Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Νέος χρήστης iOS μετά από 10 χρόνια, ερωτήσεις..


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
32 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2021 - 09:39

Καλημέρα στην παρέα και καλώς σας βρήκα και πάλι μετά από πολλά χρόνια στο Android.

 

Το μεσημέρι παραλαμβάνω 12 Pro Max 256gb μπλεδάκι για εμένα, και 12 128gb μπλε για τη σύζυγο. 

 

Πριν ξεκινήσω τη διαδικασία με την εφαρμογή "Move to iOS" για να μεταφέρω επαφές/φωτογραφίες από τις 2 Android συσκευές στα Αϊφόνια, μου είπαν να κάνω αναβάθμιση, hard reset κι έπειτα μεταφορά. 

Την αναβάθμιση να την κάνω ΟΤΑ ή μέσω iTunes;

Επίσης, έχω αυτόν εδώ τον φορτιστή, https://www.samsung....ep-n6100tbegca/
Θα μπορώ να φορτίσω τη συσκευή ασύρματα ή θα της δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα; Σημειωτέον, τη βάζω το βράδυ, και τη βγάζω το πρωί που σηκώνομαι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Βασίλης



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/01/2021 - 10:08

Τσίμπησε είτε δυο anker είτε από istorm δυο 12watt ipad φορτιστές με τα καλώδια τους κατά την προσωπική μου και χαζή άποψη η ασύρματη φόρτιση ζεσταίνει την μπαταρία και μακροχρόνια την φθείρει. 


Τελευταία επεξεργασία από: nickhellas04, 21/01/2021 - 10:08


#3   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2021 - 10:53

Τσίμπησε είτε δυο anker είτε από istorm δυο 12watt ipad φορτιστές με τα καλώδια τους κατά την προσωπική μου και χαζή άποψη η ασύρματη φόρτιση ζεσταίνει την μπαταρία και μακροχρόνια την φθείρει. 

Έχω πάρει ήδη δύο Anker Nano 20Watt.

Η ασύρματη φόρτιση είναι ότι βολικότερο υπάρχει, τη χρησιμοποιώ 6 χρόνια από εποχές Samsung S6 Edge+ και ουδέποτε σε καμία συσκευή δεν υπήρχε φθορά μπαταρίας. Τουναντίον, επειδή είναι αργή φόρτιση η μπαταρία ούτε ζεσταίνεται και μακροζωία έχει.



#4   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 21/01/2021 - 10:57

Έχω πάρει ήδη δύο Anker Nano 20Watt.

Η ασύρματη φόρτιση είναι ότι βολικότερο υπάρχει, τη χρησιμοποιώ 6 χρόνια από εποχές Samsung S6 Edge+ και ουδέποτε σε καμία συσκευή δεν υπήρχε φθορά μπαταρίας. Τουναντίον, επειδή είναι αργή φόρτιση η μπαταρία ούτε ζεσταίνεται και μακροζωία έχει.

ετσι ακριβως ειναι 



#5   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/01/2021 - 11:26

Καλημέρα στην παρέα και καλώς σας βρήκα και πάλι μετά από πολλά χρόνια στο Android.

Πριν ξεκινήσω τη διαδικασία με την εφαρμογή "Move to iOS" για να μεταφέρω επαφές/φωτογραφίες από τις 2 Android συσκευές στα Αϊφόνια, μου είπαν να κάνω αναβάθμιση, hard reset κι έπειτα μεταφορά.

Την αναβάθμιση να την κάνω ΟΤΑ ή μέσω iTunes ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Βασίλης


Καλώς σε βρήκαμε και πάλι Βασίλη.

Το Hard Reset είναι λίγο άκυρο.
Εφόσον έχεις την πολυτέλεια καλύτερα από iTunes. Όχι πως θα έχεις κάποιο πρόβλημα και με OTA.
Big things have small beginnings

#6   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.557 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/01/2021 - 12:18

Καλημέρα στην παρέα και καλώς σας βρήκα και πάλι μετά από πολλά χρόνια στο Android.

 

Το μεσημέρι παραλαμβάνω 12 Pro Max 256gb μπλεδάκι για εμένα, και 12 128gb μπλε για τη σύζυγο. 

 

Πριν ξεκινήσω τη διαδικασία με την εφαρμογή "Move to iOS" για να μεταφέρω επαφές/φωτογραφίες από τις 2 Android συσκευές στα Αϊφόνια, μου είπαν να κάνω αναβάθμιση, hard reset κι έπειτα μεταφορά. 

Την αναβάθμιση να την κάνω ΟΤΑ ή μέσω iTunes;

Επίσης, έχω αυτόν εδώ τον φορτιστή, https://www.samsung....ep-n6100tbegca/
Θα μπορώ να φορτίσω τη συσκευή ασύρματα ή θα της δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα; Σημειωτέον, τη βάζω το βράδυ, και τη βγάζω το πρωί που σηκώνομαι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Βασίλης

FYI, οι αναβαθμίσεις καλό είναι να γίνονται με Restore και όχι ΟΤΑ.

 

Μπορείς να κατεβάζεις απο εδώ πρώτα το IPSW και μετά το περνάς με Shift + Restore στο iTunes, αφού πρώτα πάρεις Backup.

 

Με τη φόρτιση πάλι πρόβλημα δε θα έχεις, όσο μπορείς όμως καλό θα ήταν να αποφεύγεις να το αφήνεις όλο το βράδυ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#7   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2021 - 15:33

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. 

 

Το σημαντικότερο μου πρόβλημα είναι η μεταφορά των φωτογραφιών. Για κάποιο λόγο η εφαρμογή Move to iOS κρασάρει και δε μπορώ να μεταφέρω τις photos.

 

Υπάρχει τρόπος να τις περάσω στο PC και από εκεί σε κάθε iPhone ξεχωριστά; Η σύζυγος έχει 50gb photos κι εγώ 90gb.



#8   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 21/01/2021 - 15:39

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. 

 

Το σημαντικότερο μου πρόβλημα είναι η μεταφορά των φωτογραφιών. Για κάποιο λόγο η εφαρμογή Move to iOS κρασάρει και δε μπορώ να μεταφέρω τις photos.

 

Υπάρχει τρόπος να τις περάσω στο PC και από εκεί σε κάθε iPhone ξεχωριστά; Η σύζυγος έχει 50gb photos κι εγώ 90gb.

το ιδιο θεμα ειχα και εγω,μονο εναν τροπο βρηκα με αγορα εφαρμογης,ψαξτο και αν δεν βγαλεις ακρη θα στην πω



#9   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2021 - 15:40

το ιδιο θεμα ειχα και εγω,μονο εναν τροπο βρηκα με αγορα εφαρμογης,ψαξτο και αν δεν βγαλεις ακρη θα στην πω

Ποια εφαρμογή αγόρασες φίλε μου;



#10   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 21/01/2021 - 15:43

Ποια εφαρμογή αγόρασες φίλε μου;

https://www.copytrans.net/



#11   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.557 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/01/2021 - 19:42

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. 
 
Το σημαντικότερο μου πρόβλημα είναι η μεταφορά των φωτογραφιών. Για κάποιο λόγο η εφαρμογή Move to iOS κρασάρει και δε μπορώ να μεταφέρω τις photos.
 
Υπάρχει τρόπος να τις περάσω στο PC και από εκεί σε κάθε iPhone ξεχωριστά; Η σύζυγος έχει 50gb photos κι εγώ 90gb.

Μπορείς να φτιάξεις φακέλους να συγχρονίσεις με iTunes, εναλλακτικά με iMazing ή 3utools.

Free και τα 2 γι’ αυτό που θες.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#12   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2021 - 20:37

Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο, το iMazing θέλει αγορά διαφορετικά σε αφήνει να μεταφέρεις μέχρι 50 φωτογραφίες.

 

Το 3utools δουλεύει καλύτερα και είναι πραγματικά free.

 

Αλλά πολύ μπέρδεμα αδερφέ, στο Android ήταν όλα με drag ' n ' drop, οι φάκελοι ωραία κατανεμημένοι μέσα στη Gallery, εδώ επικρατεί ένα μπάχαλο..



#13   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2021 - 21:26

Και κάτι ακόμη που μου έχει κάτσει πολύ άσχημα...τι τραγικό λευκό είναι αυτό!! Δίπλα στο Samsung Note 10+ που έχω ακόμα αυτό του iPhone είναι κίτρινο! Το ίδιο συμβαίνει και στο 12 Pro Max αλλά και στο απλό 12.

Το True Tone το έχετε ενεργό ή όχι;



#14   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.557 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/01/2021 - 21:51

Αν το έκανες απο iTunes με Sync, θα ήταν ακόμα πιο εύκολο :)

 

Για την οθόνη, φέτος βγήκαν πιο θερμές που σε συνδυασμό με το True Tone είναι απλά εκνευριστικό.

 

Μπορείς να δεις περισσότερα εδώ με τα υπόλοιπα "Features".


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 21/01/2021 - 21:52

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#15   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2021 - 23:00

Προσπάθησα να κάνω sync τους φακέλους με τις φωτογραφίες από το iTunes αλλά δεν είδα πουθενά να μου δίνει επιλογή , παρά μόνο για μεταφορά μουσικής.

Θα τσεκάρω κάνα βίντεο στο YouTube.

Όσον αφορά την οθόνη το True Tone προτείνετε να το έχουμε ενεργό;

Τέλος στο θέμα των browsers Safari ή Chrome; Από ότι είδα κανένας από τους δύο δεν έχει ad-blocker.

Συγχωρέστε με αν γίνομαι κουραστικός, να είμαι ειλικρινής μου έχει φανεί γολγοθάς η μετάβαση ενώ δε το περίμενα!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες