Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Λύσεις που υποκαθιστούν τα Cloud drives ως μέσα συγχρονισμού ή αποθήκευσης της βιβλιοθήκης φωτογραφιών


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
203 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 25/11/2020 - 14:56

για να καταλαβω μια που με ενδιαφερει το θεμα πολυ,πληρωνεται cloud επιπλεον στην apple μια που εχετε αρκετο ογκο και +σε τριτο πχ mylio ?και αυτο για να εχετε καλυτερο περιβαλλον-ευκολιες?εαν τις φωτο τις οργανώνεται σε φακελους δεν βολευει?(ρωταω να δω τι κανω λαθος ) ,το mylio ανεβαζει και βιντεο η μονο φωτο?βλεπω δωρεαν για 25000 φωτο δεν γραφει κατι για βιντεο



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/11/2020 - 15:20

Πλέον αν χρειάζεσαι χώρο πρέπει να τον πληρώσεις.

Όλες οι Free και Unlimited επιλογές έχουν χαιρετήσει.

Είχε ξεκινήσει το πανηγύρι με το Flickr που σου έδινε και 1TB και μετά πάπαλα, η Google θα έμενε πίσω?

Η μόνη και πιο Secure λύση που σκέφτομαι καιρό τώρα, είναι ένας Synology να έχεις όση χωρητικότητα θες, όποτε εσύ τη θες.

Μετά στα δικά μου μάτια η καλύτερη Cloud επιλογή παραμένει της Μικρομαλακής με το OneDrive.

Ευτυχώς πρόλαβα πρίν κάποια χρόνια που άλλαξαν και αυτοί στα 5GB και κράτησα τα 30GB.

Χωρητικότητα που σιγά σιγά γεμίζει και γι' αυτό σκέφτομαι λύσεις όπως πιο πάνω.

Αλλιώς θα πρέπει να παω στο 1TB με 69€ το χρόνο.

Το θέμα βέβαια είναι αν θες συγκεκριμένα 2TB μίνιμουμ.

Το One Drive τώρα που το κοιτάω, βλέπω έχει παρόμοια λογική με το Google στην οργάνωση και μου αρέσει αυτό.
Καθοριστικό ρόλο παίζει που μπορείς με αναζήτηση σε λέξεις-κλειδιά, να βρεις κάτι συγκεκριμένο που ψάχνεις, από αντικείμενα μέχρι οτιδήποτε...

Δε μπορώ να διανοηθώ ότι χρειάζομαι ήδη τόσο πολύ... Είναι πρόβλημα που η Google δε δείχνει σε πόση χωρητικότητα αντιστοιχούν τα αρχεία που έχεις ήδη, με κάποιο τρόπο, ακόμα κι αν έχεις free storage. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσω το ειδικό εργαλείο που δίνει για να τα κατεβάσω όλα και να δω τι χώρο πιάνουν στο σκληρό...

Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως αν αλλάξω εταιρεία, σε όποια και να πάω, ενώ αυτά που έχω σωσμένα τώρα στη Google, καταλαμβάνουν 0 χώρο, σε οποιαδήποτε άλλη εταιρεία, θα αρχίσουν να καταλαμβάνουν από τον χρυσοπληρωμένο χώρο με το καλημέρα (με δεδομένο ότι θα τα μεταφέρω, για να έχω όλο το υλικό μου μαζεμένο κάπου).
Επίσης η Google, έκανε το σατανικό, να δώσει χρόνο μέχρι τον Ιούνιο, οπότε συνεχίζεις να έχεις το δέλεαρ να ανεβάζεις εκεί μέχρι τότε, αντί να πληρώνεις από τώρα...
Και όσα έχεις ανεβάσει μέχρι τον Ιούνιο, θα παραμείνουν δωρεάν...

Οπότε μου φαίνεται εντέλει, δύο είναι οι πιο λογικές επιλογές:

Αν έχεις ήδη άπειρο υλικό σωσμένο στη Google, συνεχίζεις ως έχει και αγοράζεις χώρο εκεί από τον Ιούνιο και μετά.

Ή συνεχίζεις και ανεβάζεις μέχρι τον Ιούνιο, σταματάς μόλις τελειώσει το δωρεάν, αλλά κρατάς όλα τα αρχεία που έχουν ανέβει όλα αυτά τα χρόνια και ξεκινάς με 0 αρχεία σε μια άλλη εταιρεία.

Έτσι βέβαια θα έχεις τη συλλογή σου χωρισμένη στα δύο, το οποίο είναι σίγουρα ένα πολύ μεγάλο μειονέκτημα...

#18   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 25/11/2020 - 15:39

Καταρχάς να σου πω πως η εφαρμογή του OneDrive είναι εξαιρετική.

 

Συνέχεια Updates και διορθώσεις.

 

Απο 'κει και πέρα αυτό με τη προθεσμία της Google μόνο τυχαίο δεν ήταν..

 

Η πλειοψηφία που έχει τόνους φωτ/φίες εκεί μέσα (όπως και 'συ), απλά θα επιλέξει να πληρώσει πλέον απο το να συνεχίσει κάπου αλλού.

 

Το άλλο βασικό θέμα βέβαια είναι το Privacy.

 

Ευτυχώς εκεί στο δικό τους έχω ανεβάσει μόνο κάτι Wallpapers. Δεν είναι να μπλέκεις..


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#19   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 25/11/2020 - 17:26

Νομίζω η κατάλληλη στρατηγική είναι να υπολογίσεις πόσο χώρο χρειάζεσαι και να βγάλεις τιμή/όφελος.

Για άλλους το πιο σημαντικό είναι ένα απλό backup. Για μένα είναι και έξυπνα features όπως αναζήτηση, αναγνώριση και ταξινόμηση αυτόματα.

 

Εδώ έχω μία σύγκριση σε τιμές αγγλίας (πάνω κάτω η μετατροπή είναι η αντίστοιχη και σε ευρώ). Δεν ξέρω αν κάποιος που έχει revolut μπορεί να βγάλει amazon πχ για αυτό δεν το έβγαλα.

 

Επίσης όσοι είναι φοιτητές/ έχουν εταιρικό office365 έχουν μεγάλο χώρο διαθέσιμο

 

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  0001.jpg   46,74KB   109 λήψεις
  • Συνημμένο αρχείο  0002.jpg   41,13KB   111 λήψεις


#20   skoupas

skoupas

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/11/2020 - 22:28

Το Synology που αναφέρθηκε είναι καλός τρόπος backup. Το έχω αλλά δεν είναι απόλυτος τρόπος μιας και μπορεί να πάθει καμιά ζημιά με οποιοδήποτε τρόπο. Εγώ έχω δυο δίσκους πάνω με το mirroring που προσφέρει και προχθές μου έβγαλε bad sectors στον έναν. Τα 100 ευρώ που θα δώσω για αντικατάσταση, τα δίνεις στη google και περνάς αρκετό καιρό.

#21   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/11/2020 - 19:41

Το Synology που αναφέρθηκε είναι καλός τρόπος backup. Το έχω αλλά δεν είναι απόλυτος τρόπος μιας και μπορεί να πάθει καμιά ζημιά με οποιοδήποτε τρόπο. Εγώ έχω δυο δίσκους πάνω με το mirroring που προσφέρει και προχθές μου έβγαλε bad sectors στον έναν. Τα 100 ευρώ που θα δώσω για αντικατάσταση, τα δίνεις στη google και περνάς αρκετό καιρό.

Ναι έχεις δίκιο, κι εγώ νιώθω ανασφάλεια να βασίζομαι σε hardware. Βέβαια και αυτά που έχουμε στο cloud, σε κάποιο server είναι, αλλά σίγουρα κάνουν άλλο level συντήρησης οι εταιρείες...

#22   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/11/2020 - 10:19

Ένα καλό NAS κοστίζει minimum 300€ + 2x δίσκοι 4ΤΒ @100€ ο ένας, τελικό κόστος: 500€ εφάπαξ (και μπορεί να πάει παραπάνω αν επιλέξει κάποιος μηχάνημα με περισσότερα slots για δίσκους κτλ). 

 

Με την Google, τα 2TB κοστίζουν 100€ τον χρόνο. Με την Apple τα 2TB κοστίζουν 120€ τον χρόνο. 

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ και τα δύο. Έχω Apple icloud 200GB για να έχω τις φωτογραφίες μου στο οικοσύστημα (ipads, mac, apple TV) και κάθε λίγους μήνες , αφαιρώ τα βιντεάκια τα οποία περνάω στο NAS. Μέσω του NAS μπορώ και τα βλέπω στο Apple TV, στην εφαρμογή του Synology (DS photos). Απλά δεν έχω την δυνατότητα να τα βλέπω στα moments που φτιάχνει το Photos app, μαζί με τα υπόλοιπα photos ( μικρό το κακό).  Ύστερα, κάθε φορά που περνάω τα βίντεο στο NAS κάνω και ένα backup σε εξωτερικό USB δίσκο (NAS>>USB Disk) . Ώστε ακόμα κι αν χαθεί ο NAS τα βίντεο θα βρίσκονται αποθηκευμένα στο backup του εξωτερικού.  

 

Το icloud 200GB θα το πλήρωνα έτσι κι αλλιώς. 

 

Γιατί δεν τα πήγα όλα στο NAS? Γιατί το οικοσύστημα της Apple και η εφαρμογή Photos είναι απείρως ανώτερα του Synology. 

 

Με το NAS όμως κάνω κι άλλα πράγματα και πραγματικά έτσι πιάνει τόπο η αγορά του. Αν κάποιος έχει σκοπό να χρησιμοποιήσει τις επιπλέον δυνατότητες που προσφέρει (πχ timemachine backup, καταγραφικό καμερών, File Server για Videos, torrents κτλ) τότε η απόφαση για ένα NAS είναι εύκολη υπόθεση. 

 

Νομίζω ότι αν κάποιος έχει πολλά TB σε φωτογραφίες και βίντεο, και θεωρεί ασύμφορο να τα έχει σε κάποια cloud πλατφόρμα, το NAS είναι μονόδρομος.

 

Κύρια μειονεκτήματα του NAS:

 

αυξημένη πολυπλοκότητα εγκατάστασης σε σχέση με πλατφόρμες icloud/google photos κτλ

χρειάζεται περισσότερη προσοχή από τον χρήστη. Ο χρήστης είναι υπεύθυνος για τη σωστή συντήρηση του NAS, να παίρνει σωστό backup κτλ. 

Μια γρήγορη VDSL σύνδεση είναι must για να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου και εκτός σπιτιού. 

Το security είναι ευθύνη του user. Ένα κακώς στημένο NAS μπορεί να δώσει πρόσβαση στα αρχεία σε κακόβουλους και πολύ συχνα τα NAS αποτελούν στόχο επιθέσεων. 



#23   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 27/11/2020 - 11:01

#22 icon_share.png  peros550 ωραιος

#24   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2020 - 19:41

Ένα καλό NAS κοστίζει minimum 300€ + 2x δίσκοι 4ΤΒ @100€ ο ένας, τελικό κόστος: 500€ εφάπαξ (και μπορεί να πάει παραπάνω αν επιλέξει κάποιος μηχάνημα με περισσότερα slots για δίσκους κτλ).

Με την Google, τα 2TB κοστίζουν 100€ τον χρόνο. Με την Apple τα 2TB κοστίζουν 120€ τον χρόνο.

Προσωπικά χρησιμοποιώ και τα δύο. Έχω Apple icloud 200GB για να έχω τις φωτογραφίες μου στο οικοσύστημα (ipads, mac, apple TV) και κάθε λίγους μήνες , αφαιρώ τα βιντεάκια τα οποία περνάω στο NAS. Μέσω του NAS μπορώ και τα βλέπω στο Apple TV, στην εφαρμογή του Synology (DS photos). Απλά δεν έχω την δυνατότητα να τα βλέπω στα moments που φτιάχνει το Photos app, μαζί με τα υπόλοιπα photos ( μικρό το κακό). Ύστερα, κάθε φορά που περνάω τα βίντεο στο NAS κάνω και ένα backup σε εξωτερικό USB δίσκο (NAS>>USB Disk) . Ώστε ακόμα κι αν χαθεί ο NAS τα βίντεο θα βρίσκονται αποθηκευμένα στο backup του εξωτερικού.

Το icloud 200GB θα το πλήρωνα έτσι κι αλλιώς.

Γιατί δεν τα πήγα όλα στο NAS? Γιατί το οικοσύστημα της Apple και η εφαρμογή Photos είναι απείρως ανώτερα του Synology.

Με το NAS όμως κάνω κι άλλα πράγματα και πραγματικά έτσι πιάνει τόπο η αγορά του. Αν κάποιος έχει σκοπό να χρησιμοποιήσει τις επιπλέον δυνατότητες που προσφέρει (πχ timemachine backup, καταγραφικό καμερών, File Server για Videos, torrents κτλ) τότε η απόφαση για ένα NAS είναι εύκολη υπόθεση.

Νομίζω ότι αν κάποιος έχει πολλά TB σε φωτογραφίες και βίντεο, και θεωρεί ασύμφορο να τα έχει σε κάποια cloud πλατφόρμα, το NAS είναι μονόδρομος.

Κύρια μειονεκτήματα του NAS:

αυξημένη πολυπλοκότητα εγκατάστασης σε σχέση με πλατφόρμες icloud/google photos κτλ
χρειάζεται περισσότερη προσοχή από τον χρήστη. Ο χρήστης είναι υπεύθυνος για τη σωστή συντήρηση του NAS, να παίρνει σωστό backup κτλ.
Μια γρήγορη VDSL σύνδεση είναι must για να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου και εκτός σπιτιού.
Το security είναι ευθύνη του user. Ένα κακώς στημένο NAS μπορεί να δώσει πρόσβαση στα αρχεία σε κακόβουλους και πολύ συχνα τα NAS αποτελούν στόχο επιθέσεων.

Ευχαριστούμε πολύ για την εξαιρετική ανάλυση!

Με βγάζεις από τη διαδικασία να σκεφτώ έστω το ενδεχόμενο να εγκαταστήσω NAS. Όλα αυτά που αναφέρεις, μου φαίνονται πολύ μανούρα, έχοντας συνηθίσει χρόνια πλέον, την απλοϊκότητα του cloud...

Ίσως όταν ήμουν πιο πιτσιρίκα που είχα πολύ όρεξη για σκαλίσματα, να έμπαινα πιο εύκολα στη διαδικασία

#25   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 10/12/2020 - 00:41

Δωρεάν 1ΤΒ από Onedrive να το χρησιμοποιήσω;

Επανέρχομαι και το βάζω εδώ για να μου πείτε τί μπορεί να συμβαίνει ακριβώς

 

Χρειάστηκε κάποια στιγμή να κάνω προσωπικό Microsoft Teams account, Διαβάζοντας ένα άρθρο εδώ: https://zapier.com/b...oft-teams-free/ τότε έλεγε να κάνω Free organisation account.

Μετά από καιρό και όταν η Microsoft άνοιξε το Teams και σε μη εταιρικούς λογαριασμούς, συνειδητοποίησα πως έχω σε αυτό το Onedrive 1TB δωρεάν. Ο συγχρονισμός γίνεται μέσω υπολογιστή σαν ξεχωριστό onedrive client που τρέχει παράλληλα με το προσωπικό μου.  Επιλέγοντας να κάνω συγχρονισμό και στο κινητλό δεν είχα τον κωδικό

 

και ακολούθησα τη διαδικασία που περιγράφει η microsoft εδώ https://support.micr...8f-8815a8f6a6b9 για να κάνω ανάκτηση του κωδικού.

Το username μου είναι μορφής admin@ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΜΟΥΜΕΙΛ.onmicrosoft.com και έκανα ανάκτηση κανονικά με το προσωπικό μου κινητό.

 

Πριν το χρησιμοποιήσω για backup φωτογραφιών, ξέρετε τι παίζει με αυτά; αναφέρεται ως sharepoint online



#26   lelos111

lelos111

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 30/12/2020 - 06:17

Μια καλη εναλλακτικη ειναι το https://mega.nz

 

Το χρησιμοποιω αρκετα χρονια. Δινει 50GB δωρεαν και συνεχιζει με πληρωμη.

 

Με εχει βολεψει.



#27   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/01/2021 - 23:05

Ένα καλό NAS κοστίζει minimum 300€ + 2x δίσκοι 4ΤΒ @100€ ο ένας, τελικό κόστος: 500€ εφάπαξ (και μπορεί να πάει παραπάνω αν επιλέξει κάποιος μηχάνημα με περισσότερα slots για δίσκους κτλ).

Με την Google, τα 2TB κοστίζουν 100€ τον χρόνο. Με την Apple τα 2TB κοστίζουν 120€ τον χρόνο.

Προσωπικά χρησιμοποιώ και τα δύο. Έχω Apple icloud 200GB για να έχω τις φωτογραφίες μου στο οικοσύστημα (ipads, mac, apple TV) και κάθε λίγους μήνες , αφαιρώ τα βιντεάκια τα οποία περνάω στο NAS. Μέσω του NAS μπορώ και τα βλέπω στο Apple TV, στην εφαρμογή του Synology (DS photos). Απλά δεν έχω την δυνατότητα να τα βλέπω στα moments που φτιάχνει το Photos app, μαζί με τα υπόλοιπα photos ( μικρό το κακό). Ύστερα, κάθε φορά που περνάω τα βίντεο στο NAS κάνω και ένα backup σε εξωτερικό USB δίσκο (NAS>>USB Disk) . Ώστε ακόμα κι αν χαθεί ο NAS τα βίντεο θα βρίσκονται αποθηκευμένα στο backup του εξωτερικού.

Το icloud 200GB θα το πλήρωνα έτσι κι αλλιώς.

Γιατί δεν τα πήγα όλα στο NAS? Γιατί το οικοσύστημα της Apple και η εφαρμογή Photos είναι απείρως ανώτερα του Synology.

Με το NAS όμως κάνω κι άλλα πράγματα και πραγματικά έτσι πιάνει τόπο η αγορά του. Αν κάποιος έχει σκοπό να χρησιμοποιήσει τις επιπλέον δυνατότητες που προσφέρει (πχ timemachine backup, καταγραφικό καμερών, File Server για Videos, torrents κτλ) τότε η απόφαση για ένα NAS είναι εύκολη υπόθεση.

Νομίζω ότι αν κάποιος έχει πολλά TB σε φωτογραφίες και βίντεο, και θεωρεί ασύμφορο να τα έχει σε κάποια cloud πλατφόρμα, το NAS είναι μονόδρομος.

Κύρια μειονεκτήματα του NAS:

αυξημένη πολυπλοκότητα εγκατάστασης σε σχέση με πλατφόρμες icloud/google photos κτλ
χρειάζεται περισσότερη προσοχή από τον χρήστη. Ο χρήστης είναι υπεύθυνος για τη σωστή συντήρηση του NAS, να παίρνει σωστό backup κτλ.
Μια γρήγορη VDSL σύνδεση είναι must για να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου και εκτός σπιτιού.
Το security είναι ευθύνη του user. Ένα κακώς στημένο NAS μπορεί να δώσει πρόσβαση στα αρχεία σε κακόβουλους και πολύ συχνα τα NAS αποτελούν στόχο επιθέσεων.


Η καλύτερη λύση , αλλά θες bandwidth κυρίως upload έτσι προσπαθώ να παίζω καιρό αλλά δεν με βοηθάει το upload 5 ( actual 2~3) αλλά κανείς παρά πολλά επιπλέον μέχρι Apache είχα ανεβάσει με δίκη μου σελίδα

#28   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/01/2021 - 23:42

Η καλύτερη λύση , αλλά θες bandwidth κυρίως upload έτσι προσπαθώ να παίζω καιρό αλλά δεν με βοηθάει το upload 5 ( actual 2~3) αλλά μπορείς να κάνεις παρά πολλά επιπλέον μέχρι Apache είχα ανεβάσει με δίκη μου σελίδα



#29   flyer

flyer

    iPH User

  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/01/2021 - 01:06

Όσο και να περπατήσετε στο iCloud θα καταλήξετε..... :P



#30   laniel

laniel

    iPH Addict

  • 710 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/01/2021 - 02:54

Γεια και απο μενα, να πω την εξης περιπετεια μου με το onedrive της μικρομαλακης.. εχω το πακετο επι πληρωμη 100gb τα τελευταια χρονια. Πριν δυο εβδομαδες απο το pc και απ το κινητο αρχισα να κανω ταξινομιση ολες μου τις φωτο (περιπου 30-35 Gb) απ τον φακελο που ανεβαινουν σε φακελους και διεγραφα οσες δεν ηθελα, την αλλη μερα που πηγα να συνεχισω μου εβγαλε μνμ οταν πηγα να κανω login στο onedrive οτι ο λογαριασμος μου εχει κλειδωθει για παραβιαση της συμβασης παροχης υπηρεσιων ... αφου ακολουθησα τον συνδεσμο που λεει παρακατω και τους εστειλα συμπληρωμενη την φορμα που ζηταγε και ζητησα τους λογους που εγινε αυτο, η απαντηση τους ηταν οτι εγινε σοβαρη παραβιαση της συμβασης κτλ και οτι θα σταματησει αυτοματα και η οποια συνδρομη εχω και ο λογαριασμος κλειδωσε καθως μου εστειλαν και τον συνδεσμο με την συμβαση η οποια θα σου παρει κανενα μηνα να την διαβασεις. Φυσικα τους εστειλα ξανα και ξανα αλλα τιποτα, πλεον δεν μου απαντουν..
Ολες μου οι φωτο ηταν οικογενειακες διαφορα τοπια απο διακοπες...
Με συγχωρειτε αν ειμαι offtopic αλλα επειδη ειδα το παρον θεμα ειπα να πω τον πονο μου γιατι παω να σκασω..
04414877e12bc7dc72b0c5fd0f3c0d67.jpg

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες