Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τοποθέτηση ipad αντί για android οθόνη στο αυτοκίνητο


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
49 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   flyer

flyer

    iPH User

  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/04/2021 - 07:56

Η καλύτερη λύση είναι αυτή που περιγράφει ο Κυριάκος.

 

Στο δικό μου αυτοκίνητο, επειδή ήταν μεγάλη μανούρα να δημιουργήσω 2din χώρο, κατέφυγα στη λύση του iPad.

Το τοποθετώ μαγνητικά στη κεντρική κονσόλα και κάνω τη δουλειά μου.

Έχω μόνιμα τοποθετημένο στο χώρο των αποσκευών ένα 4g μίνι usb ρουτεράκι, το οποίο εκκινεί μαζί με το κινητήρα, έτσι ώστε το iPad να είναι σε κοινό δίκτυο με το iPhone αλλά και να έχει internet.

Επιπρόσθετα έχω συνδέσει ένα bluetooth adapter στην aux του αυτοκινήτου και έχω και ήχο για κλήσεις-μουσική από τα ηχεία του αυτοκινήτου.

Το μόνο αρνητικό είναι πως το iPad μου κρύβει το radio-cd το οποίο, βέβαια, δεν το χρειάζομαι.

 

Συνημμένο αρχείο  IMG_1364.jpeg   112,43KB   65 λήψεις


Τελευταία επεξεργασία από: flyer, 07/04/2021 - 07:57


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   due

due

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 07/04/2021 - 08:53

Έχω μόνιμα τοποθετημένο στο χώρο των αποσκευών ένα 4g μίνι usb ρουτεράκι, το οποίο εκκινεί μαζί με το κινητήρα, έτσι ώστε το iPad να είναι σε κοινό δίκτυο με το iPhone αλλά και να έχει internet.

 

Αυτό γιατί? Συγνώμη που πετάγομαι ως άσχετος, θέλω να πω δεν θα αρκούσε να έχεις hot spot το iPhone?
 



#18   gbtm

gbtm

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 07/04/2021 - 09:36

Αυτό γιατί? Συγνώμη που πετάγομαι ως άσχετος, θέλω να πω δεν θα αρκούσε να έχεις hot spot το iPhone?
 

Πιθανόν, για να κάνει οικονομία στην μπαταρία του iphone.


Τελευταία επεξεργασία από: gbtm, 07/04/2021 - 09:36


#19   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 07/04/2021 - 12:42

Btw πως το φορτίζεις; Όποτε χρειάζεσαι το συνδέεις ή το έχεις μόνιμα στο ρεύμα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#20   flyer

flyer

    iPH User

  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/04/2021 - 14:18

Αυτό γιατί? Συγνώμη που πετάγομαι ως άσχετος, θέλω να πω δεν θα αρκούσε να έχεις hot spot το iPhone?
 

Ναι θα μπορούσα.

Προτιμώ το παραπάνω τρόπο διότι είναι πιο αξιόπιστος από το hotspot, δε καταναλώνει τη μπαταρία του iPhone και είναι απρόσκοπτη η χρήση του δικτύου από τους υπόλοιπους επιβαίνοντες. Επίσης εκμεταλλεύομαι τη ξεχωριστή σύνδεση data που έχω...

 

Btw πως το φορτίζεις; Όποτε χρειάζεσαι το συνδέεις ή το έχεις μόνιμα στο ρεύμα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχω παροχή ρεύματος ακριβώς από κάτω στη θηκούλα. Το συνδέω με ένα καλωδιάκι και είμαι οκ.



#21   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 07/04/2021 - 17:28

Ok, πάντως είναι προσιτή η λύση.
Εγώ βέβαια δε θα το έκανα γιατί έχω επενδύσει σε ήχο, όποτε η πηγή στην συγκεκριμένη περίπτωση (το iPad) δε νομίζω να μπορούσε να βγάλει την ποιότητα ενός καλού μηχανήματος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#22   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 07/04/2021 - 22:12

Η καλύτερη λύση είναι αυτή που περιγράφει ο Κυριάκος.

 

Στο δικό μου αυτοκίνητο, επειδή ήταν μεγάλη μανούρα να δημιουργήσω 2din χώρο, κατέφυγα στη λύση του iPad.

Το τοποθετώ μαγνητικά στη κεντρική κονσόλα και κάνω τη δουλειά μου.

Έχω μόνιμα τοποθετημένο στο χώρο των αποσκευών ένα 4g μίνι usb ρουτεράκι, το οποίο εκκινεί μαζί με το κινητήρα, έτσι ώστε το iPad να είναι σε κοινό δίκτυο με το iPhone αλλά και να έχει internet.

Επιπρόσθετα έχω συνδέσει ένα bluetooth adapter στην aux του αυτοκινήτου και έχω και ήχο για κλήσεις-μουσική από τα ηχεία του αυτοκινήτου.

Το μόνο αρνητικό είναι πως το iPad μου κρύβει το radio-cd το οποίο, βέβαια, δεν το χρειάζομαι.

 

attachicon.gifIMG_1364.jpeg

Εξαιρετικό...δεν έχω λόγια. Αν έχω να επιλέξω μεταξύ οθόνης και ipad θα προτιμήσω ipad

Επειδη κάτι τέτοιο σκεφτόμουν να κάνω θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα:

 

1.Εμένα το ραδιο cd δεν έχει έξοδο aux οπότε πως θα μπορούσα να βάλω bluetooth adapter?

2.Από το ipad μπορείς να δεχτείς και να κάνεις κλήσεις ακούγοντας τον συνομιλητή σου στα ηχεία του αυτοκινήτου?

3.Από το ipad μπορείς να χειριστείς το ραδιόφωνο του αυτοκινήτου?

4.Τι διάσταση έχει το ipad και ποιους μαγνήτες χρησιμοποίησες?

5.Την εγκατάσταση την έκανες μόνος σου?

6.Υπάρχει κάποιο app το οποίο έχεις κατεβάσει στο ipad και σου δείχνει επιπλέον πληροφορίες για το αυτοκίνητο στην οθόνη του ipad?

Βάζω ένα σχετικό Link για να καταλάβεις τι εννοώ https://www.youtube....h?v=rB-GrsXecG8



#23   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 07/04/2021 - 22:35

Δεν αγόρασα κανένα άλλο εξάρτημα, απλά έβαλα κάμερα πίσω, αγορασμένη από Ελλάδα. Το αυτοκίνητο είναι του 2010 και η μόνη προϋπόθεση για τη συμβατότητα ήταν να έχει δυο άδειες θέσεις din. Δεν τρέχει κάποιο συγκεκριμένο λογισμικό, ούτε είναι απαραίτητο, το CarPlay και η συμβατότητα του είναι η μόνη προϋπόθεση για τη σωστή συνεργασία iPhone-head unit.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλησπέρα,

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου,

Σου στέλνω φωτογραφία από το radio-cd του αυτοκινήτου μου.

 

Επειδή με ενδιαφέρει να βάλω μια sony οθόνη οποία μπορεί να ανεβοκατέβει χωρίς να ενοχλεί (βλέπε φωτο) πιστεύεις ότι α χρειαστώ και πλαίσιο?

 

Την τοποθέτηση ποιος σου την έκανε?

 

Για όλα τα παραπάνω σου στέλνω και φωτογραφίες

https://www.youtube....h?v=mU7j-_6-5PQ

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: prophil, 07/04/2021 - 22:44


#24   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 07/04/2021 - 23:04

@prophil τελικά ήταν ανακριβές ότι δεν αγόρασα άλλο εξάρτημα, αφού ο άνθρωπος που έκανε την εγκατάσταση (αν είσαι Θες/νίκη θα σου δώσω τηλέφωνο) στο κόστος της περιέλαβε και μια πρόσοψη. Κατά 99% είσαι οκ με βάση τις φωτό, στο θέμα της πρόσοψη, από τη στιγμή που η οθόνη ανεβοκατεβαίνει και κρύβει το υπόλοιπο σύστημα πίσω της, ίσως και να μη σου χρειάζεται, απλά ίσως έχει μικρό και όχι τόσο όμορφο κενό όταν είναι κλειστή. Αλλά αν δεν είσαι στο αυτοκίνητο τότε, δε θα σε ενδιαφέρει και τόσο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#25   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 07/04/2021 - 23:33

@prophil τελικά ήταν ανακριβές ότι δεν αγόρασα άλλο εξάρτημα, αφού ο άνθρωπος που έκανε την εγκατάσταση (αν είσαι Θες/νίκη θα σου δώσω τηλέφωνο) στο κόστος της περιέλαβε και μια πρόσοψη. Κατά 99% είσαι οκ με βάση τις φωτό, στο θέμα της πρόσοψη, από τη στιγμή που η οθόνη ανεβοκατεβαίνει και κρύβει το υπόλοιπο σύστημα πίσω της, ίσως και να μη σου χρειάζεται, απλά ίσως έχει μικρό και όχι τόσο όμορφο κενό όταν είναι κλειστή. Αλλά αν δεν είσαι στο αυτοκίνητο τότε, δε θα σε ενδιαφέρει και τόσο.


Sent from my iPhone using TapatalkΔ

Το πρόβλημα μου είναι ότι πήγα  σε ενα κατάστημα και του ζήτησα να βάλω τέτοια οθόνη  (τύπου ταμπλετ) και ο τύπος εκεί ήταν κατηγορηματικός ότι οι μοναδικές οθόνες που μπαίνουν στο δικό μου αυτοκίνητου είναι οι ΟΕΜ και όχι τύπου ταμπλετ. Αυτό λίγο με ξενέρωσε . Θέλω να εχω μεγάλη οθόνη και όλες οι ΟΕΜ στην καλύτερη να μου δώσουν μια οθόνη 7'' 



#26   flyer

flyer

    iPH User

  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/04/2021 - 01:46

Εξαιρετικό...δεν έχω λόγια. Αν έχω να επιλέξω μεταξύ οθόνης και ipad θα προτιμήσω ipad

Επειδη κάτι τέτοιο σκεφτόμουν να κάνω θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα:

 

1.Εμένα το ραδιο cd δεν έχει έξοδο aux οπότε πως θα μπορούσα να βάλω bluetooth adapter?

2.Από το ipad μπορείς να δεχτείς και να κάνεις κλήσεις ακούγοντας τον συνομιλητή σου στα ηχεία του αυτοκινήτου?

3.Από το ipad μπορείς να χειριστείς το ραδιόφωνο του αυτοκινήτου?

4.Τι διάσταση έχει το ipad και ποιους μαγνήτες χρησιμοποίησες?

5.Την εγκατάσταση την έκανες μόνος σου?

6.Υπάρχει κάποιο app το οποίο έχεις κατεβάσει στο ipad και σου δείχνει επιπλέον πληροφορίες για το αυτοκίνητο στην οθόνη του ipad?

Βάζω ένα σχετικό Link για να καταλάβεις τι εννοώ https://www.youtube....h?v=rB-GrsXecG8

1. Αν δεν υπάρχει aux η μόνη λύση είναι η χρήση bluetooth fm transmitter ή bluetooth ηχείου

2. Ναι

3. Όχι. Χρησιμοποιώ internet radio (το οποίο και παρέχει πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου από το ράδιο).

4. Διαστάσεις iPad mini 4. Μαγνήτες 2 από αυτούς.

5. Ναι

6. Όχι. Δεν έχω ασχοληθεί με τη μεταφορά στοιχείων του OBD στο ipad.



#27   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/04/2021 - 11:15

Καλημέρα και πάλι στο forum,

 

Στην προσπάθειά μου να μπορέσω να τοποθετήσω ένα ipad ως κεντρική οθόνη στο αυτοκίνητό μου και να έχω διάφορες πληροφορίες για το αυτοκίνητο, βρήκα τα παρακάτω:

https://www.obdlink.com/products/

https://www.obdlink.com/support/mxp/

https://apps.apple.c...#?platform=ipad

 

Επειδή το αυτοκίνητό μου δεν διαθέτει bluetooth σκέφτομαι να  τοποθετήσω έναν bluetooth adapter για να μπορέσω να ακούω στα ηχεία του αυτοκινήτου τις εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις μέσω ipad.

Επίσης ως απορία παραμένει αν υπάρχει τρόπος να χειρίζομαι το car stereo μέσω του ipad η αν τελικά πρέπει να καταφύγω ως μοναδική λύση σε ιντερνετικό ραδιόφωνο.



#28   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/04/2021 - 21:27

Καλησπέρα παιδιά,

 

Γνωρίζει κάποιος να μου πει ποιο ακριβώς bluetooth πρέπει να εγκαταστήσω στο αυτοκίνητο μου (toyota auris 2007) προκειμένου να μπορώ να ακούω στα ηχεία του αυτοκινήτου μου:

1. τις τηλεφωνικές μου κλήσεις ,

2. την μουσική που θα επιλέγω μέσω internet από το ipad?



#29   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 11/04/2021 - 22:15

Καλησπέρα παιδιά,

Γνωρίζει κάποιος να μου πει ποιο ακριβώς bluetooth πρέπει να εγκαταστήσω στο αυτοκίνητο μου (toyota auris 2007) προκειμένου να μπορώ να ακούω στα ηχεία του αυτοκινήτου μου:
1. τις τηλεφωνικές μου κλήσεις ,
2. την μουσική που θα επιλέγω μέσω internet από το ipad?


Δοκίμασες μήπως σε κανένα Toyota / Auris forum να δεις μήπως είχε κανένας άλλος το ίδιο θέμα στο ίδιο μοντέλο για να βάλει Bluetooth? Το λέω μήπως βρεις πιο εύκολα περίπτωση ίδια με τη δίκη σου

#30   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 12/04/2021 - 08:58

@prophil Μέσα από το iPad πως θα μεταφέρεις τις κλήσεις ;;; Το iPad σε καμία περίπτωση δεν λειτουργεί σαν τηλέφωνο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: AvgoustisP, 12/04/2021 - 08:58


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες