Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά iPhone 12 Pro Max


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 696 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/08/2021 - 17:54

Ok αυτο που λες αλλα υπαρχει εφοριακος στην οικογενεια, οποτε δεν προχωραω στο σκοταδι…
Αν οτι παρεις μενει στην οικογενεια, τοτε μια χαρα ειναι για την επιχειρηση.

Και ας βρουνε ολους αυτους που χτιζουν παρανομα ή κλεβουν απο τις αποδειξεις που δεν κοβουν και χτυπανε μια το 3ωρο και μετα ας ερθουν να δουνε για τα τηλεφωνα.
Αν δεν ειναι εμποριο αλλα χρηση στην οικογενεια τοτε θεμα δεν υπαρχει…

Ειναι σαν τα ΙΧ με κοκκινες πινακιδες που ξαφνικα ολοι ειναι αναπηροι και τα οδηγουν και ελεγχος πουθενα…

Μη θίγεσαι. Δεν αναφέρθηκα σ εσένα προσωπικά, ούτε ανέφερα ότι αυτή η δραστηριότητα θα φέρει 4ο μνημόνιο. 

 

Για να μην παραπληροφορείται ο κόσμος το  "Αν οτι παρεις μενει στην οικογενεια, τοτε μια χαρα ειναι για την επιχειρηση." προφανώς και δεν ισχύει. 

 

Πρόκειται για σοβαρή φορολογική παράβαση. 

 

Αν εσύ νιώθεις ασφαλής έχοντας εφοριακό να σε καλύψει ή ο πεθερός σου είναι οκ με το να παίρνει ρίκσο γλιτώνοντας το ΦΠΑ είναι άλλη ιστορία, που δεν αφορά. 

 

Αγορά κινητών, λάπτοπ και ότι άλλο προβλέπει το άρθρο 39Α πληρώνεται αποκλειστικά από λογαριασμό ή κάρτα της επιχείρησης ή του ατόμου σε περίπτωση ατομικής επιχείρησης και η χρήση του γίνεται στα πλαίσια λειτουργίας της επιχείρησης, 

 

Οτιδήποτε άλλο είναι φορολογική παράβαση. 

 

Όποιος θέλει να πάρει το ρίσκο, το παίρνει. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 21/08/2021 - 18:07

Μη θίγεσαι. Δεν αναφέρθηκα σ εσένα προσωπικά, ούτε ανέφερα ότι αυτή η δραστηριότητα θα φέρει 4ο μνημόνιο. 
 
Για να μην παραπληροφορείται ο κόσμος το  "Αν οτι παρεις μενει στην οικογενεια, τοτε μια χαρα ειναι για την επιχειρηση." προφανώς και δεν ισχύει. 
 
Πρόκειται για σοβαρή φορολογική παράβαση. 
 
Αν εσύ νιώθεις ασφαλής έχοντας εφοριακό να σε καλύψει ή ο πεθερός σου είναι οκ με το να παίρνει ρίκσο γλιτώνοντας το ΦΠΑ είναι άλλη ιστορία, που δεν αφορά. 
 
Αγορά κινητών, λάπτοπ και ότι άλλο προβλέπει το άρθρο 39Α πληρώνεται αποκλειστικά από λογαριασμό ή κάρτα της επιχείρησης ή του ατόμου σε περίπτωση ατομικής επιχείρησης και η χρήση του γίνεται στα πλαίσια λειτουργίας της επιχείρησης, 
 
Οτιδήποτε άλλο είναι φορολογική παράβαση. 
 
Όποιος θέλει να πάρει το ρίσκο, το παίρνει.


Αδελφε ειμαι αρκετα μεγαλος και τοχω ψαξει το 39αρι οσο δεν φανταζεσαι…
Αν δεντο κανεις εμποριο, εννοειτε δεν σε ακουμπαει κανεις.

Δεν θελω να πω αλλα. Απλα δεν πεταω απλα πυροτεχνηματα…
3-4 συσκευες για ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ χρηση με επιχειρηση ατομικη δεν ασχολειτε ουτε ο Πιτσιλης..

Αυτα :)

#18   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 696 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/08/2021 - 18:42

Αδελφε ειμαι αρκετα μεγαλος και τοχω ψαξει το 39αρι οσο δεν φανταζεσαι…
Αν δεντο κανεις εμποριο, εννοειτε δεν σε ακουμπαει κανεις.

Δεν θελω να πω αλλα. Απλα δεν πεταω απλα πυροτεχνηματα…
3-4 συσκευες για ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ χρηση με επιχειρηση ατομικη δεν ασχολειτε ουτε ο Πιτσιλης..

Αυτα :)

Όντως, δε φαντάζομαι πόσο το έχεις ψάξει για να γράφεις όσα γράφεις. 

 

Αν και δεν κατάλαβα που κολλάει η ηλικία σου, ελπίζω να αναφέρεσαι σε αυτή, καλά κάνεις ότι κάνεις, αρκεί να γνωρίζεις τις συνέπειες. Αφού λοιπόν τις γνωρίζεις, έστω κι αν δεν είναι αυτές που αναφέρεις, δικαίωμά σου και επιλογή σου να αγοράζεις όπως θέλεις να αγοράζεις. 

 

Δυστυχώς η παρανομία της διαδικασίας που περιγράφεται δεν είναι πυροτέχνημα όπως διατείνεσαι ότι πετάω. Μακάρι να ήταν. 

 

Ας το γνωρίζει κάθε ενδιαφερόμενος και ας πράξει κατά το δοκούν. 

 

Και μακριά από ελέγχους σας εύχομαι. 



#19   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 21/08/2021 - 19:10

Όντως, δε φαντάζομαι πόσο το έχεις ψάξει για να γράφεις όσα γράφεις. 
 
Αν και δεν κατάλαβα που κολλάει η ηλικία σου, ελπίζω να αναφέρεσαι σε αυτή, καλά κάνεις ότι κάνεις, αρκεί να γνωρίζεις τις συνέπειες. Αφού λοιπόν τις γνωρίζεις, έστω κι αν δεν είναι αυτές που αναφέρεις, δικαίωμά σου και επιλογή σου να αγοράζεις όπως θέλεις να αγοράζεις. 
 
Δυστυχώς η παρανομία της διαδικασίας που περιγράφεται δεν είναι πυροτέχνημα όπως διατείνεσαι ότι πετάω. Μακάρι να ήταν. 
 
Ας το γνωρίζει κάθε ενδιαφερόμενος και ας πράξει κατά το δοκούν. 
 
Και μακριά από ελέγχους σας εύχομαι.


Καταρχην εσυ τσιμπας τωρα…
Εγω για πυροτεχνημα δεν εννοουσα εσενα αλλα εμενα αν διαβασες καλα. Ειπα οτι γνωριζω και δεν πεταω πυροτεχνηματα.
Αρα μην βλεπεις οτι σε κατηγορει κανεις.

Επισης καθε νομισμα εχει 2 οψεις. Εσυ πας με τον νομο οπως λες, αλλα δεν σημαινει οτι και εγω παρανομω…

Επισης οπως ξαναλεω ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΟ ΠΟΥ ΚΛΕΒΕΙ ΤΟ ΤΟΣΟ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΨΟΓΟ ΚΡΑΤΟΣ.
Το εμποριο (αν και πολυ το κανουν και φοροδιαφευγουν) δεν το αναφερω εγω, ουτε κλεβω απο την στιγμη που το να παρει καποιος 3-4 συσκευες τον χρονο δεν ειναι παρανομο.

Εκτος αν βρηκες εσυ καπου να λεει οτι πχ ενας που εχει ατομικη δικαιουτε ΜΟΝΟ 1 τηλεφωνο ανα ετος.

Οσο για την ηλικια, απλα εχουν δει πολλα τα ματια μου με χοντροτερες καραμπινατες περιπτωσεις που δεν ανοιξε ουτε ρουθουνι αδελφε…

Αυτα και το κλεινω εδω….
Για να μιλαω κατι γνωριζω και εγω.

#20   GiannisSot

GiannisSot

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 22/08/2021 - 13:08

Στο ΠΛΑΙΣΙΟ σίγουρα δεν τους ενδιαφέρει αν θα είναι άλλο το ΑΦΜ της επιχείρησης και η πληρωμή να γίνει με κάρτα ιδιώτη.
Οπότε μπορείς κανονικά να το πάρεις με άτοκες δόσεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ειδικά στο Πλαίσιο, έχω φάει άκυρο για ακριβώς αυτόν τον λόγο. Μάλιστα μίλησαν με τα κεντρικά λογιστήρια μπροστά μου. 



#21   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/08/2021 - 13:10

Ειδικά στο Πλαίσιο, έχω φάει άκυρο για ακριβώς αυτόν τον λόγο. Μάλιστα μίλησαν με τα κεντρικά λογιστήρια μπροστά μου.


Τι να σου πω βρε Γιάννη, εγώ όταν ρώτησα και όπως έγινε κιόλας με χρεωστική κάρτα δίκη μου και ΑΦΜ εταιρίας, έγινε η διαδικασία.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Once You Go Mac You Never Go Back

#22   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/08/2021 - 15:11

#off topic#
Συζητήσεις του στυλ ..
-το εχουν κανει αλλοι διακόσιοι και δεν τους έπιασε κανεις…
-εχουν γινει πολυ χειρότερες φορολογικές παραβάσεις και παλι δεν πιάστηκε κανεις…
-ολοι ετσι κάνουν….

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ , δεν στηρίζονται λογικής, δεν τις κατανοώ μια και με ξεπερνάνε……
Μεγάλα παιδια ειμαστε ολοι , ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του.
#on topic#


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 22/08/2021 - 15:12


#23   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 24/08/2021 - 15:17

Για τα δεδομένα της εποχής εκείνης με το 6S Plus δεν είχα να πω κάτι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλησπέρα φίλε μου, έχω το X(10) ακόμα και πραγματικά δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό. Έψαχνα αφορμή για να το αλλάξω αλλά δεν μου δίνει καμία!

#24   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 24/08/2021 - 15:18

Παιδιά μιας κ είμαι άσχετος με αυτά,όταν κάποιος πάρει με αποφορολογηση ενα iphone,μπορεί να βάλει ατοκες δοσεις με κάρτα ας πούμε εαν το κατάστημα το εχει σαν επιλογη ή το ένα αποκλειει το άλλο ; Δλδ στην αποφορολογηση ειναι παντα ντουκου ας πουμε


Sent from my iPhoneXS using Tapatalk Pro

Ναι μπορείς φίλε!

#25   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/08/2021 - 20:43

Καλησπέρα φίλε μου, έχω το X(10) ακόμα και πραγματικά δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό. Έψαχνα αφορμή για να το αλλάξω αλλά δεν μου δίνει καμία!

Το είχα κι εγώ και όπως λες ήταν αψεγάδιαστο επίσης. Ο μόνος λόγος που το άλλαξα ήταν για την κάμερα.


Once You Go Mac You Never Go Back




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες