Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 8 ψήφοι

iOS 14


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4263 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3151   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 26/02/2021 - 23:52

Υπήρχε παλιότερα το TapTrace που πλέον έχει καταργηθεί.

 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποια άλλη πρόσφατα.

 

Απο 'κει και πέρα, απο το iOS 13 και τις αλλαγές που έφερε στο Find, εννοποιώντας τα όλα κάτω απο μια εφαρμογή, έφερε το Crowd‑Sourced Location με E2E.

 

Αυτό για να λειτουργήσει εξαρχής, προυποθέτει να υπάρχουν 2 συσκευές κάτω απο το ίδιο iD ωστε να δημιουργηθεί το Private Key.

 

Μετά με τη χρήση του BT, τα iDevices που βρίσκονται κοντά, βοηθούν στην έυρεση της συσκευής όταν αυτή έχει βγεί εκτός δικτύου WiFi/Data.

 

Αναλυτικότερα εδώ.

 

Σκέτη μαγεία, είναι τόσο εντυπωσιακό και τόσο μη προτεραιότητα για μια εταιρεία closed source λογισμικού. Θα περίμενα αυτού του είδους οι λύσεις να έρχονται πρώτα στο android. Δυστυχώς είχα android παλιά και το αντίστοιχο της google / samsung ήταν άχρηστο τελείως.

Πραγματικά πόση δουλειά παίζει να έριξαν να το στήσουν αυτό δε ξέρω



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3152   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 27/02/2021 - 07:22

Μέσω bluetooth άλλων προϊόντων/συσκευών δε γίνεται η αναφορά θέσης; https://support.appl.../en-gb/HT210515
Έχει επιλογή για offline εύρεση που θέλει όμως ενεργοποίηση. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ όμως


Ειναι ενεργη η επιλογη.
Δεν αλλαζει ομως κατι. Χωρις δεδομενα και WiFi δεν φαινεται η συσκευη.


Sent from my iPad using Tapatalk

#3153   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/02/2021 - 11:49

Σκέτη μαγεία, είναι τόσο εντυπωσιακό και τόσο μη προτεραιότητα για μια εταιρεία closed source λογισμικού. Θα περίμενα αυτού του είδους οι λύσεις να έρχονται πρώτα στο android. Δυστυχώς είχα android παλιά και το αντίστοιχο της google / samsung ήταν άχρηστο τελείως.

Πραγματικά πόση δουλειά παίζει να έριξαν να το στήσουν αυτό δε ξέρω

Πάντα η Apple εκεί στόχευε. Στo Privacy.

 

Απο την άλλη, η "μαγεία" του iOS τόσα χρόνια, ήταν και είναι ακριβώς εκεί.

 

Στις μικρές αυτές λεπτομέρειες που πρέπει εσύ να ανακαλύψεις μετά απο κάθε WWDC και ποτέ δεν αναφέρονται στο Event.

 

Αλλά ναι το συγκεκριμένο είναι τρομερή προσθήκη και εξέλιξη.

 

Και είναι κάτι που βοηθάει και θα βοήθησει περισσότερο τα AirPods π.χ. με τον ερχομό των AirTags.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3154   RIOTSHIELD

RIOTSHIELD

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/02/2021 - 15:40

Παρατηρησα οτι το safari κολλαει οταν χρειαζεται να χρησιμοποιηθει η autofill λειτουργια για αποθηκευμενους κωδικους.

Επισης κολλαει το autofill menu μεσα στα settings.

14.2.1 σε 12 pro

Το εχει αντιμετωπισει καποιος;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3155   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/03/2021 - 11:48

Facebook Just Admitted It Has Lost the Battle With Apple Over Privacy

 

The company won't stop Facebook from tracking you, but it will have to ask you for permission first. 
 
Why, then, is Facebook so worried? Because it knows what everyone else already knows--that when given a choice, most people will choose to not allow Facebook to track them.
 
If that happens to be bad for Facebook's business, that isn't Apple's fault. It just means that Facebook's business model is based on something most people would prefer it didn't do.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3156   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/03/2021 - 11:57

Έχω το 12 Pro Max ενάμιση μήνα τώρα. Σχεδόν κάθε δεύτερο βράδυ το βάζω στην ασύρματη βάση φόρτισης της Nomad, στις 7 που ξυπνάω έχει φορτίσει πλήρως και ξεκινάω τη μέρα μου με 100% μπαταρία.

 

Σήμερα και για πρώτη φορά μετά από τόσο καιρό, σηκώνομαι, βλέπω notification ότι το iPhone προσαρμόζει τη φόρτιση μέχρι το 80% κι έπειτα αφού μάθει τα μοτίβα που ξυπνάω το πάει στο 100%, ή κάπως έτσι τέλος πάντων. Βλέπω μπαταρία, στο 80% αντί για 100%.

 

Έκανε ενάμιση μήνα για να μάθει υποτίθεται τα μοτίβα και το πήγε έτσι ξαφνικά μέχρι το 80%; Αφού και το ξυπνητήρι είναι στις 07:15 καθημερινά, δε θα έπρεπε και σήμερα να είχε φορτίσει τη συσκευή στο 100%;



#3157   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 02/03/2021 - 12:44

Facebook Just Admitted It Has Lost the Battle With Apple Over Privacy


Ήταν αναμενόμενο.
Η apple ξεκάθαρα πια λέει ότι πουλάει υπηρεσίες προστασίας προσωπικών δεδομένων.
Η μάχη ήταν χαμένη πριν καν αρχίσει.
Αν συνδυάσουμε και το γεγονός της λογοκρισίας στο Facebook νομίζω ότι πρέπει ο κόσμος να σκεφτεί καλά τι app χρησιμοποεί.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3158   due

due

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 02/03/2021 - 12:46

Έχω το 12 Pro Max ενάμιση μήνα τώρα. Σχεδόν κάθε δεύτερο βράδυ το βάζω στην ασύρματη βάση φόρτισης της Nomad, στις 7 που ξυπνάω έχει φορτίσει πλήρως και ξεκινάω τη μέρα μου με 100% μπαταρία.

 

Σήμερα και για πρώτη φορά μετά από τόσο καιρό, σηκώνομαι, βλέπω notification ότι το iPhone προσαρμόζει τη φόρτιση μέχρι το 80% κι έπειτα αφού μάθει τα μοτίβα που ξυπνάω το πάει στο 100%, ή κάπως έτσι τέλος πάντων. Βλέπω μπαταρία, στο 80% αντί για 100%.

 

Έκανε ενάμιση μήνα για να μάθει υποτίθεται τα μοτίβα και το πήγε έτσι ξαφνικά μέχρι το 80%; Αφού και το ξυπνητήρι είναι στις 07:15 καθημερινά, δε θα έπρεπε και σήμερα να είχε φορτίσει τη συσκευή στο 100%;

Κάτι πήγε στραβά Βασίλη, δεν έχω ιδέα τι. Το έχω αν δεν απατώμαι δύο εβδομάδες στην κατοχή μου και το pattern είναι σχεδόν το ίδιο με σένα.

Δεν θυμάμαι να έχω δει κάποιο notification, ή αν είδα το αγνόησα.

Όμως έχει τύχει να ξυπνήσω μέσα στο βράδυ και δύο φορές (04.00-05.00) το έχω δει φορτισμένο μέχρι το 80%, ενώ το επόμενο πρωί ήταν κανονικά στο 100%.


Τελευταία επεξεργασία από: due, 02/03/2021 - 12:46


#3159   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 02/03/2021 - 18:59

Ήταν αναμενόμενο.
Η apple ξεκάθαρα πια λέει ότι πουλάει υπηρεσίες προστασίας προσωπικών δεδομένων.
Η μάχη ήταν χαμένη πριν καν αρχίσει.
Αν συνδυάσουμε και το γεγονός της λογοκρισίας στο Facebook νομίζω ότι πρέπει ο κόσμος να σκεφτεί καλά τι app χρησιμοποεί.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ευτυχώς για το Facebook έχασε και τη μάχη με Αυστραλία. Αν ήταν ανοιχτού κώδικα όπως το bitcoin θα το δεχόμουν αλλά δε μπορεί να παίζεις στην πραγματική αγορά πουλώντας υπηρεσίες σε μια υποδομή με δωρεάν χαμηλού επιπέδου περιεχόμενο, fake news και μύρια άλλα κακά. Η αρχή έγινε με το censorship και τα πνευματικά δικαιώματα στο youtube. Τώρα περιμένω και η google που αντίστοιχα κερδοσκοπεί με προσωπικά δεδομένα χρηστών να πάρει σειρά. Μπράβο στην apple που στην τελική οι μέσοι χρήστες iphone δεν έχουν ιδέα τι συμβαίνει πίσω από τα εικονίδια ή πόση τεχνολογία χωρά σε μια συσκευή



#3160   pakos30

pakos30

    iPH Hero

  • 4.037 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 02/03/2021 - 19:08

Από το μεσημέρι τα μνμ στο iMessage μου ερχονται κανονικά αλλά δεν έχω ήχο εννοειται από ρυθμίσεις ολά οκ ειμαι σε 14.4

#3161   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/03/2021 - 20:11

Αυτό το Bug ακόμα το παλεύουν.

Αν έχεις κάνει Pin συνομιλίες, κάνε Unpin και κλείσε απο το Switcher την εφαρμογή.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3162   pakos30

pakos30

    iPH Hero

  • 4.037 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 02/03/2021 - 21:45

Είσαι θεός ρε φίλε τι να πω..έστρωσε thanks!!

Τελευταία επεξεργασία από: pakos30, 02/03/2021 - 21:46


#3163   Christos122

Christos122

    iPH Member

  • 243 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 02/03/2021 - 22:15

Eξαφανίστηκε το dark theme μετά από update του gmail?



#3164   christos1414

christos1414

    iPH Contributor

  • 1.653 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 02/03/2021 - 23:02

Όχι !



#3165   christos1414

christos1414

    iPH Contributor

  • 1.653 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 02/03/2021 - 23:37

iOS 14.5 beta3 devs (build 18E5164h)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: christos1414, 02/03/2021 - 23:38


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)