Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iMac 27” mid 2015 κολλάει


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 13/12/2020 - 13:15

Καλησπέρα έχω ένα iMac του 2015 με το τελευταίο Big Sur και έχει αρχίσει και μου κολλάει τρομακτικά σε φάση κου χάνει πλέον το όλο smooth περιβάλλον που συναντάς σε κάποιο iMac.

Όταν ανοίγω έναν φάκελο ή το finder κάνει αρκετή ώρα να ανταποκριθεί , όταν το ξυπνάω από sleep
Mode κάνει περίπου 5 δευτερόλεπτα από το να ανκιξει η μαύρη οθόνη κτ ..

Η ερωτηση μου είναι η εξής , υπάρχει κάποια ρουτίνα κάποιο πρόγραμμα να τρέξω να ισιώσει κάπως η κατάσταση ;

Τα specs που έχει το iMac είναι i5 CPU 8 GB ram και 1TB HDD


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimdem

jimdem

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/12/2020 - 15:54

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα σε iMac 2017 με fusion. Και απ'όσο είδα πάρα πολλά άτομα παγκοσμίως. Ας ελπίσουμε αύριο-μεθαύριο με την 11.1 να λυθεί το θέμα γιατί είδα ακόμα και με clean install δε λύνεται το θέμα



#3   cordonnier

cordonnier

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 13/12/2020 - 19:24

Γεια σας!
Δεν υπάρχει λύση με αναβαθμίσεις και προγράμματα. Το Big Sur έχει εντελώς νέα φιλοσοφία ανάγνωσης αρχείων, πόρων κλπ
Θέλει clean install με πλήρη διαγραφή από πριν του Macintosh HD - Data και του Macintosh HD. Δημιουργία εκ νέου του Macintosh HD με το Disk Utility και επιλογή του στην πορεία για την εγκατάσταση. Η εγκατάσταση μόνη της θα φτιάξει το Macintosh HD Data και θα διατηρηθεί και το fusion.

Είχα ακριβώς τα ίδια προβλήματα σε ενοχλητικό βαθμό: 90” για εκκίνηση άλλο ένα λεπτό για είσοδο και απίστευτο lagging με τον finder και όλα αυτά τα γνωστά που λέτε. Πλέον σε 35”-40” έχουν ξεκινήσει τα πάντα.

Σημ. μην κάνετε επαναφορά από time machine κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης! Αφήστε το για μετά. Αν έχετε δεύτερο Mac κάντε επαναφορά από κει αντί του time machine.
Αν έχετε διαφορετικές RAM βγάλτε της μικρότερες. Πχ 2*8 + 2*4 βγάλτε τις 4αρες κι αφήστε τις 2 που θα χρησιμοποιήσετε στις θέσεις 2 και 4.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: cordonnier, 13/12/2020 - 19:33


#4   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 13/12/2020 - 19:55

Υπάρχει κάπου η διαδικασία για το πως θα κάνω clean install?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   jimdem

jimdem

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/12/2020 - 20:27

Γεια σας!
Δεν υπάρχει λύση με αναβαθμίσεις και προγράμματα. Το Big Sur έχει εντελώς νέα φιλοσοφία ανάγνωσης αρχείων, πόρων κλπ
Θέλει clean install με πλήρη διαγραφή από πριν του Macintosh HD - Data και του Macintosh HD. Δημιουργία εκ νέου του Macintosh HD με το Disk Utility και επιλογή του στην πορεία για την εγκατάσταση. Η εγκατάσταση μόνη της θα φτιάξει το Macintosh HD Data και θα διατηρηθεί και το fusion.

Είχα ακριβώς τα ίδια προβλήματα σε ενοχλητικό βαθμό: 90” για εκκίνηση άλλο ένα λεπτό για είσοδο και απίστευτο lagging με τον finder και όλα αυτά τα γνωστά που λέτε. Πλέον σε 35”-40” έχουν ξεκινήσει τα πάντα.

Σημ. μην κάνετε επαναφορά από time machine κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης! Αφήστε το για μετά. Αν έχετε δεύτερο Mac κάντε επαναφορά από κει αντί του time machine.
Αν έχετε διαφορετικές RAM βγάλτε της μικρότερες. Πχ 2*8 + 2*4 βγάλτε τις 4αρες κι αφήστε τις 2 που θα χρησιμοποιήσετε στις θέσεις 2 και 4.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Άρα μονόδρομος η καθαρή εγκατάσταση ε; Έχω 1 υπολογιστή μόνο και έχω time machine backup σε εξωτερικό σκληρό. Άρα κάνω clean install και αφότου ανοίξει κανονικά μετά κάνω την επαναφορά απο time machine? Επίσης που βοηθάει η μείωση της ram?

 

Υπάρχει κάπου η διαδικασία για το πως θα κάνω clean install?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ίσως σε βοηθήσει αυτό https://support.appl.../el-gr/HT204904



#6   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 13/12/2020 - 20:30

Δεν θα πρέπει να φτιάξω bootable usb ?

Το diskmaker δεν υποστηρίζει Big Sur.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#7   cordonnier

cordonnier

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 14/12/2020 - 00:07

Άρα μονόδρομος η καθαρή εγκατάσταση ε; Έχω 1 υπολογιστή μόνο και έχω time machine backup σε εξωτερικό σκληρό. Άρα κάνω clean install και αφότου ανοίξει κανονικά μετά κάνω την επαναφορά απο time machine? Επίσης που βοηθάει η μείωση της ram?

Ίσως σε βοηθήσει αυτό https://support.appl.../el-gr/HT204904

Μονόδρομος η καθαρή εγκατάσταση, ναι! Αρκεί να γίνει σωστά. Αύριο θα σας δώσω συνδεσμους που ακολούθησα για να το κάνω. Το bootable usb είναι εύκολο με terminal.
Η μείωση της RAM δεν είναι το θέμα, οι διαφορετικές RAM είναι πρόβλημα. 4 ίδιες ναι, αλλά οι 2 4αρες εργοστασιακές συν 2 μεγαλύτερες δεν διαβάζονται σωστά. Δεν πετυχαίνεις διάφορες στις επιδόσεις και ίσως λειτουργεί και επιβαρυντικά. Καλύτερα να έχεις 2*16 σύνολο 32gb RAM παρά 40gb
Εκτός αν προσθέσει κανείς άλλες 2*4 σύνολο 4*4gb=16gb RAM

Μη διστάσετε να μου στείλετε μήνυμα για λεπτομέρειες ή ρωτήστε κι εδώ, όταν έχω χρόνο θα σας καθοδηγήσω λεπτομερώς.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: cordonnier, 14/12/2020 - 00:15


#8   rstoned

rstoned

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 14/12/2020 - 18:32

Μονόδρομος η καθαρή εγκατάσταση, ναι! Αρκεί να γίνει σωστά. Αύριο θα σας δώσω συνδεσμους που ακολούθησα για να το κάνω. Το bootable usb είναι εύκολο με terminal.
Η μείωση της RAM δεν είναι το θέμα, οι διαφορετικές RAM είναι πρόβλημα. 4 ίδιες ναι, αλλά οι 2 4αρες εργοστασιακές συν 2 μεγαλύτερες δεν διαβάζονται σωστά. Δεν πετυχαίνεις διάφορες στις επιδόσεις και ίσως λειτουργεί και επιβαρυντικά. Καλύτερα να έχεις 2*16 σύνολο 32gb RAM παρά 40gb
Εκτός αν προσθέσει κανείς άλλες 2*4 σύνολο 4*4gb=16gb RAM

Μη διστάσετε να μου στείλετε μήνυμα για λεπτομέρειες ή ρωτήστε κι εδώ, όταν έχω χρόνο θα σας καθοδηγήσω λεπτομερώς.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δώσε πληροφορίες αν μπορείς γιατί με αυτά που ακούω προβληματίζομαι αν πρέπει να το περάσω.
Έχω ένα iMac (21.5-inch, Late 2015) - 2,8 GHz Intel Core i5 - Memory 8 GB 1867 MHz DDR3   Έχει αντικατασταθεί ο σκληρός με SSD CRUCIAL MX500 1TB.



#9   cordonnier

cordonnier

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 14/12/2020 - 18:50

bootable disk εδώ:  https://appleworldhellas.com/πώς-να-δημιουργήσετε-ένα-bootable-macos-big-sur-usb-install-drive-video/

 

μετά αυτό:   https://www.macworld...et-mac-3494564/

 

και μετά άνοιγμα του iMac, κράτημα του "option" μέχρι να εμφανιστεί το περιεχόμενο του USB stick για να γινει επιλογη εγκαταστασης στον Macintosh HD, τον οποίο όπως ανέφερα πιο πάνω θα τον φτιάξετε ξανά γιατί στο προηγούμενο βήμα θα τον διαγράψετε.

 

αν ο υπολογιστής δεν είναι επίσημα συμβατός με big sur, εγώ δεν θα το ρίσκαρα. Παρόλα ατά υπάρχει κι αυτό: https://www.macworld...ld-mac-3654960/



#10   jimdem

jimdem

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/12/2020 - 09:58

Με το backup τι γίνεται; Τώρα έχω έναν εξωτερικό δίσκο για time machine. Πως μπορώ να σιγουρευτώ οτι δε θα χάσω τίποτα με την παραπάνω διαδικασία και μετά θα περαστούν όλα όπως ήταν;



#11   cordonnier

cordonnier

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 15/12/2020 - 15:28

Με το backup τι γίνεται; Τώρα έχω έναν εξωτερικό δίσκο για time machine. Πως μπορώ να σιγουρευτώ οτι δε θα χάσω τίποτα με την παραπάνω διαδικασία και μετά θα περαστούν όλα όπως ήταν;

 

 

 

Για σιγουριά, κάνεις ένα τελευταίο time machine. Αποθηκεύεις και τα πιο σημαντικα αρχεία χωριστά μια απλή αντιγραφή σε εναν άλλο σκληρό και όσα μπορείς στο iCloud.
To time machine  κανει ολοκληρωτική αποθήκευση, αν το τρέξεις full θα δεις μπροστά σου τον ίδιο υπολογιστή με πριν. Όταν φτάσεις εκεί όμως, καλύτερα κάνε τα όλα αυτά ένα ένα και όχι όλα μαζί. Πρωτα εφαρμογές, επανεκκίνηση, μετά προφίλ, επανκ. κλπ κλπ. Υπομονή θέλει! Σας είπα ότι είναι εντελώς νέο σύστημα με διαφορετικό τρόπο ανάγνωσης αρχειων, πόρων κλπ


Τελευταία επεξεργασία από: cordonnier, 15/12/2020 - 15:29


#12   jimdem

jimdem

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/12/2020 - 15:30

Για σιγουριά, κάνεις ένα τελευταίο time machine. Αποθηκεύεις και τα πιο σημαντικα αρχεία χωριστά μια απλή αντιγραφή σε εναν άλλο σκληρό και όσα μπορείς στο iCloud.
To time machine  κανει ολοκληρωτική αποθήκευση, αν το τρέξεις full θα δεις μπροστά σου τον ίδιο υπολογιστή με πριν. Όταν φτάσεις εκεί όμως, καλύτερα κάνε τα όλα αυτά ένα ένα και όχι όλα μαζί. Π΄ρωτα εφαρμογές, επανεκκίνηση, μετά προφίλ, επανκ. κλπ κλπ. Υπομονή θέλει! Σας είπα ότι είναι εντελώς νέο σύστημα με διαφορετικό τρόπο ανάγνωσης αρχειων, πόρων κλπ

Οπότε ακολουθώντας τις οδηγίες που έγραψες, στο τέλος μετά την καθαρή εγκατάσταση, κάνουμε boot, ανοίγουμε migration assistant και περνάμε κάθε κατηγορία ξεχωριστά απο το backup σωστά;



#13   cordonnier

cordonnier

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 15/12/2020 - 15:43

Οπότε ακολουθώντας τις οδηγίες που έγραψες, στο τέλος μετά την καθαρή εγκατάσταση, κάνουμε boot, ανοίγουμε migration assistant και περνάμε κάθε κατηγορία ξεχωριστά απο το backup σωστά;

Σωστά! Και κατά τη γνώμη μου αν μπορείς κάποια κατηγορία να την αποφύγεις και να ασχοληθείς από την αρχή στο στήσιμο της, κάν'το. Εγώ μόνο εφαρμογές πέρασα.
Αλλά θα κάνεις κι ένα time machine πριν από την επαναφορά, ώστε αν κάτι δεις ότι σου το κάνει αργό το μηχάνημα να επανέλθεις. Η άριστη δουλειά είναι να επαναφέρεις μόνο αρχεία αν δεν βαριέσαι να περάσεις τις εφαρμογές μία μία.

Αλλά να έχετε όλοι υπ΄όψη, ότι το σημαντικότερο βήμα είναι το σβήσιμο στο Βοήθημα Δίσκων (πρώτα: προβολή ---> εμφάνιση όλων των συσκευών // επεξεργασία ---> διαγραφή τόμου ! ) διαγραφή τόμου: Macintosh HD Data ---> διαγραφή τόμου: Macintosh HD ---> προσθήκη τόμου: Macintosh HD (τσεκάροντας το "Περιέκτης disk(x)" !! κάτω από το Fusion Drive )

 

και επιλογή πλέον του νέου Macintosh HD ως δίσκου εγκατάστασης.

 

Αν δεν τα διαγράψετε αυτά, δεν θα σας αφήσει το σύστημα να τα χρησιμοποιήσετε, θα φτιάξει καινούριο Macintosh HD Δεδομένα (Data) 2


Τελευταία επεξεργασία από: cordonnier, 15/12/2020 - 15:44


#14   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.008 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2020 - 16:36

Καλησπέρα έχω ένα iMac του 2015 με το τελευταίο Big Sur και έχει αρχίσει και μου κολλάει τρομακτικά σε φάση κου χάνει πλέον το όλο smooth περιβάλλον που συναντάς σε κάποιο iMac.

Όταν ανοίγω έναν φάκελο ή το finder κάνει αρκετή ώρα να ανταποκριθεί , όταν το ξυπνάω από sleep
Mode κάνει περίπου 5 δευτερόλεπτα από το να ανκιξει η μαύρη οθόνη κτ ..

Η ερωτηση μου είναι η εξής , υπάρχει κάποια ρουτίνα κάποιο πρόγραμμα να τρέξω να ισιώσει κάπως η κατάσταση ;

Τα specs που έχει το iMac είναι i5 CPU 8 GB ram και 1TB HDD


Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα σου προτεινα πριν κανεις οτιδηποτε να εγκαταστησεις πρωτα το σημερινo update 11.1

 

 

 

edit:

Να αντικαταστησεις οπωσδηποτε τον HDD με ενα SSD

 

και αν μπορεις να του βαλεις 2Χ8GB RAM αν εχεις τον 27''


Τελευταία επεξεργασία από: jig, 15/12/2020 - 16:40

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#15   cordonnier

cordonnier

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 15/12/2020 - 16:41

Θα σου προτεινα πριν κανεις οτιδηποτε να εγκαταστησεις πρωτα το σημερινo update 11.1

 

 

 

edit:

Να αντικαταστησεις οπωσδηποτε τον HDD με ενα SSD

 

και αν μπορεις να του βαλεις 2Χ8GB RAM

Να κάνεις το update εννοείται! Αν και μόλις διάβασα τις διορθώσεις και δε δίνω ελπίδες...
Για τη RAM σας τα έγραψα πιο πάνω, ή κρατάς τις 2Χ4 και βάζεις άλλες 2Χ4 ή πετάς τις 2Χ4 για να μπουν μόνο οι 2Χ8

 

Και στο κάτω κάτω, ένα μηχάνημα του 2015 με συνεχείς αναβαθμίσεις που δεν έχει κάνει ποτέ clean install, μάλλον ήρθε η ώρα του να αναπνεύσει.


Τελευταία επεξεργασία από: cordonnier, 15/12/2020 - 16:43


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες