Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Revolut μισθοδοσία από Ελλάδα ;;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   grecophone

grecophone

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/07/2020 - 09:13

Καλημέρα
Έχω μια απορία .
Θέλω η μισθοδοσία μου από Ελλάδα να μπαίνει στη ρεβολουτ. Είναι εφικτό ; Πέρα από το iban πρέπει να τους ενημέρωσω να κάνουν κάποιες κινήσεις ;
Το ζητάω γιατί κάνω κάποια ημεροκαματα εκεί ( δεν κολλάει ένσημα το δημόσιο) αλλά φορολογούμε γ αυτά και δεν μπορώ να έχω κάρτα ανεργίας γιατί φαίνεται εισόδημα .
Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη τράπεζα εξωτερική που να μην φαίνεται στην φορολογική μου δήλωση σαν εισόδημα ;;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 31/07/2020 - 09:15

Τρομερή ερώτηση αχαχαχ. Το ίδιο πήγα να ρωτήσω και εγώ. Επειδή μένω Βουλγαρία και κάνω κάποια έξτρα με Ολλανδία Ελλάδα κτλ κτλ έχω δώσει την revolut. Τι παίζει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#3   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 31/07/2020 - 09:22

Στη Revolut χρειάζεται μόνο το iban και το όνομα του καταθέτη. Τίποτα άλλο για να βάζεις χρήματα.

Στην εργασία σου φαίνεται ότι σου καταθέτουν χρήματα εκεί.
Αν και εφόσον θέλει η εφορία να κάνει επισταμένο έλεγχο μια χαρά σε βρίσκει από το Iban του λογαριασμού σου.
Αν δεν κάνει αναλυτικό έλεγχο μια χαρά κάνεις την δουλειά σου.

Εναλλακτική λύση στη Revolut που είναι αγγλική εταιρεία (επειδή ισως στο μέλλον υπάρξουν προβλήματα λόγω brexit) είναι η Γερμανική Ν26 μέσα στην ΕΕ που λειτουργεί περίπου με τον ίδιο τρόπο.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#4   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/07/2020 - 09:43

H Revolut έχει προετοιμαστεί εδώ και καιρό για τo Brexit και έχει στείλει σχετικό email σε όλους τους χρήστες των καρτών. 
Δεν θα υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Διαφορετικά θα έπρεπε να αφήσει απ'εξω όλη την Ευρώπη λόγω brexit. 
 
We are prepared for whatever happens
Previously, we set up a new regulated European entity (called Revolut Payments UAB) in preparation for a potential no deal outcome in 2019. Because this entity is based in Europe, it has the ability to passport permissions around the EEA.
If the UK and Europe cannot agree a future trade deal (or they agree a deal that does not guarantee financial services companies the ability to passport permissions between the UK and Europe), then we are prepared to switch our EEA-based customers over to this new European entity. This means you’ll remain able to use all the great Revolut features you know and love.
We will keep you updated as soon as we know more. Either way, you can rest assured we have you covered.
 

https://blog.revolut...rs-from-brexit/
 

Στη Revolut χρειάζεται μόνο το iban και το όνομα του καταθέτη. Τίποτα άλλο για να βάζεις χρήματα.

Στην εργασία σου φαίνεται ότι σου καταθέτουν χρήματα εκεί.
Αν και εφόσον θέλει η εφορία να κάνει επισταμένο έλεγχο μια χαρά σε βρίσκει από το Iban του λογαριασμού σου.
Αν δεν κάνει αναλυτικό έλεγχο μια χαρά κάνεις την δουλειά σου.

Εναλλακτική λύση στη Revolut που είναι αγγλική εταιρεία (επειδή ισως στο μέλλον υπάρξουν προβλήματα λόγω brexit) είναι η Γερμανική Ν26 μέσα στην ΕΕ που λειτουργεί περίπου με τον ίδιο τρόπο.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 31/07/2020 - 09:43


#5   grecophone

grecophone

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/07/2020 - 11:37

Θα έχω κάποια κράτηση με την κατάθεση χρημάτων κάθε μήνα;; Λογικά αυτό το 1 ευρώ σωστα ;;
Η εφορία αν φτάσει σ εκείνο το σημείο... Το χάσαμε το παιχνίδι ... Το θέμα είναι να μην φαίνεται εισόδημα στην φορολογική ( όχι ότι Μ πειράζει , δεν πιανω το αφορολογητο) αλλά αυτός ο ΟΑΕΔ, όταν δεν με κολλαει το ίδιο το δημόσιο ένσημα .. τι μου καταργεί την κάρτα ανεργίας...

#6   grecophone

grecophone

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/07/2020 - 12:57

Επίσης πρέπει να τους αναφέρω ότι είναι αγγλική για να τα βάζουν μέσω swift;; Ή και απλά αν τ βάλουν δεν υπάρχει θέμα ;; Αυτό δεν το γνωρίζω, θα ήθελα μια διευκρινηση

#7   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/07/2020 - 16:41

Κανε το απλουστερο και το πιο γρηγορο. Μιλα μαζι τους στο chat και θα σου λυσουν ολες τις αποριες για το πως γινεται η μεταφορα χρηματων απο τραπεζικο λογαριασμο.


Επίσης πρέπει να τους αναφέρω ότι είναι αγγλική για να τα βάζουν μέσω swift;; Ή και απλά αν τ βάλουν δεν υπάρχει θέμα ;; Αυτό δεν το γνωρίζω, θα ήθελα μια διευκρινηση



#8   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 31/07/2020 - 17:40

Επίσης πρέπει να τους αναφέρω ότι είναι αγγλική για να τα βάζουν μέσω swift;; Ή και απλά αν τ βάλουν δεν υπάρχει θέμα ;; Αυτό δεν το γνωρίζω, θα ήθελα μια διευκρινηση


Τίποτα δεν χρειάζεται να αναφέρεις , μόνο το iban σου και το όνομα κατόχου του λογαριασμού σου στην εταιρεία που σε πληρώνει.

Η προμήθεια για τον εργοδότη που καταθέτει τα χρήματα με κανονική ταχύτητα όχι άμεσα είναι 1€ και μπαίνουν σε μια το πολύ δυο ημέρες ανάλογα την ελληνική τράπεζα.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#9   grecophone

grecophone

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/08/2020 - 09:50

Να το χρεωθώ εγώ δεν παίζει το ποσό αυτό ε ;; Αλλά κ να μ πεις , διαφορετική τράπεζα που έχω , πάλι χρεωνεται για μεταφορά χρημάτων ... Άρα το ίδιο είναι..

#10   grecophone

grecophone

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/08/2020 - 11:43

Δεν απαντάνε στη revo...
Γνωρίζετε αν πρέπει να τους δειξω κάποιο χαρτί που να αποδεικνύει από που προέρχεται το εισόδημα ;;;

#11   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/08/2020 - 11:24

Σήμερα μου ανακοίνωσαν αυτό:


«Γεια σας, PETROS,

Πριν περίπου 18 μήνες, μας δόθηκε άδεια ηλεκτρονικού χρήματος στη Λιθουανία. Πρόκειται για την ίδια άδεια που έχουμε και στο Ηνωμένο Βασίλειο. Προχωρήσαμε σε αυτήν την ενέργεια, καθώς θέλαμε να διασφαλίσουμε ότι οι Ευρωπαίοι πελάτες μας δεν πρόκειται να επηρεαστούν από το Brexit.

Ήδη από σήμερα, θα ξεκινήσουμε να μεταφέρουμε τους πελάτες μας που βρίσκονται στην Κεντρική και Ανατολική Ευρώπη στη νέα μας ευρωπαϊκή οντότητα. Μην ανησυχείτε, δεν θα χρειαστεί να κάνετε τίποτα. Θα τα αναλάβουμε όλα εμείς και θα επικοινωνήσουμε πάλι μαζί σας μόλις ολοκληρώσουμε τη μετάβαση.

Η εν λόγω μετάβαση θα διασφαλίσει ότι θα μπορείτε να συνεχίσετε και μελλοντικά να χρησιμοποιείτε τη Revolut, ανεξάρτητα από το ποια θα είναι η έκβαση του Brexit. Θα μπορείτε να χρησιμοποιείτε όλες τις αγαπημένες σας υπηρεσίες και λειτουργίες, ενώ, παράλληλα, τα κεφάλαιά σας θα εξακολουθούν να προστατεύονται με τις συνεργαζόμενες τράπεζές μας.»

Προφανώς πάλι θα αλλάξει το Iban του λογαριασμού.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες