληλα sections του forum.

Aν είχες διαβάσει έστω και λίγο τον οδηγό αρχαρίων θα είχες καταλάβει 2 πράγματα.

1ον. Το unlocked iPhone σημαίνει ένα μοναδικό πράγμα. Ότι μπορείς να βάλεις στο κινητό μια κάρτα sim οποιασδήποτε εταιρίας και αυτό να λειτουργήσει κανονικά. Αντιθέτως locked συσκευή είναι μια συσκευή η οποία έχει προοριστεί για ένα μόνο πάροχο κινητής τηλεφωνίας όπως η ΑΤ&Τ στις Ηνωμένες Πολιτείες.

2ον. Θα είχες καταλάβει πως η vodafone σαν μοναδικός εισαγωγέας iphone στην Ελλάδα φέρνει κινητά τηλέφωνα unlocked. Τί σημαίνει αυτό; Ότι οτιδήποτε και να το κάνεις ΠΑΝΤΟΤΕ θα αναγνωρίζει όλες τις sim.

Αυτά τα βασικά. Τώρα για το jailbreak ισχύουν τα ίδια. Έκανες 15 απορίες για την εγγύηση του jailbreaked κινητού χωρίς να έχεις καταλάβει βασικές αρχές όπως το restore και το backup.

Καλώς ή κακώς επέλεξες μια συσκευή η οποία θέλει να έχεις μια στοιχειώδη τεχνολογική γνώση. Μπορείς να το χρησιμοποιείς για να στέλνεις μηνύματα ή τηλέφωνα ή να κάτσεις να μάθεις μερικά πράγματα παραπάνω που προσωπικά ΟΥΤΕ εγώ γνώριζα πριν το αποκτήσω.



#12   jazzman

jazzman

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/02/2009 - 00:16

έχεις δίκιο αλλά πολλά πράγματα δεν τα καταλαβαίνω ....  respect ....ok ......απλά να ξέρεις τα λεφτά δεν μου περισσεύουν για να κάνω βλακείες και προσπαθώ σε κάθε βήμα να προσέχω τι κάνω .....
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά ///
Και να ξέρετε  ότι όλοι δεν έχουμε την ίδια αντίληψη των πραγμάτων ......
πάντως επειδή έχω τραβήξει αρκετό ζόρι για να μάθω κάποια πράγματα έχω να κάνω μια πρόταση

Πρόταση προς το forum
Όποιος έχει μεράκι και χρόνο να κάνει video tutorials  με ένα ένα τα βήματα γιατί πολλά άτομα μπερδεύονται ...
το έχω δει σε πολλά  site  να το κάνουν ,,,,,,,βέβαια όποιος μπορεί και έχει όρεξη .....θα είναι πολύ καλό βοήθημα
Δεν λέω οι οδηγοί είναι πολύ καλοί  και έχουν και έτοιμα τα Link  αλλά πιστεύω ότι άμα μπορέσουν και μπουν και βίντεο θα μπορεί ο άλλος να δει και το κινητό του πως λειτουργεί μετα το jailbreak  και να μην πέφτουμε θύματα των  fake videos
Ta βίντεο πάντα βοηθάνε

#13   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/02/2009 - 00:54

Τα βίντεο είναι μια επίπονη διαδικασία για κάτι το πολύ απλό. Απλά δεν έχετε την ψυχραιμία να διαβάσετε κάτι ώστε να το κατανοήσετε. Το θέμα είναι να μάθετε κάτι και να το κατανοήσετε. Το να αντιγράφετε κινήσεις από ενα βίντεο δεν θα σας κάνει καλό in the long run. Άμα διαβάζετε καλά τους οδηγούς δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα. Και αν έχετε πρόβλημα, φόρουμ είμαστε και υπάρχουμε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.

Στο θέμα μας τώρα: Οι firmware εκδόσεις είναι ίδιες για όλα τα κινητά. Είτε το κινητό είναι στην Αμερική είτε στην Ελλάδα είτε στο Ντουμπάι. Δεν χρειάζεται να μπερδεύεσε.
restore=εργοστασιακή κατάσταση. Τελος.

#14   jazzman

jazzman

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/02/2009 - 01:08

sepsis για ακόμα μια φορά σε ευχαριστώ πολύ .Απλά έκανα μια πρόταση που πιστεύω ότι θα βοηθήσει .Ναι όντως έχεις δίκιο ότι είναι καλύτερο να διαβάζουμε τους οδηγούς

#15   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 05/02/2009 - 01:29

δώσε μου πρόγραμμα για να τραβάω video την οθόνη του PC και θα σου κάνω σιγά σιγά videos...
αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ΕΙΔΙΚΑ στο jailbreak τι μπερδεύετε... απλά πατήστε 4 φορές το μπλε βελάκι και κράτηστε πατιμένα τα κουμπάκια... Μπορεί να μπερδευτείς με τους όρους και το τι θα κάνεις αφού το κάνεις Jailbreak και για το συγκεκριμένο πιστεύω ότι θα έπρεπε να φτιάξω εγώ ή κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ video... αλλά το Jailbreak δεν θέλει τίποτα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες