Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Θα αναβαθμίσετε σε Mac με m1;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
586 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#391   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 23/01/2022 - 15:04

Check αν σου κάνει κάτι από αυτά
 
-Logitech MX Master
https://amzn.to/33Jz82f
 
-Logitech MX Anywhere 3 Compact
https://amzn.to/35gU8he
 
-Logitech G PRO Wireless
https://amzn.to/3qS5TTs
 
 

Ευχαριστώ.

Έχω δει κι αυτό https://3dconnexion.com/uk/cadmouse/

Θα προσπαθήσω να μάθω πληροφορίες για όλα και μετά θα αποφασίσω.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#392   Badass

Badass

    iPH Contributor

  • 1.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 23/01/2022 - 17:03

Παρέλαβα και τον αντάπτορα usb c σε usb a της Anker. Φαίνεται ποιοτικός. Βέβαια το πως πρέπει κάτι να προεξέχει και δε θέλησαν να βάλουν και μια κλασική usb a, με ξεπερνά.43e94d869e0a99dfb5da33b2c7f121b5.jpg
b8c0a1542ddf99faabe76cc6fc4fd371.jpg

Τελευταία επεξεργασία από: Badass, 23/01/2022 - 17:04


#393   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 21/02/2022 - 14:04

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει.

Στα mail που έρχονται από. το ΤΕΕ (στο κινητό και στο iMac) εμφανίζονται κάτι χαρακτήρες ως εξής.

=83=CF=87=CE=B5=CE=B4=CE=AF=CE=BF=CF=85

 

Καμία λύση;



#394   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/02/2022 - 15:22

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει.
Στα mail που έρχονται από. το ΤΕΕ (στο κινητό και στο iMac) εμφανίζονται κάτι χαρακτήρες ως εξής.
=83=CF=87=CE=B5=CE=B4=CE=AF=CE=BF=CF=85

Καμία λύση;



Εννοείς μέσα στο θέμα ; Άλλων ναι άλλαξε γραμματοσειρά

#395   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 22/02/2022 - 11:15

Καλημέρα στην παρέα, πριν από περίπου ένα μήνα έκανα και εγώ τη βούτα και αγόρασα έναν Mac Mini M1 και έτσι άφησα να περάσει ένας μήνας να δω λίγο σαν συνολική εμπειρία πως πάει. Οι εντυπώσεις μου είναι λίγο πολύ παρόμοιες και με τα Review που θα έχετε δει και διαβάσει , δηλαδή εξαιρετικές. Είμαι βέβαια ένας User ο οποίος κάνει συγκεκριμένα πράγματα στον υπολογιστή του, δεν είναι δηλαδή εργαλείο δουλειάς για κάτι συγκεκριμένο ούτε είμαι Gamer.

 

Είναι εξαιρετικά γρήγορος o M1, μοιάζει να μην ζορίζεται σχεδόν πουθενά, δεν είναι αθόρυβος γτ το σωστό είναι να πούμε ότι έχει απουσία θορύβου γενικά,δεν καταλαβαίνεις ότι δουλεύει. Έχω την έκδοση με τα 512GB σκληρό δίσκο και 8GB RAM τα οποία μέχρι στιγμής μου φαίνονται να τα καταφέρνουν αρκετά καλά τσεκάροντας μετρήσεις από το Activity Monitor.Στο μέλλον θα δούμε εάν για κάποιο λόγο μυ φανούν λίγα.

Οι θερμοκρασίες του είναι τραγικά χαμηλές σύμφωνα με το TG pro που χρησιμοποιώ για να τις τσεκάρω. Δυστυχώς δεν έχω 4Κ οθόνη αλλά μια FULL HD προς το παρόν με HDMI οπότε δεν μπορώ να πω παραπάνω σε αυτό Όσον φορά τις θύρες χρησιμοποιώ αυτό από τη Satechi https://www.skroutz....Mini-Ασημί.html

και ποντίκι Logitech MX Anywhere 3  https://www.skroutz....ντίκι-Γκρι.html

Στο Parallels Desktop έχω μια έκδοση από Windows 11 arm την οποία κατεβάζει μονό του, just in case που θελήσω να τρέξω κάτι που δεν γίνεται με άλλο τρόπο ή με παρόμοιο App στα Mac. Τέλος οι native εφαρμογές για Μ1 αυξάνονται συνεχεία,και στην περίπτωση μου ζήτημα να έχω 3-4 που τρέχουν σε Rosetta η οποία επίσης πηγαίνει πάρα πολύ κάλα. 

Δεν πλατειάζω άλλο μιας και είναι λίγο πολύ γνωστά σε όλους από τα reviews άπλα το αναφέρω σαν μια έτσι πρώτη προσωπική εμπειρία .



#396   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 22/02/2022 - 17:31

Και εγω πριν λιγες μερες απο macbook pro 2011 πηγα σε mqcbook air m1 16gb ram.
Το μηχανημα πεταει πραγματικα. Το φερνω στα μετρα μου σιγα σιγα κ ολα δουλευουν ρολοι. Για πειτε paragon ntfs η tuxera ? Για m1 παντα ετσι ;
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#397   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 22/02/2022 - 17:52

Και εγω πριν λιγες μερες απο macbook pro 2011 πηγα σε mqcbook air m1 16gb ram.
Το μηχανημα πεταει πραγματικα. Το φερνω στα μετρα μου σιγα σιγα κ ολα δουλευουν ρολοι. Για πειτε paragon ntfs η tuxera ? Για m1 παντα ετσι ;

Εγώ Τuxera έχω προσωπικα,λειτουργει κανονικά δεν είχα κάποιο θέμα.



#398   cmad

cmad

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/02/2022 - 22:44

Παιδιά καλησπέρα. Μια φίλη μου παρήγγειλε iMac 24 από Κωτσόβολο εδώ κ 4μηνες και ακόμα την έχουν στο περίμενε. Δεν ξέρουν ποτέ θα παραλάβουν. 
το βρίσκει σε κάποια σκρουτζομαγαζα τυπου mgmanager. Να πάρει από κει ;



#399   jim clarinetist

jim clarinetist

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/02/2022 - 21:57

Παιδιά καλησπέρα. Μια φίλη μου παρήγγειλε iMac 24 από Κωτσόβολο εδώ κ 4μηνες και ακόμα την έχουν στο περίμενε. Δεν ξέρουν ποτέ θα παραλάβουν. 
το βρίσκει σε κάποια σκρουτζομαγαζα τυπου mgmanager. Να πάρει από κει ;

Απο το MGManager έχω ψωνίσει κι εγώ και ήταν μια χαρά η συναλλαγή μαζί τους.

Έχουν φυσικό κατάστημα σε στενό της κατεχάκη αν θυμάμαι καλά.



#400   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 25/02/2022 - 23:22

Παιδες οσοι ειστε με m1 εχετε δει αργη μεταφορα αρχειων σε εξωτερικο σκληρο η usb? Με το παλιο macbook δεν ειχε θεμα αλλα εδω παω πχ να μεταφερω 50-60 gb κ μου βγαζει 3 μερες remaining time.. Ειτε ειναι usb 2 ειτε usb 3 το ιδιο. Aν τον φορμαρω σε mac os παει λιγο πιο γρηγορα αλλα τι εχουν κανει; Εχω διαβασει πολλα παραπονα ον λαιν κ στο redit...
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#401   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/02/2022 - 08:39

Σε ΜCB Pro, M1 MAX με 32gb ram και παει σφεντονα κανενα απολυτως προβλημα.

 

Παιδες οσοι ειστε με m1 εχετε δει αργη μεταφορα αρχειων σε εξωτερικο σκληρο η usb? Με το παλιο macbook δεν ειχε θεμα αλλα εδω παω πχ να μεταφερω 50-60 gb κ μου βγαζει 3 μερες remaining time.. Ειτε ειναι usb 2 ειτε usb 3 το ιδιο. Aν τον φορμαρω σε mac os παει λιγο πιο γρηγορα αλλα τι εχουν κανει; Εχω διαβασει πολλα παραπονα ον λαιν κ στο redit...



#402   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 26/02/2022 - 15:44

Σε ΜCB Pro, M1 MAX με 32gb ram και παει σφεντονα κανενα απολυτως προβλημα.


Εχεις δοκιμασει πχ απο ενα σκληρο σε ενα αλλο; Η απο την εσωτερικη σε ενα εξωτερικο παει σφεντονα; Εμενα απο τον εσωτερικο ssd παει γρηγορα σε εναν εξωτερικο αλλα απο ενα εξωτερικο σε ενα αλλο κανει ... χρονια. Usb 3 δισκοι κ οι 2 .

Τελευταία επεξεργασία από: malias4, 26/02/2022 - 15:45

iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#403   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 26/02/2022 - 20:28

Εννοείς μέσα στο θέμα ; Άλλων ναι άλλαξε γραμματοσειρά

Εννοώ στο κείμενο, στο θέμα είναι ΟΚ.



#404   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 26/02/2022 - 20:31

Καλημέρα στην παρέα, πριν από περίπου ένα μήνα έκανα και εγώ τη βούτα και αγόρασα έναν Mac Mini M1 και έτσι άφησα να περάσει ένας μήνας να δω λίγο σαν συνολική εμπειρία πως πάει. Οι εντυπώσεις μου είναι λίγο πολύ παρόμοιες και με τα Review που θα έχετε δει και διαβάσει , δηλαδή εξαιρετικές. Είμαι βέβαια ένας User ο οποίος κάνει συγκεκριμένα πράγματα στον υπολογιστή του, δεν είναι δηλαδή εργαλείο δουλειάς για κάτι συγκεκριμένο ούτε είμαι Gamer.

 

Είναι εξαιρετικά γρήγορος o M1, μοιάζει να μην ζορίζεται σχεδόν πουθενά, δεν είναι αθόρυβος γτ το σωστό είναι να πούμε ότι έχει απουσία θορύβου γενικά,δεν καταλαβαίνεις ότι δουλεύει. Έχω την έκδοση με τα 512GB σκληρό δίσκο και 8GB RAM τα οποία μέχρι στιγμής μου φαίνονται να τα καταφέρνουν αρκετά καλά τσεκάροντας μετρήσεις από το Activity Monitor.Στο μέλλον θα δούμε εάν για κάποιο λόγο μυ φανούν λίγα.

Οι θερμοκρασίες του είναι τραγικά χαμηλές σύμφωνα με το TG pro που χρησιμοποιώ για να τις τσεκάρω. Δυστυχώς δεν έχω 4Κ οθόνη αλλά μια FULL HD προς το παρόν με HDMI οπότε δεν μπορώ να πω παραπάνω σε αυτό Όσον φορά τις θύρες χρησιμοποιώ αυτό από τη Satechi https://www.skroutz....Mini-Ασημί.html

και ποντίκι Logitech MX Anywhere 3  https://www.skroutz....ντίκι-Γκρι.html

Στο Parallels Desktop έχω μια έκδοση από Windows 11 arm την οποία κατεβάζει μονό του, just in case που θελήσω να τρέξω κάτι που δεν γίνεται με άλλο τρόπο ή με παρόμοιο App στα Mac. Τέλος οι native εφαρμογές για Μ1 αυξάνονται συνεχεία,και στην περίπτωση μου ζήτημα να έχω 3-4 που τρέχουν σε Rosetta η οποία επίσης πηγαίνει πάρα πολύ κάλα. 

Δεν πλατειάζω άλλο μιας και είναι λίγο πολύ γνωστά σε όλους από τα reviews άπλα το αναφέρω σαν μια έτσι πρώτη προσωπική εμπειρία .

Το ποντίκι Logitech MX Anywhere 3 δουλεύει καλά; Εννοώ 100% χωρίς σκαλώματα κλπ;



#405   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/02/2022 - 20:41

Το ποντίκι Logitech MX Anywhere 3 δουλεύει καλά; Εννοώ 100% χωρίς σκαλώματα κλπ;

Χωρις σκαλωματα τι εννοεις ; Να κολλαει πχ στο σκρολαρισμα ή να το κουναω κ να ειναι τουβλο ας πουμε; Αν ναι, δν μου εχει συμβει μεχρι στιγμης.

Το μονο που μου έκανε σιγουρα και επαναλαμβανομενα πριν εγκαταστησω το νεο beta Logi_options+ app που ειναι πλεον κ πιο γρηγορο απο το παλιό και native για Μ1 ηταν να κολλαει το Gesture απο το κουμπι που εχει στη ραχη του.
Δλδ το ειχα βάλει στο expose,το πατουσα λειτουργούσε κ κλικαρα στην αλλη εφαρμογη, μολις πηγαινα να το ξανακανω…τπτ.Δεν το εκανε με τπτ,μετα απο ραντομ χρονο το πατουσα παλι λειτουργουσε.Σπαστικό.

Πηγα μεσα στα settings του App της Logitech κ δοκιμασα καποιες αλλαγες κ μετα εβαλα κ το νεο app κ μεχρι στιγμης δν μου το κανει.

Θα αναφερω με το καιρο εαν εχει θεματα. Σε αλλα κολλήματα μεχρι τωρα παντα,δεν ειχα. Βεβαια δν σημαινει απραιτητα οτι δν θα εχω.Οψομεθα.
Οποτε κραταω μια πισινη οτι δν θα παρουσιασει τπτ:

Τι σου παρουσιαζε εσενα;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 26/02/2022 - 20:43


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες