Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

SSD για MacBook Air 2013


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/03/2021 - 21:50

Έχω πρόβλημα με το Mac. Δεν βλέπει το δίσκο. 

 

Τι επιλογές έχουμε για αντικατάσταση ? Έχω διαβάσει ότι χρειάζεται NVMe δίσκος και αντάπτορας αλλά επειδή δεν το έχω κάνει φοβάμαι να κάνω την αγορά και μετά να μην παίζει. 

 

Όποιος μπορεί να μου προτείνει κάτι θα ήμουν ευγνώμων . 

 

Ευχαριστώ πολύ. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/03/2021 - 12:47

Αυτοί παίζουν κατευθείαν

 

https://www.owcshop....7-c-124_242_328


Τελευταία επεξεργασία από: ariadgr, 14/03/2021 - 12:48


#3   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/03/2021 - 20:15

Αυτοί παίζουν κατευθείαν

 

https://www.owcshop....7-c-124_242_328

ευχαριστώ πολύ! 



#4   CX73

CX73

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 15/03/2021 - 11:43

Αυτοί παίζουν κατευθείαν

 

https://www.owcshop....7-c-124_242_328

Επίσης με ανταπτορα μπορείς να βάλεις και άλλους ssd ποιο φθηνούς, το μόνο πρόβλημα που θα έχεις θα είναι η αυξημένη κατανάλωση, τοποθέτησα Samsung evo 860 με ανταπτορα σε MacBook 11 του 2015 χωρίς πρόβλημα, μόνο θέμα είναι ότι θα πρέπει να μπατάρεις το σύστημα από στικάκι διότι δεν βλέπει τον δίσκο εάν δεν είναι τις apple.



#5   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/04/2021 - 14:27

Προχώρησα τελικά σε αγορά του OWC. Θέλω να ενημερώσω όσους βρεθούν στην ίδια θέση με εμένα και βρούν αυτό το θέμα. 

 

Έρχεται η ο SSD, πάνω στη συσκευασία (και στην σελίδα του Amazon) έγραφε ότι θα πρέπει ο Mac να έτρεχε High Sierra ή μεταγενέστερο λειτουργικό πριν την αλλαγή. "Ωραία", λέω εγώ, το High Sierra είχα μέσα. Βαζω τον δίσκο, και ανοίγω τον Mac, ζητάει κωδικό στο Wifi, τον δίνω και αρχίζει να κατεβάζει κάτι σαν ένα βασικό περιβάλλον το οποίο περιέχει το πρόγραμμα εγκατάστασης, το disk utility, το terminal και ίσως κι άλλα tools τα οποία δεν θυμάμαι. Ανοίγω το Disk utility , πρόβλημα! Δεν βλέπει τον νέο δίσκο. Προσπαθώ να εγκαστήσω το λειτουργικό τα ίδια. Δεν έβλεπε τον OWC. 

 

Με πεσμένη ψυχολογία, ημουν έτοιμος να αρχίσω τη διαδικασία επιστροφής, αλλά για καλή μου τύχη ανακάλυψα ότι το περιβάλλον που κατέβαζε ο Mac μέσω wifi ήταν macOS version 10.8. άρα όχι το επιθυμητό 10.12 (High Sierra). 

 

Με οδηγίες που βρήκα online, κατέβασα από το apple store το πρόγραμμα εγκατάστασης του High Sierra και έφτιαξα ένα usb stick με το οποίο έκανα boot και κατάφερα να εγκαταστήσω τον macOS. Ήταν ο μόνος τρόπος ώστε να μπορεί ο Mac να διαβάσει τον νέο SSD.  

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τη βοήθεια. 






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες