Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad Air 2 δεν φορτίζει


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/09/2020 - 10:57

Δυστυχώς έτυχε κι αυτό και τώρα που καίγομαι.

 

Έκανα τα πάντα που βρήκα στο ίντερνετ (καθάρισμα υποδοχής, hard reset κλπ και δυστυχώς τίποτα δεν δούλεψε )

 

Σκέφτηκα να πάρω ένα encrypted back up, να πάω να αγοράσω πάρω ένα καινούργιο ipad (τα 'βγαλε τα λεφτά του και με το παραπάνω) και μέσα σε λίγες ώρες να είμαι σα να μην άλλαξε τίποτα.

 

Πως όμως θα γίνει αυτό αφού ο υπολογιστής συνδέεται μέσω lightning που δεν δουλεύει ;

 

Να πάρω back up στο icloud δεν γίνεται γιατί θέλει ώρα και η μπαταρία είναι στο 25%.

 

Έχετε να μου προτείνετε λύσεις ;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/09/2020 - 17:33

Δυστυχώς έτυχε κι αυτό και τώρα που καίγομαι.

Έκανα τα πάντα που βρήκα στο ίντερνετ (καθάρισμα υποδοχής, hard reset κλπ και δυστυχώς τίποτα δεν δούλεψε )

Σκέφτηκα να πάρω ένα encrypted back up, να πάω να αγοράσω πάρω ένα καινούργιο ipad (τα 'βγαλε τα λεφτά του και με το παραπάνω) και μέσα σε λίγες ώρες να είμαι σα να μην άλλαξε τίποτα.

Πως όμως θα γίνει αυτό αφού ο υπολογιστής συνδέεται μέσω lightning που δεν δουλεύει ;

Να πάρω back up στο icloud δεν γίνεται γιατί θέλει ώρα και η μπαταρία είναι στο 25%.

Έχετε να μου προτείνετε λύσεις ;

Τι καλώδιο χρησιμοποιείς; είναι το μανισιο ή είναι άλλο;
Και επίσης είναι πιστοποιημενο;


Sent from my iPad using Tapatalk

#3   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/09/2020 - 17:39

Τι καλώδιο χρησιμοποιείς; είναι το μανισιο ή είναι άλλο;
Και επίσης είναι πιστοποιημενο;


Sent from my iPad using Tapatalk

Τα πάντα σωστά και πιστοποιημένα. Μαμίσια, rampow και anker.

 

Το πήγα σε τεχνικό και δυστυχώς παρέδωσε το πνεύμα και η επισκευή του είναι ασύμφορη.

 

Μου έκανε ένα πλήρες icloud back up μέσω wifi και θα πάρω καινούργιο Ipad για  να το επαναφέρω εκεί. 



#4   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/09/2020 - 18:19

Να κάνω μία ερώτηση.

 

Εφόσον έχω το παλιό ipad με ios 14 (και φορτισμένο πλήρως)  και το καινούργιο ipad με ios 14 δεν μπορώ να περάσω κατά το σετάρισμα τα πάντα από το παλιό  στο καινούργιο χωρίς την χρήση icloud ;



#5   kostasxan

kostasxan

    iPH Addict

  • 692 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2020 - 16:58

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα . Έχω ένα air2 το οποίο το βάζω για φόρτιση μου βγάζει το σύμβολο της μπαταρίας , προφανώς έσβησε από μπαταρία , δεν ανοίγει αλλά μένει εκεί , όσες ώρες και να το αφήσω . Μπορώ να κάνω κάτι ; 24ddde920d8331f6bc71db54be3cb897.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: kostasxan, 17/11/2020 - 16:59


#6   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/11/2020 - 10:30

Εφόσον φορτιστής και καλώδιο είναι οκ τότε μπορεί να είναι από μπαταρία & υποδοχή φόρτισης μέχρι πρόβλημα στην πλακέτα. Μάλλον δεν μπορείς να κάνεις κάτι, θα πρέπει να το δει τεχνικός. 

Εάν δεν έχεις κάποιον, μπορώ να το δω εγώ. 

 

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα . Έχω ένα air2 το οποίο το βάζω για φόρτιση μου βγάζει το σύμβολο της μπαταρίας , προφανώς έσβησε από μπαταρία , δεν ανοίγει αλλά μένει εκεί , όσες ώρες και να το αφήσω . Μπορώ να κάνω κάτι ; 24ddde920d8331f6bc71db54be3cb897.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk



#7   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/11/2020 - 13:03

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα . Έχω ένα air2 το οποίο το βάζω για φόρτιση μου βγάζει το σύμβολο της μπαταρίας , προφανώς έσβησε από μπαταρία , δεν ανοίγει αλλά μένει εκεί , όσες ώρες και να το αφήσω . Μπορώ να κάνω κάτι ; 24ddde920d8331f6bc71db54be3cb897.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα σε ipad mini 2. Το αφήνω ώρες στον φορτιστή και ενώ φορτίζει , βγάζει την παραπάνω ένδειξη και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω. 

Είχα παρατηρήσει ότι το πρόβλημα αυτό είχε πάψει να εμφανίζεται το καλοκαίρι ενώ τώρα τελευταία έκανε ξανά την εμφάνιση του. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα τη θερμοκρασία. 

 

Πιο συγκεκριμένα, ζέστανα την πλάτη του ipad ελάχιστα (ίσα ίσα να μην είναι κρύα ή αίσθηση που αφήνει στο χέρι, το άφησα πάνω στο router της wind το οποίο όταν λειτουργεί είναι περίπου 38-40C) και δοκίμασα να το ανοίξω από το power button.  Άνοιξε μια χαρά. 


Τελευταία επεξεργασία από: peros550, 20/11/2020 - 13:04


#8   kostasxan

kostasxan

    iPH Addict

  • 692 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/11/2020 - 16:34

έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα σε ipad mini 2. Το αφήνω ώρες στον φορτιστή και ενώ φορτίζει , βγάζει την παραπάνω ένδειξη και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω.
Είχα παρατηρήσει ότι το πρόβλημα αυτό είχε πάψει να εμφανίζεται το καλοκαίρι ενώ τώρα τελευταία έκανε ξανά την εμφάνιση του. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα τη θερμοκρασία.

Πιο συγκεκριμένα, ζέστανα την πλάτη του ipad ελάχιστα (ίσα ίσα να μην είναι κρύα ή αίσθηση που αφήνει στο χέρι, το άφησα πάνω στο router της wind το οποίο όταν λειτουργεί είναι περίπου 38-40C) και δοκίμασα να το ανοίξω από το power button. Άνοιξε μια χαρά.


Άρα αυτό παραθέτει σε hardware..

Εμένα κατά λάθος ενώ είχα το καλώδιο κουμπωμένο στο iPad πήγα να το συνδέσω στο pc και με το που το έβαλα στο usd άναψε . Εκείνη την ώρα μου ήρθε μια φλασια και το έβαλα σε safe mode . Το διάβασε στο iTunes το άφησα λίγη ώρα και μετά άναψε , αλλά δεν κράτησε πολύ η χαρά , το έβγαλα με 100% μπαταρία το δούλεψα κανένα 5’ και ξανά τα ίδια .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#9   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/11/2020 - 21:30

Άρα αυτό παραθέτει σε hardware..

Εμένα κατά λάθος ενώ είχα το καλώδιο κουμπωμένο στο iPad πήγα να το συνδέσω στο pc και με το που το έβαλα στο usd άναψε . Εκείνη την ώρα μου ήρθε μια φλασια και το έβαλα σε safe mode . Το διάβασε στο iTunes το άφησα λίγη ώρα και μετά άναψε , αλλά δεν κράτησε πολύ η χαρά , το έβγαλα με 100% μπαταρία το δούλεψα κανένα 5’ και ξανά τα ίδια .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σίγουρα hardware αλλά και τι να κάνεις. Αν η συσκευή είναι παλιά δεν αξίζει να την φτιάξεις. 



#10   kostasxan

kostasxan

    iPH Addict

  • 692 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/11/2020 - 07:06

Σίγουρα hardware αλλά και τι να κάνεις. Αν η συσκευή είναι παλιά δεν αξίζει να την φτιάξεις.


Ανάλογα το κόστος . Γιατί η δουλειά που κάνει είναι να παίζει η γυναίκα μου candy crush. Άρα δεν έχω και μεγάλες απαιτήσεις


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες