Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

IPhone 12 apple carplay


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   ilzals

ilzals

    iPH Member

  • 202 μηνύματα

Δημοσίευση 19/12/2020 - 23:13

Έχω ένα pioneer aftermarket. Υπάρχει καμία φθηνή λύση; Δλδ αυτό που λες ότι κάνει στο Ali 25€ θα κάνει σε μένα;

ισως δεν το έχω δοκιμάσει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 19/12/2020 - 23:21

Έχεις κάποιο λινκ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#18   ilzals

ilzals

    iPH Member

  • 202 μηνύματα

Δημοσίευση 19/12/2020 - 23:25

δεν το ξέρω αυτό.

και εγώ Tiguan του 2017 έχω. το έχω μόνιμα συνδεμένο με το usb και συνδέομαι με bluetooth.

αυτό που έδωσα εγώ?? 90€ κάνει και το χρησιμοποιώ σε εργοστασιακή οθόνη της vw. Tiguan 2017.

βλέπω στο ali βάση για ασύρματη φόρτιση για το tiguan αλλά νομοζω ότι δεν κανει στο δικό μας από 2017!λεει
https://m.aliexpress..._640x640Q90.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#19   pantelisvl

pantelisvl

    iPH Addict

  • 824 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:pvlassis

Δημοσίευση 19/12/2020 - 23:27

βλέπω στο ali βάση για ασύρματη φόρτιση για το tiguan αλλά νομοζω ότι δεν κανει στο δικό μας από 2017!λεει
https://m.aliexpress..._640x640Q90.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

σου στελνω σε μνμ οτι εχω βάλει στο αμαξι μου



#20   ilzals

ilzals

    iPH Member

  • 202 μηνύματα

Δημοσίευση 19/12/2020 - 23:48

σου στελνω σε μνμ οτι εχω βάλει στο αμαξι μου

ok


Sent from my iPhone using Tapatalk

#21   giagal

giagal

    iPH Member

  • 242 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 20/12/2020 - 01:54

Εγώ έχοντας ένα Ford Focus που χρησιμοποιεί σύστημα sync 2 έχει δυνατότητα συγχρονισμού του κινητού είτε με Bluetooth είτε με usb. Στην σύνδεση όμως με usb δουλεύουν παράλληλα και κάποιες φωνητικές εντολές π.χ να επιλέγεις το τραγούδι που θέλεις να παίξει με φωνητική εντολή. Για να συνδέσεις όμως το κινητό με καλώδιο usb απαιτείται το καλώδιο να αναγνωρίζεται ως γνήσιο. Και ήθελα την βοήθεια σας αν υπάρχει, πέραν προφανώς του γνήσιου usb καλωδίου, κάποιο άλλο που να αναγνωρίζεται ως γνήσιο.

#22   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 20/12/2020 - 04:37

Εγώ έχοντας ένα Ford Focus που χρησιμοποιεί σύστημα sync 2 έχει δυνατότητα συγχρονισμού του κινητού είτε με Bluetooth είτε με usb. Στην σύνδεση όμως με usb δουλεύουν παράλληλα και κάποιες φωνητικές εντολές π.χ να επιλέγεις το τραγούδι που θέλεις να παίξει με φωνητική εντολή. Για να συνδέσεις όμως το κινητό με καλώδιο usb απαιτείται το καλώδιο να αναγνωρίζεται ως γνήσιο. Και ήθελα την βοήθεια σας αν υπάρχει, πέραν προφανώς του γνήσιου usb καλωδίου, κάποιο άλλο που να αναγνωρίζεται ως γνήσιο.

Σε Focus με Sync 3 χρησιμοποιώ Anker χωρίς πρόβλημα. 



#23   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 24/07/2021 - 10:20

Παιδιά καλημέρα,

 

Το αυτοκίνητό μου έχει εργοστασιακό ενσύρματο Apple car play. Όταν συνδέω το κινητό μου (με καλώδιο μέσω USB) με το apple car play  αυτό ταυτόχρονα φορτίζει. Ένας γνωστός μου, μου είπε ότι κατάστρεψε την μπαταρία του iphone του, επειδή το έβαζε να φορτίζει μέσω τη θύρας USB του αυτοκινήτου, προκειμένου να έχει ενεργό το Apple car play. 

 

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Η φόρτιση του κινητού από το αυτοκίνητο επηρεάζει την διάρκεια ζωής της μπαταρίας του τηλεφώνου;

 

Ευχαριστώ

Φίλιππος 



#24   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 24/07/2021 - 12:15

Μπούρδες, με συγχωρείς για την έκφραση, αλλά δεν άντεξα. Σχεδόν δύο χρόνια χρήσης, το 12 Pro Max είναι στο 100% (το έχω περίπου 9 μήνες) ενώ το προηγούμενο μου κινητό έπεσε κατα 4% η «υγεία» (ο θεός να την κάνει υγεία) της μπαταρίας σε λίγο μεγαλύτερο διάστημα. Καλύτερα πολλές και μικρές φορτίσεις, παρά μια μεγάλη τη νύχτα. Μην αγχώνεσαι, θα είσαι σίγουρα ΟΚ


Sent from my iPad using Tapatalk

#25   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 24/07/2021 - 12:46

Έλα μην αγχωνεσαι , άλλαξε αυτοκίνητο και πάρε ένα χωρίς car play! Έτσι θα είναι 100% η υγεία του κινητού!

Σορρυ για το "ειρωνικό" σχόλιο αλλά είναι απλά ΕΝΑ ΚΙΝΗΤΟ! Το πήρατε για να σας διευκολύνει στην καθημερινότητα σας και όχι για να το έχετε σε "γυάλα" μη τυχόν πέσει το ποσοστό της μπαταρίας! ΧΑΡΕΙΤΕ ΤΟ!!!

#26   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 25/07/2021 - 05:50

Παιδιά καλημέρα,

Το αυτοκίνητό μου έχει εργοστασιακό ενσύρματο Apple car play. Όταν συνδέω το κινητό μου (με καλώδιο μέσω USB) με το apple car play αυτό ταυτόχρονα φορτίζει. Ένας γνωστός μου, μου είπε ότι κατάστρεψε την μπαταρία του iphone του, επειδή το έβαζε να φορτίζει μέσω τη θύρας USB του αυτοκινήτου, προκειμένου να έχει ενεργό το Apple car play.

Ισχύει κάτι τέτοιο?
Η φόρτιση του κινητού από το αυτοκίνητο επηρεάζει την διάρκεια ζωής της μπαταρίας του τηλεφώνου;

Ευχαριστώ
Φίλιππος


Κάποτε έκανα πολλά ταξίδια και πήγαινα με το Gps του κινητού στο Apple CarPlay βαλμένο συνέχεια στη φόρτιση με 100% μπαταρία.
Αυτό φθείρει την μπαταρία όπως και να έχει.

Α) Υπάρχουν usb ανταπτορες αν θες που υποστηρίζουν ασύρματο CarPlay στο αυτοκίνητο (δες μοντελα carkit ανάλογα την μάρκα του αυτοκινήτου σου ) χωρίς απαραίτητα να φορτίζεις συνεχώς το κινητό.

Β) Επίσης για μικρές αστικες διαδρομές δεν έχεις θέμα αν φορτίσει και λίγο το κινητό δεν προλαβαίνει να το πάει 100%. Στις μεγάλες διαδρομές τύπου εκδρομή , φορτώνεις Gps κατευθείαν στην οθόνη του αυτοκίνητου , αν γίνεται ώστε να μην χρησιμοποιείς συνεχώς το κινητό. Έτσι δεν χρειάζεται να το έχεις μόνιμα στη φόρτιση παρά μόνο αν θες να ακούσεις podcasts, μουσική κλπ.

Το κόλπο είναι η μπαταρία σου να είναι πάντα κάπου ανάμεσα στο 20%-80%.
ακόμα και στο αυτοκίνητο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#27   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 25/07/2021 - 21:49

Κάποτε έκανα πολλά ταξίδια και πήγαινα με το Gps του κινητού στο Apple CarPlay βαλμένο συνέχεια στη φόρτιση με 100% μπαταρία.
Αυτό φθείρει την μπαταρία όπως και να έχει.

Α) Υπάρχουν usb ανταπτορες αν θες που υποστηρίζουν ασύρματο CarPlay στο αυτοκίνητο (δες μοντελα carkit ανάλογα την μάρκα του αυτοκινήτου σου ) χωρίς απαραίτητα να φορτίζεις συνεχώς το κινητό.

Β) Επίσης για μικρές αστικες διαδρομές δεν έχεις θέμα αν φορτίσει και λίγο το κινητό δεν προλαβαίνει να το πάει 100%. Στις μεγάλες διαδρομές τύπου εκδρομή , φορτώνεις Gps κατευθείαν στην οθόνη του αυτοκίνητου , αν γίνεται ώστε να μην χρησιμοποιείς συνεχώς το κινητό. Έτσι δεν χρειάζεται να το έχεις μόνιμα στη φόρτιση παρά μόνο αν θες να ακούσεις podcasts, μουσική κλπ.

Το κόλπο είναι η μπαταρία σου να είναι πάντα κάπου ανάμεσα στο 20%-80%.
ακόμα και στο αυτοκίνητο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Καλησπέρα φίλε μου

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Χρειάζομαι μια διευκρίνηση όσον αφορά το Β. που αναφέρεις ότι:

" Στις μεγάλες διαδρομές τύπου εκδρομή , φορτώνεις Gps κατευθείαν στην οθόνη του αυτοκίνητου " Τι ακριβώς εννοείς ? Πως γίνεται αυτό?

 

Σε ευχαριστώ και πάλι



#28   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/07/2021 - 07:20

Καλησπέρα φίλε μου
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Χρειάζομαι μια διευκρίνηση όσον αφορά το Β. που αναφέρεις ότι:
" Στις μεγάλες διαδρομές τύπου εκδρομή , φορτώνεις Gps κατευθείαν στην οθόνη του αυτοκίνητου " Τι ακριβώς εννοείς ? Πως γίνεται αυτό?

Σε ευχαριστώ και πάλι


Έχει εφαρμογή Gps η οθόνη του αυτοκινήτου ανεξάρτητα από το Apple car play.
Στα ταξίδια δουλεύω με αυτό αντί να έχω το apple car play συνδεδεμένο με το κινητό και να τρώει μπαταρία συνεχώς και φορτίζει συνεχώς.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#29   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 26/07/2021 - 09:57

Έχει εφαρμογή Gps η οθόνη του αυτοκινήτου ανεξάρτητα από το Apple car play.
Στα ταξίδια δουλεύω με αυτό αντί να έχω το apple car play συνδεδεμένο με το κινητό και να τρώει μπαταρία συνεχώς και φορτίζει συνεχώς.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σου

Καλημέρα



#30   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 26/07/2021 - 10:45

Μπούρδες, με συγχωρείς για την έκφραση, αλλά δεν άντεξα. Σχεδόν δύο χρόνια χρήσης, το 12 Pro Max είναι στο 100% (το έχω περίπου 9 μήνες) ενώ το προηγούμενο μου κινητό έπεσε κατα 4% η «υγεία» (ο θεός να την κάνει υγεία) της μπαταρίας σε λίγο μεγαλύτερο διάστημα. Καλύτερα πολλές και μικρές φορτίσεις, παρά μια μεγάλη τη νύχτα. Μην αγχώνεσαι, θα είσαι σίγουρα ΟΚ


Sent from my iPad using Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ ...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες