Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερώτηση για φόρτιση iPhone 12 mini


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Speed7

Speed7

    iPH Member

  • 264 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 28/04/2021 - 12:51

Καλησπέρα, πριν κάποιες μέρες αγόρασα ένα iPhone 12 mini και μου έκανε κάτι που μου κίνησε την περιέργεια και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. Την πρώτη μέρα που το αγόρασα το έβαλα φόρτισε στο 100% κανονικά όλα καλά, μετά το σύνδεσα στον Η/Υ για να περάσω κάποιες φωτογραφίες και είδα ότι ενώ το σύνδεσα στον Η/Υ μου έδειξε αρχικά πάνω δεξιά στη μπαταρία την ένδειξη ότι φορτίζει τον κεραυνό και στιγμιαία χωρίς να το έχω αποσυνδέσει, άρχιζε να εμφανίζεται και να εξαφανίζεται στην μπαταρία η ένδειξη του κεραυνού αρκετές φορές μέχρι που το αποσύνδεσα και το ξανασύνδεσα και μετά έδειχνε κανονικά μόνιμα τον κεραυνό.

Προχθές το βράδυ μου έκανε το ίδιο όταν ήταν κάπου στο 90% και το σύνδεσα στον φορτιστή, άρχισε να έρχεται κ να φεύγει η ένδειξη του κεραυνού αρκετές φορές, μέχρι που του έβγαλα το καλώδιο κ το ξαναέβαλα και μετά κομπλέ έμεινε μόνιμα η ένδειξη του κεραυνού, όπως και χθες το βράδυ που ήταν στο 80% το έβαλα να φορτίσει, έδειξε την ένδειξη της φόρτισης τον κεραυνό στη μπαταρία, έσβησε μια φορά η ένδειξη μετά την έδειξε ξανά κ μετά δεν την εξαφάνισε πάλι συνέχισε κανονικά να το δείχνει. Μήπως έχετε ιδέα τι μπορεί να παίζει; Έχει συμβεί σε κανέναν; Μήπως έχει σχέση με την επιλογή της βελτιστοποιημένης φόρτισης που έχω ενεργοποιημένη;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν κούρασα με την μακροσκελή ανάρτηση.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Speed7

Speed7

    iPH Member

  • 264 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 28/04/2021 - 14:20

Να προσθέσω ότι το έχω φορτίσει κ άλλες φορές χωρίς να μου το κάνει αυτό, φορτίζει κανονικά.

Eπίσης να προσθέσω πως την πρώτη φορά μου το έκανε με το καλώδιο του iPhone 8 στον υπολογιστή και τη δεύτερη και την τρίτη φορά με το καλώδιο του iPhone 12 το lightning to USB-C και τον ταχυφορτιστή της Apple 20W.



#3   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/04/2021 - 10:02

Το σίγουρο είναι πως δεν είναι φυσιολογικό. Ίσως έχει μπει κάποιο χνούδι στην υποδοχη φόρτιστης και δεν γίνεται σωστή επαφή. 



#4   Speed7

Speed7

    iPH Member

  • 264 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 29/04/2021 - 10:20

Αδερφέ το τσέκαρα, δεν είχε κάτι στην υποδοχή, αλλά μιας μέρας κινητό τι να είχε μπει έτσι κ αλλιώς.

Τώρα του έχω κάνει ένα restore και setup as new και θα δείξει, από όταν το έκανα το σύνδεσα καμιά δεκαριά φορές στον φορτιστή και δεν το έκανε καθόλου, θα δείξει όμως.



#5   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/04/2021 - 11:56

Αδερφέ το τσέκαρα, δεν είχε κάτι στην υποδοχή, αλλά μιας μέρας κινητό τι να είχε μπει έτσι κ αλλιώς.

Τώρα του έχω κάνει ένα restore και setup as new και θα δείξει, από όταν το έκανα το σύνδεσα καμιά δεκαριά φορές στον φορτιστή και δεν το έκανε καθόλου, θα δείξει όμως.

οκ! Αν και δεν πιστεύω οτι έχει κάποια σχέση το λειτουργικό, ελπίζω να μην στο ξανακάνει. 



#6   Speed7

Speed7

    iPH Member

  • 264 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 29/04/2021 - 12:07

οκ! Αν και δεν πιστεύω οτι έχει κάποια σχέση το λειτουργικό, ελπίζω να μην στο ξανακάνει. 

Το λέω γιατί το σύνδεσα και το αποσύνδεσα καμιά 20αριά φορές στο pc μέσα σε πολύ λίγη ώρα και μετά άρχισε να το κάνει, μήπως έφαγε κανένα σκάλωμα, γιατί ήθελα να περάσω κάπου στις 9000 χιλιάδες φωτό από προηγούμενο iPhone και μου έσπασε τα νεύρα μέχρι να το κάνω. Θα δείξει... κ εγώ ελπίζω να στρώσει.


Τελευταία επεξεργασία από: Speed7, 29/04/2021 - 12:07





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες