Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Όταν με καλούν φαίνεται πως είμαι κατειλημμένος, ενώ δεν είμαι


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mozzergr

mozzergr

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 01/12/2020 - 20:48

Χαίρετε.

 

Έχω ένα iphone 7plus στο iOS 14.2, με Vodafone CU.

 

Ξαφνικά από το πρωί όταν με καλούν εμφανίζεται ο αριθμός τους για 1 δευτερόλεπτο, πέφτει η κλήση, και αμέσως μου έρχεται μήνυμα για το ποιος με κάλεσε ενώ "ήμουν κατειλημμένος". Οι καλούντες ακούν ηχογραφημένο μήνυμα πως είμαι κατειλημμένος.

 

Από τη Vodafone μου λένε πως δε φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή μου και να δοκιμάσω με άλλη συσκευή

(συγγνώμη που μένω μόνος, δεν έχω άλλη συσκευή και δε θέλω να χτυπήσω στους γείτονες εν μέσω πανδημίας "γεια σας, να βάλω για λίγο τη SIM στο κινητό σας;")

 

Με κάλεσαν στο σταθερό, μου είπαν να πληκτρολογήσω ##002#, ##21# κι ένα ακόμη που δε θυμάμαι, για να ακυρωθούν τυχόν προωθήσεις: τζίφος!

Μιλήστε με την Apple μου είπαν (πρόκοψα)!

 

Όχι δεν έχω do not disturb ενεργοποιημένο.

 

Ναι το έκλεισα κ το ξανάνοιξα 3 φορές, βγάζοντας και τη SIM.

 

Ναι έκανα reset τα network settings, απενεργοποίησα το 4G, το wifi calling είναι (οπως ήταν) OFF, call forwarding και call waiting επίσης OFF.

 

Blocked επαφές δεν έχω και το Silence Unknown Callers είναι επίσης OFF.

 

Έχω κάνει δηλαδή ότι λένε οι οδηγίες της Apple εδώ https://support.appl.../el-gr/HT204027

 

Όχι δεν το έχω δοκιμάσει σε άλλη τοποθεσία, δε θα πάρω τώρα τους δρόμους να παίρνω τηλέφωνα τους φίλους μου για να με καλέσουν μέσα στο κρύο, άσε που πήγε και σχεδόν 9 και απαγορεύεται.

 

Όχι δεν έχω κάνει restore, είπα να ρωτήσω πρώτα εδώ μήπως και έχει ξανατύχει σε κάποιον.

 

Ψάχνοντας online βρήκα αρκετούς να έχουν το ίδιο πρόβλημα, κανείς όμως δεν εδέησε να επιστρέψει και να γράψει αν και πως λύθηκε το πρόβλημα.

 

Μέχρι και την απάτη SIM swap σκέφτηκα, αλλά κλήσεις μπορώ να κάνω κανονικά, οπότε ελπίζω να μην είναι κάτι τέτοιο.

 

Σκέφτεται κανείς κάτι;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 01/12/2020 - 21:20

Πιθανόν να είσαι τυχερός και να τη γλιτώσεις μόνο με αλλαγή SIM.

 

Απο τη στιγμή που δε μπορείς να τη τσεκάρεις σε άλλο τηλ ίσως να ξεκίναγες με Restore και μετά αντ/σταση της αν παραμένει.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3   mozzergr

mozzergr

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 02/12/2020 - 22:56

Τελικά επανήλθε!

 

Τα 2 επιπλέον βήματα που έκανα ήταν:

 

α) Επαναφορά όλων των ρυθμίσεων (είχα κάνει μόνο των ρυθμίσεων δικτύου), με την οποία φαινομενικά δεν άλλαξε κάτι, αλλά κάποιος μου πρότεινε 

 

β) Κλείσιμο των δεδομένων κ μια ύστατη προσπάθεια πριν το restore, το οποίο πέτυχε!

 

Όμως όταν είχα δοκιμάσει το (β) πριν τα reset δεν είχε αποτέλεσμα. 

 

Ξανανοίγω τα δεδομένα, και πάλι όλα καλά.

 

Άντε βγάλε άκρη..

 

Πιθανολογώ πάντως ότι το ξεμπλόκαρε το Reset All Settings.

 

Ευτυχώς γλύτωσα το restore γιατί θα μου έπαιρνε μέρες.

 

Ελπίζω να μην ξαναπαρουσιαστεί, όπως και να βοηθηθεί κάποιος από τα παραπάνω αν του τύχει κάτι αντίστοιχο.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες