Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μεμβράνες αυτοκινήτου.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/05/2021 - 15:45

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω. Σκέφτομαι να βάλω μεμβράνες σε γνωστή εταιρία c@rglss. Το μόνο που με αγχώνει είναι με την αστυνομία. Τι παίζει; Δεν θέλω κάτι εξτριμ. Απλώς να κόψει ο ήλιος λίγο από την καμπίνα και φυσικά να είμαι νόμιμος 100%.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   motoboots

motoboots

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα

Δημοσίευση 27/05/2021 - 17:22

Υπάρχουν διάφορες διαβαθμίσεις για το πόσο περιορίζεται ο ήλιος. Πόσο σκούρο επιτρέπεται να τοποθετήσεις βάσει νόμου είναι διαφορετικό για το πίσω τζάμι και για τα υπόλοιπα. Ρώτησε τα παιδιά στο μαγαζί που λες, και θα σε κατατοπίσουν όπως πρέπει για να είσαι νόμιμος.

#3   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.407 μηνύματα

Δημοσίευση 27/05/2021 - 19:25

Από ότι θυμάμαι στο παρμπρίζ απαγορεύεται να τοποθετήσεις στα υπόλοιπα δεν υπάρχει πρόβλημα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#4   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 27/05/2021 - 20:46

Έχω βάλει στην Carglass κι εγώ. Έβαλα και στο μπροστινό παρμπρίζ. Νόμιμο 100% αν βάλεις ότι ορίζει η νομοθεσία, ξέρουν αυτοί. Μεγάλη διαφορά στον ήλιο, έχω και μεγάλο παρμπρίζ (Golf) και σώθηκα.



#5   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/05/2021 - 20:59

Αύριο θα πάω να βάλω και εγώ ευχαριστώ! Πόση ώρα κάνουν περίπου;



#6   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/05/2021 - 08:19

Καλημέρα .
Στο θέμα επιλογής εταιρείας δεν θα προτείνω κάτι μιας και υπάρχουν πολλές ..
Η διαφορά είναι ότι οι σοβαρές εταιρείες σου ετοιμάζουν χαρτί /βεβαιώση για την αστυνομία που αναφέρει το ποσοστό που σου έχουν τοποθετήσει .
Το ανώτατο όριο αν δεν έχει αλλάξει κάτι είναι 20 %.
Αυτήν την βέβαιωση την χρησιμοποιείς επίσης στο ΚΤΕΟ αν πέσεις και εκεί σε κανέναν υπέρ τυπικό υπάλληλο ..
Γενικά βάλτες εχθές !!!

Τελευταία επεξεργασία από: tzigis, 29/05/2021 - 08:22


#7   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/05/2021 - 08:26

Έχω βάλει στην Carglass κι εγώ. Έβαλα και στο μπροστινό παρμπρίζ. Νόμιμο 100% αν βάλεις ότι ορίζει η νομοθεσία, ξέρουν αυτοί. Μεγάλη διαφορά στον ήλιο, έχω και μεγάλο παρμπρίζ (Golf) και σώθηκα.


Δεν ξέρω αν είναι παράνομο στο μπροστά μπαμπριζ να βάλεις κάτι αλλά ρε Άλεξ σε βολεύει το βράδυ??
Εγώ σε ένα που μπήκα με φιμέ στο μπαμπριζ δεν έβλεπα στα σκοτεινά σημεία καθόλου καλά …
Μήπως έβαλες στο μισό πάνω μέρος του μπαμπριζ ;

#8   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 29/05/2021 - 08:58

Η μεμβράνη μπροστά (η επιτρεπόμενη) που αν θυμάμαι καλά είναι 75%, οπτικά έχει μικρή διαφορά από το να μην έχεις. Ουσιαστική δουλειά όμως κάνει. Αν έχεις δει κάποια που σκουραίνουν είναι γιατί μάλλον έχουν βάλει πιο σκούρα.

Δεν παρατήρησα κάποια διαφορά που να με ενοχλεί (έστω και λίγο) το βράδυ, ίσως γιατί το συνήθισα γρήγορα.

Εγώ έχω βάλει 50% πίσω και 75% οδηγού / συνοδηγού και μπροστινό.

Μπορείς να βάλεις πρώτα στα παράθυρα και στο πίσω και μετά στο μπροστινό. Το μπροστινό όμως έκανε μεγάλη διαφορά γιατί και μεγάλο είναι και λόγω κλίσης επηρεάζει πολύ!

Στις φωτογραφίες ΔΕΝ είχα βάλει ακόμα το μπροστινό παρμπρίζ. (Θα τις σηκώσω από το iphone από web δεν ξέρω γιατί δεν τις σηκώνει)


Τελευταία επεξεργασία από: alej, 29/05/2021 - 08:59


#9   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 29/05/2021 - 09:02

ee43e60092051df67f648f05c5e08551.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#10   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 29/05/2021 - 09:03

293b9cc8b9c9539d62109c90baabb237.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#11   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/05/2021 - 05:58

Κάνει δουλειά και στο μπροστινό τζάμι; Γιατί το σκέφτομαι σοβαρά. Στην αρχή σκέφτηκα να δω και για άλλη εταιρία και πήρα τηλέφωνο αλλά όταν μου ανέφεραν ότι μπορεί να χρειαστεί να ξηλωθεί είτε πόρτα είτε τσιμούχες στο αυτοκίνητο και επειδή είναι ολοκαίνουργιο το αμάξι έκλεισα το τηλέφωνο.
Από εκεί και πέρα αν ξέρει κανείς από εδώ Θεσσαλονίκη ποια να επιλέξω γιατί έχει 2-3 car θα με βόλευε να με ενημερώσει σε ποια να πάω. Ευχαριστώ

#12   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 30/05/2021 - 08:42

Κάνει δουλειά και στο μπροστινό τζάμι; Γιατί το σκέφτομαι σοβαρά. Στην αρχή σκέφτηκα να δω και για άλλη εταιρία και πήρα τηλέφωνο αλλά όταν μου ανέφεραν ότι μπορεί να χρειαστεί να ξηλωθεί είτε πόρτα είτε τσιμούχες στο αυτοκίνητο και επειδή είναι ολοκαίνουργιο το αμάξι έκλεισα το τηλέφωνο.
Από εκεί και πέρα αν ξέρει κανείς από εδώ Θεσσαλονίκη ποια να επιλέξω γιατί έχει 2-3 car θα με βόλευε να με ενημερώσει σε ποια να πάω. Ευχαριστώ

Κάνει μεγάλη διαφορά, γιατί είναι μεγάλη επιφάνεια και λόγω κλίσης το πιάνει ο ήλιος πολλές ώρες. Εγώ είχα βάλει τα οδηγού/συνοδηγού και πίσω την πρώτη φορά στο Carglass Μοναστηρίου (που τότε ήταν στα ΚΤΕΛ κοντά) και το μπροστινό παρμπρίζ πάλι σε αυτούς όταν πλέον είχαν μεταφερθεί στη Μοναστηρίου.

Δεν έχω κάποιο παράπονο κι αν κάτι χρειάζεται διόρθωση ξαναπάς και το διορθώνουν επιτόπου και χωρίς κόπο. Δεν ρημάζουν το αυτοκίνητο, το είχα ρωτήσει κι εγώ αυτό. Να τους ρωτήσεις κι εσύ βέβαια.



#13   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/05/2021 - 08:54

Κάνει μεγάλη διαφορά, γιατί είναι μεγάλη επιφάνεια και λόγω κλίσης το πιάνει ο ήλιος πολλές ώρες. Εγώ είχα βάλει τα οδηγού/συνοδηγού και πίσω την πρώτη φορά στο Carglass Μοναστηρίου (που τότε ήταν στα ΚΤΕΛ κοντά) και το μπροστινό παρμπρίζ πάλι σε αυτούς όταν πλέον είχαν μεταφερθεί στη Μοναστηρίου.
Δεν έχω κάποιο παράπονο κι αν κάτι χρειάζεται διόρθωση ξαναπάς και το διορθώνουν επιτόπου και χωρίς κόπο. Δεν ρημάζουν το αυτοκίνητο, το είχα ρωτήσει κι εγώ αυτό. Να τους ρωτήσεις κι εσύ βέβαια.


Και πόσες ώρες κάνουν περίπου;

#14   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 30/05/2021 - 08:58

Εκείνη την μέρα το ξεχνάς το αμάξι. Μην τους πιέσεις να κάνουν γρήγορα. Θα πεις παιδιά εμένα με ενδιαφέρει να γίνει σωστή δουλειά κι ας το πάρω αργά το μεσημέρι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#15   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/05/2021 - 09:10

Εκείνη την μέρα το ξεχνάς το αμάξι. Μην τους πιέσεις να κάνουν γρήγορα. Θα πεις παιδιά εμένα με ενδιαφέρει να γίνει σωστή δουλειά κι ας το πάρω αργά το μεσημέρι.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Οκ έκλεισε θα το πάω από κει. Ελπίζω να το προσέξουν.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες