Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Mac αναβάθμιση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   SophiaPoli5

SophiaPoli5

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 18/09/2020 - 14:37

Γεια σας!

 

 

έχω έναν Mac επιτραπέζιο με αυτα τα χαρακτηριστικά και θέλω να βαλω i7 ή ανωτερο, μπορω; το πηρα το 2010

 

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   cal

cal

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 18/09/2020 - 14:49

νομίζω δεν γίνεται αναβάθμιση στον επεξεργαστή. Βάλε αρχικά έναν ssd και αμα δεν σε ικανοποιεί δες για κάποιο μοντέλο μετά το 2013 που έχει και καλους επεξεργαστές και ποιο καλους ssd



#3   SophiaPoli5

SophiaPoli5

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 18/09/2020 - 14:53

ssd  δεν εχω ιδεα τι είναι. Γενικά είμα πολυ ευχαριστημένη πάει πολύ γρήγορα...αλλα έλεγα μηπως και... Εαν θελουμε να πάει γρήγορα ένας υπολογιστής την μνημη κοιτάμε ή τον επεξεργαστή; 



#4   SophiaPoli5

SophiaPoli5

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 18/09/2020 - 14:53

νομίζω δεν γίνεται αναβάθμιση στον επεξεργαστή. Βάλε αρχικά έναν ssd και αμα δεν σε ικανοποιεί δες για κάποιο μοντέλο μετά το 2013 που έχει και καλους επεξεργαστές και ποιο καλους ssd

 

 

ssd  δεν εχω ιδεα τι είναι. Γενικά είμα πολυ ευχαριστημένη πάει πολύ γρήγορα...αλλα έλεγα μηπως και... Εαν θελουμε να πάει γρήγορα ένας υπολογιστής την μνημη κοιτάμε ή τον επεξεργαστή; 



#5   cal

cal

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 18/09/2020 - 15:34

αφου είσαι ευχαριστημένη μην του κάνεις τίποτα. Ανάλογα με τη χρήση που θέλουμε να του κάνουμε κοιτάμε πολλά πράγματα αλλα κυρίως τον επεξεργαστή, τη μνήμη ram και τον σκληρό δίσκο να έχει αρκετή χωρητικότητα. Όσον αφορά τον ssd είναι ένας τύπος σκληρού δίσκου που διαβάζει τα αρχεία σε μεγάλες ταχύτητες οπότε και βελτιώνει την ταχύτητα του υπολογιστή. Αφού δεν έχεις σχέση με αυτά μην τα ψηρίζεις. Όταν παραδώσει πνεύμα το λάπτοπ που έχεις θα πάρεις ένα καινούργιο που σίγουρα θα σε καλύπτει και εκείνο σύμφωνα με αυτά που λες.



#6   SophiaPoli5

SophiaPoli5

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 18/09/2020 - 19:56

αφου είσαι ευχαριστημένη μην του κάνεις τίποτα. Ανάλογα με τη χρήση που θέλουμε να του κάνουμε κοιτάμε πολλά πράγματα αλλα κυρίως τον επεξεργαστή, τη μνήμη ram και τον σκληρό δίσκο να έχει αρκετή χωρητικότητα. Όσον αφορά τον ssd είναι ένας τύπος σκληρού δίσκου που διαβάζει τα αρχεία σε μεγάλες ταχύτητες οπότε και βελτιώνει την ταχύτητα του υπολογιστή. Αφού δεν έχεις σχέση με αυτά μην τα ψηρίζεις. Όταν παραδώσει πνεύμα το λάπτοπ που έχεις θα πάρεις ένα καινούργιο που σίγουρα θα σε καλύπτει και εκείνο σύμφωνα με αυτά που λες.

 

ευχαριστω πολυ 



#7   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/09/2020 - 20:52

Γεια σας!

 

 

έχω έναν Mac επιτραπέζιο με αυτα τα χαρακτηριστικά και θέλω να βαλω i7 ή ανωτερο, μπορω; το πηρα το 2010

το μηχάνημα είναι πολύ καλό για αρχή

λογικά έχεις αλλάξει μνήμη ήδη γιατί διάβασα 12gb ενώ η apple τα έβγαζε με 4gb οποτε δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Αν ο σκληρός είναι 500gb και αν είναι ο ίδιος από το 2011  (κράτα εξωτερικά backup για σιγουριά μην σε αφήσει απότομα ) καλό θα είναι να ξεκινήσεις από δίσκο

και ο επεξεργαστής φτάνει έως  i7 2,8  αν θυμάμαι καλά(η άλλη έκδοση ήταν 2,7) Αν δεν κάνεις βαριές εργασίες(πχ επεξεργασία photo/video) δεν χρειάζεται

προσωπική άποψη πάντα.



#8   SophiaPoli5

SophiaPoli5

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 09/10/2020 - 08:12

το μηχάνημα είναι πολύ καλό για αρχή

λογικά έχεις αλλάξει μνήμη ήδη γιατί διάβασα 12gb ενώ η apple τα έβγαζε με 4gb οποτε δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Αν ο σκληρός είναι 500gb και αν είναι ο ίδιος από το 2011  (κράτα εξωτερικά backup για σιγουριά μην σε αφήσει απότομα ) καλό θα είναι να ξεκινήσεις από δίσκο

και ο επεξεργαστής φτάνει έως  i7 2,8  αν θυμάμαι καλά(η άλλη έκδοση ήταν 2,7) Αν δεν κάνεις βαριές εργασίες(πχ επεξεργασία photo/video) δεν χρειάζεται

προσωπική άποψη πάντα.

 

Ναι, άλλαξα μνημη. Σκέφτομαι να βάλω έναν ssd της samsung, 500gb να διαλέξω ή παραπάνω; Αυτό μόνο λέω να κάνω....αλλα μου ζητάει 40 ευρώ για να το περάσει, λέει πρέπει να βάλει μια βάση μέσα και τέτοια, ο ίδιος ο δίσκος φθηνοτερος βγαίνει. όχι, βαριά πράγματα δεν κάνω. 


Τελευταία επεξεργασία από: SophiaPoli5, 09/10/2020 - 08:15


#9   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2020 - 13:00

Ναι, άλλαξα μνημη. Σκέφτομαι να βάλω έναν ssd της samsung, 500gb να διαλέξω ή παραπάνω; Αυτό μόνο λέω να κάνω....αλλα μου ζητάει 40 ευρώ για να το περάσει, λέει πρέπει να βάλει μια βάση μέσα και τέτοια, ο ίδιος ο δίσκος φθηνοτερος βγαίνει. όχι, βαριά πράγματα δεν κάνω. 

Θα δεις καινουριο μηχανακι με τον SSD, να βαλεις οπωσδηποτε!

Η τιμη που σου ειπε ο τεχνικος ειναι μια χαρα.


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#10   SophiaPoli5

SophiaPoli5

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 10/10/2020 - 19:58

Θα δεις καινουριο μηχανακι με τον SSD, να βαλεις οπωσδηποτε!

Η τιμη που σου ειπε ο τεχνικος ειναι μια χαρα.

Ζητάει 200 ευρώ για να το περάσει, 40 λέει να το περάσω και τα υπολοιπα στοιχίζει ο δίσκος...ειδα τιμές και ειναι παρα πολυ χαμηλότερα. Μπορω να βάλω και M.2 samusung SSD ; 



#11   ktsak

ktsak

    iPH Enthousiast

  • 545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/10/2020 - 00:10

Ζητάει 200 ευρώ για να το περάσει, 40 λέει να το περάσω και τα υπολοιπα στοιχίζει ο δίσκος...ειδα τιμές και ειναι παρα πολυ χαμηλότερα. Μπορω να βάλω και M.2 samusung SSD ; 

Μ2 δε νομίζω να παίρνει .....

Όντως τα 160 που ζητάει για τον SSD είναι πολλά, ειδικά αν είναι 500αρης. Αν είναι 1ΤΒ, οι τιμές ξεκινάνε από 123€, δηλαδή καμια 37€ χαμηλότερα από αυτά που ζητάει, αλλα είναι κοντα στο μεσο ορο τιμής .....


Τελευταία επεξεργασία από: ktsak, 11/10/2020 - 00:11


#12   ls9

ls9

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 11/10/2020 - 19:27

Καλησπέρα, έκανα την αναβάθμιση με ssd και στον 27αρι και στον 21 σαν τον δικό σου που έχω. Αλλα μηχανήματα, αξίζει με 1000. Χρήζουν βάσεις για να είναι σωστή δουλειά, εγώ έβαλα και θερμικό. Ssd Samsung 1Τ και στα δυο έβαλα, μην πας σε 500αρη, βάλε μεγάλο καλύτερα 


Τελευταία επεξεργασία από: ls9, 11/10/2020 - 19:28


#13   SophiaPoli5

SophiaPoli5

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 11/10/2020 - 21:05

Καλησπέρα, έκανα την αναβάθμιση με ssd και στον 27αρι και στον 21 σαν τον δικό σου που έχω. Αλλα μηχανήματα, αξίζει με 1000. Χρήζουν βάσεις για να είναι σωστή δουλειά, εγώ έβαλα και θερμικό. Ssd Samsung 1Τ και στα δυο έβαλα, μην πας σε 500αρη, βάλε μεγάλο καλύτερα 

ωραια, M2 μπορώ να βάλω; αλλα 500 λέω



#14   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 11/10/2020 - 21:19

Καλησπέρα, έκανα την αναβάθμιση με ssd και στον 27αρι και στον 21 σαν τον δικό σου που έχω. Αλλα μηχανήματα, αξίζει με 1000. Χρήζουν βάσεις για να είναι σωστή δουλειά, εγώ έβαλα και θερμικό. Ssd Samsung 1Τ και στα δυο έβαλα, μην πας σε 500αρη, βάλε μεγάλο καλύτερα 

Που το πηγές ?



#15   ls9

ls9

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 12/10/2020 - 06:08

Καλημέρα, και τα δύο τα έκανα μόνος με διαφορά ενός έτους. Samsung evo 860 τους έβαλα. Για Μ2 δεν νομίζω να δέχεται, κάνε όμως μία αναζήτηση μήπως και...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες