Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iphone και pass manager


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
32 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   MarkosMonk

MarkosMonk

    iPH Member

  • 249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 22/03/2022 - 23:37

Καλησπέρα παιδιά!

Συγγνώμη, εάν είναι άσχετο αυτό που θα γράψω.
Αποφάσισα σήμερα, να ξεκινήσω να χρησιμοποιώ το Bitwarden και έχω μερικές απορίες.
1) γίνεται να το έχω κι αυτό Παράλληλα με της Apple password manager;
2) εάν κλείσω της Apple τι γίνεται με τους υπάρχουν κωδικούς (οι τωρινοί κωδικοί είναι δικοί μου, δεν τους έφτιαξα με της απλ);
3) Εάν το κλείσω και απ το I cloud εκεί θα σβηστούν όλα;
4) να μείνω όπως είμαι και να αφήσω το Bitwarden;

Συγγνώμη, αλλά είμαι λίγο άσχετος με τους password manager. Ποια δήποτε συμβούλιο, ευπρόσδεκτη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2022 - 08:41

Καλησπέρα παιδιά!

Συγγνώμη, εάν είναι άσχετο αυτό που θα γράψω.
Αποφάσισα σήμερα, να ξεκινήσω να χρησιμοποιώ το Bitwarden και έχω μερικές απορίες.
1) γίνεται να το έχω κι αυτό Παράλληλα με της Apple password manager;
2) εάν κλείσω της Apple τι γίνεται με τους υπάρχουν κωδικούς (οι τωρινοί κωδικοί είναι δικοί μου, δεν τους έφτιαξα με της απλ);
3) Εάν το κλείσω και απ το I cloud εκεί θα σβηστούν όλα;
4) να μείνω όπως είμαι και να αφήσω το Bitwarden;

Συγγνώμη, αλλά είμαι λίγο άσχετος με τους password manager. Ποια δήποτε συμβούλιο, ευπρόσδεκτη.

 

Μπορείς να χρησιμοποιείς παράλληλα και τα 2 με τους εξής τρόπους:
- Ενεργοποίηση του password auto fill με πηγές και από το Bitwarden αλλά και από το Keychain

- Ενεργοποίηση του password auto fill με το Keychain και μέσω του Bitwarden browser app extension

 

Αν θέλεις να έχεις μόνο το Bitwarden σαν ένα single source of truth για τους κωδικούς σου, τότε θα σου πρότεινα να μην απενεργοποιήσεις όλο το iCloud Keychain γιατί πέρα από τα passwords κρατάει και άλλες πληροφορίες όπως κωδικούς wifi, δεδομένα εφαρμογών τρίτων developers καθώς και άλλα πράγματα που ίσως είναι βολικό να παραμένουν στο iCloud για να ανακτηθούν σε περίπτωση που αλλάξεις συσκευή ή κάνεις set up as new στην υπάρχουσα. Αντ' αυτού μπορείς να κάνεις το εξής:

1. Να μεταφέρεις όσους κωδικούς έχεις από το keychain στο bitwarden

2. Μόλις σιγουρευτείς ότι τους μετέφερες, να τους σβήσεις από το keychain (https://support.appl.../en-us/HT211146)

3. Να απενεργοποιήσεις το keychain από το password autofill από το iPhone σου και από όποια άλλη συσκευή apple έχεις στο ίδιο iCloud account.

 

Τέλος, σιγουρέψου ότι το master password σου στο bitwarden είναι δύσκολο να μαντευτεί ή να γίνει  brute force.



#33   MarkosMonk

MarkosMonk

    iPH Member

  • 249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 23/03/2022 - 10:18

Μπορείς να χρησιμοποιείς παράλληλα και τα 2 με τους εξής τρόπους:
- Ενεργοποίηση του password auto fill με πηγές και από το Bitwarden αλλά και από το Keychain

- Ενεργοποίηση του password auto fill με το Keychain και μέσω του Bitwarden browser app extension

 

Αν θέλεις να έχεις μόνο το Bitwarden σαν ένα single source of truth για τους κωδικούς σου, τότε θα σου πρότεινα να μην απενεργοποιήσεις όλο το iCloud Keychain γιατί πέρα από τα passwords κρατάει και άλλες πληροφορίες όπως κωδικούς wifi, δεδομένα εφαρμογών τρίτων developers καθώς και άλλα πράγματα που ίσως είναι βολικό να παραμένουν στο iCloud για να ανακτηθούν σε περίπτωση που αλλάξεις συσκευή ή κάνεις set up as new στην υπάρχουσα. Αντ' αυτού μπορείς να κάνεις το εξής:

1. Να μεταφέρεις όσους κωδικούς έχεις από το keychain στο bitwarden

2. Μόλις σιγουρευτείς ότι τους μετέφερες, να τους σβήσεις από το keychain (https://support.appl.../en-us/HT211146)

3. Να απενεργοποιήσεις το keychain από το password autofill από το iPhone σου και από όποια άλλη συσκευή apple έχεις στο ίδιο iCloud account.

 

Τέλος, σιγουρέψου ότι το master password σου στο bitwarden είναι δύσκολο να μαντευτεί ή να γίνει  brute force.

Σ ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου! 






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)