Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μικρόφωνο και ακουστικό δεν δουλεύουν.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Dimitris85

Dimitris85

    iPH User

  • 105 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Souits

Δημοσίευση 28/02/2021 - 14:34

Καλησπέρα, έχω το 7 plus και για κάποιο λόγο ξαφνικά σταμάτησαν να λειτουργούν μικρόφωνα και ακουστικό. Όταν πάω στην ηχογράφηση και πατάω το κόκκινο κουμπί(rec) δεν κάνει τπτ, δλδ δεν ξεκινάει να γράφει απλά μένει απαθές. Το ακουστικό νεκρό. Το ηχείο μια χαρά. Έκανα εγγραφή βίντεο και  μηδέν ήχος όταν το αναπαρήγαγα. Κατέβασα πρόγραμμα test hardware και μόλις πάει να κάνει τεστ μικροφώνου κολλάει το app και κάνει exit(το πετάει δλδ). Έχω κάνει restore και τπτ δεν άλλαξε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/02/2021 - 15:01

Καλησπέρα. Ειναι hardware και συγκεκριμένα το τσιπ του ήχου. Μπορώ να το αναλάβω αν θέλεις έχω φτιάξει πολλές συσκευές παιδιών του forum.

#3   Dimitris85

Dimitris85

    iPH User

  • 105 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Souits

Δημοσίευση 28/02/2021 - 15:25

Οι ερωτήσεις είναι οι κλασικές. Πόσο θα κοστίσει, πόσο καιρό θα κάνεις και που εδρεύεις, γιατί εγώ είμαι Θεσσαλονίκη. Δύσκολα θα στείλω σε κάποιον "άγνωστο" το κινητό, καταλαβαίνεις.



#4   Franjelisco

Franjelisco

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 28/02/2021 - 21:12

Οι ερωτήσεις είναι οι κλασικές. Πόσο θα κοστίσει, πόσο καιρό θα κάνεις και που εδρεύεις, γιατί εγώ είμαι Θεσσαλονίκη. Δύσκολα θα στείλω σε κάποιον "άγνωστο" το κινητό, καταλαβαίνεις.

Άμα μένεις στη Θεσσαλονίκη είναι μονόδρομος η iStorm, το μοναδικό εξουσιοδοτημένο επισκευαστικό κέντρο στη Βόρεια Ελλάδα. Αλλιώς μετά εάν θες να μπλέξεις με κούριερ, επιλέγεις ανάμεσα σε Infoquest, Documenτ ή iSystem που όμως εδρεύουν στην Αθήνα. Αυτά για αξιόπιστα σέρβις που έχουν πρόσβαση στις διαδικασίες και τα ανταλλακτικά του κατασκευαστή. Δεν υπάρχει κανένας άλλος που μπορείς να απευθυνθείς εκτός κι αν ενδιαφέρεσαι να συμβιβαστείς με ημίμετρα.



#5   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 03/03/2021 - 19:27

Οι ερωτήσεις είναι οι κλασικές. Πόσο θα κοστίσει, πόσο καιρό θα κάνεις και που εδρεύεις, γιατί εγώ είμαι Θεσσαλονίκη. Δύσκολα θα στείλω σε κάποιον "άγνωστο" το κινητό, καταλαβαίνεις.

Ο Slacker είναι χρόνια στο forum και έχει βοηθήσει πολύ κόσμο. Σαν τεχνικός είναι αξιόπιστος και πολύ καλός. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#6   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/03/2021 - 23:19

Ο Slacker έχει σώσει πολύ κόσμο από ταλαιπωρία με επισκευαστικά κέντρα και υπέρογκες χρεώσεις.

Εννοείται ότι συστήνεται και από μένα

#7   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 04/03/2021 - 00:02

Επαυξάνω στους προλαλήσαντες!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#8   Lounes

Lounes

    iPH Member

  • 298 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 04/03/2021 - 06:58

Ο άνθρωπος δεν είναι καθηγητής πρύτανης είναι

#9   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 04/03/2021 - 20:21

Άμα μένεις στη Θεσσαλονίκη είναι μονόδρομος η iStorm, το μοναδικό εξουσιοδοτημένο επισκευαστικό κέντρο στη Βόρεια Ελλάδα. Αλλιώς μετά εάν θες να μπλέξεις με κούριερ, επιλέγεις ανάμεσα σε Infoquest, Documenτ ή iSystem που όμως εδρεύουν στην Αθήνα. Αυτά για αξιόπιστα σέρβις που έχουν πρόσβαση στις διαδικασίες και τα ανταλλακτικά του κατασκευαστή. Δεν υπάρχει κανένας άλλος που μπορείς να απευθυνθείς εκτός κι αν ενδιαφέρεσαι να συμβιβαστείς με ημίμετρα.

Φίλε μου επειδή τυχαίνει να απαντάς σε post που απευθύνεται σε μένα, καλό θα ήταν να ξέρεις τι λες.
Ημίμετρα στη συγκεκριμένη περίπτωση προτείνει η Apple όπου σε αυτή τη βλάβη (η οποία μάλιστα προέρχεται από καθαρά κατασκευαστικο λάθος) θα δώσει τιμή για αντικατάσταση της συσκευής με refurbished και έχει τεράστιες πιθανότητες να παρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα μελλοντικά. Το ίδιο ακριβώς κατασκευαστικο ελάττωμα συνέβη με τα iphone 6 και 6 plus το γνωστό touch disease με το οποίο η Apple ταλαιπωρησε εκατομμύρια χρήστες ενώ όταν μέρα από αγώνες και μηνύσεις κυρίως στην Αμερική η λύση ημιμετρο που έδωσε ήταν μια μικρή έκπτωση στην αντικατάσταση της συσκευής και φυσικα σε πολλές περιπτώσεις το πρόβλημα το εμφάνισε και η νέα συσκευή.
Αυτά είναι λοιπόν τα Ημίμετρα τα οποία μπορεί ο καθένας να googlarei και να διαπιστώσει.
Οι δικές μας λύσεις κάθε άλλο παρά Ημίμετρα είναι. Ευτυχώς μίλησαν παραπάνω τα παιδιά και δεν χρειάζεται να να πω πολλά.
Και μεις είμαστε Apple fan boys αλλά καλό είναι να ξέρουμε και τι λέμε και κυρίως να λέμε τα στραβά. Και ως ένας άνθρωπος που περναει 10 ώρες τη μέρα επισκευαζοντας συνθέτες ηλεκτρονικές βλάβες στις συγκεκριμένες συσκευές - και όχι μόνο - οφείλω να σου πω ότι τα στραβά τις Apple στο κομμάτι support ειναι ατελείωτα.

Τελευταία επεξεργασία από: Slacker, 04/03/2021 - 20:25





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες