Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Νέα μπαταρία και ασυνέπεια στο ποσοστό


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Olja

Olja

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 06/01/2021 - 06:33

Καλημέρα σε όλους. Έχω ένα iphone xr και χθες αντικατέστησα τη μπαταρία του στην isystem. Η νέα μπαταρία ήρθε με ποσοστό γύρω στο 30% και της έκανα μία πλήρη φόρτιση, όπως μου είπαν. Το θέμα είναι ότι είχε κολλήσει στο 100% για πολλές ώρες (έβλεπα βίντεο στο youtube για μισή ώρα και δεν έπεσε ούτε μία μονάδα) και μετά έπεφτε αφύσικα αργά. Αντιθέτως, όταν πήγα για ύπνο ήταν γύρω στο 80% και το πρωί που ξύπνησα είχε πέσει στο 68%. Πιστεύετε ότι έχει πρόβλημα η μπαταρία ή χρειάζεται κάποιες φορτίσεις για να στρώσει; Μήπως πρέπει να γίνει καλιμπράρισμα;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 06/01/2021 - 07:59

Καλημέρα σε όλους. Έχω ένα iphone xr και χθες αντικατέστησα τη μπαταρία του στην isystem. Η νέα μπαταρία ήρθε με ποσοστό γύρω στο 30% και της έκανα μία πλήρη φόρτιση, όπως μου είπαν. Το θέμα είναι ότι είχε κολλήσει στο 100% για πολλές ώρες (έβλεπα βίντεο στο youtube για μισή ώρα και δεν έπεσε ούτε μία μονάδα) και μετά έπεφτε αφύσικα αργά. Αντιθέτως, όταν πήγα για ύπνο ήταν γύρω στο 80% και το πρωί που ξύπνησα είχε πέσει στο 68%. Πιστεύετε ότι έχει πρόβλημα η μπαταρία ή χρειάζεται κάποιες φορτίσεις για να στρώσει; Μήπως πρέπει να γίνει καλιμπράρισμα;

Χρειαζεται τον χρόνο της και η μπαταρία και το λειτουργικό.
Σε μια εβδομάδα θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα ,αλλιώς πας για έλεγχο .

#3   Olja

Olja

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 06/01/2021 - 09:34

Μόλις μίλησα με την εξυπηρέτηση της Apple. Έκαναν διαγνωστικό έλεγχο και είναι όλα εντάξει και με το κινητό και με τη μπαταρία. Ίσως είναι αυτό που λες, να χρειάζεται τον χρόνο της.



#4   Lounes

Lounes

    iPH Member

  • 298 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 06/01/2021 - 10:04

Μπαταρία για το Xr άλλαξα πριν 2 μήνες την αγόρασα από ematrix 19,90€ και με την πέρασε ένας ηλεκτρονικός που ασχολείται με αυτά
Από τη πρώτη φόρτιση δούλευε άψογα χωριτηκοτητα 100%
Όλο το βράδυ δεν έχασε τίποτα μέχρι το πρωί 100 το άφησα 100 το βρήκα

#5   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 12/01/2021 - 20:16

Μόλις μίλησα με την εξυπηρέτηση της Apple. Έκαναν διαγνωστικό έλεγχο και είναι όλα εντάξει και με το κινητό και με τη μπαταρία. Ίσως είναι αυτό που λες, να χρειάζεται τον χρόνο της.

Λογικά τώρα θα είναι ακόμα καλύτερα.

#6   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 12/01/2021 - 20:17

Μπαταρία για το Xr άλλαξα πριν 2 μήνες την αγόρασα από ematrix 19,90€ και με την πέρασε ένας ηλεκτρονικός που ασχολείται με αυτά
Από τη πρώτη φόρτιση δούλευε άψογα χωριτηκοτητα 100%
Όλο το βράδυ δεν έχασε τίποτα μέχρι το πρωί 100 το άφησα 100 το βρήκα

Γενικά το e matrix έχει καλά ανταλλακτικά.
Το θέμα ειναι πόσο καλά την τοποθέτησε ο μάστορας και επίσης ότι έχασες την αδιαβροχοποίηση, που κατά την γνώμη μου καλό θα ήταν να υπήρχε

#7   Lounes

Lounes

    iPH Member

  • 298 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 12/01/2021 - 20:33

Μετά από αποφόρτιση που το κάνω μια φορά τον μήνα δουλεύει άψογα μέχρι στιγμής
Έχασα την αδιάβροχόποιηση εντάξει. Τι να κάνω αλλά αυτόν το μάστορα το εμπιστεύομαι καθώς και το ematrix δεν έχει σκάρτο πράμα

#8   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 12/01/2021 - 21:25

Μετά από αποφόρτιση που το κάνω μια φορά τον μήνα δουλεύει άψογα μέχρι στιγμής
Έχασα την αδιάβροχόποιηση εντάξει. Τι να κάνω αλλά αυτόν το μάστορα το εμπιστεύομαι καθώς και το ematrix δεν έχει σκάρτο πράμα

Δικό σου είναι εσύ αποφασίζεις.

#9   Olja

Olja

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 15/01/2021 - 09:54

Λογικά τώρα θα είναι ακόμα καλύτερα.

Έχω παρατηρήσει το εξής: όταν φορτίζω το κινητό στο 100% αργεί πάντα να πέσει στο 99%. Σαν να μεσολαβεί ένα 5-6% που δεν το δείχνει να πέφτει. Μετά πάει καλύτερα. Αν τύχει και πάω για ύπνο με ποσοστό κάτω από 90%, τότε κατά τη διάρκεια της νύχτας πέφτει αρκετά.

Παρατήρησα όμως ότι μία εφαρμογή που έχω, το mi fit, λειτουργεί συνεχώς στο παρασκήνιο τη νύχτα (προφανώς επειδή κάνει καταγραφή ύπνου από το mi band), ακόμα και αν την έχω απενεργοποιήσει από την ανανέωση στο παρασκήνιο. Μιλάμε για 3 ώρες παρασκήνιο, όχι αστεία. Πώς μπορεί να γίνεται αυτό; Τελικά απενεργοποίησα το bluetooth τη νύχτα και δεν έπεσε καθόλου. Προφανώς η εφαρμογή την έκανε τη ζημιά.



#10   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 15/01/2021 - 09:58

Έχω παρατηρήσει το εξής: όταν φορτίζω το κινητό στο 100% αργεί πάντα να πέσει στο 99%. Σαν να μεσολαβεί ένα 5-6% που δεν το δείχνει να πέφτει. Μετά πάει καλύτερα. Αν τύχει και πάω για ύπνο με ποσοστό κάτω από 90%, τότε κατά τη διάρκεια της νύχτας πέφτει αρκετά.
Παρατήρησα όμως ότι μία εφαρμογή που έχω, το mi fit, λειτουργεί συνεχώς στο παρασκήνιο τη νύχτα (προφανώς επειδή κάνει καταγραφή ύπνου από το mi band), ακόμα και αν την έχω απενεργοποιήσει από την ανανέωση στο παρασκήνιο. Μιλάμε για 3 ώρες παρασκήνιο, όχι αστεία. Πώς μπορεί να γίνεται αυτό; Τελικά απενεργοποίησα το bluetooth τη νύχτα και δεν έπεσε καθόλου. Προφανώς η εφαρμογή την έκανε τη ζημιά.

Ετσι δουλεύουν οι καινούριες μπαταρίες.Όπως το περιγράφεις.
Καλή χρήση




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες