Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ποιος είναι ο σωστότερος τρόπος φόρτισης της μπαταρίας;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   aldon

aldon

    iPH Member

  • 348 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2020 - 22:49

Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και χρόνια φορτίζω τα iPhone μου όταν η μπαταρία τους πέσει στο 20% και τα αφήνω να φορτίζουν πλήρως στο 100%. Στη συνέχεια αφαιρώ τον φορτιστή και δεν τα αφήνω στη φόρτιση πχ κατά την διάρκεια της νύχτας.

 

Κάπως έτσι, έχω καταφέρει πχ το τελευταίο μου iPhone να είχε 97% υγεία μπαταρίας μετά από 2 χρόνια χρήσης.

 

Ωστόσο διαβάζω και έναν άλλον τρόπο φόρτισης, αυτόν που θέλει η φόρτιση της μπαταρίας να γίνεται από το 25-30% έως το 80-90%, έτσι ώστε να μην ολοκληρώνεται ποτέ ένας κύκλος φόρτισης.

 

Ποιος από τα δύο είναι ο ενδεδειγμένος ωστόσο; Έχει δοκιμάσει κανείς και τους δύο τρόπους; 

 

Επίσης τι γίνεται με την χρήση ταχυφορτιστών; Επηρεάζουν ή όχι την υγεία της μπαταρίας;


Τελευταία επεξεργασία από: aldon, 22/11/2020 - 22:50


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/11/2020 - 22:56

Αν αντέχεις ψυχολογικά να μπείς σε αυτή τη διαδικασία, να μετράς μεταξύ ποσοστών, καν'το.

 

Το κάναμε κάποια χρόνια πίσω, σταματήσαμε και βρήκαμε την ηρεμία μας.

 

Στο λέω εκ πείρας.

 

Το να το φορτίζεις όταν πέφτει κοντά στο 20% αρκεί.

 

Γενικότερα μην το αφήνεις να πέφτει χαμηλά.

 

Απο 'κει και πέρα, ναι, το Fast Charging σε βάθος χρόνου επηρεάζει τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

 

Για τέλος κάνε μια χάρη στον εαυτό σου (ξανά) και μην ασχολείσαι με το ανούσιο Health.

 

Δε προσφέρει τίποτα ουσιαστικό, απλά επιπλέον ψυχαναγκασμούς.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2020 - 05:59

Άμα είσαι στο 97% μετά από 2 χρόνια χρήσης του iPhone δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ψάχνεις για άλλο τρόπο φόρτισης.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#4   grigorisP

grigorisP

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/11/2020 - 08:00

Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και χρόνια φορτίζω τα iPhone μου όταν η μπαταρία τους πέσει στο 20% και τα αφήνω να φορτίζουν πλήρως στο 100%. Στη συνέχεια αφαιρώ τον φορτιστή και δεν τα αφήνω στη φόρτιση πχ κατά την διάρκεια της νύχτας.

Κάπως έτσι, έχω καταφέρει πχ το τελευταίο μου iPhone να είχε 97% υγεία μπαταρίας μετά από 2 χρόνια χρήσης.

Ωστόσο διαβάζω και έναν άλλον τρόπο φόρτισης, αυτόν που θέλει η φόρτιση της μπαταρίας να γίνεται από το 25-30% έως το 80-90%, έτσι ώστε να μην ολοκληρώνεται ποτέ ένας κύκλος φόρτισης.

Ποιος από τα δύο είναι ο ενδεδειγμένος ωστόσο; Έχει δοκιμάσει κανείς και τους δύο τρόπους;

Επίσης τι γίνεται με την χρήση ταχυφορτιστών; Επηρεάζουν ή όχι την υγεία της μπαταρίας;


Μάλλον έχεις αλλάξει πρόσφατα μπαταρια κ δεν το θυμάσαι γιατί 2 χρόνια κ 97% ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 23/11/2020 - 08:24

Και ομως γινεται, 98% πουλησα το Χ εγω μετα απο 26 μηνες

 

Σε παραπεμπω εδω - αν και λαπτοπ- ειναι η ιδια τεχνολογια μπαταριας:

 

https://www.research...ty_A_case_study


Τελευταία επεξεργασία από: metallurgy, 23/11/2020 - 08:25


#6   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 23/11/2020 - 09:02

Και ομως γινεται, 98% πουλησα το Χ εγω μετα απο 26 μηνες

 

Σε παραπεμπω εδω - αν και λαπτοπ- ειναι η ιδια τεχνολογια μπαταριας:

 

https://www.research...ty_A_case_study

Δηλαδή πως το φορτίζεις εσύ;



#7   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2020 - 09:09

Και ομως γινεται, 98% πουλησα το Χ εγω μετα απο 26 μηνες

Σε παραπεμπω εδω - αν και λαπτοπ- ειναι η ιδια τεχνολογια μπαταριας:

https://www.research...ty_A_case_study




Εντάξει, άλλο επίπεδο !!!!!

Και επιστημονικά τεκμηριωμένος πλέον, ο σωστός τρόπος φόρτισης των μπαταριών λιθίου.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#8   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 23/11/2020 - 09:10

Ρε πιείτε του το αίμα εκεί πέρα να το ευχαριστηθείτε. Σιγά μη προσέχουμε πως φορτίζουμε για 2,5 χρόνια για να το πουλήσουμε στον άλλο καινούργιο. Θα αλλάξουμε και μια μπαταρία με 70€ και Κλάιν μαιν στη τελική.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#9   dimpup

dimpup

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/11/2020 - 09:47

[quote name="aldon" post="2039842" timestamp="1606078185"]Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και χρόνια φορτίζω τα iPhone μου όταν η μπαταρία τους πέσει στο 20% και τα αφήνω να φορτίζουν πλήρως στο 100%. Στη συνέχεια αφαιρώ τον φορτιστή και δεν τα αφήνω στη φόρτιση πχ κατά την διάρκεια της νύχτας.

Κάπως έτσι, έχω καταφέρει πχ το τελευταίο μου iPhone να είχε 97% υγεία μπαταρίας μετά από 2 χρόνια χρήσης.

Ωστόσο διαβάζω και έναν άλλον τρόπο φόρτισης, αυτόν που θέλει η φόρτιση της μπαταρίας να γίνεται από το 25-30% έως το 80-90%, έτσι ώστε να μην ολοκληρώνεται ποτέ ένας κύκλος φόρτισης.

Ποιος από τα δύο είναι ο ενδεδειγμένος ωστόσο; Έχει δοκιμάσει κανείς και τους δύο τρόπους;

Επίσης τι γίνεται με την χρήση ταχυφορτιστών; Επηρεάζουν ή όχι την υγεία της μπαταρίας;[/quoteΚαλημέρα,

Μην ασχολείσαι. Μόνο μην το αφήνεις κάτω απο 20% ισως....το iphone x που έχω το φόρτιζα πάντα 30% με 80%, στους 20 μήνες είναι στο 88% η μπαταρία. Δεν βγάζεις άκρη...τζάμπα η ταλαιπωρία...


Sent from my iPad using Tapatalk

#10   grigorisP

grigorisP

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2020 - 09:46

Άδικα παιδεύεσαι η ζωή της μπαταρίας εξαρτάται περισσότερο από το ποσό γρήγορα τελειώνει κ όχι γεμίζει


Sent from my iPhone using Tapatalk

#11   k3rn3l

k3rn3l

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:k3rn3l

Δημοσίευση 24/11/2020 - 18:16

Ας πω και εγώ για το ακριβώς αντίθετο τώρα.. iPhone X  2,5 χρόνων το έχω φορτίσει άπειρες φορές για 5 η 10 λεπτά, με ότι καλώδιο και powerbank μπορείτε να φανταστείτε. 5-10 φορές την ημέρα μπαίνοντας στο αυτοκίνητο επειδή έχω CarPlay το συνδέω για λίγα λεπτά μέχρι να φτάσω και στην λούπα συνέχεια... γενικά κακοποίηση γιατί ήταν εργαλείο δουλειάς. Αυτή την στιγμή είναι το health 87% το πήρε η γυναίκα και τσίμπησα ένα iPhone 12 pro max το οποίο μάλλον θα φάει το ίδιο ξύλο. Σιγά μην κάθομαι να σκέφτομαι πως να φορτίσω. Θα βγάλει τα λεφτά του όπως πρέπει τέλος.. 



#12   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/11/2020 - 19:13

Ας πω και εγώ για το ακριβώς αντίθετο τώρα.. iPhone X 2,5 χρόνων το έχω φορτίσει άπειρες φορές για 5 η 10 λεπτά, με ότι καλώδιο και powerbank μπορείτε να φανταστείτε. 5-10 φορές την ημέρα μπαίνοντας στο αυτοκίνητο επειδή έχω CarPlay το συνδέω για λίγα λεπτά μέχρι να φτάσω και στην λούπα συνέχεια... γενικά κακοποίηση γιατί ήταν εργαλείο δουλειάς. Αυτή την στιγμή είναι το health 87% το πήρε η γυναίκα και τσίμπησα ένα iPhone 12 pro max το οποίο μάλλον θα φάει το ίδιο ξύλο. Σιγά μην κάθομαι να σκέφτομαι πως να φορτίσω. Θα βγάλει τα λεφτά του όπως πρέπει τέλος..



Κι εγώ 87% στο XS MAX αλλά η μεγάλη σφαγή έγινε εκεί περίπου στην 13.5 αν δεν κάνω λάθος, που μέσα σε μερικές μέρες πήγε η μπαταρία από 93% σε 87%, ενώ είχε κρατήσει καλά τόσα χρόνια.


Sent from my iPad using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες