Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Επιλογή αυτοκινήτου.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
61 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/04/2021 - 19:20

Γάμος δεν θα γίνει. Κινούμαι να δω καινούργιο αμάξι.
Βρίσκομαι ανάμεσα στο Troc 1.0 με μερικά καλούδια και στο Audi Q2 1.0 την πιο απλή έκδοση σε μαύρο.
Το πρώτο θα είναι πιο γεμάτο αλλά με αγχώνει το αιώνιο πρόβλημα με τους τριγμούς που έχουν τα Vw ενώ το δεύτερο δίνει 4 χρόνια εγγύηση.
Επίσης ζαχαρώνω και το A3 sportback με πείθει που έχει ηλεκτρονικό καντράν.
Ταβάνι τα 23. Παιδιά δεν έχουμε αν και θέλουμε κάποια στιγμή.

Ηλικία μου 35. Προϋπάρχον αμάξι Vw up! Θα κρατηθεί για δεύτερο.
Ποιο θα μου προτείνατε;
Κάτι άλλο που θα μπορούσα να δω;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 19/04/2021 - 19:53

Επιλογές σε αυτά τα λεφτά έχεις πολλές!Αρχικα θες suv ή hatchback ; Εμείς κλείσαμε ένα Peugeot 2008 στην φουλ έκδοση allure plus στα 22100. 1.2t 100 άλογα.Από εξοπλισμό και ποιότητα πλαστικών ειδικά σε σχέση με t roc είναι πολύ πιο πάνω και από μια μάρκα που είναι τείνει να γίνει premium.

#3   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/04/2021 - 19:54

Επιλογές σε αυτά τα λεφτά έχεις πολλές!Αρχικα θες suv ή hatchback ; Εμείς κλείσαμε ένα Peugeot 2008 στην φουλ έκδοση allure plus στα 22100. 1.2t 100 άλογα.Από εξοπλισμό και ποιότητα πλαστικών ειδικά σε σχέση με t roc είναι πολύ πιο πάνω και από μια μάρκα που είναι τείνει να γίνει premium.


Το είδα και μου άρεσε. Θενξ καλορίζικο.

Τελευταία επεξεργασία από: nickhellas04, 19/04/2021 - 19:55


#4   mariosnt

mariosnt

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/04/2021 - 20:32

Το New Opel mokka. Για δες το κ αυτό

#5   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.123 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/04/2021 - 20:47

Εγω σήμερα παρέλαβα Toyota chr 1.8 hybrid
Δεύτερο αμάξι vw golf θα πάει για πούλημα


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


#6   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/04/2021 - 07:59

Θα κάνω σίγουρα test drive άμεσα!

#7   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/04/2021 - 08:07

Μην πας στην πιο φθηνή έκδοση του Q2. Συν, το γεγονός ότι πλέον πρόκειται για παλιό σασί στην αγορά. Έχει το εσωτερικό του προηγούμενου Α3. 

 

Γενικά είμαι της άποψης να πας σ'ένα αμάξι με καλό εξοπλισμό. Επίσης, κάνε ένα test drive τα 1000αρια. Θα ξενερώσεις.

 

Σε αυτά τα χρήματα μια καλή επιλογή είναι το 2008 Allure Plus. H έκδοση με τα 130 άλογα βενζίνη όμως, αυτή με τα 100 είναι επικίνδυνη ακόμη και για τις προσπεράσεις μιας και το αμάξι δε τραβάει.

 

Opel δε θα κοιτούσα καθόλου γιατί δεν κρατάνε μεταπωλητική αξία. Βέβαια αυτός ο παράγοντας βγαίνει εκτός αν σκοπεύεις να το κρατήσεις για πολλά χρόνια.



#8   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 20/04/2021 - 10:09

Ρώτα για 4ετή εγγύηση επί πληρωμή την VW. Το είχα κάνει στο Golf.



#9   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 20/04/2021 - 10:52

Σε αυτά τα χρήματα μια καλή επιλογή είναι το 2008 Allure Plus. H έκδοση με τα 130 άλογα βενζίνη όμως, αυτή με τα 100 είναι επικίνδυνη ακόμη και για τις προσπεράσεις μιας και το αμάξι δε τραβάει.



Ε καλά,επικίνδυνη δεν την λες Σε καμία περίπτωση.Δεν είναι αμάξι επιδόσεων αλλά όσον αφορά τις ρεπριζ και λόγω τρικύλινδρου που αρπάζει από χαμηλά κανείς μια χαρά την δουλειά σου.Είχα Leon με 225 άλογα και αμέσως μετά πήρα micra diesel με 90 και δεν ένιωσα ούτε στιγμή να κινδυνεύω από την έλλειψη δύναμης σε προσπέραση.

Εννοείται πως συμφωνώ πως είναι καλύτερη επιλογή τα 130 και ειδικά με το 8αρι αυτόματο κιβώτιο αν σε παίρνει οικονομικά απλά δεν θα χαρακτήριζα με τίποτα επικίνδυνη την έκδοση με τα 100.


Επίσης ξεκινά να βλέπεις και αφού καταλήξεις σε 2-3 αυτοκίνητα ,να τα κανείς οπωσδήποτε test drive και στο τέλος να καταλήξεις εκεί που θέλεις!

#10   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/04/2021 - 12:53

Δεν αρπάζει από χαμηλά λόγω 3κυλινδρου. Σε αυτό παίζει ρόλο η πολύ μικρή τουρμπίνα και η κλιμάκωση του κιβωτίου. Άλλωστε γνωρίζουμε ότι για να αρπάζει χαμηλά ένα αυτοκίνητο λόγω κινητήρα θέλει κυβικά.

 

Προσωπικά το είχα κάνει test drive και σε ανηφόρα όταν πήγα να κάνω προσπέραση σβέλτη το αμάξι ήταν επικίνδυνο. 



#11   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.123 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/04/2021 - 13:34

Προσωπικά θεωρώ χαζομάρα αυτή τη στιγμή αν κάποιος θέλει καινούργιο (όχι μεταχειρισμένο εκεί το συζητάω ) αμάξι να πάρει πετρέλαιο ή βενζίνης .αν δεν μπορεί να πάει σε ηλεκτρικό τότε υβριδικό και ευτυχώς ήδη υπάρχουν πολλά μοντέλα στην αγορά .και δεν μιλάω για ήπιο αλλά φουλ υβριδικό (ούτε plug in γιατί αν πας εκεί λόγο κόστους καλύτερα αμιγώς ηλεκτρικό ).οι εξελίξεις τρέχουν τόσο γρήγορα που σε 2-3 χρονια τα πετρέλαια θα είναι ασύμφορα .τα υβριδικά που πλέον είναι προσιτά όσο ένα πετρέλαιο κανεις απόσβεση και στα καύσιμα και από τα τέλη και και και ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


#12   Galera

Galera

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα

Δημοσίευση 20/04/2021 - 19:17

Το Audi είναι λίγο παλιό πλέον και δεν θα πήγαινα για εκεί. Επιπλέον, αν πάρεις φτηνή έκδοση θα το έχεις πάρει «άδειο».
Το 2008 είναι καλή επιλογή αλλά θα κοιτούσα και εγώ την έκδοση με τα 130 άλογα.
Το t roc είναι ωραίο αμάξι και με πολύ καλούς χώρους.
Προσωπικά, θα κοιτούσα και το Skoda kamiq. Μου αρέσει το design και σίγουρα θα το πάρεις πιο καλά εξοπλισμένο από το t roc.

Υβριδικά σε αυτά τα λεφτά, δυστυχώς δεν μπορείς να πάρεις τίποτα (εκτός του Yaris, αλλά δεν νομίζω ότι ψάχνεις κάτι τόσο μικρό). Το chr είναι περίπου ένα πεντοχίλιαρο πάνω και δεν έχει καλούς χώρους πίσω (αν είναι κάτι που σε ενδιαφέρει) ούτε μεγάλο πορτ μπαγαζ.

Τελευταία επεξεργασία από: Galera, 20/04/2021 - 19:18


#13   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.123 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/04/2021 - 20:02

Το Audi είναι λίγο παλιό πλέον και δεν θα πήγαινα για εκεί. Επιπλέον, αν πάρεις φτηνή έκδοση θα το έχεις πάρει «άδειο».
Το 2008 είναι καλή επιλογή αλλά θα κοιτούσα και εγώ την έκδοση με τα 130 άλογα.
Το t roc είναι ωραίο αμάξι και με πολύ καλούς χώρους.
Προσωπικά, θα κοιτούσα και το Skoda kamiq. Μου αρέσει το design και σίγουρα θα το πάρεις πιο καλά εξοπλισμένο από το t roc.

Υβριδικά σε αυτά τα λεφτά, δυστυχώς δεν μπορείς να πάρεις τίποτα (εκτός του Yaris, αλλά δεν νομίζω ότι ψάχνεις κάτι τόσο μικρό). Το chr είναι περίπου ένα πεντοχίλιαρο πάνω και δεν έχει καλούς χώρους πίσω (αν είναι κάτι που σε ενδιαφέρει) ούτε μεγάλο πορτ μπαγαζ.

Το chr σε πληροφορώ πως στη πρώτη έκδοση έχει 23500 και είναι ήδη υπερπλήρες δεν χρειάζεται να πας σε παραπάνω έκδοση .επίσης από χώρους είναι μια χαρά .εγω είμαι τρίτεκνος και το πήρα .ο χώρος αποσκευών είναι ακριβώς ίδιος με το golf που έχω και ο πίσω χώρος επιβατών επίσης .ναι είναι κουπέ και η οροφή χαμηλώνει είναι ψυχολογικό το θέμα .ένα κάθονται πίσω τρία παιδιά δυο εκ των οποίων σε καρεκλάκια .μην ακούς κανένα πάνε να το κανεις τεστ drive το Chr


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


#14   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/04/2021 - 22:16

Προσωπικά έκανα test drive to CHR. Με 23.5 το αμάξι δεν έχει τίποτα πάνω.
Μια καλή έκδοση με το tech πακέτο φθάνει τα 28-29 (αναλόγως τον αντιπρόσωπο). Και πάντα μιλάμε για το 1.8
Το οποίο όμως 1.8 είναι σκέτη απογοήτευση στον δρόμο. Για να κινηθείς σβέλτα ξεχνάς την οικονομία.
Επειδή το στυλ οδήγησης μου θα το χαρακτήριζα κάπως γρήγορο ούτε οικονομία θα έκανα ούτε γκάζι έχει για να πας γρήγορα.
Μέσα είναι άκρως απογοητευτικό. Πλαστικούρα όλα. Το πορτ παγκαζ με ένα παιδικό καροτσάκι μέσα μετά δε χωράει τίποτα άλλο.
Infotainment και πίνακας οργάνων μία 5ετια πίσω από τον ανταγωνισμό.
Στην αρχή σε εντυπωσιάζει που παίρνει μπροστά χωρίς να ακούγεται τίποτα αλλά γρήγορα το ξεχνάς.
Έχει όμως ωραίο τιμόνι. Πράγμα που δε το περίμενα.
Γενικά για να έχεις τα οφέλη του υβριδικού στην κατανάλωση πρέπει να είσαι πολύ υπομονετικός οδηγός ή να έχεις χρόνο για χάσιμο..

Όσον αφορά ότι οι κινητήρες εσωτερικής καύσης στην Ελλάδα έχουν 2-3 χρόνια ζωής είναι μεγάλο λάθος.
Η χώρα μας θέλει πολλά χρόνια ακόμη για να αποκτήσει έστω ένα υποτυπώδες δίκτυο φορτιστών.
Αν δε γεμίσει η χώρα ταχυφορτιστές (και όχι απλούς φορτιστές) δεν έχει κανένα νόημα να μιλάμε για ηλεκτρικά.
Να προσθέσεις ένα ακόμη άγχος στη ζωή σου για τα ταξίδια που θα κανείς με το ηλεκτρικό.

#15   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/04/2021 - 22:43

Μεγάλη Δευτέρα και Τρίτη δεν θα δουλέψω το πρωί οπότε θα ξεκινήσω τεστ ντραιβ. Θα τα κάνω όλα ώστε να είμαι απόλυτα σίγουρος για την επιλογή μου. Δεν θέλω να βιαστώ.

Τελευταία επεξεργασία από: nickhellas04, 20/04/2021 - 22:43


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)