Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Η Apple ανακοινώνει τεχνολογία παρακολούθησης για τη πρόληψη και ανίχνευση της παιδικής κακοποίησης | Το τέλος του Privacy


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
79 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   supergeorge

supergeorge

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/08/2021 - 14:53

Εγώ γύρισα τον Απρίλιο σε Apple οικοσύστημα μετά από 8 χρόνια και ο κύριος λόγος ήταν το privacy.

Από τις χειρότερες κινήσεις που έχει κάνει.

Το ότι το κάνουν οι άλλοι δε σημαίνει κάτι. Υπάρχουν διάφορα άρθρα για άτομα που τους έκλεισε τους λογαριασμούς τους η Microsoft, επειδή ο αλγόριθμος έπιασε γυμνές φωτογραφίες των παιδιών τους.

Η Apple όμως διαφημίζει το privacy first.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   takisot

takisot

    iPH Enthousiast

  • 556 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/08/2021 - 21:01

Παιδιά πριν κράξετε, ενημερωθείτε πως και που λειτουργεί το σύστημα πρώτα.

Could governments force Apple to add non-CSAM images to the hash list?

Apple will refuse any such demands. Apple’s CSAM detection capability is built solely to detect known CSAM images stored in iCloud Photos that have been identified by experts at NCMEC and other child safety groups. We have faced demands to build and deploy government-mandated changes that degrade the privacy of users before, and have steadfastly refused those demands. We will continue to refuse them in the future. Let us be clear, this technology is limited to detecting CSAM stored in iCloud and we will not accede to any government’s request to expand it. Furthermore, Apple conducts human review before making a report to NCMEC. In a case where the system flags photos that do not match known CSAM images, the account would not be disabled and no report would be filed to NCMEC.

Can non-CSAM images be “injected” into the system to flag ac- counts for things other than CSAM?

Our process is designed to prevent that from happening. The set of image hashes used for matching are from known, existing images of CSAM that have been acquired and validated by child safety organizations. Apple does not add to the set of known CSAM image hashes. The same set of hashes is stored in the operating system of every iPhone and iPad user, so targeted attacks against only specific individuals are not possible under our design. Finally, there is no automated reporting to law enforcement, and Apple conducts human review before making a report to NCMEC. In the unlikely event of the system flagging images that do not match known CSAM images, the account would not be disabled and no report would be filed to NCMEC

https://www.apple.co...d_Questions.pdf

#18   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.559 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/08/2021 - 21:31

Κοιτάς το δέντρο, χάνεις το δάσος.
 
Δεν μας ενδιαφέρει το "Hash" στο σκανάρισμα και όλα τα υπόλοιπα τεχνικά.
 
Απο που κι ως που να ελέγχεται το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ μου περιεχόμενο, στη δική μου συσκευή.
 
Η συγκεκριμένη απόφαση και τεχνολογία, ανοίγει πόρτες για άλλες πιο περίεργες και άσχημες καταστάσεις (και) σε χώρες που "υποτιθέμενα" δικαιώματα πάνε περίπατο.

 

Επίσης, έχε υπόψιν σου πως η κάθε κυβέρνηση (και κυρίως στην Αμερική με NSA κτλ) μπορεί να επιβάλλει στη "καλή" Apple να σκανάρει οτι θέλει.

 

Μια Apple που έχει δώσει απλόχερα ο,τι έχει και δεν έχει, σε μια άλλη κυβέρνηση, αυτή της Κίνας.
 
Σου εγγυάται κανείς εσένα, πως αργότερα αυτό το περίφημο "σκανάρισμα" δε μπορεί να περάσει και για άλλα θέματα?
 
Τα ίδια θα λες όταν θα περάσει αυτό και σε τρίτες εφαρμογές με δικούς τους Servers?
 
Αυτό είναι δηλαδή το περίφημο "Privacy" της καλής Apple που μας τα 'χε κάνει πλανήτες?
 
Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω πως υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που δικαιολογούν και υποστηρίζουν τέτοιες αποφάσεις.

 

Spoiler


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#19   cutter

cutter

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/08/2021 - 22:15

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τους ανθρώπους που τους ενοχλεί κάθε ενέργεια που έχει σαν σκοπό την πάταξη τέτοιων φαινομένων και την απομάκρυνση από την κοινωνία ανθρώπων που προβαίνουν σε τέτοια κακουργήματα. Με την ίδια λογική που επίσης θέλω περισσότερες κάμερες σε δημόσιους χώρους, γιατί δεν έχω να φοβηθώ τίποτα από αυτό, αντιθέτως μόνο να κερδίσω, εγώ κι όλη η ευνομούμενη κοινωνία.

 

Προφανώς και είμαι υπέρμαχος του privacy, με την λογική ότι δεν θέλω την Apple και την κάθε Apple να διαβάζει τα στοιχεία μου και να τα πουλάει σαν προϊόν στους συνεργάτες της για στοχευμένη διαφήμιση. Αλλά όχι μόνο θέλω, αλλά και ΠΕΡΙΜΕΝΩ από την Apple να συνεργάζεται πλήρως και απόλυτα με τις αρχές κάθε δημοκρατικής χώρας έστι ώστε να προασπίζονται οι κοινωνίες από εγκληματίες.

 

Όταν μου δείξεις ένα άρθρο που θα λέει πως η Apple χρησιμοποιεί πχ την Siri για να διαβάσει το καταναλωτικό μου προφίλ, θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά σε ότι έχει να κάνει με την προστασία της κοινωνίας από αποβράσματα, μου φαίνεται πως πρέπει να το ξανασκεφτείς. 


Τελευταία επεξεργασία από: cutter, 11/08/2021 - 22:16


#20   takisot

takisot

    iPH Enthousiast

  • 556 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/08/2021 - 22:18

Θα έλεγα ότι εσυ κοιτάς το δέντρο και χάνεις το δάσος. Αυτό ισχύει μόνο για όσους έχουν ενεργοποιημένο το iCloud photos. Αν δεν το έχεις δεν σε αφορά. Αν δεν είσαι creep και εχεις iCloud photos, πάλι δεν σε αφορά. Τα εξηγεί αναλυτικότατα η apple και ο στόχος είναι η προστασία των παιδιών (το «δάσος»). Ο εύκολος δρόμος θα ήταν να μην αλλάξει τίποτα.
Υπόψην το σκανάρισμα για παιδόφιλους το κάνουν και η google και η Amazon, χωρίς μάλιστα τόσες δικλείδες ασφαλείας προσωπικών δεδομένων.

#21   takisot

takisot

    iPH Enthousiast

  • 556 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/08/2021 - 22:24

Απο που κι ως που να ελέγχεται το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ μου περιεχόμενο, στη δική μου συσκευή.

Και πάλι, δεν ελέγχεται τίποτα στην δίκη σου συσκευή, οι φωτός που έχουν ανεβεί στο iCloud σκανάρονται με τον τρόπο που περιγράφεται παραπάνω. Αν δεν έχεις iCloud photos enabled, δεν σε επηρεάζει, ακόμα και αν είσαι ο Dr Evil αυτοπροσώπως.

Τελευταία επεξεργασία από: takisot, 11/08/2021 - 22:24


#22   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 12/08/2021 - 07:39

Προσωπικά είχα σίγουρα περισσοτερα και ακομα πιο σίγουρα, πολύ πιο εκνευριστικά προβλήματα, με ναυαρχίδες κυρίως της Samsung

ειλικρινα μου κάνει εντύπωση αυτό αλλά ίσως να έχει σχέση με την διαφορετική χρήση

#23   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/08/2021 - 08:04

Ακριβώς όπως το λες φίλε μου. 

Το τέλος του privacy και "το περιεχόμενό μου" που λένε κάποιοι είναι πραγματικά προκλητικό / εξοργιστικό.

 Όμως τους έχω νεα: Τo Echelon το γνωρίζετε;.... "ακούει και παρακολουθεί" χρόνια τώρα...

Έχουμε δει πόσες εφαρμογές στο κινητό μας σκανάρουν τα πάντα και λαμβάνουν από εμάς τους ίδιους έγκριση για πρόσβαση  στις φωτό μας;

 

Δηλαδή αλήθεια τώρα; Μπορείς να φυλάς στο σπίτι σου αρχαία, ναρκωτικά, όπλα, και να θέλει κάποιος να σε ελέγξει και να λες, όχι εδώ μέσα, εδώ είναι το privacy μου; Απλά δεν υφίσταται αυτό. Όταν κάποιος διαχειρίζεται υλικό παιδικής κακοποίησης και τα υπόλοιπα τερατώδη (για εμένα το χειρότερο των εγκλημάτων) πιο ακριβώς privacy θέλουμε να έχει; 

Στο κάτω κάτω ναι όταν είσαι καθαρός δε σε νοιάζει τίποτα. Και ναι αν είναι να σκανάρει αόρατα τις φωτό μου πραγματικά, ποσώς με ενδιαφέρει. Δε σημαίνει οτι κάποιος κάθεται κοιτάει τις φωτό σου αλλά ένα πρόγραμμα μέσω αλγόριθμου κάνει match από δεδομένα όπως ακριβώς κάνει και το fb. Εμείς νομίζουμε οτι θα κάθεται κάποιος και θα κοιτάει τις φωτό μας μια μια. Σιγά μην σου πατάει και like.  

 

Αυτό το πράμα στην Ελλάδα που το παίζουμε όλοι ειδήμονες σε όλα και έχουμε επιστημονική και τεχνολογική "άποψη" επι παντός επιστητού χωρίς να ξέρουμε στην ουσία τίποτα είναι τρομερό. Πήραμε 1 iphone, 1 ipad, και κανένα macbook και επειδή κάνουμε και κανένα jailbreak στα κινητά νομίζουμε οτι είμαστε το MIT. 

 

Ναι, έχει ξεσηκώσει κάποιες αντιδράσεις αυτή η ανακοίνωση γιατί ο περισσότερος δεν την έχει κατανοήσει ούτε τι ακριβώς θα κάνει ούτε πως θα λειτουργεί (και αυτό δεν είναι σε καμία περίπτωση κατακριτέο). Αλλά μη γίνουμε σαν αυτούς που ξεσηκώθηκαν στην αρχή της πανδημίας (και ξεσήκωσαν πολλούς περισσότερους) ισχυριζόμενοι οτι το 5G μεταδίδει τον κορονοϊό και οτι όπου έχει μπει πεθαίνει ο κόσμος κατά εκατοντάδες.  'Η να θυμηθώ τις μάσκες που τις λέγανε "φίμωτρο" και τις ποδοπατάγανε στο Σύνταγμα γιατί χάναν την ελευθερία τους.... (άσχετα που τελικά αυτές σώσανε τον πιο πολύ κόσμο).

 

Ας χαλαρώσουμε λίγο εδώ στην Ελλάδα. Μια αφορμή περιμένουμε και είμαστε έτοιμοι να βγούμε έξω και να διαδηλώσουμε ξέρω γω.  

 

 

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τους ανθρώπους που τους ενοχλεί κάθε ενέργεια που έχει σαν σκοπό την πάταξη τέτοιων φαινομένων και την απομάκρυνση από την κοινωνία ανθρώπων που προβαίνουν σε τέτοια κακουργήματα. Με την ίδια λογική που επίσης θέλω περισσότερες κάμερες σε δημόσιους χώρους, γιατί δεν έχω να φοβηθώ τίποτα από αυτό, αντιθέτως μόνο να κερδίσω, εγώ κι όλη η ευνομούμενη κοινωνία.

 

Προφανώς και είμαι υπέρμαχος του privacy, με την λογική ότι δεν θέλω την Apple και την κάθε Apple να διαβάζει τα στοιχεία μου και να τα πουλάει σαν προϊόν στους συνεργάτες της για στοχευμένη διαφήμιση. Αλλά όχι μόνο θέλω, αλλά και ΠΕΡΙΜΕΝΩ από την Apple να συνεργάζεται πλήρως και απόλυτα με τις αρχές κάθε δημοκρατικής χώρας έστι ώστε να προασπίζονται οι κοινωνίες από εγκληματίες.

 

Όταν μου δείξεις ένα άρθρο που θα λέει πως η Apple χρησιμοποιεί πχ την Siri για να διαβάσει το καταναλωτικό μου προφίλ, θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά σε ότι έχει να κάνει με την προστασία της κοινωνίας από αποβράσματα, μου φαίνεται πως πρέπει να το ξανασκεφτείς. 


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 12/08/2021 - 08:13


#24   megaloupaixtou

megaloupaixtou

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/08/2021 - 08:08

Και πάλι, δεν ελέγχεται τίποτα στην δίκη σου συσκευή, οι φωτός που έχουν ανεβεί στο iCloud σκανάρονται με τον τρόπο που περιγράφεται παραπάνω. Αν δεν έχεις iCloud photos enabled, δεν σε επηρεάζει, ακόμα και αν είσαι ο Dr Evil αυτοπροσώπως.


Για να δω αν κατάλαβα. Επομένως, αν ένας υποτιθέμενος παιδόφιλος με apple συσκευή (που του «κόβει» και «λίγο), δεν έχει ενεργοποιημένο το iCloud photos, και άρα δεν σκανάρεται το περιεχόμενο των φωτογραφιών του, τότε δεν υπάρχει περίπτωση να πιαστεί.

Άρα γιατί να σκανάρεται το περιεχόμενο τόσων εκατομμυρίων χρηστών;



Πάντως και εγώ δεν έχω εμπιστοσύνη σε μια τέτοια ενέργεια, γιατί θεωρώ ότι μπορεί να «ανοίξει πόρτες» και για άλλου είδους ψαχουλέματα.

#25   megaloupaixtou

megaloupaixtou

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/08/2021 - 08:09

Με κάθε επιφύλαξη πάντα

Τελευταία επεξεργασία από: megaloupaixtou, 12/08/2021 - 08:10


#26   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/08/2021 - 08:40

Γενικώς είτε με προσχήματα είτε χωρίς μας παρακολουθούν από παντού.

Αν κάποιος θέλει περισσότερη ιδιωτικότητα απλά κόβει iCloud , βάζει vpn, αλλά χάνει σε παροχές και ευκολίες.

Από εμάς εξαρτάται πως θέλουμε να κινηθούμε…..

Προσωπικά μέχρι σήμερα δεν έχω κάτι που θέλω να κρύψω, ούτε είδα κάποιον να καταχράται την ιδιωτικότητα μου (ακόμα τουλάχιστον).


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#27   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 12/08/2021 - 09:18

εμένα μου κάνει εντυπωση που ξαφνικα πέσατε απο τα σύννεφα. Προφανώς δεν μου αρεσει και μενα που εξελίσονται τα πράγματα γιατι οπως προαναφέρατε θα δωθουν ευκαιρίες να εκμεταλευτουν καταστάσεις , αλλα προσωπικα νομιζω έχοντας smartphone απο το πρωτο iphone / android και παλι iphonhe ( δεν εχει να κανει τοσο η μαρκα ) μας παρακολουθουν χρονια και συλλεγουν οτι θελουν. 



#28   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.559 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 12/08/2021 - 11:01

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τους ανθρώπους που τους ενοχλεί κάθε ενέργεια που έχει σαν σκοπό την πάταξη τέτοιων φαινομένων και την απομάκρυνση από την κοινωνία ανθρώπων που προβαίνουν σε τέτοια κακουργήματα. Με την ίδια λογική που επίσης θέλω περισσότερες κάμερες σε δημόσιους χώρους, γιατί δεν έχω να φοβηθώ τίποτα από αυτό, αντιθέτως μόνο να κερδίσω, εγώ κι όλη η ευνομούμενη κοινωνία.

 

Προφανώς και είμαι υπέρμαχος του privacy, με την λογική ότι δεν θέλω την Apple και την κάθε Apple να διαβάζει τα στοιχεία μου και να τα πουλάει σαν προϊόν στους συνεργάτες της για στοχευμένη διαφήμιση. Αλλά όχι μόνο θέλω, αλλά και ΠΕΡΙΜΕΝΩ από την Apple να συνεργάζεται πλήρως και απόλυτα με τις αρχές κάθε δημοκρατικής χώρας έστι ώστε να προασπίζονται οι κοινωνίες από εγκληματίες.

 

Όταν μου δείξεις ένα άρθρο που θα λέει πως η Apple χρησιμοποιεί πχ την Siri για να διαβάσει το καταναλωτικό μου προφίλ, θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά σε ότι έχει να κάνει με την προστασία της κοινωνίας από αποβράσματα, μου φαίνεται πως πρέπει να το ξανασκεφτείς. 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δε με ενοχλεί η πάταξη και το κύνηγι ΑΡΡΩΣΤΩΝ ανθρώπων(; ).

 

Με ενοχλεί γιατί υπο τη δικαιολογία της προστασίας των παιδιών, ανοίγει μια πόρτα που ουσιαστικά μένει ανοιχτή, όσο χρειάζεται, για να κάνει μετά όποιος θέλει, ο,τι γουστάρει εις βάρος μου (μας).

 

Με ενοχλεί όταν κάνεις πόλεμο περί Privacy στο FB και μετά απο λιγο καιρό κάνεις και τα ίδια, ίσως σε χειρότερο βαθμό.

 

Με ενοχλεί γιατί ουσιαστικά το περίφημο "Privacy" που διατυμπανίζει χρόνια τώρα η Apple ουσιαστικά δεν υφίσταται τελικά.

 

Με ενοχλεί γιατί αυτές οι μαμημένες οι συσκευές που κρατάς και κρατάω στα χέρια μου, είναι το κλείδι για τη ζωή μου/του.

 

Προφανώς και η επιστημονική κοινότητα που έχει ξεσηκωθεί (μεταξύ αυτών και ο γνωστός Snowden) είναι και αυτοί τρελοί και δε καταλαβαίνουν πως "δεν έγινε κάτι".

 

Θα έλεγα ότι εσυ κοιτάς το δέντρο και χάνεις το δάσος. Αυτό ισχύει μόνο για όσους έχουν ενεργοποιημένο το iCloud photos. Αν δεν το έχεις δεν σε αφορά. Αν δεν είσαι creep και εχεις iCloud photos, πάλι δεν σε αφορά. Τα εξηγεί αναλυτικότατα η apple και ο στόχος είναι η προστασία των παιδιών (το «δάσος»). Ο εύκολος δρόμος θα ήταν να μην αλλάξει τίποτα.
Υπόψην το σκανάρισμα για παιδόφιλους το κάνουν και η google και η Amazon, χωρίς μάλιστα τόσες δικλείδες ασφαλείας προσωπικών δεδομένων.

Δεν ισχύει μόνο για το iCloud Photos. Αν έχεις όρεξη, κάτσε να δεις την ανάλυση του Rene.

 

Υπάρχει το περίφημο σκανάρισμα που αναφέρεις στο iCloud, υπάρχει και το σκανάρισμα που γίνεται τοπικά στη συσκευή μέσω του Messages App.

 

Ξαναλέω, το οτι τόσο κόσμος έχει τις ανησυχίες του (δεν είναι ελληνικό φαινόμενο βλέπεις) για το τι είναι ικανό να φέρει ως προς τον έλεγχο όλο αυτό, δε σημαίνει πως είμαστε απέναντι και εναντίον της προστασίας των παιδίων.

 

Πρέπει να είσαι και 'συ (τρίτο πρόσωπο για να μη παρεξηγηθούμε εδώ μέσα) άρρωστος ή τρελός για να δεχθείς κάτι τέτοιο.

 

Είναι η κορυφή του παγόβουνου, η δικαιόλογία για άλλες καταστάσεις και όχι η πραγματική ουσία του όλου θέματος.

 

Το οτι γίνεται και απο άλλους τόσα και τόσα χρόνια, δεν πρέπει να είναι η επιπλέον δικαιολογία για να το κάνει και η Apple "με το γάντι".

 


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#29   cutter

cutter

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/08/2021 - 15:22

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δε με ενοχλεί η πάταξη και το κύνηγι ΑΡΡΩΣΤΩΝ ανθρώπων(; ).

 

Με ενοχλεί γιατί υπο τη δικαιολογία της προστασίας των παιδιών, ανοίγει μια πόρτα που ουσιαστικά μένει ανοιχτή, όσο χρειάζεται, για να κάνει μετά όποιος θέλει, ο,τι γουστάρει εις βάρος μου (μας).

 

Με ενοχλεί όταν κάνεις πόλεμο περί Privacy στο FB και μετά απο λιγο καιρό κάνεις και τα ίδια, ίσως σε χειρότερο βαθμό.

 

Με ενοχλεί γιατί ουσιαστικά το περίφημο "Privacy" που διατυμπανίζει χρόνια τώρα η Apple ουσιαστικά δεν υφίσταται τελικά.

 

Με ενοχλεί γιατί αυτές οι μαμημένες οι συσκευές που κρατάς και κρατάω στα χέρια μου, είναι το κλείδι για τη ζωή μου/του.

 

Προφανώς και η επιστημονική κοινότητα που έχει ξεσηκωθεί (μεταξύ αυτών και ο γνωστός Snowden) είναι και αυτοί τρελοί και δε καταλαβαίνουν πως "δεν έγινε κάτι".

 

Ναι, αλλά όλα τα παραπάνω είναι απλά υποθέσεις! Στο ξαναλέω, είμαι απόλυτα μαζί σου και κάθετα αντίθετος στο να έχει πρόσβαση μια εταιρία στα δεδομένα μου, στα δεδομένα σου για να μας πλασάρουν αποτελεσματικότερα τα προϊόντα τους με βάσει τις συνήθειες μας, τις πρότερες αγορές μας κλπ. 

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις πως θα το κάνουν αυτό? ΄Έχεις κάποια απόδειξη? Γιατί να μην είναι απλά μια δικλείδα ασφαλείας για να προστατευθούν ζωές? Γιατί ρε παιδιά μόνιμα στην καχυποψία? Μήπως να περιμέναμε πρώτα να δούμε και μετά να κρίνουμε με βάση το τι τελικά θα πράξουν κι όχι με βάση τους χειρότερους φόβους μας?  


Τελευταία επεξεργασία από: cutter, 12/08/2021 - 15:24


#30   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/08/2021 - 16:15

Προσπαθώ να καταλάβω ποια απογοήτευση είναι μεγαλύτερη..

Αυτή που συμβαίνει με το privacy ή οτι το κάνει η "αγαπημένη" εταιρεία.

Οι περισσότεροι μάλλον σοκάρονται περισσότερο για το δεύτερο.   

Σε όποιον δεν αρέσει αλλάζει κινητό. Εnd of story. Υπάρχουν λύσεις. 

 

Και δεν είναι μόνο θέμα apple. Όλοι θα το κάνουν και όλοι έτσι θα κινηθούν / κινούνται ήδη.

Η πρόσβαση στο photo gallery μας, δίνεται καθημερινά  από εμάς τους ίδιους σε άπειρες εφαρμογές στο κινητό μας.   

Απορώ κι εγώ γιατί πέφτουμε από τα σύννεφα. Οι περισσότεροι την έχουμε παραχωρήσει ήδη την πρόσβαση αυτή.


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 12/08/2021 - 16:18


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες