Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Fast Charger - προτάσεις για αγορά


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
439 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#241   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/01/2021 - 11:06

Λίγο τσιμπημένος, αλλά θα φορτίζει και τις 2 συσκευές παράλληλα με φουλ ταχύτητα + ότι εν καιρό μπορείς να φορτίσει και macbook 13άρι που θέλουν 60watt φορτιστή. 

 

https://www.kooqie.c...InRhZ3MiOiIifV0

 

Μπορείς να πας σε έναν πιο οικονομικό με μία θύρα type c και μια type A fast charge όμως, μέχρι 15watt που και πάλι είναι πολύ πιο γρήγορη η φόρτιση σε σχέση με τον 5V φορτιστή που έδινε συνήθως η Apple με τα iPhone. 

 

https://www.kooqie.c...InRhZ3MiOiIifV0

Αυτά που μου έστειλες με καλύπτουν πλήρως και σε ευχαριστώ πολύ.

 

Μια τελευταία ερώτηση. 

Βλέποντας του 2 φορτιστές απο την φωτογραφία παρατηρώ ότι:

1. ο πιο φθηνός φορτιστής βγάζει 2 θύρες εκ των οποίων η μια εξ αυτών φαίνεται να είναι USB ενώ έχει και μια πιο μικρή θύρα.

2. ο πιο ακριβός φορτιστής βγάζει 2 θύρες επίσης αλλά δεν φαίνεται να είναι καμία εξ αυτών USB.

 

Βλέπω κάτι λάθος?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#242   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/01/2021 - 11:13

Αυτά που μου έστειλες με καλύπτουν πλήρως και σε ευχαριστώ πολύ.

 

Μια τελευταία ερώτηση. 

Βλέποντας του 2 φορτιστές απο την φωτογραφία παρατηρώ ότι:

1. ο πιο φθηνός φορτιστής βγάζει 2 θύρες εκ των οποίων η μια εξ αυτών φαίνεται να είναι USB ενώ έχει και μια πιο μικρή θύρα.

2. ο πιο ακριβός φορτιστής βγάζει 2 θύρες επίσης αλλά δεν φαίνεται να είναι καμία εξ αυτών USB.

 

Βλέπω κάτι λάθος?

Όχι, σωστά τα βλέπεις, η σωστή γρήγορη φόρτιση είναι με καλώδιο usb typc c (η μικρή) to lightning που πάει στο iPhone η στο iPad. 

 

Η μεγάλη usb είναι μεν κι αυτή ταχείας φόρτισης αλλά έως 15W ταχυφόρτιση, π.χ το νέο iPhone έχει την δυνατότητα να τραβήξει γρήγορη φόρτιση έως 20W, αλλά αυτό γίνεται μόνο όταν έχουμε το καλώδιο usb type c to lightning. 

Με το κλασικό καλώδιο usb type A ( το μεγάλο ) to lightning θα είναι μεν πιο γρήγορη σε σχέση με τους κοινούς φορτιστές που έδινε η Apple, αλλά δεν θα είναι τόσο γρήγορη, όσο μπορεί να τραβήξει το κινητό/tablet. Αυτό εξαρτάται φυσικά και από τα μοντέλα που έχεις. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#243   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/01/2021 - 11:23

Όχι, σωστά τα βλέπεις, η σωστή γρήγορη φόρτιση είναι με καλώδιο usb typc c (η μικρή) to lightning που πάει στο iPhone η στο iPad. 

 

Η μεγάλη usb είναι μεν κι αυτή ταχείας φόρτισης αλλά έως 15W ταχυφόρτιση, π.χ το νέο iPhone έχει την δυνατότητα να τραβήξει γρήγορη φόρτιση έως 20W, αλλά αυτό γίνεται μόνο όταν έχουμε το καλώδιο usb type c to lightning. 

Με το κλασικό καλώδιο usb type A ( το μεγάλο ) to lightning θα είναι μεν πιο γρήγορη σε σχέση με τους κοινούς φορτιστές που έδινε η Apple, αλλά δεν θα είναι τόσο γρήγορη, όσο μπορεί να τραβήξει το κινητό/tablet. Αυτό εξαρτάται φυσικά και από τα μοντέλα που έχεις. 

Διαθέτω το iphone XS και το ipad 8th gen. 

1.Με βάση τα όσα μου αναφέρεις πιο πάνω και σε ευχαριστώ ξανά,  καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να αγοράσω και ένα καλώδιο USB type C to lighting.Σωστά ? 

2.Επίσης, τα κλασσικά καλώδια που έχω είναι της apple και χαρακτηρίζονται ως USB type Α  to lighting ?

3 Τέλος βρήκα και αυτόν ο οποίος είναι πιο οικονομικός και είναι σαν το ακριβότερο μοντέλο που μου έστειλες σωστά?



#244   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/01/2021 - 11:25

Διαθέτω το iphone XS και το ipad 8th gen. 

1.Με βάση τα όσα μου αναφέρεις πιο πάνω και σε ευχαριστώ ξανά,  καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να αγοράσω και ένα καλώδιο USB type C to lighting.Σωστά ? 

2.Επίσης, τα κλασσικά καλώδια που έχω είναι της apple και χαρακτηρίζονται ως USB type Α  to lighting ?

3 Τέλος βρήκα και αυτόν ο οποίος είναι πιο οικονομικός και είναι σαν το ακριβότερο μοντέλο που μου έστειλες σωστά?

Όπως ακριβώς τα είπες όλα. Θα χρειαστείς κι ένα καλώδιο usb type c to lighting. 

 

Είναι μια χαρά αυτός που έβαλες στο link, μπορείς να προχωρήσεις άφοβα στην αγορά του. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#245   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/01/2021 - 11:34

Όπως ακριβώς τα είπες όλα. Θα χρειαστείς κι ένα καλώδιο usb type c to lighting. 

 

Είναι μια χαρά αυτός που έβαλες στο link, μπορείς να προχωρήσεις άφοβα στην αγορά του. 

και αν κατάλαβα σωστά η θύρα USB type C φορτίζει πιο γρήγορα από την θύρα USB type Α?



#246   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/01/2021 - 11:39

και αν κατάλαβα σωστά η θύρα USB type C φορτίζει πιο γρήγορα από την θύρα USB type Α?

Ακριβώς! Μπορεί να δώσει την πραγματική φόρτιση που έχει ορίσει ο κάθε κατασκευαστής. Ενώ με την type A έχουμε βαριά μέχρι 15W. 

 

To XS μπορεί να τραβήξει μέχρι 18Watt και το αποτέλεσμα αυτό θα το πάρεις μόνο με type c to lighting. Αλλά π.χ αν είχες ένα κινητό που μελλοντικά μπορεί να αλλάξεις που θα μπορεί να τραβάει μέχρι 30Watt με αυτά που θα πάρεις δεν θα χρειάζεται να αλλάξεις τον εξοπλισμό σου. Είναι και future proof αγορές λοιπόν. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#247   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/01/2021 - 11:45

Ακριβώς! Μπορεί να δώσει την πραγματική φόρτιση που έχει ορίσει ο κάθε κατασκευαστής. Ενώ με την type A έχουμε βαριά μέχρι 15W. 

 

To XS μπορεί να τραβήξει μέχρι 18Watt και το αποτέλεσμα αυτό θα το πάρεις μόνο με type c to lighting. Αλλά π.χ αν είχες ένα κινητό που μελλοντικά μπορεί να αλλάξεις που θα μπορεί να τραβάει μέχρι 30Watt με αυτά που θα πάρεις δεν θα χρειάζεται να αλλάξεις τον εξοπλισμό σου. Είναι και future proof αγορές λοιπόν.

Πραγματικά μου ξεκαθάρισες πολλά πράγματα που τα είχα μπερδεμένα στο μυαλό μου και σε ευχαριστώ. Οπότε μια πιο future proof αγορά θα ήταν να αγοράσω φορτιστή με USB type C όπως πχ αυτός



#248   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/01/2021 - 11:47

Πραγματικά μου ξεκαθάρισες πολλά πράγματα που τα είχα μπερδεμένα στο μυαλό μου και σε ευχαριστώ. Οπότε μια πιο future proof αγορά θα ήταν να αγοράσω φορτιστή με USB type C όπως πχ αυτός

Ο παρακάτω που μου έβαλες 2-3 post πιο πριν είναι μια χαρά, διότι έχει πάνω και την type c και 2 κλασικές type A που χρειάζονται ακόμα αρκετές συσκευές και είναι και σε καλή τιμή. 

 

https://www.amazon.d...m pd 60w&sr=8-1


Once You Go Mac You Never Go Back

#249   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/01/2021 - 11:54

Ο παρακάτω που μου έβαλες 2-3 post πιο πριν είναι μια χαρά, διότι έχει πάνω και την type c και 2 κλασικές type A που χρειάζονται ακόμα αρκετές συσκευές και είναι και σε καλή τιμή. 

 

https://www.amazon.d...m pd 60w&sr=8-1

Δεν έχω λόγια, σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες και τον χρόνο σου



#250   DoSMaN

DoSMaN

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Twitter:@dosman_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:VeZReVouLiS

Δημοσίευση 11/01/2021 - 23:38

Λίγο τσιμπημένος, αλλά θα φορτίζει και τις 2 συσκευές παράλληλα με φουλ ταχύτητα + ότι εν καιρό μπορείς να φορτίσει και macbook 13άρι που θέλουν 60watt φορτιστή. 

 

https://www.kooqie.c...InRhZ3MiOiIifV0

 

Μπορείς να πας σε έναν πιο οικονομικό με μία θύρα type c και μια type A fast charge όμως, μέχρι 15watt που και πάλι είναι πολύ πιο γρήγορη η φόρτιση σε σχέση με τον 5V φορτιστή που έδινε συνήθως η Apple με τα iPhone. 

 

https://www.kooqie.c...InRhZ3MiOiIifV0

Συνονόματε τον 2ο έχω πάρει εγώ από το συγκεκριμένο κατάστημα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος..

Φορτίζω τόσο το 12ProMax όσο και το 7Plus αλλά και το AppleWatch...

 

Από τις καλύτερες αγορές μου...


Τελευταία επεξεργασία από: DoSMaN, 11/01/2021 - 23:38


#251   mixalis2222

mixalis2222

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/01/2021 - 10:23

Ποτέ θα κυκλοφορίσει τις belkin magsafe 3-1 στην Ελλάδα ξέρει κανείς ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#252   dimosx

dimosx

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2021 - 10:19

μια γνώμη για αυτόν ?

 

https://www.mozik.gr...nut-MWCH00011-p



#253   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/01/2021 - 05:51

μια γνώμη για αυτόν ?

https://www.mozik.gr...nut-MWCH00011-p


Έχω της nomad αυτό με την θέση και για το ρολόι.

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Γλύτωσα από τα πολλά καλώδια.
Φορτίσω απροβλημάτιστα AirPod pro, aw, και iPhone 12 Pro ταυτόχρονα.

Το μόνο μείον ίσως είναι ότι όταν βάζεις πχ AirPod ή κινητό σε κάθετη θέση , δυσκολεύεσαι να βρεις το κέντρο του δακτυλίου όχι πολύ όμως. Βρίσκεται εύκολα αλλά όχι πάντα.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#254   dimosx

dimosx

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2021 - 14:44

Έχω της nomad αυτό με την θέση και για το ρολόι.

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Γλύτωσα από τα πολλά καλώδια.
Φορτίσω απροβλημάτιστα AirPod pro, aw, και iPhone 12 Pro ταυτόχρονα.

Το μόνο μείον ίσως είναι ότι όταν βάζεις πχ AirPod ή κινητό σε κάθετη θέση , δυσκολεύεσαι να βρεις το κέντρο του δακτυλίου όχι πολύ όμως. Βρίσκεται εύκολα αλλά όχι πάντα.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

όταν βάλεις για ασύρματη φόρτιση το 12 το φορτίζει γρηγορα και οι πισω 2 θέσεις USB-C-usb A είναι για επιπλέον συσκευές?


Τελευταία επεξεργασία από: dimosx, 22/01/2021 - 14:47


#255   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/01/2021 - 15:07

Έχω της nomad αυτό με την θέση και για το ρολόι.

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Γλύτωσα από τα πολλά καλώδια.
Φορτίσω απροβλημάτιστα AirPod pro, aw, και iPhone 12 Pro ταυτόχρονα.

Το μόνο μείον ίσως είναι ότι όταν βάζεις πχ AirPod ή κινητό σε κάθετη θέση , δυσκολεύεσαι να βρεις το κέντρο του δακτυλίου όχι πολύ όμως. Βρίσκεται εύκολα αλλά όχι πάντα.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

όταν βάλεις για ασύρματη φόρτιση το 12 το φορτίζει γρηγορα και οι πισω 2 θέσεις USB-C-usb A είναι για επιπλέον συσκευές?


Το δερμάτινο κάλυμμα του φορτιστή ουσιαστικά είναι για τρεις συσκευές ταυτόχρονα δεξιά κέντρο και αριστερά.
Επιπλέον έχει τις θύρες usb για επιπλέον συσκευές.

Το τροφοδοτικό είναι 7,5w όποτε όταν βάλεις μόνο το τηλέφωνο χωρίς τίποτα άλλο ναι φορτίζει λίγο πιο γρήγορα όχι κάτι υπερβολικό όμως.
Αν έχεις πολλές συσκευές ταυτόχρονα για φόρτιση απλά διαμοιράζει το ρεύμα και δεν φορτίζει γρηγορότερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)