Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Λύσεις που υποκαθιστούν τα Cloud drives ως μέσα συγχρονισμού ή αποθήκευσης της βιβλιοθήκης φωτογραφιών


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
203 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 07/01/2021 - 08:37

Όσο και να περπατήσετε στο iCloud θα καταλήξετε..... :P

μα το iCloud στην πραγματικότητα δεν είναι έξτρα χώρος αποθήκευσης. Δηλαδή εάν εγώ θέλω να έχω τις φωτογραφίες μου και τα αρχεία μου μόνο στο iCloud , και να τα σβήσω από το iPad και το iPhone μπορώ ;;; ΟΧΙ. Πως λοιπόν να γυρίσω. Σαν υπηρεσία διαμοιρασμού αρχείων ανάμεσα σε Apple συσκευές καλή είναι. Αλλά μέχρι εκεί.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 07/01/2021 - 08:52

Γεια και απο μενα, να πω την εξης περιπετεια μου με το onedrive της μικρομαλακης.. εχω το πακετο επι πληρωμη 100gb τα τελευταια χρονια. Πριν δυο εβδομαδες απο το pc και απ το κινητο αρχισα να κανω ταξινομιση ολες μου τις φωτο (περιπου 30-35 Gb) απ τον φακελο που ανεβαινουν σε φακελους και διεγραφα οσες δεν ηθελα, την αλλη μερα που πηγα να συνεχισω μου εβγαλε μνμ οταν πηγα να κανω login στο onedrive οτι ο λογαριασμος μου εχει κλειδωθει για παραβιαση της συμβασης παροχης υπηρεσιων ... αφου ακολουθησα τον συνδεσμο που λεει παρακατω και τους εστειλα συμπληρωμενη την φορμα που ζηταγε και ζητησα τους λογους που εγινε αυτο, η απαντηση τους ηταν οτι εγινε σοβαρη παραβιαση της συμβασης κτλ και οτι θα σταματησει αυτοματα και η οποια συνδρομη εχω και ο λογαριασμος κλειδωσε καθως μου εστειλαν και τον συνδεσμο με την συμβαση η οποια θα σου παρει κανενα μηνα να την διαβασεις. Φυσικα τους εστειλα ξανα και ξανα αλλα τιποτα, πλεον δεν μου απαντουν..
Ολες μου οι φωτο ηταν οικογενειακες διαφορα τοπια απο διακοπες...
Με συγχωρειτε αν ειμαι offtopic αλλα επειδη ειδα το παρον θεμα ειπα να πω τον πονο μου γιατι παω να σκασω..
04414877e12bc7dc72b0c5fd0f3c0d67.jpg

παντα ελεγα οτι εχεεις στα μηχανηματα σου η στην τσεπη σου τα εχεις,οτι ειναι σε υπηρεσια νομιζεις οτι τα εχεις αλλα δεν τα εχεις ,αυτο που επαθες λοιπον και αλλα που θα συμβουν στο μελλον (δεν θα τα αναλυσω τωρα ) ειναι απλη λογικη ,θυμασαι οτι καποτε ειχαμε καταθεσεις και σε μια νυχτα δεν ειχαμε τιποτα ,το cloud ειναι για ασφαλεια μονο αν τα εχεις κατεβασμενα και καπου αλλου και τα ενημερωνεις οπως εγω σε διαφορετικη περιπτωση ειναι απλα ενα συνεφο



#33   flyer

flyer

    iPH User

  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/01/2021 - 09:24

μα το iCloud στην πραγματικότητα δεν είναι έξτρα χώρος αποθήκευσης. Δηλαδή εάν εγώ θέλω να έχω τις φωτογραφίες μου και τα αρχεία μου μόνο στο iCloud , και να τα σβήσω από το iPad και το iPhone μπορώ ;;; ΟΧΙ. Πως λοιπόν να γυρίσω. Σαν υπηρεσία διαμοιρασμού αρχείων ανάμεσα σε Apple συσκευές καλή είναι. Αλλά μέχρι εκεί.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καταλαβαίνω τι εννοείς...

Το optimise storage δε σε βολεύει?

Εγώ το έχω αφήσει να διαχειρίζεται το χώρο που απαιτούν τα αρχεία-φωτογραφίες μου και δεν αντιμετωπίζω κάποια δυσκολία. Είτε στο iPad με τα 64 είτε στο iPhone με τα  256, είτε στο Mac με τα 512. Έχω αφήσει το iCloud Drive, iCloud photos να παίζουν μπάλλα μόνα τους και λειτουργούν άψογα.

Όλα αυτά δεν αποκλείουν τη χρήση και έξτρα εφαρμογών για οποιοδήποτε χρειάζεται κάτι διαφορετικό



#34   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 07/01/2021 - 09:26

Καταλαβαίνω τι εννοείς...
Το optimise storage δε σε βολεύει?
Εγώ το έχω αφήσει να διαχειρίζεται το χώρο που απαιτούν τα αρχεία-φωτογραφίες μου και δεν αντιμετωπίζω κάποια δυσκολία. Είτε στο iPad με τα 64 είτε στο iPhone με τα 256, είτε στο Mac με τα 512. Έχω αφήσει το iCloud Drive, iCloud photos να παίζουν μπάλλα μόνα τους και λειτουργούν άψογα.
Όλα αυτά δεν αποκλείουν τη χρήση και έξτρα εφαρμογών για οποιοδήποτε χρειάζεται κάτι διαφορετικό

470gb σε αρχεία,photo και videoΤι να μου κάνει το optimized storage


Sent from my iPhone using Tapatalk

#35   flyer

flyer

    iPH User

  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/01/2021 - 09:33

Γεια και απο μενα, να πω την εξης περιπετεια μου με το onedrive της μικρομαλακης.. εχω το πακετο επι πληρωμη 100gb τα τελευταια χρονια. Πριν δυο εβδομαδες απο το pc και απ το κινητο αρχισα να κανω ταξινομιση ολες μου τις φωτο (περιπου 30-35 Gb) απ τον φακελο που ανεβαινουν σε φακελους και διεγραφα οσες δεν ηθελα, την αλλη μερα που πηγα να συνεχισω μου εβγαλε μνμ οταν πηγα να κανω login στο onedrive οτι ο λογαριασμος μου εχει κλειδωθει για παραβιαση της συμβασης παροχης υπηρεσιων ... αφου ακολουθησα τον συνδεσμο που λεει παρακατω και τους εστειλα συμπληρωμενη την φορμα που ζηταγε και ζητησα τους λογους που εγινε αυτο, η απαντηση τους ηταν οτι εγινε σοβαρη παραβιαση της συμβασης κτλ και οτι θα σταματησει αυτοματα και η οποια συνδρομη εχω και ο λογαριασμος κλειδωσε καθως μου εστειλαν και τον συνδεσμο με την συμβαση η οποια θα σου παρει κανενα μηνα να την διαβασεις. Φυσικα τους εστειλα ξανα και ξανα αλλα τιποτα, πλεον δεν μου απαντουν..
Ολες μου οι φωτο ηταν οικογενειακες διαφορα τοπια απο διακοπες...
Με συγχωρειτε αν ειμαι offtopic αλλα επειδη ειδα το παρον θεμα ειπα να πω τον πονο μου γιατι παω να σκασω..

Κατανοώ τη στενοχώρια σου...

Καλό είναι στο μέλλον για τα άκρως απαραίτητα αρχεία σου να ακολουθείς τη μέθοδο του  3-2-1 backup, για να μη βρεθείς ξανά στην ίδια θέση.



#36   flyer

flyer

    iPH User

  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/01/2021 - 09:51

470gb σε αρχεία,photo και videoΤι να μου κάνει το optimized storage


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κι εγώ έχω καμιά 400αριά. Έχω μεταφέρει όλους τους φακέλους μου στο iCloud Drive και το χρησιμοποιώ σα να είναι τοπικός δίσκος. Δουλεύει πολύ καλά.



#37   kospankavv98

kospankavv98

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Twitter:@kospankavv
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 07/01/2021 - 10:39

Απ ότι είδα το fickr με 7,5€ το μήνα η με 5,κάτι αν το πληρώσεις εφάπαξ γ ένα χρόνο προσφέρει απεριόριστο χώρο στην ποιοτητα που είναι η φωτογραφία

#38   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 07/01/2021 - 11:01

Κι εγώ έχω καμιά 400αριά. Έχω μεταφέρει όλους τους φακέλους μου στο iCloud Drive και το χρησιμοποιώ σα να είναι τοπικός δίσκος. Δουλεύει πολύ καλά.

Απλά δεν μπορείς να τα σβήσεις από τις συσκευές και να τα έχεις μόνο εκεί. Αυτό εμένα με περιορίζει. Θέλω να έχω πρόσβαση συνέχεια χωρίς να χρειάζεται να έχω τα αρχεία και τοπικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#39   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/01/2021 - 11:39

Το βασικό μειονέκτημα του iCloud όπως αναφέρθηκε ήδη, είναι η διαγραφή απο ΟΛΕΣ τις συσκευές.

 

Αυτό δε πρόκειται να αλλάξει μιας και είναι ενάντια στη λογική του οικοσυστήματος της Apple, συνεπώς έχει φάει μόνιμα άκυρο.

 

Γεια και απο μενα, να πω την εξης περιπετεια μου με το onedrive της μικρομαλακης.. εχω το πακετο επι πληρωμη 100gb τα τελευταια χρονια. Πριν δυο εβδομαδες απο το pc και απ το κινητο αρχισα να κανω ταξινομιση ολες μου τις φωτο (περιπου 30-35 Gb) απ τον φακελο που ανεβαινουν σε φακελους και διεγραφα οσες δεν ηθελα, την αλλη μερα που πηγα να συνεχισω μου εβγαλε μνμ οταν πηγα να κανω login στο onedrive οτι ο λογαριασμος μου εχει κλειδωθει για παραβιαση της συμβασης παροχης υπηρεσιων ... αφου ακολουθησα τον συνδεσμο που λεει παρακατω και τους εστειλα συμπληρωμενη την φορμα που ζηταγε και ζητησα τους λογους που εγινε αυτο, η απαντηση τους ηταν οτι εγινε σοβαρη παραβιαση της συμβασης κτλ και οτι θα σταματησει αυτοματα και η οποια συνδρομη εχω και ο λογαριασμος κλειδωσε καθως μου εστειλαν και τον συνδεσμο με την συμβαση η οποια θα σου παρει κανενα μηνα να την διαβασεις. Φυσικα τους εστειλα ξανα και ξανα αλλα τιποτα, πλεον δεν μου απαντουν..
Ολες μου οι φωτο ηταν οικογενειακες διαφορα τοπια απο διακοπες...
Με συγχωρειτε αν ειμαι offtopic αλλα επειδη ειδα το παρον θεμα ειπα να πω τον πονο μου γιατι παω να σκασω..

Καλό θα ήταν να έκανες ένα τηλ. στο Support της Microsoft εδώ στην Ελλάδα.
 


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#40   UrBaN

UrBaN

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/01/2021 - 12:08

Ειστε σιγουροι; Αν ανεβασω στο icloud ενα folder με ονομα various και μεσα εχει φωτο και βιντεο με τι θα συγχρονισει και τι θα σβησει απο τις συσκευες;
Νομιζω οτι μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν καθαρα απουηκευτικος χωρος

#41   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/01/2021 - 12:27

Μιλάμε για χρήση του iCloud Photos.

 

https://support.appl.../en-us/HT205856

 

 

When you use iCloud Photos and delete a photo or video on one device, it gets deleted on all other devices where you're signed in with the same Apple ID.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#42   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 07/01/2021 - 13:35

Ειστε σιγουροι; Αν ανεβασω στο icloud ενα folder με ονομα various και μεσα εχει φωτο και βιντεο με τι θα συγχρονισει και τι θα σβησει απο τις συσκευες;
Νομιζω οτι μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν καθαρα απουηκευτικος χωρος

Νομίζω το icloud είναι κατά βάση υπηρεσία συγχρονισμού και όχι backup. Προσφέρει και backup αλλά με χαρακτήρα συγχρονισμού για ημερήσια/έκτακτη ενημέρωση. Αν ο χώρος σου είναι εξαντλημένος σε όλες τις συσκευές και ανεβάσεις κάτι τέτοιο δεν ξέρω πως θα συγχρονιστεί. Λογικά θα υπάρχει εκεί αλλά δε θα μπορείς να το κατεβάσεις. Το icloud photos το ίδιο κάνει αλλά σου δίνει δυνατότητα preview

 

+1 και από εμένα για την κοινότητα του flickr


Τελευταία επεξεργασία από: conili, 07/01/2021 - 13:36


#43   laniel

laniel

    iPH Addict

  • 710 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/01/2021 - 02:46

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες τωρα που επαθα εμαθα... τουλαχιστον να ξερα και τον λογο που εγινε αυτο... τι να πω.
Νικο εχουμε τηλ του suport εδω στην Ελλαδα; Λες να γινει τιποτα;

Τελευταία επεξεργασία από: laniel, 08/01/2021 - 02:49


#44   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/01/2021 - 08:26

Νομίζω το icloud είναι κατά βάση υπηρεσία συγχρονισμού και όχι backup. Προσφέρει και backup αλλά με χαρακτήρα συγχρονισμού για ημερήσια/έκτακτη ενημέρωση. Αν ο χώρος σου είναι εξαντλημένος σε όλες τις συσκευές και ανεβάσεις κάτι τέτοιο δεν ξέρω πως θα συγχρονιστεί. Λογικά θα υπάρχει εκεί αλλά δε θα μπορείς να το κατεβάσεις. Το icloud photos το ίδιο κάνει αλλά σου δίνει δυνατότητα preview
 
+1 και από εμένα για την κοινότητα του flickr


Σωστά τα λες, είναι υπηρεσία συγχρονισμού και backup. Μια διευκρίνιση μονάχα,

Όταν τα data είναι πολλά και φτάνουν το όριο του αποθηκευτικού χώρου της συσκευής, τότε για να συνεχίσουμε τη λειτουργία μας χωρίς προβλήματα θα πρέπει να ενεργοποιούμε την λειτουργία optimize storage. Με αυτό το τρόπο, η συσκευή δεν κρατάει πλήρες αντίγραφο των δεδομένων. Το πλήρες αντίγραφο θα βρίσκεται στο iCloud. Την στιγμή που πχ εσυ ζητάς να δεις ένα βίντεο και αυτό δεν βρίσκεται στη συσκευή, το κατεβάζει από το iCloud. Αν αργότερα εσυ τραβήξεις ένα καινούργιο βίντεο κτλ και η συσκευή σου χρειαστεί τον χώρο, θα σβήσει ότι αρχείο υπάρχει , το οποίο υπάρχει και στο iCloud για να δημιουργηθεί ο απαιτούμενος χώρος.

Το iCloud παύει να συγχρονίζει όταν ο χώρος στο iCloud έχει γεμίσει. Όσο εσυ τραβάς πχ βίντεο στη συσκευή , και το iCloud έχει χώρο, η συσκευή σου θα συνεχίζει να συγχρονίζει. Αυτό συμβαίνει μέσω του μηχανισμού που ανέφερα ότι η συσκευή σβήνει ότι αρχείο έχει κάνει backup στο iCloud. Φυσικά, αν γεμίσει η συσκευή σου, και δεν έχει προλάβει να κάνει backup (συγχρονίσει) τα νέα αρχεία στο iCloud, δεν θα μπορείς να τραβήξεις νέα βίντεο (δεν θα δημιουργεί νέο χώρο σβήνοντας αρχεία μέχρι αυτά να έχουν αποθηκευθεί πρώτα στο iCloud).

#45   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/01/2021 - 08:28

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες τωρα που επαθα εμαθα... τουλαχιστον να ξερα και τον λογο που εγινε αυτο... τι να πω.
Νικο εχουμε τηλ του suport εδω στην Ελλαδα; Λες να γινει τιποτα;


Οπωσδήποτε να τους πάρεις τηλέφωνο. Μην το αφήσεις. Βρήκα αυτό στο Google 211 1206 500

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες