Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

One million dollar question


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Chaplin

Chaplin

    iPH Enthousiast

  • 446 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 26/08/2021 - 20:46

Θα αγοραζατε iphone 12 mini 128gb 

 

1) Καινούργιο πρασινο με 1 χρονο εγγύηση στα 600 ευρώ (εισαγωγη απο εξωτερικο).

 

ή

 

2) Μεταχειρισμένο μαύρο(αγαπημενο χρωμα) σε πολυ καλη κατάσταση με 1,5 χρόνο εγγύηση στα 550 ευρώ μαζί με θηκες τζαμακια (αξίας 50 ευρω)?

 

Ξέρω ειναι λιγο καφενειακη η ερώτηση αλλα ειμαι σε διλλημα και δεν ξερω τι να κανω


Τελευταία επεξεργασία από: Chaplin, 26/08/2021 - 20:51


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   NASA

NASA

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2021 - 22:13

Αν το έχεις σε θήκη διαφανή ή χωρίς θήκη το χρώμα από ότι κατάλαβα δεν σου αρέσει.
Όποτε πας για μαύρο αλλά η διαφορά είναι πολύ μικρή για 50 ευρώ να πας στο μεταχειρισμένο.
Αν το πάρεις στα 500 αξίζει.
Όμως το μαύρο είναι και πιο εύκολο στην πώληση.
Αν σε ενδιαφέρει έχω ένα μαύρο 256 Μαρτίου.
Από Πλαίσιο. Άριστο. Στην τιμή που παίρνεις το πράσινο 128.

#3   Chaplin

Chaplin

    iPH Enthousiast

  • 446 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 27/08/2021 - 02:45

Αν το έχεις σε θήκη διαφανή ή χωρίς θήκη το χρώμα από ότι κατάλαβα δεν σου αρέσει.
Όποτε πας για μαύρο αλλά η διαφορά είναι πολύ μικρή για 50 ευρώ να πας στο μεταχειρισμένο.
Αν το πάρεις στα 500 αξίζει.
Όμως το μαύρο είναι και πιο εύκολο στην πώληση.
Αν σε ενδιαφέρει έχω ένα μαύρο 256 Μαρτίου.
Από Πλαίσιο. Άριστο. Στην τιμή που παίρνεις το πράσινο 128.

και εγω προς το πράσινο συγκλινω και του βαζω μια θηκη μαυρη στην τελικη επειδη δεν μου αρεσει το χρωμα

 

Μια απορια για να δω οτι σιγουρα δεν ειναι refurbished και οτι δεν εχει ενεργοποιηθει (μου ειπαν απο μαγαζι οτι ειναι ανοιγεμνο το κουτι) το βλεπω απο την IMEI σε καποιο σαιτ?

 

Υ.γ. ασε μου εαν θελεις ενα κινητο pm να σε καλεσω στην περιπτωση που δεν καταφερω παζαρεψω το μεταχειρισμενο 128αρι στα 500 απο 550... η τιμη που το δινεις ειναι πολυ καλη απλα το θεωρω λιγο υπερβολη 256αρι θελω να πω δεν το πολυχρειάζομαι 


Τελευταία επεξεργασία από: Chaplin, 27/08/2021 - 02:50


#4   giannopgeo

giannopgeo

    iPH User

  • 193 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 27/08/2021 - 09:23

Να σε ρωτήσω κάτι...πες οτι έχεις μαγαζί που πουλας κινητά, για ποιον λόγο να ανοίξεις τη συσκευασία και να προσπαθείς μετά να το πουλήσεις για καινούργιο (αφορά στο καινούργιο από έξω); Μάλλον κάτι δεν κολλάει...και επειδή καπάκια και οθόνες ΟΕΜ υπάρχουν σε αφθονία θα πρέπει να είσαι προσεκτικός. Βέβαια αν το ΙΜΕΙ δείχνει ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί σημαίνει ότι είναι καινούργιο, αλλά εντωμεταξύ εσύ θα έχεις στείλει τα χρήματα στο εξωτερικό και θα πρέπει να σου έρθει η συσκευή η οποία συμφωνήθηκε... Εγώ θα σου πρότεινα το μεταχειρισμένο από κάποιο γνωστό ή κάποιο αξιόλογο μέλος μίας κοινότητας αγοράς μεταχειρισμένων, που θα έχεις τη δυνατότητα να ελέγξεις



#5   Chaplin

Chaplin

    iPH Enthousiast

  • 446 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 27/08/2021 - 10:51

Να σε ρωτήσω κάτι...πες οτι έχεις μαγαζί που πουλας κινητά, για ποιον λόγο να ανοίξεις τη συσκευασία και να προσπαθείς μετά να το πουλήσεις για καινούργιο (αφορά στο καινούργιο από έξω); Μάλλον κάτι δεν κολλάει...και επειδή καπάκια και οθόνες ΟΕΜ υπάρχουν σε αφθονία θα πρέπει να είσαι προσεκτικός. Βέβαια αν το ΙΜΕΙ δείχνει ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί σημαίνει ότι είναι καινούργιο, αλλά εντωμεταξύ εσύ θα έχεις στείλει τα χρήματα στο εξωτερικό και θα πρέπει να σου έρθει η συσκευή η οποία συμφωνήθηκε... Εγώ θα σου πρότεινα το μεταχειρισμένο από κάποιο γνωστό ή κάποιο αξιόλογο μέλος μίας κοινότητας αγοράς μεταχειρισμένων, που θα έχεις τη δυνατότητα να ελέγξεις

απο ελλαδα ειναι το συγκεκριμενο μαγαζι το ρωτησα αυτο που μου λες γιατι το ειχα και εγω απορια και μου ειπε οτι ηταν εκθεσιακο

 

Οποτε φαινεται η ενεργοποιηση και το εαν ειναι επανακατασκευη απο το ΙΜΕΙ για τον λογο του οτι εαν ειναι επανακατασκευη θα ειχε ενεργοποιηθεί σωστα?



#6   apostkourtis

apostkourtis

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/08/2021 - 11:19

απο ελλαδα ειναι το συγκεκριμενο μαγαζι το ρωτησα αυτο που μου λες γιατι το ειχα και εγω απορια και μου ειπε οτι ηταν εκθεσιακο

Οποτε φαινεται η ενεργοποιηση και το εαν ειναι επανακατασκευη απο το ΙΜΕΙ για τον λογο του οτι εαν ειναι επανακατασκευη θα ειχε ενεργοποιηθεί σωστα?


Εκθεσιακό τηλέφωνο σημαίνει και ενεργοποιημένο τηλέφωνο! Στις περισσότερες περιπτώσεις τα εκθεσιακά επειδή φέρουν και τον συναγερμό της βιτρίνας είναι συνέχεια στο ρεύμα! Δεν λέω ότι είναι προβληματικά τηλέφωνα και εγώ έχω 11 pro εκθεσιακό χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά σίγουρα δεν είναι καινούργιο όπως στο περιέγραψε το κατάστημα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#7   Chaplin

Chaplin

    iPH Enthousiast

  • 446 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 27/08/2021 - 11:43

Εκθεσιακό τηλέφωνο σημαίνει και ενεργοποιημένο τηλέφωνο! Στις περισσότερες περιπτώσεις τα εκθεσιακά επειδή φέρουν και τον συναγερμό της βιτρίνας είναι συνέχεια στο ρεύμα! Δεν λέω ότι είναι προβληματικά τηλέφωνα και εγώ έχω 11 pro εκθεσιακό χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά σίγουρα δεν είναι καινούργιο όπως στο περιέγραψε το κατάστημα


Sent from my iPhone using Tapatalk

το συγκεκριμενο λεει απλα ηταν βιτρινα χωρις να εχει ενεργοποιηθει



#8   giannopgeo

giannopgeo

    iPH User

  • 193 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 27/08/2021 - 12:33

απο ελλαδα ειναι το συγκεκριμενο μαγαζι το ρωτησα αυτο που μου λες γιατι το ειχα και εγω απορια και μου ειπε οτι ηταν εκθεσιακο

 

Οποτε φαινεται η ενεργοποιηση και το εαν ειναι επανακατασκευη απο το ΙΜΕΙ για τον λογο του οτι εαν ειναι επανακατασκευη θα ειχε ενεργοποιηθεί σωστα?

https://www.howtogee...as-refurbished/

 

Αυτά που περιγράφονται στο άρθρο ισχύουν φυσικά για συσκευές από επισήμους, δλδ αν ο Χ αλλάξει καπάκια και οθόνη δεν φαίνεται κάπου διότι θα φαίνεται το πρώτο ΙΜΕΙ.

 

το συγκεκριμενο λεει απλα ηταν βιτρινα χωρις να εχει ενεργοποιηθει

Αυτό είναι ακόμα πιο περίεργο...

 

Εκθεσιακό τηλέφωνο σημαίνει και ενεργοποιημένο τηλέφωνο! Στις περισσότερες περιπτώσεις τα εκθεσιακά επειδή φέρουν και τον συναγερμό της βιτρίνας είναι συνέχεια στο ρεύμα! Δεν λέω ότι είναι προβληματικά τηλέφωνα και εγώ έχω 11 pro εκθεσιακό χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά σίγουρα δεν είναι καινούργιο όπως στο περιέγραψε το κατάστημα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ισχύει, απλά αν είναι από κάποιο επίσημο μεταπωλητή έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Συνήθως έχουν και κάποια ψιλά σημάδια, αντίθετα αυτά που περιγράφει ο φίλος παραείναι ΤΕΛΕΙΑ εξωτερικά.   


Τελευταία επεξεργασία από: giannopgeo, 27/08/2021 - 12:34


#9   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/08/2021 - 12:49

Έχε υπόψιν σου βέβαια πως τα εκθεσιακά - Demos δεν έχουν και εγγύηση.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#10   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 07/09/2021 - 21:41

Help.....

Ολοκαίνουρια 12 άρια με επιδότηση:

 

APPLE iPhone 12/5G/128GB/ΜΑΥΡΟ   435€

APPLE iP 12 Pro/5G/128GB/Σ.ΓΚΡΙ      795€

 

Για πείτε που να πάω ;;;;;



#11   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 07/09/2021 - 21:53

Help.....

Ολοκαίνουρια με επιδότηση:

 

APPLE iPhone 12/5G/128GB/ΜΑΥΡΟ   435€

APPLE iP 12 Pro/5G/128GB/Σ.ΓΚΡΙ      795€

ή

APPLE iPhone 13/5G/128GB/ΜΑΥΡΟ  χωρίς επιδότηση

 

Για πείτε που να πάω ;;;;;



#12   megaloupaixtou

megaloupaixtou

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2021 - 22:53

12 απλό. Μια χαρά είναι

#13   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 07/09/2021 - 23:07

Help.....
Ολοκαίνουρια 12 άρια με επιδότηση:

APPLE iPhone 12/5G/128GB/ΜΑΥΡΟ 435€ APPLE iP 12 Pro/5G/128GB/Σ.ΓΚΡΙ 795€

Για πείτε που να πάω ;;;;;


Εάν είναι να το κρατήσεις για μια τριετία τουλάχιστον πας 12 pro, εάν θελήσεις να αλλάξεις σε έναν χρόνο το απλό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14   skous

skous

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:skous

Δημοσίευση 08/09/2021 - 07:03

Μιλάμε σχεδόν για διπλάσια τιμή, ενώ η μόνη ουσιώδης διαφορά είναι η καμερα.

12 απλό εννοείται.

Είτε σε 1 είτε σε 4 χρόνια, δεν θα δεις καμια διαφορά απόδοσης, εκτος αν το χρησιμοποιείς μονο για φωτογραφίες. Που εαν ναι, τοτε και παλι λαθος εκδοση ειναι γιατι εχει μικρό αποθηκευτικό χώρο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#15   due

due

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 08/09/2021 - 07:58

Απλό! Εξ αρχής θεωρώ οτι το δίλημμα της σειράς ήταν 12 απλό ή Max.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες