Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

E sim


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
71 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   dimosx

dimosx

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2021 - 23:59


μια ερώτηση όταν έχουμε μια esim και μια
κανονική η esim πως κλειδώνει με pin ; ή δεν γίνεται αυτό

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   ziovanni

ziovanni

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2021 - 11:43

μια ερώτηση όταν έχουμε μια esim και μια
κανονική η esim πως κλειδώνει με pin ; ή δεν γίνεται αυτό


Εννοεις πως κλειδωνει η καρτα sim?
Κανονικα με pin.
Αν θυμαμαι καλα,η esim εγκαθίσταται με απενεργοποιημενο το pin αλλα πολυ ευκολα μεσω των ρυθμισεων το ενεργοποιεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#18   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 16/03/2021 - 12:40

Με 10 ευρώ παίρνεις για ένα μήνα 1gb + 1.2gb (αυτό το δώρο προτιμώ εγώ) από reload it. Επίσης παίρνεις 5gb για media streaming και 5gb για social. Αν ανανεώσεις πριν να λήξουν αυτά, δεν τα χάνεις αλλά ότι έχει απομείνει, προστίθεται στα gb του επόμενου μήνα. Απλά πρέπει να θυμάσαι να πληρώσεις πριν περάσει ο μήνας.

Με αυτόν τον τρόπο, προσωπικά, δεν μου τελειώνουν ποτέ και έχω μαζέψει μέσα σε 6 μήνες 7gb + 35gb video + 33gb social. Έχω και cosmote one όποτε παίρνω κάθε μήνα 1gb για μια εβδομάδα, αλλά η αλήθεια είναι ότι αυτό πολλές φορές δεν θυμάμαι καν να το ενεργοποιήσω


Α οκ. Ειχα δει εναν φιλο μου με cu που ειχε 30gb δωρο για 15 μερες καθε μηνα και ελεγα μηπως ειχε κανα τετοιο που θα ηταν οκ μιας και βαζω καρτα για να μην μου κανουν φραγη. Μου φαίνονται αστείες αυτες οι παροχές. VOXI uk με 15£ εχεις απεριοριστα social + video + calls+texts και 15gb για ολα τα αλλα (δωρεάν roaming ΟΛΟΥ του πακέτου). Κρίμα που ειναι τοσο ξεφτίλες εδω περα..

#19   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/03/2021 - 14:51

esim παρέχουν Vodafone & Wind? Είχα την εντύπωση πως μόνο η comsote παρέχει. 



#20   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/03/2021 - 22:42

Α οκ. Ειχα δει εναν φιλο μου με cu που ειχε 30gb δωρο για 15 μερες καθε μηνα και ελεγα μηπως ειχε κανα τετοιο που θα ηταν οκ μιας και βαζω καρτα για να μην μου κανουν φραγη. Μου φαίνονται αστείες αυτες οι παροχές. VOXI uk με 15£ εχεις απεριοριστα social + video + calls+texts και 15gb για ολα τα αλλα (δωρεάν roaming ΟΛΟΥ του πακέτου). Κρίμα που ειναι τοσο ξεφτίλες εδω περα..

Η smarty by three είναι καλύτερη. Με 10gbp έχεις 30gb και unlimited κλήσεις σε Ευρώπη. Τα data έχουν όριο στην Ευρώπη 20gb data roaming.


Τελευταία επεξεργασία από: MethAvrio, 16/03/2021 - 22:43


#21   Galera

Galera

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα

Δημοσίευση 17/03/2021 - 06:24

Η smarty by three είναι καλύτερη. Με 10gbp έχεις 30gb και unlimited κλήσεις σε Ευρώπη. Τα data έχουν όριο στην Ευρώπη 20gb data roaming.


Προσφέρει e sim αυτή η εταιρεία; Δηλαδή θα μπορούσε να την πάρει κάποιος χρήστης στην Ελλάδα και να την χρησιμοποιεί ως 2η sim?

#22   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2021 - 07:20

Η smarty by three είναι καλύτερη. Με 10gbp έχεις 30gb και unlimited κλήσεις σε Ευρώπη. Τα data έχουν όριο στην Ευρώπη 20gb data roaming.

Που την βρίσκουμε αυτή ?
Είναι e-sim ή κανονική ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: peripolo, 17/03/2021 - 07:24


#23   dimosx

dimosx

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2021 - 11:19

Εννοεις πως κλειδωνει η καρτα sim?
Κανονικα με pin.
Αν θυμαμαι καλα,η esim εγκαθίσταται με απενεργοποιημενο το pin αλλα πολυ ευκολα μεσω των ρυθμισεων το ενεργοποιεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ναι αυτο ενοουσα απο που μπορουμε να την κλειδωσουμε?την esim?


Τελευταία επεξεργασία από: dimosx, 17/03/2021 - 11:20


#24   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2021 - 11:46

Προσφέρει e sim αυτή η εταιρεία; Δηλαδή θα μπορούσε να την πάρει κάποιος χρήστης στην Ελλάδα και να την χρησιμοποιεί ως 2η sim?

 

Που την βρίσκουμε αυτή ?
Είναι e-sim ή κανονική ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Την συγκεκριμένη όχι, προς το παρόν είναι μόνο πλαστική (μπορείτε να την αγοράσετε από το ebay) και αναφέρθηκε καθαρά σε αντιπαράθεση με την vox. 

 

Για όποιον ενδιαφέρεται χρησιμοποιώ πάνω από χρόνο την esim.net (την pay as you go, οχι την O2) η οποία σου δίνει αγγλικό αριθμό. Δεν την χρησιμοποιώ τόσο για τις χρεώσεις αλλά για ώρα ανάγκης ή όταν θες να τηλεφωνήσεις σε αριθμούς εξωτερικού ή για να καταχωρίσω τον αγγλικό αριθμό σε υπηρεσίες κοκ.



#25   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 17/03/2021 - 12:30

Η smarty by three είναι καλύτερη. Με 10gbp έχεις 30gb και unlimited κλήσεις σε Ευρώπη. Τα data έχουν όριο στην Ευρώπη 20gb data roaming.

Δεν εχει καθολου καλο σήμα η smarty, δεν θα την πρότεινα. Νομιζω η lebara (Vodafone) εχει τα καλυτερα πακέτα για international κλήσεις. Η voxi εχει 100' με 3£ που δεν συμφέρει, αλλα αν μιλαμε για παροχές gb τοτε ειναι η καλύτερη (με 20£ εχω unlimited social / video / calls / texts και 60gb 5G για ολα τα αλλα που δεν εχει ουτε μέγιστο χρονικό διάστημα που μπορεις να εισαι εκτος UK, ουτε περιορισμό στα Gb). Και εννοείται πως ολες δινουν τα παντα unlimited με 30£, οχι οπως στο ελλαδισταν που θες 70€ και συμβολαιο, και αμφιβάλλω οτι θα ειναι τα παντα unlimited

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 17/03/2021 - 12:34


#26   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2021 - 12:52

Δεν εχει καθολου καλο σήμα η smarty, δεν θα την πρότεινα. Νομιζω η lebara (Vodafone) εχει τα καλυτερα πακέτα για international κλήσεις. Η voxi εχει 100' με 3£ που δεν συμφέρει, αλλα αν μιλαμε για παροχές gb τοτε ειναι η καλύτερη (με 20£ εχω unlimited social / video / calls / texts και 60gb 5G για ολα τα αλλα που δεν εχει ουτε μέγιστο χρονικό διάστημα που μπορεις να εισαι εκτος UK, ουτε περιορισμό στα Gb). Και εννοείται πως ολες δινουν τα παντα unlimited με 30£, οχι οπως στο ελλαδισταν που θες 70€ και συμβολαιο, και αμφιβάλλω οτι θα ειναι τα παντα unlimited

Στους όρους χρήσης της voxi λέει ότι μετά από 2 μήνες χρήσης εκτός uk σε ενοχλούν με περιθώριο 2 εβδομάδων και ουσιαστικά μετά υπάρχει επιπλέον κόστος για την χρήση της κάρτας εκτός Αγγλίας. 

Γενικά τα απεριόριστα data μόνο στην Αγγλία είναι φθηνά, σε όποια άλλη ευρωπαϊκή χώρα και αν ψάξεις οι τιμές είναι κοντά με Ελλάδα. Ακόμα και σε Αμερική να δεις οι τιμές είναι χάλια για τα απεριόριστα. Το ελληνικό unlimited που έχω εδώ και λίγο καιρό μέχρι στιγμής είναι απεριόριστο, τουλάχιστον για τα 300gb που χρησιμοποίησα μέγιστο σε ένα μήνα δεν παρατήρησα διαφορά σε ταχύτητα. Εννοείτε για 70 ευρώ δεν αξίζει, η μέση τιμή είναι κοντά στα 40- 50 ευρώ.



#27   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 17/03/2021 - 13:04

Ειμαι 7 μηνες ελλαδα και το χρησιμοποιώ για hotspot (εχω ξεμείνει σε εξοχικό χωρις ιντερνετ). Δεν εχω διαβάσει κατι για αυτους τους 2 μηνες, και μαλλον δεν ισχύουν :P. Επίσης, οι τιμες ειναι υψηλές σε σχέση με τους μισθούς στο ελλαδισταν· εχουμε το πιο ακριβο ιντερνετ στην Ευρώπη

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 17/03/2021 - 13:13


#28   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2021 - 13:27

Ειμαι 7 μηνες ελλαδα και το χρησιμοποιώ για hotspot (εχω ξεμείνει σε εξοχικό χωρις ιντερνετ). Δεν εχω διαβάσει κατι για αυτους τους 2 μηνες, και μαλλον δεν ισχύουν :P. Επίσης, οι τιμες ειναι υψηλές σε σχέση με τους μισθούς στο ελλαδισταν· εχουμε το πιο ακριβο ιντερνετ στην Ευρώπη

Όχι μόνο λέει ότι έχει όριο χρονικό αλλα και όριο κατανάλωσης

 

  1. EU Roaming – You can use your plan at no extra cost in 47 countries in Europe. That means you can call or text home or any other European country while you’re abroad. Your general-purpose data allowance will be capped at 25GB per 30-day plan in our Europe Zone destinations. For more information – go to voxi.co.uk


#29   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 17/03/2021 - 13:30

Αυτο ειναι για το unlimited πακέτο τους, που για καποιο λογο εχει περιορισμό. Εχω χρονια voxi, και τόσους μηνες κανω roaming με ολο το πακέτο μου. Το χρονικό όριο που το λεει;

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 17/03/2021 - 13:32


#30   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2021 - 13:44

Αυτο ειναι για το unlimited πακέτο τους, που για καποιο λογο εχει περιορισμό. Εχω χρονια voxi, και τόσους μηνες κανω roaming με ολο το πακέτο μου. Το χρονικό όριο που το λεει;

Στους όρους χρήσης 

 

If you use our services outside of the UK for more than 50% of a rolling 4 month period we will send you a text requesting that you moderate your use of our services. If your use of our services outside the UK continues to exceed 50% of your total usage in the two weeks following such a request this usage will fall outside our Acceptable Use Policy and we will impose further charges on your account or reserve the right to disconnect or restrict your service. Further information on roaming charges outside the UK can be found at voxi.co.uk/pricing-guide.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες