Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Restore from icloud Backup


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/10/2020 - 21:38

Έκανα σήμερα στο καινούργιο Ipad το restore από το icloud backup του παλιού ipad air 2 και δεν μεταφέρθηκαν τα email που είχα αποθηκευμένα στους λογαριασμούς αλληλογραφίας που έχω στην native email εφαρμογή.

Μήπως έχετε καμία ιδέα γιατί ;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   pavlosdr

pavlosdr

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 03/10/2020 - 12:28

Έκανα σήμερα στο καινούργιο Ipad το restore από το icloud backup του παλιού ipad air 2 και δεν μεταφέρθηκαν τα email που είχα αποθηκευμένα στους λογαριασμούς αλληλογραφίας που έχω στην native email εφαρμογή.

Μήπως έχετε καμία ιδέα γιατί ;

 

Δηλ συνδέθηκες με τους λογαριασμούς σου που έβαλες στο καινούργιο και δεν βρίσκεις τα εισερχόμενα σου ? Κάτι κάνεις λάθος 



#3   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/10/2020 - 13:26

Δηλ συνδέθηκες με τους λογαριασμούς σου που έβαλες στο καινούργιο και δεν βρίσκεις τα εισερχόμενα σου ? Κάτι κάνεις λάθος 

 

Έκανα τα πάντα, όπως προβλέπεται και έκανα back up στα πάντα, ακόμα και στους κωδικούς των λογαριασμών , εκτός από την αλληλογραφία αυτή καθαυτή.

 

Επειδή ήταν η πρώτη φορά που έκανα restore from icloud backup σκέφτηκα μήπως κάνω κάτι λάθος. Γιατί στον παρελθόν έκανα σε όλες τις συσκευές από το itunes και πάντα τα e mails σε όλους τους λογαριασμούς αλληλογραφίας (forthnet, otenet κλπ)  ξεκίναγαν από την ημέρα που έστηνα την καινούργια συσκευή. 

 

Ψάχνοντας να βρω αν κάνω κάτι λάθος βρήκα αυτό εδώ

 

https://support.appl.../en-us/HT203768

 

που λέει, πλην άλλων,  ότι

 

About your Mail and Notes data

 

Since your Mail already lives in iCloud, it isn't included in iCloud Backup. iCloud Backup does include the settings for your iCloud email account and any other email accounts on your device. After you restore from iCloud Backup, iCloud and your other email providers replace your available email messages so you can pick up where you left off.

If you set up your device to store Notes in iCloud, iCloud sends those notes to your device after the restore process finishes. To find storage options for Notes in iOS 10.3 or later, tap Settings > [your name] > iCloud.

Notes data stored by a third-party service (like Microsoft Exchange) isn't backed up to iCloud. Contact the provider of that service for information about how to retrieve your data.

 

Οπότε μάλλον δεν υπάρχουν στο back up τα e mails σε  λογαριασμούς αλληλογραφίας όπως forthnet, otenet κλπ που έχεις προσθέσει στην  native email app .

 

Όποιος γνωρίζει κάτι διαφορετικό ας το καταθέσει.


Τελευταία επεξεργασία από: PanosI, 03/10/2020 - 13:27


#4   pavlosdr

pavlosdr

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 03/10/2020 - 18:27

Έκανα τα πάντα, όπως προβλέπεται και έκανα back up στα πάντα, ακόμα και στους κωδικούς των λογαριασμών , εκτός από την αλληλογραφία αυτή καθαυτή.

 

Επειδή ήταν η πρώτη φορά που έκανα restore from icloud backup σκέφτηκα μήπως κάνω κάτι λάθος. Γιατί στον παρελθόν έκανα σε όλες τις συσκευές από το itunes και πάντα τα e mails σε όλους τους λογαριασμούς αλληλογραφίας (forthnet, otenet κλπ)  ξεκίναγαν από την ημέρα που έστηνα την καινούργια συσκευή. 

 

Ψάχνοντας να βρω αν κάνω κάτι λάθος βρήκα αυτό εδώ

 

https://support.appl.../en-us/HT203768

 

που λέει, πλην άλλων,  ότι

 

About your Mail and Notes data

 

Since your Mail already lives in iCloud, it isn't included in iCloud Backup. iCloud Backup does include the settings for your iCloud email account and any other email accounts on your device. After you restore from iCloud Backup, iCloud and your other email providers replace your available email messages so you can pick up where you left off.

If you set up your device to store Notes in iCloud, iCloud sends those notes to your device after the restore process finishes. To find storage options for Notes in iOS 10.3 or later, tap Settings > [your name] > iCloud.

Notes data stored by a third-party service (like Microsoft Exchange) isn't backed up to iCloud. Contact the provider of that service for information about how to retrieve your data.

 

Οπότε μάλλον δεν υπάρχουν στο back up τα e mails σε  λογαριασμούς αλληλογραφίας όπως forthnet, otenet κλπ που έχεις προσθέσει στην  native email app .

 

Όποιος γνωρίζει κάτι διαφορετικό ας το καταθέσει.

 

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς 

Αυτό είναι γνωστό ότι δεν κρατάει backup απο email ..facebook... twitter κλπ που πρεπει να βαλεις στο καθενα απο αυτα τους κωδικους σου και να συνδεθεις για να δεις τα email σου κλπ

Και εγώ όταν επαναφέρω backup απο iCloud μετα πρεπει να συνδεθω στους διαφορους λογαριασμους email και σε οτι χρειαζεται να συνδεθω 

Ελπίζω κάποιος  να κατάλαβε τι θέλεις να πεις 



#5   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/10/2020 - 19:02

Κι όμως κατά την επαναφορά δεν χρειάστηκε να βάλω τους κωδικούς μου σε κανέναν λογαριασμό αλληλογραφίας.
Μιλάω πάντα για την native εφαρμογή αλληλογραφίας.
Όλα ήταν στην θέση τους εκτός από τα email.
Πιθανολογώ ότι αυτό γίνεται επειδή έχω τους λογαριασμούς μου σαν POP3 και όχι IMAP.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#6   flyer

flyer

    iPH User

  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/10/2020 - 19:52

Πιθανολογώ ότι αυτό γίνεται επειδή έχω τους λογαριασμούς μου σαν POP3 και όχι IMAP.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αυτός είναι ακριβώς ο λόγος.

Εάν δεν έχεις επιλέξει να κρατάει αντιγραφο των email σου ο server, μόλις τα κατεβάσεις διαγράφονται από αυτόν με αποτέλεσμα το icloud backup να μη μπορεί να σου τα επαναφέρει καθώς κρατάει μόνο τα login credentials και οχι το περιεχόμενο.

Γενικά το imap είναι βολικότερο απο το pop3...

Εγώ προσωπικά πέρα απ´ο το icloud backup, που ´ετσι κι αλλιώς γίνεται αυτόματα, κρατάω και στον υπολογιστή backup, καθώς εκεί γίνεται ολοκληρωτικό backup και όχι ´υπό όρους´ που είναι το αντίστοιχο στο icloud...



#7   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/10/2020 - 20:08

Αυτός είναι ακριβώς ο λόγος.
Εάν δεν έχεις επιλέξει να κρατάει αντιγραφο των email σου ο server, μόλις τα κατεβάσεις διαγράφονται από αυτόν με αποτέλεσμα το icloud backup να μη μπορεί να σου τα επαναφέρει καθώς κρατάει μόνο τα login credentials και οχι το περιεχόμενο.
Γενικά το imap είναι βολικότερο απο το pop3...
Εγώ προσωπικά πέρα απ´ο το icloud backup, που ´ετσι κι αλλιώς γίνεται αυτόματα, κρατάω και στον υπολογιστή backup, καθώς εκεί γίνεται ολοκληρωτικό backup και όχι ´υπό όρους´ που είναι το αντίστοιχο στο icloud...



Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση στις υποψίες μου.

Πρώτη φορά έκανα back up σε iCloud. Πάντα μέχρι σήμερα σε όλες τις συσκευές έκανα στον υπολογιστή.

Δυστυχώς όμως, όπως έγραψα στο άλλο νήμα που άνοιξα, ξαφνικά σταμάτησε να φορτίζει το iPad Air 2 και φυσικά να συνδέεται με τον υπολογιστή αφού χάλασε κάτι που έχει σχέση με την lightning υποδοχή, μη επισκευάσιμο, οπότε το μόνο back up που μπορούσαμε να πάρουμε ήταν στο iCloud.

6 χρόνια συνεχούς χρήσης έβγαλε το IPad Air 2. Και τώρα είναι λειτουργικό με μια ιδιοκατασκευή που έκανε ο τεχνικός για να φορτίζει, πλην όμως στο συρτάρι και την σκυτάλη πήρε το iPad Air 3.


Sent from my iPad using Tapatalk

#8   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/10/2020 - 20:14

Επίσης παρατήρησα ότι σε iCloud backup πολλές παλιές εφαρμογές δεν υπάρχουν πλέον στο App Store, οπότε και δεν μπορούν να εγκατασταθούν πια στο νέο ipad.


Sent from my iPad using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες