Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

Θέματα μετά τη μετάβαση σε iPhone 11 Pro Max


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/04/2020 - 22:29

Καλησπέρα.
Πρόσφατα έκανα τη μετάβαση στο 11 pro max από το note 9. Έχω μερικά θεματάκια διαφορετικής φύσης, οπότε είπα να τα μαζέψω όλα σε ένα θέμα.
Ελπίζω να είμαι στη σωστή ενότητα, αν όχι συγχωρέστε με!

1. Ειδοποιήσεις Gmail
Χρησιμοποιώ την εφαρμογή Gmail, οι ρυθμίσεις ειδοποιήσεων είναι σωστές, τα mail έρχονται κανονικά αλλά δεν βλέπω το “badge” με το μετρητή πάνω στο Gmail.
Αυτό δεν έγινε στην πορεία, δεν είδα ποτέ τον μετρητή πάνω στο εικονίδιο (καινούργια συσκευή).

2. Εναλλαγή WiFi - Lte
Κάθε φορά που πιάνω την συσκευή, με το που ανοίξει η οθόνη βλέπω το LTE πάνω δεξιά και μετά από λίγο γυρίζει σε WiFi. Δεν ξέρω αν γυρνάει σε Lte μόλις το αφήσω ή γίνεται η εναλλαγή όταν ξυπνάει η συσκευή, αλλά αυτό βλέπω κάθε φορά.

3. VPN στο παρασκήνιο
Έβαλα την εφαρμογή του vpn που χρησιμοποιώ (surfshark) και παρατήρησα στα στατιστικά της μπαταρίας ότι τρέχει για λίγο στο παρασκήνιο όταν η συσκευή βρίσκεται στον φορτιστή το βράδυ.
Δεν ξέρω αν τρέχει όλη τη μέρα, απλά σε αυτές τις ώρες είναι η μόνη εφαρμογή που φαίνεται στα στατιστικά της μπαταρίας(για χρήση ενός λεπτού περίπου κάθε ώρα), οπότε με παραξένεψε.
Να τονίσω ότι προφανώς δεν είναι ενεργός ο VPN σε αυτό το διάστημα.

4. YouTube links
Σε αρκετές εφαρμογές, όταν πατάω κάποιο YouTube link μου το ανοίγει στον safari. Αυτό ίσως έχει να κάνει με τα default apps (?), αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να το διορθώσω κάπως.

5. Galaxy Watch
Δεν ξέρω αν έχει κάνει άλλος την μετάβαση κρατώντας το ρολόι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις!
Όλα καλά, συνεχίζω να μπορώ να κάνω αυτά που χρειάζομαι, απλά έχει ένα εκνευριστικό bug στη σύνδεση.
Ενώ είναι συνδεδεμένο κανονικά, εάν βγω εκτός εμβέλειας και μετά πάλι εντός, μου βγάζει στο ρολόι να ελέγξω αν ο τάδε κωδικός είναι ο σωστός και πρέπει να πατήσω το «τικ» για να φύγει. Σαν να κάνω pair πρώτη φορά δηλαδή.
Το αστείο είναι ότι είναι συνδέεται αυτόματα με το iPhone, άσχετα αν μου πετάει το σπαστικό αυτό pop up.

Και τέλος, 3 απορίες.

6. Οι επαφές μου είναι στο Gmail, περάστηκαν κανονικά και νομίζω ότι πλέον συγχρονίζονται με το iCloud. Εάν θέλω να σταματήσει ο συγχρονισμός με το Gmail και να μείνουν στο iCloud, υπάρχει αυτοματοποιημένος τρόπος; Η θα πρέπει να σταματήσω το συγχρονισμό, να διαγραφούν από τη συσκευή, να τις κάνω export από Gmail και μετά import στο iCloud?

7. Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω στο Apple Maps τα αγαπημένα από το google maps?

8. Υπάρχει τρόπος μεταφοράς όλων των δεδομένων από τον chrome στον σαφάρι;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/04/2020 - 23:08

Καλησπέρα!

1. Διέγραψε, επανεγκατέστησε το Gmail app και βεβαιώσου πως θα απαντήσεις καταφατικά στην εκ’ νέου ερώτηση, αν θέλεις να δέχεσαι ειδοποιήσεις από το App.

3. Προφανώς η εφαρμογή κάνει background refresh

4. Δεν σου εμφανίζει Banner πάνω πάνω που σε προτρέπει να ανοίγει το link στην εφαρμογή; Αν όχι scroll down τέρμα κάτω μέχρι το τέλος της σελίδας και μετά πάλι τέρμα πάνω. Εμφανίστηκε το Banner;

6. Πως ακριβώς έχεις περάσει τις Gmail επαφές σου στο iPhone;
Αποκλείεται οι Gmail επαφές σου να συγχρονίζουν με το iCloud. Με την συσκευή σου συγχρονίζουν.

7. Δυστυχώς απ´όσο γνωρίζω αυτό δεν γίνεται

8. Υπάρχει iCloud bookmarks extension για τον Chrome στα Windows. Υπάρχει εκεί η επιλογή να συγχρονίσεις. Πρέπει ωστόσο να κατεβάσεις την εφαρμογή iCloud for Windows.
Διέγραψε την μετά

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 13/04/2020 - 23:10

Big things have small beginnings

#3   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/04/2020 - 23:45

Καλησπέρα!

1. Διέγραψε, επανεγκατέστησε το Gmail app και βεβαιώσου πως θα απαντήσεις καταφατικά στην εκ’ νέου ερώτηση, αν θέλεις να δέχεσαι ειδοποιήσεις από το App.

3. Προφανώς η εφαρμογή κάνει background refresh

4. Δεν σου εμφανίζει Banner πάνω πάνω που σε προτρέπει να ανοίγει το link στην εφαρμογή; Αν όχι scroll down τέρμα κάτω μέχρι το τέλος της σελίδας και μετά πάλι τέρμα πάνω. Εμφανίστηκε το Banner;

6. Πως ακριβώς έχεις περάσει τις Gmail επαφές σου στο iPhone;
Αποκλείεται οι Gmail επαφές σου να συγχρονίζουν με το iCloud. Με την συσκευή σου συγχρονίζουν.

7. Δυστυχώς απ´όσο γνωρίζω αυτό δεν γίνεται

8. Υπάρχει iCloud bookmarks extension για τον Chrome στα Windows. Υπάρχει εκεί η επιλογή να συγχρονίσεις. Πρέπει ωστόσο να κατεβάσεις την εφαρμογή iCloud for Windows.
Διέγραψε την μετά


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
Τις επαφές μου της πέρασα μέσω google account, απλά υπέθεσα ότι άρχισε να τις συγχρονίζει και με το iCloud, μιας και είναι ενεργός ο συγχρονισμός επαφών στο iCloud.
Δεν καίγομαι με αυτό το θέμα, απλά ήθελα μα μάθω πως χειρίζεται τις επαφές!
Το YouTube δυστυχώς δεν μου βγάζει κάποιο banner.

#4   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/04/2020 - 00:05

Τίποτα βέβαια.
Οι επαφές σου λοιπόν εξακολουθούν να συγχρονίζουν με το Gmail.
Αν λοιπόν τροποποιήσεις μία επαφή σου στο τηλέφωνο θα τροποποιηθεί αυτόματα και στο Google Gmail & αντίστροφα.
Απλά συγχρονίζει με την συσκευή σου.
Πήγαινε Ρυθμίσεις > Επαφές > , και δες την επιλογή Default Account:

Αν = iCloud, Κάθε νέα επαφή που θα καταχωρείς στην συσκευή σου θα αποθηκεύεται αλλά και θα συγχρονίζει με το iCloud. Αυτές που ήδη συγχρονίζονται με το Google Gmail, εξακολουθούν να συγχρονίζονται με αυτό. Θα έχεις δηλαδή επαφές δύο ταχυτήτων

Αν = name@Gmail.com, κάθε νέα σου επαφή θα αποθηκεύεται & θα συγχρονίζεται με το Google όπως και όλες οι υπόλοιπες.
Σ’ αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει και νόημα να είναι ανοιχτός ο διακόπτης των επαφών στο iCloud. Δεν θα υπάρξουν ποτέ επαφές iCloud.

Όσο αφορά το YouTube, ενώ βρίσκεσαι στο Safari, πάτα πάνω αριστερά «ΑΑ» και ζήτα την Desktop έκδοση. Μετά ξανά άνοιξε το Link. Σου εμφανίζει τώρα Banner;
Big things have small beginnings

#5   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/04/2020 - 00:34

Τίποτα βέβαια.
Οι επαφές σου λοιπόν εξακολουθούν να συγχρονίζουν με το Gmail.
Αν λοιπόν τροποποιήσεις μία επαφή σου στο τηλέφωνο θα τροποποιηθεί αυτόματα και στο Google Gmail & αντίστροφα.
Απλά συγχρονίζει με την συσκευή σου.
Πήγαινε Ρυθμίσεις > Επαφές > , και δες την επιλογή Default Account:

Αν = iCloud, Κάθε νέα επαφή που θα καταχωρείς στην συσκευή σου θα αποθηκεύεται αλλά και θα συγχρονίζει με το iCloud. Αυτές που ήδη συγχρονίζονται με το Google Gmail, εξακολουθούν να συγχρονίζονται με αυτό. Θα έχεις δηλαδή επαφές δύο ταχυτήτων

Αν = name@Gmail.com, κάθε νέα σου επαφή θα αποθηκεύεται & θα συγχρονίζεται με το Google όπως και όλες οι υπόλοιπες.
Σ’ αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει και νόημα να είναι ανοιχτός ο διακόπτης των επαφών στο iCloud. Δεν θα υπάρξουν ποτέ επαφές iCloud.

Όσο αφορά το YouTube, ενώ βρίσκεσαι στο Safari, πάτα πάνω αριστερά «ΑΑ» και ζήτα την Desktop έκδοση. Μετά ξανά άνοιξε το Link. Σου εμφανίζει τώρα Banner;


Δοκίμασα τα πάντα στο pop up του σαφάρι και τελικά μου ανοίγει την εφαρμογή εάν επιλέξω τις 3 τελείες πάνω δεξιά και μετά desktop.
Επιλέγοντας desktop view από το «ΑΑ», δεν έβγαζε κάποιο μπάνερ ούτε άνοιγε την εφαρμογή.

Να σαι καλά!

#6   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/04/2020 - 18:03

Καλησπέρα.
Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία το αρχικό ποστ μου για να προσθέσω ότι λύθηκαν τα παραπάνω προβλήματα.
Ωστόσο τελικά, για την εναλλαγή WiFi-Lte όπως και για τα badge στο Gmail, έφταιγε το galaxy watch. Όσο είναι συνδεδεμένο εμφανίζονται τα προβλήματα, όταν το κλείσω όλα δουλεύουν όπως πρέπει!

Ένα τελευταίο πρόβλημα που με βασανίζει είναι το airdrop. Δεν δουλεύει με τίποτα αν δεν ρυθμίσω να είναι ορατό σε όλους.
Έκλεισα και άνοιξα ξανά BT, WiFi, έκανα reset τις ρυθμίσεις του δικτύου, τίποτα (και στο δικό μου και στο 11 pro της γυναίκας).
Υπάρχει κάποιο θέμα με την ρύθμιση να είναι ορατό μόνο στις επαφές; Η πρέπει να κοιτάξω κάποια άλλη ρύθμιση;




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες