Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ταχύτητα Internet


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Dimitris1986

Dimitris1986

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Twitter:@@mitsakos1986
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:mitsakospan

Δημοσίευση 08/10/2020 - 09:27

Παιδιά καλησπερα. Πρόσφατα έκανα νέα σύνδεση σταθερού - Ίντερνετ στην wind με ταχύτητα 100αρα.
Όταν ήρθε ο τεχνικός να το συνδέσει και έκανε μετρήσεις κάτω στο κουτί της πολυκατοικίας ερχόταν ταχύτητα 99 και κάτι ψιλά αλλά στην πρίζα του διαμερίσματος έρχεται 45αρα.
Μου είπε ότι η απώλεια είναι λόγω του ότι πάνω σε αυτή την πρίζα είναι συνδεδεμένες και οι υπόλοιπες πρίζες τηλεφώνου του σπιτιού.
Μου είπε να φωνάξω ηλεκτρολόγο να μου απομονώσει αυτή την πρίζα για να μην έχω απώλεια.
Ωστόσο ηλεκτρολόγος που ρώτησα μου είπε ότι αυτό κανονικά θα πρέπει να μου το φτιάξει η wind.
Έχει κανεις εμπειρία από αντίστοιχη περίπτωση (ακόμα και με άλλον πάροχο) να με καθοδηγήσει λίγο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   lagoudos13

lagoudos13

    iPH Member

  • 231 μηνύματα

Δημοσίευση 08/10/2020 - 09:33

Παιδιά καλησπερα. Πρόσφατα έκανα νέα σύνδεση σταθερού - Ίντερνετ στην wind με ταχύτητα 100αρα.
Όταν ήρθε ο τεχνικός να το συνδέσει και έκανε μετρήσεις κάτω στο κουτί της πολυκατοικίας ερχόταν ταχύτητα 99 και κάτι ψιλά αλλά στην πρίζα του διαμερίσματος έρχεται 45αρα.
Μου είπε ότι η απώλεια είναι λόγω του ότι πάνω σε αυτή την πρίζα είναι συνδεδεμένες και οι υπόλοιπες πρίζες τηλεφώνου του σπιτιού.
Μου είπε να φωνάξω ηλεκτρολόγο να μου απομονώσει αυτή την πρίζα για να μην έχω απώλεια.
Ωστόσο ηλεκτρολόγος που ρώτησα μου είπε ότι αυτό κανονικά θα πρέπει να μου το φτιάξει η wind.
Έχει κανεις εμπειρία από αντίστοιχη περίπτωση (ακόμα και με άλλον πάροχο) να με καθοδηγήσει λίγο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

νομιζω απομόνωση κάνει ο ηλεκτρολόγος.εγω που είχα αρκετές μπριζες φώναξα ηλεκτρολόγο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   kaveiros

kaveiros

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2020 - 09:36

Καλημέρα , ο πάροχος ασχολείται μόνο με βλάβες-θέματα μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας σου.
Όσον αφορά την κάθετη καλωδίωση (το καλώδιο από το κουτί της εισόδου μέχρι το διαμέρισμα) ή την οριζόντια καλωδίωση (καλώδια μπριζες διαμερίσματος) υπεύθυνος είναι ο ηλεκτρολόγος.
Πρέπει να βρει που υπάρχει η απώλεια , μέσα στο σπίτι ή στο καλώδιο που ανεβαίνει στο σπίτι ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#4   Dimitris1986

Dimitris1986

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Twitter:@@mitsakos1986
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:mitsakospan

Δημοσίευση 08/10/2020 - 09:56

Ωραία. Αυτό ήθελα να ξεκαθαρίσω αν θα πρέπει να απευθυνθώ στο τεχνικό τμήμα της εταιρείας η σε κάποιον ηλεκτρολόγο.
Ευχαριστώ παιδιά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   Dimitris1986

Dimitris1986

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Twitter:@@mitsakos1986
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:mitsakospan

Δημοσίευση 08/10/2020 - 09:57

Ωραία. Αυτό ήθελα να ξεκαθαρίσω αν θα πρέπει να απευθυνθώ στο τεχνικό τμήμα της εταιρείας η σε κάποιον ηλεκτρολόγο.
Ευχαριστώ παιδιά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#6   orangeboy

orangeboy

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/10/2020 - 09:58

Κανενας παροχος δεν φτιαχνει την «ιδιωτικη» σου καλωδιωση. Η φωναζεις ενα ηλεκτρολογο που το κατεχει, η αν πιανουν τα χερια σου κανεις μια προσπαθεια μονος σου ξεκινωντας απο αυτο εδω ως αρχικο οδηγο https://www.cyta.com...roadband_GR.pdf

#7   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 10/10/2020 - 00:27

Παλιά που υπήρχε η Cyta, ήταν η μόνη που ασχολούταν με την εσωτερική καλωδίωση του πελάτη. Πλέον πετάνε το μπαλάκι όλοι στους ηλεκτρολόγους, που για να βρεις ηλεκτρολόγο που να το κατέχει με τηλεφωνία πρέπει να κάνεις τάμα.. Ειδικά τώρα που είναι όλα voip και δεν βρίσκουν και τάση στη γραμμή..

#8   orangeboy

orangeboy

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/10/2020 - 19:53

Και ο ΟΤΕ εχει το cosmote at your service https://www.cosmote....ur_service.html
Δεν ειναι δωρεαν, αλλα μια επιλογη για προβληματα σε εσωτερικες καλωδιωσεις, εφοσον δεν ξερεις καποιο ηλεκτρολογο

#9   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 11/10/2020 - 08:31

Ήμουν τεχνικός στο @your service...πίστεψε δες καλύτερα video στο YouTube και κάνε το μόνος σου και μιλάω από άποψη χρέωσης...10μ καλώδιο και μια πρίζα μαζί με εργασία ...150€ και όχι 10μ που να θέλεις τίποτα ιδιαίτερο να περαστεί...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Knowledge Is Power





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες