Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Επιλογή cloud αποθηκευτικού χώρου.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/03/2021 - 16:42

Θα πρέπει να έχω έναν υπολογιστή μόνιμα σε λειτουργία και να εξαρτώμαι από συνθήκες απομακρυσμένης σύνδεσης.
Δεν είναι η πιο αξιόπιστη επιλογή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Κάθε επιλογή αποθήκευσης έχει τα θετιικά και αρνητικά σημεία..

 

Αλλά στην δική μου περίπτωση ( πχ synology) και με την προσθήκη ενος ups , με κάλυψε στο μεγαλύτερο ποσοστό (πχ. κόστος/ ΜΒ, μέγεθος χώρου αποθήκευσης, πλήρης διαχείρηση δεδομένων, δυνατότητα επέκτασης , πρόσβαση από οποιαδήποτε μέσο κτλ).

 

.


Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 24/03/2021 - 16:44


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   tommis

tommis

    iPH Enthousiast

  • 492 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 24/03/2021 - 17:22

με τον NAS Synology δεν κάνει  αυτο που θέλουμε 

#18   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 24/03/2021 - 18:18

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τη χρησιμότητα του NAS. Είναι για μόνιμο backup, συνεχή συγχρονισμό; Πως διαχειρίζεται τα conflicts; Οι φορητές συσκευές (αυτός είναι και ο σκοπός του cloud) υστερούν σε χαρακτηριστικά; Ένα docx που θέλω να επεξεργαστώ πρέπει να το κατεβάσω στο ipad και μετά να το ξανα-ανεβάσω; Έχει κανένα smart feature όπως non-destructive editing και file history;

 

Δηλαδή αν θυσιάσει κανείς όλα αυτά για να έχει την εμπειρία που είχα παλιά με το streaming μέσω router μιας ταινίας από υπολογιστή στην τηλεόραση με μισή ώρα στησίματος, συγχρονισμού υποτίτλων, έχοντας κάνει όλη την παρέα να ξενερώσει και να το έχει γυρίσει στην τιβί. Μακριά καλύτερα. Ειδικά με τέτοιο κόστος και μη ύπαρξης ready συστήματος αλλά να πρέπει να ψωνίζεις χωριστά;

 

είδα για privacy το boxencrypt


Τελευταία επεξεργασία από: conili, 24/03/2021 - 18:20


#19   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/03/2021 - 20:51

Προφανώς οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές.
Και σίγουρα ΔΕΝ υπάρχει το απόλυτο σύστημα.

Απόλυτο σύστημα ίσως είναι αυτό που καλύπτει στο μέγιστο βαθμό τις ανάγκες του καθενός.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#20   RIOTSHIELD

RIOTSHIELD

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/03/2021 - 22:17

Χρησιμοποιω το pCloud και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Ειχα παρει σε καποια προσφορα 500gb lifetime subscription με μια εφαπαξ πληρωμη γυρω στα 50$.
Το χρησιμοποιω για να κανω backup ενα συγκεκριμενο folder στο mac με ολες τις φωτογραφιες, θα μπορουσα βνα κανω sync και απο το iPhone επισης backup.
Επισης, καλη επιλογη για αυτους που εχουν ευαισθησια με privacy (Ελβετικη εταιρια).


Sent from my iPhone using Tapatalk

#21   HuskerDu

HuskerDu

    iPH Addict

  • 605 μηνύματα
  • Twitter:@patsio_thess
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 25/03/2021 - 00:01

Χρησιμοποιω το pCloud και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Ειχα παρει σε καποια προσφορα 500gb lifetime subscription με μια εφαπαξ πληρωμη γυρω στα 50$.
Το χρησιμοποιω για να κανω backup ενα συγκεκριμενο folder στο mac με ολες τις φωτογραφιες, θα μπορουσα βνα κανω sync και απο το iPhone επισης backup.
Επισης, καλη επιλογη για αυτους που εχουν ευαισθησια με privacy (Ελβετικη εταιρια).


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το ίδιο ακριβώς πακέτο έχω και εγώ, το αγόρασα πριν 2 χρόνια περίπου, νομίζω γύρω στα 45€ lifetime! Συχνές ανανεώσεις στο iOS app και στο mac mini M1. 






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες