Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μεταφορά σε άλλο AppleID


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mathewgx

mathewgx

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/12/2020 - 14:39

Καλησπέρα.

Αν φτιάξω ένα άλλο AppleID μπορώ να μεταφέρω τα δεδομένα μου (επαφές , υπομνήσεις και ημερολόγια) από το παλιό στο καινούργιο;

Ευχαριστώ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/12/2020 - 15:34

Χειροκίνητα μόνο.

Π.χ. επαφές μπορείς να κάνεις απο iCloud.com Export σε vCard να το περάσεις στο νέο iD.

Διαφορετικά μπορείς απλά να αλλάξεις το Mail.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3   mathewgx

mathewgx

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/12/2020 - 15:45

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δυστυχώς δεν αρκεί η αλλαγή του mail.

Αυτο που θέλω είναι με την αλλαγή του AppleID να πάρω άλλο ένα free trial του apple music. Ελπίζω δηλαδή...



#4   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/12/2020 - 19:19

Μπακαλίστικα μπορείς απλά να περάσεις το νέο στη συσκευή και να κάνεις Claim το Free 3μηνο.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#5   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/02/2023 - 20:06

Χειροκίνητα μόνο.

Π.χ. επαφές μπορείς να κάνεις απο iCloud.com Export σε vCard να το περάσεις στο νέο iD.

Διαφορετικά μπορείς απλά να αλλάξεις το Mail.


Αυτό που δεν χώνεψα ποτέ είναι να μην επιτρέπει να μεταφέρεις λογαριασμό AppStore, δηλαδή αλλάζοντας το email από gmail, outlook κλπ σε iCloud email ώστε να είναι ενοποιημένα σε ένα ενιαίο επαφές, αγορές κλπ! Εκτός και αν πλέον υπάρχει τρόπος;

#6   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/02/2023 - 20:05

Χειροκίνητα μόνο.

Π.χ. επαφές μπορείς να κάνεις απο iCloud.com Export σε vCard να το περάσεις στο νέο iD.

Διαφορετικά μπορείς απλά να αλλάξεις το Mail.

Νίκο, έχω ένα λογαριασμό με gmail από παλιά με το οποίο έχω αγοράσει σχεδόν όλες τις εφαρμογές, τραγούδια κλπ. Μετέπειτα λόγω και δημιουργίας @me.com έχω και αυτό το λογαριασμό με τον οποίο έχω ως backup iCloud, επαφές, ημερολόγια κλπ. Μπορώ να συγχωνεύσω αυτούς τους 2 και να έχω ένα λογαριασμό κατά προτίμηση το @me.com για είσοδο σε συσκευές, backup, αγορές και όλες τις διεργασίες; Αν ναι, πως μπορεί να γίνει, χωρίς να κάνω κάτι λάθος;


Τελευταία επεξεργασία από: gousias, 27/02/2023 - 20:05


#7   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/02/2023 - 23:07

Υπάρχουν προγράμματα στο PC σου που κάνουν τη μεταφορά όπως το AnyTrans.

 

Εναλλακτικά χειροκίνητα.

 

Οι επαφές π.χ. έχουν απο iCloud.com επιλογή Export to vCard που κάνεις Import στον λογ/σμό που θες.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#8   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/02/2023 - 23:19

Υπάρχουν προγράμματα στο PC σου που κάνουν τη μεταφορά όπως το AnyTrans.

 

Εναλλακτικά χειροκίνητα.

 

Οι επαφές π.χ. έχουν απο iCloud.com επιλογή Export to vCard που κάνεις Import στον λογ/σμό που θες.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το κομμάτι των αγορασμένων εφαρμογών κλπ. Αλλάζοντας το gmail στο λογαριασμό για Appstore με email @me.com, δεν έχω καταλάβει ακόμη αν θα συγχωνευθεί με τον λογαριασμό του τελευταίου email @me.com, δηλαδή με τις αγορές που είχαν γίνει και σε αυτόν.

 

Μία δοκιμή, δεν... έπεισε!!! Εμφάνισε το παρακάτω μήνυμα:

You can only add the @me.com address that is already on file in your account.


Τελευταία επεξεργασία από: gousias, 27/02/2023 - 23:26


#9   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 27/02/2023 - 23:25

Ο πλάγιος τρόπος είναι να κάνεις τότε μια οικογένεια και θεωρώ πως θα μπορείς να χρησιμοποιείς της αγορές από το Apple ID που θέλεις


Sent from my iPad using Tapatalk

#10   nikolaros

nikolaros

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nikolaros

Δημοσίευση 27/02/2023 - 23:45

οι εφαρμογές δεν συγχωνεύονται , αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να τις χρησιμοποιησεις ή και να κάνουν τις ανανεώσεις (όταν αυτές βγαίνουν).Εγώ έχω το βασικό μου mail - λογαριασμό με συγχρονισμό στο iCloud και παραλληλα χρησιμοποιω εφαρμογες απο 3 διαφορετικους λογαριασμούς, 2 αμερικανικους και 1 αγγλικο.Χρησιμοποιω όλες τις εφαρμογες που ειχα αγορασει και συμβαινει χρόνια τωρα έχοντας αλλάξει και συσκευες χωρις κανενα προβλημα.

Εσύ τώρα μπορείς να δημιουργήσεις ένα νέο λογαρισμο να πάρεις το free όποτε μετά στο iCloud και στο appstore  θα αλλαξεις στο παλιο σου λογαρισμο αλλά στο music  θα αφησεις το νεο λογαριασμο.


Τελευταία επεξεργασία από: nikolaros, 27/02/2023 - 23:49


#11   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 28/02/2023 - 00:13

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το κομμάτι των αγορασμένων εφαρμογών κλπ. Αλλάζοντας το gmail στο λογαριασμό για Appstore με email @me.com, δεν έχω καταλάβει ακόμη αν θα συγχωνευθεί με τον λογαριασμό του τελευταίου email @me.com, δηλαδή με τις αγορές που είχαν γίνει και σε αυτόν.

 

Μία δοκιμή, δεν... έπεισε!!! Εμφάνισε το παρακάτω μήνυμα:

You can only add the @me.com address that is already on file in your account.

Εφαρμογές όχι.

 

Μόνο ο,τι υπάρχει απο στο iCloud απο ρυθμίσεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#12   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/02/2023 - 09:46

Ουσιαστικά με ενδιέφερε να έχω μόνο ένα λογαριασμό στο iCloud/AppStore κλπ με όλα περασμένα (εφαρμογές, επαφές κλπ) οπότε για αυτό έθεσα εξαρχής το ερώτημα μου, δεν με ενδιαφέρει να έχω 2 λογαριασμούς.

Από ότι φαίνεται δεν είναι εφικτό! 

 

οι εφαρμογές δεν συγχωνεύονται , αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να τις χρησιμοποιησεις ή και να κάνουν τις ανανεώσεις (όταν αυτές βγαίνουν).Εγώ έχω το βασικό μου mail - λογαριασμό με συγχρονισμό στο iCloud και παραλληλα χρησιμοποιω εφαρμογες απο 3 διαφορετικους λογαριασμούς, 2 αμερικανικους και 1 αγγλικο.Χρησιμοποιω όλες τις εφαρμογες που ειχα αγορασει και συμβαινει χρόνια τωρα έχοντας αλλάξει και συσκευες χωρις κανενα προβλημα.

Εσύ τώρα μπορείς να δημιουργήσεις ένα νέο λογαρισμο να πάρεις το free όποτε μετά στο iCloud και στο appstore  θα αλλαξεις στο παλιο σου λογαρισμο αλλά στο music  θα αφησεις το νεο λογαριασμο.

Όμως στα updates κάθε φορά, θα πρέπει να περνάς τον αντίστοιχο λογαριασμό για να κάνει την αναβάθμιση της εφαρμογής που αγοράστηκε με τον συγκεκριμένο λογαριασμό!


Τελευταία επεξεργασία από: gousias, 28/02/2023 - 09:46





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες