Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ραγισμενη οθονη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   tzo1

tzo1

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/09/2020 - 00:39

Το τελειο κινητακι μου μεχρι πριν μιση ωρα δυστυχως σε πεσιμο απο χαμηλο ύψος 15-20 εκ, κ προσγειωση με την πλατη ραγισε η οθονη ενω το προστατευτικο τζαμακι παρεμεινε αναλλειωτο.Εκανε 3 ραγισματα κατα μηκος της οθονης που φαινονται μονο οταν ειναι αναμενη σε λευκο φοντο υπο γωνια.Αλλιως δεν καταλαβαινεις κατι.Το θεμα ειναι οτι παντα πουλαω τα μηλαρακια μου για να παρω το επομενο μοντελο.Αυτο ειναι ενα xr που το πηρα την ημερα που ρθε Ελλαδα κ ειχε φτασει σχεδον η στιγμη αλλαγης.Πλεον ομως δεν ειναι αθικτο κ σκεφτομαι αν ειναι καλυτερο να το πουλησω ετσι μολις ερθει το 12 η να την φτιαξω την οθονη και να το δωσω στην τιμη που θα το εδινα αρχικα.Τι λετε απο την εμπειρια σε πωληση σπασμενων συσκευων-οθονων;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 17/09/2020 - 05:36

Το τελειο κινητακι μου μεχρι πριν μιση ωρα δυστυχως σε πεσιμο απο χαμηλο ύψος 15-20 εκ, κ προσγειωση με την πλατη ραγισε η οθονη ενω το προστατευτικο τζαμακι παρεμεινε αναλλειωτο.Εκανε 3 ραγισματα κατα μηκος της οθονης που φαινονται μονο οταν ειναι αναμενη σε λευκο φοντο υπο γωνια.Αλλιως δεν καταλαβαινεις κατι.Το θεμα ειναι οτι παντα πουλαω τα μηλαρακια μου για να παρω το επομενο μοντελο.Αυτο ειναι ενα xr που το πηρα την ημερα που ρθε Ελλαδα κ ειχε φτασει σχεδον η στιγμη αλλαγης.Πλεον ομως δεν ειναι αθικτο κ σκεφτομαι αν ειναι καλυτερο να το πουλησω ετσι μολις ερθει το 12 η να την φτιαξω την οθονη και να το δωσω στην τιμη που θα το εδινα αρχικα.Τι λετε απο την εμπειρια σε πωληση σπασμενων συσκευων-οθονων;

Από το να φτιάξεις την οθόνη και να βάλεις μαϊμού, καλύτερα να αφήσεις τη σπασμένη και να το πουλήσεις φθηνότερα.
Αν βάλεις γνήσια οθόνη στα εξουσιοδοτημενα και μόνο, δεν θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω, από την πώληση.

#3   tzo1

tzo1

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/09/2020 - 07:04

Αυτο σιγουρα αλλα ποιο το προβλημα αν μπει after market οθονη;Υπαρχει αισθητη διαφορα;

#4   vagelisvl

vagelisvl

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 17/09/2020 - 11:50

Αυτο σιγουρα αλλα ποιο το προβλημα αν μπει after market οθονη;Υπαρχει αισθητη διαφορα;

κατά 99% δεν θα σου δουλεύει το face id και αν δουλεύει στην αρχή μετά απο λίγο καιρό θα σταματήσει...δεν μιλάω για στεγανοποίηση κλπ....



#5   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 17/09/2020 - 21:28

Αυτο σιγουρα αλλα ποιο το προβλημα αν μπει after market οθονη;Υπαρχει αισθητη διαφορα;

φυσικα και υπάρχει διαφορά και κάνει μπαμ...
επίσης το πρόβλημα που αναφέρει ο φίλος απο πάνω.

#6   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/09/2020 - 23:09

κατά 99% δεν θα σου δουλεύει το face id και αν δουλεύει στην αρχή μετά απο λίγο καιρό θα σταματήσει...δεν μιλάω για στεγανοποίηση κλπ....


Τι σχέση έχει το fid με την οθόνη ρε παιδιά;

#7   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 18/09/2020 - 11:05

Τι σχέση έχει το fid με την οθόνη ρε παιδιά;


Δεν χρειαζόταν καν να απαντήσεις, δεν πρόκειται να καταλάβουν ποτέ άσχετα αν το έχουμε πει κάπου στις 10.000 φορές ότι δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο Ακριβώς το ίδιο πράγμα συμβαίνει όταν έρχονται στο μαγαζί και μου λένε ότι ο τάδε μου είπε ότι με την αλλαγή οθόνης δεν πρόκειται να δουλέψει το Touch ID


Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

#8   tzo1

tzo1

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 19/09/2020 - 12:08

Δεν χρειαζόταν καν να απαντήσεις, δεν πρόκειται να καταλάβουν ποτέ άσχετα αν το έχουμε πει κάπου στις 10.000 φορές ότι δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο Ακριβώς το ίδιο πράγμα συμβαίνει όταν έρχονται στο μαγαζί και μου λένε ότι ο τάδε μου είπε ότι με την αλλαγή οθόνης δεν πρόκειται να δουλέψει το Touch ID
Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

Τι παραπληροφορηση ειναι αυτη ρε γαμωτο;;;Εγω το απεριψα εξαρχης πιστευοντας οτι δεν θα δουλευει το fid το οποιο το χρησιμοποιω φουλ.Επισης μου παν οτι δεν θα χει καλη αποκριση στην αφη.Ισχυει αυτο;Αλλο αρνητικο;

#9   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 19/09/2020 - 12:19

Τι παραπληροφορηση ειναι αυτη ρε γαμωτο;;;Εγω το απεριψα εξαρχης πιστευοντας οτι δεν θα δουλευει το fid το οποιο το χρησιμοποιω φουλ.Επισης μου παν οτι δεν θα χει καλη αποκριση στην αφη.Ισχυει αυτο;Αλλο αρνητικο;


Πληρώνεις την ποιότητα, αυτά που κοστίζουν περισσότερο είναι τα refurbished και η ποιότητα είναι σχεδόν ακριβώς η ίδια με το αυθεντικό. Αν θέλεις να βάλεις κάτι που κοστίζει λιγότερο αλλά είναι καλής ποιότητας είναι οι οθόνες soft oled.
Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι είναι η καλύτερη επιλογή για να μην δώσεις ένα νεφρό αλλά να έχεις μια καλή οθόνη.

Στείλε DM στον slacker, εγώ μένω μόνιμα Ιταλία!


Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

#10   tzo1

tzo1

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 19/09/2020 - 18:48

Κ στην περιπτωση μου μιλαμε για lcd(iphone xr)οποτε ισως ακομα πιο απλο

#11   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 19/09/2020 - 21:17

Πρώτον με μη γνήσιες οθόνες δεν δουλεύει το true tone, θέλει προγραμματισμό από την σπασμένη οθόνη με ειδικό μηχάνημα που πολλοί τεχνικοί του YouTube δεν τον έχουν για αυτό και 5/10 οθόνες δεν έχουν αυτή την λειτουργία και βγαίνει σφάλμα στα διαγνωστικά.
Δεύτερον κατά την αλλαγή οθόνης θέλει καλιμπραρισμα το face id διότι δεν θα λειτουργεί σωστά ή καθόλου.
Και πάλι πολλές περιπτώσεις.
Φυσικά στις περισσότερες επισκευές ούτε λόγος για ταινία στεγανό ποίησης......
Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι φτιάχνουν συσκευές είναι άσχετοι αλλά υπάρχουν και τεχνικοί που ασχολούνται εξειδικευμένα και είναι σωστοί.

Όταν όμως αλλάζεις μαϊμού οθόνη με 80-90 στο xr σίγουρα δεν θα είναι ούτε καλή ποιότητα ούτε καλή επισκευή.
Και επειδή όλη η κουβέντα ξεκίνησε με την δημοσίευση του σπασμένου, πρότεινα να το πουλήσει ως σπασμένο και να αναλάβει ο άλλος τι ποιοτητα επισκευής θέλει και όλοι καταλαβαίνουμε το λόγο.

Τελευταία επεξεργασία από: pats, 19/09/2020 - 21:18


#12   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/09/2020 - 10:27

Εχεις μηνυμα προσωπικο να σε βοηθησω.

#13   vagelisvl

vagelisvl

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 21/09/2020 - 06:51

Εφόσον δεν αντέχεις την "παραπληροφόρηση" μην θέτεις και ερώτημα στο forum, ούτε την πραμάτεια μου διαφημίζω ούτε για πελάτες ψάχνω.

Αφού οι κύριοι παραπάνω έχουν λύσεις που η apple αδίκως χρυσοχρεώνει καλή τύχη με τα refurbished και τα ΟΕΜ, φυσικά για στεγανοποίηση δεν είδα κάποια απάντηση!


Τελευταία επεξεργασία από: vagelisvl, 21/09/2020 - 07:01


#14   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 21/09/2020 - 13:26

Εφόσον δεν αντέχεις την "παραπληροφόρηση" μην θέτεις και ερώτημα στο forum, ούτε την πραμάτεια μου διαφημίζω ούτε για πελάτες ψάχνω.

Αφού οι κύριοι παραπάνω έχουν λύσεις που η apple αδίκως χρυσοχρεώνει καλή τύχη με τα refurbished και τα ΟΕΜ, φυσικά για στεγανοποίηση δεν είδα κάποια απάντηση!

Να ρωτήσω, ισχύουν αυτά και σε άλλες χώρες ή μόνο στην Ελλάδα; Εκείνο το πρόγραμμα για αυθεντικά εξαρτήματα σε τρίτους/ επισκευαστές μετά από δικαστικές μάχες εναντίον της που είχα διαβάσει δεν προχώρησε;



#15   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 21/09/2020 - 13:58

Να ρωτήσω, ισχύουν αυτά και σε άλλες χώρες ή μόνο στην Ελλάδα; Εκείνο το πρόγραμμα για αυθεντικά εξαρτήματα σε τρίτους/ επισκευαστές μετά από δικαστικές μάχες εναντίον της που είχα διαβάσει δεν προχώρησε;

δεν υπάρχουν αυθεντικά ανταλλακτικά εκτός των εξουσιοδοτημένων.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες