Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Θα αναβαθμίσετε σε Mac με m1;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
586 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   mithra

mithra

    iPH Addict

  • 801 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 26/02/2021 - 02:55

Για όσους ενδιαφέρονται

 

http://www.iphonehel...b/#entry2051898



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   zpaf

zpaf

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/03/2021 - 07:06

Ήρθε και το δικό μου Air στην έκδοση με 16gb ram και 256gb ssd στα 1438 ευρω.

Δεν θα μπορούσα να μην τιμήσω το 1ο fanless laptop της αγορας.

Πολύ καλή η πρώτη αίσθηση και από το σασί και από την οθόνη και το πληκτρολόγιο και φυσικά την αυτονομία.

Έχω παραγγείλει το magic mouse 2 και μια τσαντα μεταφορας και σκεφτομαι να παρω αυτον εδω https://support.appl.../el-gr/HT207806 για συνδεση με tv/projector.

Ελπίζω να αποδειχθεί μια καλή και ποιοτική συσκευή για την επόμενη 5ετια τουλάχιστον.

Στα του software όσο πιο γρήγορα πάνε οι κατασκευαστές σε arm αρχιτεκτονικη τοσο το καλυτερο για ολους μας.

Έσκασε και αυτό https://www.macrumor...s-11-3-strings/ και περιμενουμε ....



#168   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/03/2021 - 13:09

Έσκασε και αυτό https://www.macrumor...s-11-3-strings/ και περιμενουμε ....

Δυσκολεύομαι πολύ να πιστέψω ότι θα γίνει αυτό με την επόμενη version, μελλοντικά πιθανότατα ναι ή μάλλον σίγουρα καιισως το string αυτο να ενεργοποιηθεί σε κάτι που σκέφτονται να κάνουν.
Εάν γινόταν τώρα με το 70% και παραπάνω των εφαρμογών να στηρίζεται σε αυτό θα σήμαινε ουσιαστικά και την ταφόπλακα των πωλήσεων, ποιος επρόκειτο να το πάρει εάν πιστεύετε ότι το επόμενο Region θα ήταν το δικό του
Τι να πω...ετσι δλδ το βλεπω εγω.Εαν τωρα το κανει...τι να πω θα μου κανει πραγματικα εκπληξη

Sent from my iPhoneXS using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 05/03/2021 - 13:10


#169   skous

skous

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:skous

Δημοσίευση 25/03/2021 - 17:53

MBA Μ1 7core 8Gb RAM

Απλά ξεφτυλιζει το MacMini (2019-20) μου με i7-6core και 32Gb RAM.

Δεν έκανα αναβάθμιση, απλά ήρθε στα χέρια μου γιατι έπρεπε να παραχώρησω ένα παλιό MBP... Και το 22 λογικά θα το δώσω και θα πάω σε Μ2 ή όπως το πούνε...
Απλά δεν περίμενα τέτοια απόδοση... Νόμιζα ότι όλοι ήταν υπερβολικό, όμως τελικά δεν είναι...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: skous, 25/03/2021 - 17:53


#170   aelaraole

aelaraole

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/04/2021 - 22:24

Καλησπέρα σε όλους, 

 

Αν και δεν είχα σκοπό να αναβαθμίσω, προέκυψε κάτι έκτακτο και από macbook pro mid 14 16gb ram i7, αναγκαστικά πρέπει να πάω σε κάτι νέο.

 

Με περιορισμένα χρήματα, θα ήθελα γνώμες, MBA M1 16GB ή MBP M1 8GB;

 

Κυρίως για καθημερινή χρήση και μερικό μοντάζ και μερική επεξεργασία φωτογραφιών κυρίως με προγράμματα adobe



#171   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/04/2021 - 22:35

Το 16 αρι ασυζητητί.

Έχω το pro M1 με 8gb

Με χρήση εντελώς ελαφριά Ίντερνετ zoom κείμενα.

Όταν ξεκινάει φορτώνει δυο τρεις εφαρμογές (1Password, AdGuard κλπ)

Καταναλώνει 6GB από τα 8 και στον δίσκο ssd λόγω μνήμης μόνο σήμερα έγραψε 2,5GB.

Τα 8GB παρόλο που επιφανειακά δεν καταλαβαίνεις πρόβλημα τελικά είναι πολύ λίγα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#172   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 03/04/2021 - 10:50

Για επαγγελματίες που ακόμα έχουμε προγράμματα σε Windows καλύτερα να μείνουμε μακριά.



#173   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 03/04/2021 - 11:46

Λοιπόν εδώ και δύο μέρες είμαι επιτέλους κάτοχος ενός Mac mini M1 16gb ram και είμαι κατενθουσιασμενος! Καταρχήν μου το έφερε φίλος μου από Ελβετία και επειδή δουλεύει σε πανεπιστήμιο μου βγήκε με την έκπτωση που έχει 800 ευρώ. Το μηχάνημα φυσάει ότι και να του κάνω. Σε σύγκριση με το macbook air 2018 που είχα μέρα με τη νύχτα. Είχα βαρεθεί να το ακούω να αγκομαχαει και να κάνει σαν αεροπλάνο με σχετικά μέτρια χρήση. Τώρα το Μ1 είναι εντελώς αθόρυβο και κρύο. Αφού έχουν αρχίσει να μου τη δίνουν οι μηχανικοί σκληροί που ακούγονται πλέον μόνο αυτοί. Πραγματικά είναι ήσυχο σαν ipad. Webex με διαμοιρασμό οθόνης και δουλειά με adobe acrobat αλλα και διαμοιρασμό βίντεο youtube και δεν έκανε κιχ. Πριν λίγο επεξεργασία φωτογραφιών σε lightroom και παράλληλα πολλά παράθυρα σε Safari και εγκατάσταση προγραμμάτων και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Πραγματικά είχα χρόνια να χαρώ τόσο για κάποια αγορά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#174   skous

skous

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:skous

Δημοσίευση 04/04/2021 - 10:21

Λοιπόν εδώ και δύο μέρες είμαι επιτέλους κάτοχος ενός Mac mini M1 16gb ram και είμαι κατενθουσιασμενος! Καταρχήν μου το έφερε φίλος μου από Ελβετία και επειδή δουλεύει σε πανεπιστήμιο μου βγήκε με την έκπτωση που έχει 800 ευρώ. Το μηχάνημα φυσάει ότι και να του κάνω. Σε σύγκριση με το macbook air 2018 που είχα μέρα με τη νύχτα. Είχα βαρεθεί να το ακούω να αγκομαχαει και να κάνει σαν αεροπλάνο με σχετικά μέτρια χρήση. Τώρα το Μ1 είναι εντελώς αθόρυβο και κρύο. Αφού έχουν αρχίσει να μου τη δίνουν οι μηχανικοί σκληροί που ακούγονται πλέον μόνο αυτοί. Πραγματικά είναι ήσυχο σαν ipad. Webex με διαμοιρασμό οθόνης και δουλειά με adobe acrobat αλλα και διαμοιρασμό βίντεο youtube και δεν έκανε κιχ. Πριν λίγο επεξεργασία φωτογραφιών σε lightroom και παράλληλα πολλά παράθυρα σε Safari και εγκατάσταση προγραμμάτων και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Πραγματικά είχα χρόνια να χαρώ τόσο για κάποια αγορά.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Δεν νομιζω οτι υπαρχουν μηχανικοι δισκοι... μαλλον κατι αλλο ακους, λογικα ανεμιστηρα


Sent from my iPad using Tapatalk

#175   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 04/04/2021 - 10:35

Για εξωτερικούς μηχανικούς δίσκους μιλάω.


Sent from my iPad using Tapatalk

#176   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 04/04/2021 - 10:36

Για εξωτερικούς μηχανικούς δίσκους μιλάω. Το μηχάνημα είναι εντελώς αθόρυβο.


Sent from my iPad using Tapatalk



Sent from my iPad using Tapatalk

#177   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 17/05/2021 - 21:14

ενδιαφερομαι για αμεση αγορα του  macbook air m1 , παίζει σε κανένα καταστημα σε προσφορα η να δινει δωρο κατι ? μηπως γλυτώσουμε τπτ



#178   BIOXALK

BIOXALK

    iPH Addict

  • 709 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 06/06/2021 - 09:37

Παιδιά, λόγω ειδικών συνθηκών, είναι ευκαιρία να αλλάξω τον 17άρι MacBook Pro του 2009!! Η αγορά θα γίνει με εκπτωτικό κουπόνι υποχρεωτικά απο Κωτσόβολο, Πλαίσιο, Media Markt.
Επίσης, η αγορά πρέπει να γίνει μέσα στην επόμενη βδομάδα, άρα τα πράγματα είναι κάπως πιεστικά.
Η χρήση του υπολογιστή θα είναι κάπως ελαφριά, δηλαδη κυρίως σουίτα του office, επεξεργασία αρχείων pdf, προβολή video, αναπαραγωγή μουσικής και τα συναφή. Θέλω λίγο τα φώτα σας στις παρακάτω. ερωτήσεις.
1. Να πάω στα 8 ή στα 16GB μνήμης ram;
2. Να επιλέξω το air στα 16GB ή τον pro στα 8GB που βγαίνουν στην ίδια τιμή;
3. Εκτός από τη διαφορά στη φωτεινότητα και στη μπαταρία, υπερτερεί κάπου άλλου το pro από το air;
4. Η Touch Bar προσθέτει καλή εμπειρία χρήσης, ικανή για την επιλογή έναντι των δυο;
5. Τέλος, ποιο από τα τρία καταστήματα θεωρείται ότι θα με ταλαιπωρήσει σε περίπτωση που χρειαστώ εγγύηση. Πάντως, στο mediamarkt που έκανα μια βόλτα, πολύ παρακμή, τίποτα ετοιμοπαράδοτο παρά ένα δυο κομμάτια! Μιλάω για κατάστημα της Θεσσαλονίκης στην περιοχή της Πυλαίας.

Είμαι σίγουρος ότι με καλύπτει το air, αλλά λόγω των συνθηκών μπορώ να έχω πρόσβαση και στο pro. Η διαφορά των δύο με τα ίδια χαρακτηριστικά κυμαίνεται πάνω κάτω στα 300€. Όμως, το ντιζάιν του air μου αρέσει σαφώς περισσότερο. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά πρέπει όλα να γίνουν μέχρι το Σάββατο που μας έρχεται, γιατί λήγει το εκπτωτικό κουπόνι.

#179   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 06/06/2021 - 10:25

Τα 8GB είναι πολύ λίγα πλέον.

 

Απο τη στιγμή που έχεις επιλογή, πήγαινε στα 16GB.

 

Στη θέση σου μάλλον θα επέλεγα Πλαίσιο.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 06/06/2021 - 11:33

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#180   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 06/06/2021 - 11:13

Το touchbar είναι περισσότερο gimmick. Στη θέση σου, Air 16gb χωρίς δεύτερη σκέψη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες