Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Θα αναβαθμίσετε σε Mac με m1;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
586 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#436   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.888 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/05/2022 - 15:30

Λοιπόν, κατά 99% θα σου έρθει με Γερμανικό πληκτρολόγιο.
Τώρα όσον αφορά το θέμα μνήμης, θεωρώ πως θα κανείς τη δουλειά σου με τα 8gb μνήμη. Έχω στο σπίτι έναν MacBook Pro early 2015 ο οποίος έχει 8GB μνήμη και δεν έχει κανένα πρόβλημα σε τέτοιες λειτουργίες. Ακόμα και σε photoshop ή Lightroom μια χαρά τα πήγαινε.
Προσωπικά για τέτοιες δουλειές θα πήγαινα στον 8GB.
Από εκεί και πέρα εχε στα υπόψιν πως ή τώρα τον Ιούνιο ή κατά τον Οκτώβριο θα βγει νέο με Μ2 επεξεργαστή. Κοινώς αν δεν πάρεις τον τωρινό με κάποια σχετική έκπτωση, τότε δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις full price.

Η αλήθεια είναι ότι αυτό για τον Μ2 δε το γνώριζα. Οπότε ίσως αξίζει να περιμένω έως τον Ιούνιο να δούμε αν θα παρουσιαστεί κάτι κι αν θα μπει σε έκπτωση το τωρινό air. Μέσα στη σελίδα πώλησης δεν αναφέρεται πουθενά το πληκτρολόγιο κανείς δεν ξέρει να απαντήσει και από το customer care. Από τα reviews που είδα οι μισοί έχουν παραλάβει με QWERTY και οι άλλοι μισοί με QWERTZ. Τι να πω, νιώθω ότι είναι λαχείο.

το ισπανικό είναι πιο κοντά στα δικά μας «γούστα» , εκτός αν μπορείς να διευκρινίσεις αν στέλνουν από το γερμανικό με αγγλικό πληκτρολόγιο .

Υς: από αυτά που στέλνουν Ελλάδα .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το ισπανικό έχει και αρχική τιμή εκκίνησης παραπάνω από 100 € διαφορά σε σχέση με το γερμανικό. Επικοινώνησα όπως έγραψα και παραπάνω με την εξυπηρέτηση πελατών αλλά δεν ξέρουν να μου πουν με πιο πληκτρολόγιο έρχεται το λάπτοπ.

Άποψή μου, πάρτο με 16 RAM από τη στιγμή που δεν αναβαθμίζεται.
Απο Ελλάδα σου βγαίνει πολύ ακριβότερο;

Βάλτο στο καλάθι του amazon για να δεις την τιμή με 24% ΦΠΑ, μη βλέπεις με το γερμανικό…

Ναι δυστυχώς από Ελλάδα η τιμή είναι 240 € παραπάνω. Από Amazon ούτως ή άλλως θα το πάρω με το ΑΦΜ της εταιρείας μου οπότε θα γλιτώσω και το ΦΠΑ. Δεν υπάρχει η έκδοση με τα 16 Gbyte RAM και από την εξυπηρέτηση πελατών δεν ήξεραν να μου πουν αν θα το φέρουν και πότε. Δεν είναι κάτι που με επείγει άλλωστε μπορώ να περιμένω.


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#437   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 05/05/2022 - 17:02

Btw, αν το πάρεις με το ΑΦΜ της εταιρίας, θα πρέπει να έχεις ανοίξει business account και η εταιρία να μπορεί να κάνει ενδοκοινοτικές συναλλαγές έτσι;

#438   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 05/05/2022 - 19:40

Η αλήθεια είναι ότι αυτό για τον Μ2 δε το γνώριζα. Οπότε ίσως αξίζει να περιμένω έως τον Ιούνιο να δούμε αν θα παρουσιαστεί κάτι κι αν θα μπει σε έκπτωση το τωρινό air. Μέσα στη σελίδα πώλησης δεν αναφέρεται πουθενά το πληκτρολόγιο κανείς δεν ξέρει να απαντήσει και από το customer care. Από τα reviews που είδα οι μισοί έχουν παραλάβει με QWERTY και οι άλλοι μισοί με QWERTZ. Τι να πω, νιώθω ότι είναι λαχείο.


Ναι δυστυχώς από Ελλάδα η τιμή είναι 240 € παραπάνω. Από Amazon ούτως ή άλλως θα το πάρω με το ΑΦΜ της εταιρείας μου οπότε θα γλιτώσω και το ΦΠΑ. Δεν υπάρχει η έκδοση με τα 16 Gbyte RAM και από την εξυπηρέτηση πελατών δεν ήξεραν να μου πουν αν θα το φέρουν και πότε. Δεν είναι κάτι που με επείγει άλλωστε μπορώ να περιμένω.


 

Θα σου έρθει με Γερμανικό πληκτρολόγιο 100% και αντίστοιχα με Ισπανικό 100% αν το πάρεις απο εκεί.

 

Σχετικά με το ΦΠΑ εφόσον έχεις εταιρικό ΑΦΜ δικαιούσε και με την αγορά από Ελλάδα απαλλαγή ΦΠΑ 

 

https://i-system.gr/...-fpa-arthro-39a



#439   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 05/05/2022 - 20:31

Όσο δεν έχει κάποια έκπτωση αυτή την περίοδο στην Ελλάδα, από άποψη τιμής συμφέρει να το πάρει από Amazon αυτή τη στιγμή το οποίο βγαίνει 978 μαζί με τς μεταφορικά. Αν βγάλει το ΦΠΑ, τελική τιμή θα βγει λογικά στα 792€ αν τς υπολογίζω σωστά.

Σε επίσημο στην Ελλάδα έχει 1179€ και με τιμολόγιο βγαίνει στα 950€. (Ακόμα και μέσω Σκρουτζ να το έπαιρνε, η τιμή είναι ήδη πάνω από 1000€ όποτε πάλι μέσω Amazon κερδίζει.

Πάντως κρίμα που δεν το πήρες το Πάσχα από τον Γερμανό. Μαζί με την αποφορολογηση και το 15% που έδινε μέσω της επιστροφής της Eurobank, έβγαινε 750 αν θυμάμαι καλά.

#440   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/05/2022 - 21:14

Πάντως κρίμα που δεν το πήρες το Πάσχα από τον Γερμανό. Μαζί με την αποφορολογηση και το 15% που έδινε μέσω της επιστροφής της Eurobank, έβγαινε 750 αν θυμάμαι καλά.

 

Οι εταιρικές κάρτες eurobank δεν συμμετέχουν στην επιστροφή. ;)

Άρα ή θα το έπαιρνε με τιμολόγιο, ή με επιστροφή σαν ιδιώτης αν είχε προσωπική κάρτα eurobank με επιστροφή.

Και τα 2 μαζί, δύσκολο.
 



#441   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.888 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/05/2022 - 21:33

Btw, αν το πάρεις με το ΑΦΜ της εταιρίας, θα πρέπει να έχεις ανοίξει business account και η εταιρία να μπορεί να κάνει ενδοκοινοτικές συναλλαγές έτσι;

Ναι, ναι, είμαστε χρόνια στο VIES. Είναι εξαγωγική η εταιρία μου. Έχω κάνει πολλές αγορές από το business κομμάτι του Amazon.de

Θα σου έρθει με Γερμανικό πληκτρολόγιο 100% και αντίστοιχα με Ισπανικό 100% αν το πάρεις απο εκεί.

Σχετικά με το ΦΠΑ εφόσον έχεις εταιρικό ΑΦΜ δικαιούσε και με την αγορά από Ελλάδα απαλλαγή ΦΠΑ

https://i-system.gr/...-fpa-arthro-39a

Άρα να μη το ρισκάρω καν. Κρίμα, και ήταν δελεαστική η τιμή με την απαλλαγή ΦΠΑ.

Ναι, το γνωρίζω το Άρθρο 39Α, αλλά από Amazon έχει 925€ μείον το ΦΠΑ, και Ελλάδα 1179€ μείον το ΦΠΑ.

Όσο δεν έχει κάποια έκπτωση αυτή την περίοδο στην Ελλάδα, από άποψη τιμής συμφέρει να το πάρει από Amazon αυτή τη στιγμή το οποίο βγαίνει 978 μαζί με τς μεταφορικά. Αν βγάλει το ΦΠΑ, τελική τιμή θα βγει λογικά στα 792€ αν τς υπολογίζω σωστά.

Σε επίσημο στην Ελλάδα έχει 1179€ και με τιμολόγιο βγαίνει στα 950€. (Ακόμα και μέσω Σκρουτζ να το έπαιρνε, η τιμή είναι ήδη πάνω από 1000€ όποτε πάλι μέσω Amazon κερδίζει.

Πάντως κρίμα που δεν το πήρες το Πάσχα από τον Γερμανό. Μαζί με την αποφορολογηση και το 15% που έδινε μέσω της επιστροφής της Eurobank, έβγαινε 750 αν θυμάμαι καλά.

Ναι θυμάμαι που συζητούσαμε το Πάσχα την προσφορά αυτή που είχε βάλει ο Γερμανός η οποία ήταν εξαιρετική. Ωστόσο επειδή δεν έχω κάρτα Eurobank δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να πάω να ανοίξω λογαριασμό για να βγάλω κάρτα και να την χρησιμοποιήσω για την αγορά ενός μόνο καταναλωτικού αγαθού.

#442   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 05/05/2022 - 22:07

Οι εταιρικές κάρτες eurobank δεν συμμετέχουν στην επιστροφή. ;)
Άρα ή θα το έπαιρνε με τιμολόγιο, ή με επιστροφή σαν ιδιώτης αν είχε προσωπική κάρτα eurobank με επιστροφή.
Και τα 2 μαζί, δύσκολο.


Δεν ήξερα ότι δεν έχει εταιρικές κάρτες με επιστροφή. Σε ατομική επιχείρηση πάντως αν δεν κάνω λάθος, χρησιμοποιείς και προσωπική πιστωτική, επειδή νομίζω δεν βγαίνουν εταιρικές.

#443   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 05/05/2022 - 22:09

Ναι, ναι, είμαστε χρόνια στο VIES. Είναι εξαγωγική η εταιρία μου. Έχω κάνει πολλές αγορές από το business κομμάτι του Amazon.de

Άρα να μη το ρισκάρω καν. Κρίμα, και ήταν δελεαστική η τιμή με την απαλλαγή ΦΠΑ.

Ναι, το γνωρίζω το Άρθρο 39Α, αλλά από Amazon έχει 925€ μείον το ΦΠΑ, και Ελλάδα 1179€ μείον το ΦΠΑ.

Ναι θυμάμαι που συζητούσαμε το Πάσχα την προσφορά αυτή που είχε βάλει ο Γερμανός η οποία ήταν εξαιρετική. Ωστόσο επειδή δεν έχω κάρτα Eurobank δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να πάω να ανοίξω λογαριασμό για να βγάλω κάρτα και να την χρησιμοποιήσω για την αγορά ενός μόνο καταναλωτικού αγαθού.


Δεν πειράζει, εσυ να σαι καλά.
Ζύγισε τα πάντως και κρίνεις. Σιγουρα πάντως μέσα στο επόμενο 6μηνο θα βγει νέο μοντέλο. Ήδη το υπάρχον είναι από το τέλος του 2020 καθώς ήταν το πρώτο με Μ1 επεξεργαστή.

#444   nek

nek

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/05/2022 - 16:21

Ρίξε μια μάτια και σε μεταχειρισμένο. Υπάρχουν ήδη πολλά. Σίγουρα θα βρεις κάποιο στην κατάσταση που θέλεις. Και αν έχεις άγχος, ρίξε μια μάτια στο φιλικό φόρουμ να βρεις από άνθρωπο με πολλές αξιολογήσεις.

#445   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 08/05/2022 - 16:31

Τι γίνεται με το mac studio base ρε παιδια? αφαντο?



#446   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 17/05/2022 - 21:59

Καλησπέρα , προσπαθώ μετά τη μετάβαση σε m1 να κάνω μπακαπ με time machine , αλλά μου βγάζει ότι ο σκληρός είναι γεμάτος(ενώ η λειτουργία του είναι να σβήνει τα παλιότερα και να γράφει τα καινούργια δεδομένα ) . Πρέπει να τον κάνω φορματ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#447   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 06/06/2022 - 20:06

Ερώτηση, σκέφτομαι να κάνω αγορά MacBook Air M1 από Amazon.de
Εκεί βλέπω φωτογραφίες στα reviews που κάποιοι έχουν με QWERTY πληκτρολόγιο και κάποιοι με QWERTZ. Δε φαίνεται πουθενά όμως τι πληκτρολόγιο έχει το Air μέσα στη σελίδα πώλησης. Επικοινώνησα με το customer care και δεν ήξεραν να απαντήσουν.
Έχει αγοράσει κάποιος πρόσφατα από εκεί για να μας πει;
Τέλος, υπάρχει μόνο η έκδοση των 8GB RAM. Πάλι από την εξυπηρέτηση δεν ήξεραν να μου πουν αν και πότε θα παραλάβουν με 16GB RAM.
Ουσιαστικά θα είναι η πρώτη μου επαφή με το MacOS. Δεν πρόκειται να κάνω επεξεργασία βίντεο/φωτό που χρειάζονται πολλούς πόρους. Η λειτουργία του θα είναι για media consumption, Office έγγραφα, και συνεργασία με iPhone/iPad.
Aξίζει να περιμένω και να δώσω τη χρηματική διαφορά (δε γνωρίζω όμως ποια θα είναι αυτή στο Amazon.de) για την έκδοση με τα 16GB;


Τελικά ελπίζω να περίμενες και να μην αγόρασες…

#448   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.888 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/06/2022 - 08:31

Τελικά ελπίζω να περίμενες και να μην αγόρασες…

Ναι, ναι, σαφώς. Ακολούθησα τις συμβουλές σας. 

Aν και νομίζω, και πάλι είναι μονόδρομος το Μ1. 1500€ στη Γερμανία το Air M2 η βασική έκδοση. Τα 16GB αγγίζουν τα 2000€. Οι τιμές που ανακοινώθηκαν χθες είναι χωρίς taxes.

Συνημμένα αρχεία



#449   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 07/06/2022 - 10:03

Ομολογουμένως το χουν ξεφτιλίσει το θέμα με τις τιμές. Μετά είδα πόσο έφτασε να πωλείται!

#450   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 07/07/2022 - 16:29

SOS παίδες!

 

Όταν στέλνω mail τα ονόματα των αρχείων φαίνονται Κινέζο-αραβικά.

Κάτι πρέπει να αλλάξω αλλά δεν ξέρω τι.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)